Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-07-17
    Posts
    2

    Default Διατροφή Από Την Αρχή

    Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος στο site και κάνοντας μια μικρή περιήγηση εδώ, διαπίστωσα οτι γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά σχετικά με το fitness και τη διατροφή. Είμαι 32 χρόνων με 1,66 ύψος και 65 κιλά. Γυμναζόμουν πάντοτε αλλά πέρυσι ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τη μέση μου με άφησε εκτός γυμναστικής μέχρι και σήμερα. Μαζί με το πρόβλημα της μέσης φορτώθηκα και κάποια κιλά τα οποία προσπάθησα να χασώ με πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής: 1. Πώς κάνω τους υπολογισμούς των θερμίδων που πρέπει να καταναλώνω ημερησίως για να χάσω λίπος άρα και βάρος 2. Πώς υπολογίζω τα γραμμάρια της πρωτε'ί'νης και των υδατανθρακών που θα πρέπει να περιλαμβάνουν τα γεύματά μου ημερησίως 3. Πόσα γεύματα θα πρέπει να κάνω μέσα στην ημέρα και το πιο σημαντικό 4. Ποιό είδος γυμναστικής μου προτείνετε για το πρόβλημα της μέσης μου. Να σημειώσω οτι μετα απο αυτό το πρόβλημα, φοβήθηκα και φοβάμαι αρκετά να ξεκινήσω κάποιο είδος γυμναστικής γιατί οταν ξεκινούσα κάτι πάθαινα κάποια επεισόδια με τη μέση μου και αναγκαστικά σταματούσα και φυσικά απογοητευόμουν.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά προσπαθώ να βρώ μια άκρη και να κάνω μια σοβαρή προσπάθεια πια με τη διατροφή μου και τη γυμναστική.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες.

    Για τα περισσότερα που ρωτάς, υπάρχουν στα άρθρα των ενοτήτων του φόρουμ. Υπάρχει άρθρο για τους υπολογισμούς, για τα μάκρος, επίσης οδηγοί προπόνησης για γυναίκες. Λογω προβλήματος της μέσης, καλό είναι να αποφεύγεις ασκήσεις που επιβαρύνουν τη σπονδυλική στήλη, όπως ειναι βαριά καθίσματα, άρσεις θανάτου. Η πρέσσα ποδιών για παράδειγμα είναι πιο ασφαλής καθώς και όσες ασκήσεις γίνονται καθιστοί στον πάγκο.
    4 φορές την εβδομάδα γυμναστική με βάρη σε συνδιασμό με αερόβια και για αρχή μια ελαφρώς υποθερμιδική διατροφή είναι αυτό που σου ταιριάζει. Με αυτά που θα διαβάσεις , μπορείς ανετα να φτιάξεις ενα πλάνο και μετά μπορεις να το γράψεις εδώ και να σε βοηθήσουμε να το διορθωσεις. Μέχρι τώρα τι διατροφή έκανες;

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-07-17
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
    Η διατροφή που κάνω αυτή τη στιγμή είναι η εξής:
    Πρωινο: 3 κουτ. σουπας βρώμη, μια μικρη μπανανα, 6 αμυγδαλα και γιαουρτι 2% λιπαρα ή ομελετα με 1 αυγο και 2 ασπραδια + 1 κουτ. σουπας βρωμη+ 2 φετες γαλοπ. Βραστη και ντοματα
    Μεσημεριανο: 5 φορες την εβδομαδα κοτοπουλο στηθος ή μπροζολα μοσχαρισια ή τονο σε ελαιολαδο ή 2 μπιφτεκια ή σολομο/σαρδελα + σαλατα μαρουλι ή βλητα ή πατζαρια
    Τις αλλες δυο καποιο λαδερο φαγητο ή φασολακια ή αρακα η γεμιστα μαζι με λιγο ανθοτυρο
    Το προβλημα μου ειναι με τα σνακ και το βραδινο γευμα. Επειδη δουλευω απο το μεσημερι μεχρι τος 10 το βραδυ δεν τρωω καποιο σνακ κι επισης οταν επιστρεφω σπιτι αποφευγω το βραδινο λογω ωρας. Ειναι αραγε μυθος το οτι αν φας κατι εστω και προσεγμενο και ελαφρυ αργα το βραδυ δεν κανεις σωστη δουλεια; αυτο βεβαια εχει σαν αποτελεσμα να κουραζομαι μες στην εβδομαδα και να παθαινω καποια βουλιμικα επεισοδια. Αν καταφερω κάποιες φορες να φαω ενα απογευματινο σνακ αυτο θα ειναι ενα πρασινο μηλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούρια αρχή στην ζωή μου - Ζητώ την βοήθεια σας για την διατροφή μου!
    By Elena94 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 05-01-17, 15:22
  2. Αρχή Με Πρόγραμμα Και Διατροφή!
    By τακηSparta in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-15, 22:37
  3. Help με διατροφή, νέα αρχή.
    By deMented in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-07, 14:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •