Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 87 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 121 to 150 of 2584
  1. #121
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Έχεις κάνει τεράστια πρόοδο!
    Υπομονή και όρεξη για δουλειά και σε 1 χρόνο θα είσαι σε επίπεδο αγώνων.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  2. #122
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    ευχαριστω φιλε με εχεις βοηθησει και εσυ αλλωστε παρα πολυ!!! εσυ το αποφασισες για τον νοεμβριο???

  3. #123
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Έχω ακόμα 1 μήνα για να αποφασίσω.
    Δεν ξέρω. Κλίνω προς το να πάω. Θα δούμε.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  4. #124
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    προσωπικα πιστευω το εχεις αλλα εσυ ξερεις καλυτερα ....!!! καληνυχτα φιλος!!

  5. #125
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Έχω ακόμα 1 μήνα για να αποφασίσω.
    Δεν ξέρω. Κλίνω προς το να πάω. Θα δούμε.
    Ειλιρκινά αν ειναι και κοντά σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη πας.

    Και μόνο που θα μπεις σε μια διαδικασία να ετοιμαστείς για αγώνες θα σε στρώσει πολύ σαν αθλητή. Είναι οι λεπτομέρειες που όταν απλά προπονήσαι δεν τις σκέφτεσαι τόσο αλλά όταν έχεις αγώνες στον ορίζοντα όλα αλλάζουν. Διατροφή, ύπνος, αερόβιες, να μη χαθεί προπόνηση, κλπ. Ειδικά στο powerlifting που και να μην είσαι έτοιμος για διάκριση δεν σε νοιάζει (πχ δεν κινδυνεύεις να τραυματιστείς όπως πχ σε πολεμικές τέχνες, σε αθλήματα επαφής, κλπ), το να ετοιμαστείς για αγώνες μόνο καλό θα σου κάνει. Και στη φάση που είσαι δεν χρειάζεσαι καν deload, να "προπονήσεις" τα κιλά που θα σηκώσεις στους αγώνες ή οτιδήποτε σχετικό. Απλά κάνεις την προπόνησή σου κανονικά και 1 βδομάδα πριν τους αγώνες κάνεις λίγο συντήρηση για να είσαι φρέσκος. Στην χειρότερη έχασες 1 βδομάδα. Εδώ σκεφτόμουν εγώ να κατέβω στην περιοχή μου απλά για την πλάκα. Εσύ που το βλέπεις πιο σοβαρά θα έπρεπε να πας τρέχοντας
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #126
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    μια που το εφερε το θεμα, μια προετοιμασια powerlifting πως θα πρεπει να ειναι δομημενη??? κανεις κανονικα την προπονηση σου και την τελευταια βδομαδα χαλαρωνεις και τρως περισσοτερο υδατανθρακα???

  7. #127
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Αναλογα με το προγραμμα που κανεις συνηθως κανεις 3-4 εβδομαδες προετοιμασια
    1 εβδομαδα high volume
    2 εβδομαδα high intensity
    3 κανεις τις ασκησεις στο 50% σαν deload
    4 εβδομαδα παιζεις

  8. #128
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    μαλιστα....σε τι ευρος επαναληψεων θα οριζες τις βδομαδες 1 και 2??? ευχαριστω πολυ!!!

  9. #129
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    https://www.youtube.com/watch?v=eRIU_Mz8gG8
    1 εβδομαδα 4χ3 90% και 4χ3 75%
    2 εβδομαδα 2χ3 92,5% και 2χ3 77,5%
    3 εβδομαδα 3χ3 50%

  10. #130
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    τελεια..σε ευχαριστω πολυ φιλε !!!!!

  11. #131
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Λοιπον σημερα στο ζεσταμα στο σκουωτ ενιωσα εναν πονο στον προσαγωγο..στην αρχη δεν το εδωσα σημασια αλλα οσο ανεβαιναν τα κιλα γινονταν πιο εντονος οποτε σταματησα....δεν με πηρε απο κατω ομως και συνεχισα στην δευτερη ασκηση, τον παγκο, όπου εκανα και καινουριο ρεκορ...επειτα μου φανηκε λιγο το να κανω μονο μονοζυγο-ραχαιους και να φυγω...οποτε σκεφτηκα να κανω αρσεις θανατου για να δω πως παει και το ποδι μου....εκει δεν ενιωσα κανεναν πονο...οποτε εκανα και εκει καινουριο προσωπικο ρεκορ στο τελος εκανα farmer walk 5 λεπτα και σταματησα λιγοτερες φορες απο οτι την τελευταια φορα...εχει γινει η αγαπημενη μου ασκηση !!!!
    το ποδι μου αυτην την στιγμη δεν ποναει ουτε στο περπατημα ουτε πουθενα...οποτε λογικα δεν ειναι κατι σοβαρο...δευτερα με το καλο θα κανω ενα deload μονο στο σκουωτ , που ειχα ουτως η αλλιως σκοπο να κανω...ενας μικροτραυματισμος δεν μας παιρνει απο κατω, βγηκε πολυ δυνατη προπονηση σημερα
    επισης θα παραγγειλω πρωτεινη+κρεατινη+πολυβιταμινη, μιιας και 2 μηνες περιπου δεν χρησιμοποιω κανενα συμπληρωμα καθως ολα τα λεφτα πανε στο φαγητο...θεωρω πως ειναι τα βασικα συμπληρωματα, αν υπαρχει κατι αλλο που θα με βοηθησε θα ηθελα να το μαθω

    οποτε εχουμε και λεμε για σημερα :

    σκουωτ :---
    παγκος : 82,5 κιλα 3 σετ 4 επαναληψεις
    αρσεις θανατου 142,5 κιλα 1 σετ 5 επαναληψεις
    farmer walk 5 min
    Last edited by dimitris_powerlifter; 22-09-17 at 21:05.

  12. #132
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Σωστή προσέγγιση. Πρέπει να "ακούμε" το σώμα μας.
    Συγχαρητήρια για το ντέντλιφτ.
    Κρεατίνη, πολυβιταμίνη και ω3 θα σου συνιστούσα εγώ. Πρωτείνη μπορείς να πάρεις επαρκώς από το φαγητό.
    1-2 φορές εχώ πάρει πρωτείνη τα τελευταία χρόνια και δε νομίζω να ξαναπάρω. Κρεατίνη και πολυβιταμίνη παίρνω σταθερά.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #133
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    E μια πρωτεινη βοηθάει πολύ στον προγραμματισμό του φαγητού. Κατά τ'άλλα αυτά. Κρεατίνη + πολυβιταμινή(που κ που)/Ω3 (που κ που).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #134
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    ευχαριστω πολυ....τα ω3 πως τα παιρνετε?? γτ δν εχω παρει ποτε...επισης κρεατινη δεν σταματας καθολου??? πχ εγω παλια επαιρνα 2 μηνες και μετα 1 μηνα σταματουσα...5 γρ το πρωι τις off μερες και 5 γρ στο μεταπροπονητικο της μερες προπονησης....αν και νομιζω 5 γρ δεν υπαρχει θεμα να παιρνεις για πολυ περισσοτερο καιρο...

  15. #135
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Τα ω3 λιπαρα αναλογα με την περιεκτικοτητα της καψουλας, για τις περισσοτερες της αγορας ισχυει 2 την ημερα ή και μια αν θες εισαι οκ. Για κρεατινη νεα δεδομενα δειχνουν οτι δεν χρειαζεται cycling, δεν σταματα η ενδογενης παραγωγη ακομα και σε συνεχομενη χρηση 15 χρονων. Θα ψαξω να βρω το βιντεο. Αλλα και να πας 2 μηνες ΟΝ ενα μηνα ΟΦ δεν εγινε τιποτα κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  16. #136
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Τους τελευταίαους μήνες παίρνω χωρίς διακοπή κρεατίνη.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  17. #137
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Οχι ολα τα lift στο bulgarian method τωρα γραφω τον οδηγο

  18. #138
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    τελεια παιδια σας ευχαριστω πολυ....κατι ακομα τα ω3 τα παιρνω ας πουμε μαζι με το πρωινο μαζι με την πολυβιταμινη???? βασιλη την κρεατινη την παιρνεις οπως και εγω??? 5 γρ το πρωι τις οφφ μερες και 5 γρ μεταπροπονητικα τις μερες προπονησης?

  19. #139
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    τελος και σημερα....πρωτη προπονηση στην θεσνικη και προσπαθω να προσαρμοστω...ξεκινησα deload στο σκουωτ και αμα δεν βγαλω την παρασκευη 5αρα στον παγκο θα κανω deload και εκει

    σκουωτ 90 κιλα 3χ5
    παγκος 82,5 κιλα 3χ4
    μονοζυγο-ραχαιοι

  20. #140
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Καλως ηρθες στην πιο ωραια πολη φιλε, εδω οι προπονησεις θα ανεβουν θα δεις :)
    Rock N fuckin RoLL !!!

  21. #141
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    να εισαι καλα φιλε , δευτερη μερα σημερα και ειμαι ακομα σε προσαρμογη...ευτυχως βρηκα σιδεραδικο και θα μπορω να κανω τις προπονησεις μου οπως θελω..απο δευτερα ξεκιναω και την πρακτικη, οποτε θα δειξει!!! επομενη προπονηση την τεταρτη σε σκουωτ-στρατιωτικες-αρσεις..μεχρι τοτε ξεκουραση-φαι και υπνος!!

  22. #142
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλη προσαρμογή.
    Αντί για ραχιαίους, γιατί δεν κάνεις κανένα 10λεπτάκι διατάσεις στο τέλος της προπόνησης;
    Πιο βοηθητικό πιστεύω θα είναι.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  23. #143
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    ευχαριστω φιλε..διατασεις κανω παντα μετα την προπονηση!!!!

  24. #144
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    τελος και σημερα με δυνατη προπονηση αλλα με εβαλε σε σκεψεις

    σκουωτ 92.5 κιλα 3χ5
    στρατιωτικες 47,5 κιλα 3χ5
    αρσεις 145 κιλα 1χ1

    ενω ξεκολλησα στις στρατιωτικες και την επομενη φορα μπαινω στα 50 κιλα , και το deload στο σκουωτ παει μια χαρα , στις αρσεις απογοητευτηκα και ξενερωσα γιατι παρα το deload παλι στα 145 εμεινα....πως γινεται την παρασκευη να εβγαλα τα 142,5 5αρα και σημερα τα 145 μονη???
    σκεφτομαι απο δευτερα να αλλαξω το προγραμμα μιας και ασχολουμε μ αυτο κοντα 10 μηνες..
    πιστευω αν μπω ξεκουραστος στις αρσεις θα το εχω..
    λεω να κανω κατι σε Α) σκουωτ παγκος μονοζυγο Β) αρσεις ,στρατιωτικες,farmer walk
    οι επαναληψεις και ολη η φιλοσοφια της προπονησης θα παραμεινει η ιδια...
    Last edited by dimitris_powerlifter; 27-09-17 at 17:53.

  25. #145
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Κακώς απογοητεύεσαι, γιατί κάνεις μεγάλη πρόοδο.
    Δυστυχώς, δεν είναι δυνατόν να ανεβαίνει γραμμικα η δύναμη. Έχει τα πάνω και τα κάτω της.
    Υπομονή κι επιμονή.
    Δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα. Το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που βοηθά εσένα να προοδεύεις.
    Εγώ, ας πούμε έχω βρεί(μετά από πειραματισμό) πως όσο πιο συχνα κάνω ένα lift, τόσο πιο γρήγορα ανεβαίνω.
    Οπότε, αυτό που δουλεύει για εμένα είναι high frequency-low volume.
    Έσυ βρες τι ταιριάζει σε εσένα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  26. #146
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    δικαιο εχεις φιλε το ξερω απλα οταν τα δινεις ολα 100% και δεν παιρνεις αυτο που θες λογικο ειναι να απογοητευτεις....ισως συνεχισω μεχρι την δεκεμβριο το SS και μετα θα κανω κατι καινουριο...ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα!!

  27. #147
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Κάθε δυσκολία πρέπει να σε πεισμώνει, όχι να σε απογοητεύει.
    Αν συνεχίσεις με την ίδια όρεξη και την ίδια μεθοδικότητα που έχεις, σε 2 χρόνια θα είσαι άπιαστος.
    Μη σκέφτεσαι την κάθε προπόνηση ξεχωριστά, ούτε την κάθε εβδομάδα. Να σκέφτεσαι σε ορίζοντα μηνών κι ετών.
    Αν ανεβάζεις μόλις 2 κιλά κάθε μήνα, σε 2 χρόνια έχεις ανεβάσει 50 κιλά.
    Σκέψου τα lifts σου+50 κιλά. Όχι κι άσχημα!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  28. #148
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    To να κάνεις 3 και 4 φορές deload κατά τη διάρκεια του linear progression είναι πολύ φυσιολογικό. Εγώ θυμάμαι είχα κολλήσει 120 στα σκουοτ και 52.5 στους ώμους για κανά μήνα, εκείνη την περίοδο.

    Το deadlift σου είναι πολύ καλό, 20 κιλά πάνω απο το squat σου, λογικό να κολλήσει. Τώρα, οι κλασσικές ερωτήσεις που πρέπει να απαντάς στον εαυτό σου κάθε φορά που κολλάς (τουλάχιστον στο linear progression) είναι: 1) rest 2) φαγητό 3) ύπνος

    Επίσης η γνώμη μου είναι τα farmer walks να μην τα αντιμετωπίζεις σαν βασική άσκηση γιατί δεν είναι. Ωραία fullbody, αλλά δε συγκρίνεται με τις άλλες. Αν υπάρχει κόπωση (που θα υπάρξει στα τέλη του linear progression) απλά σταμάτα την εντελώς και κάνε focus στα βασικά lifts. Όταν τελείωσει το πρόγραμμα θα έχεις όλο το χρόνο να την ξαναβάλεις.

    Άσχετο, πόσα κιλά είσαι;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #149
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    σε ευχαριστω πολυ για ακομα μια φορα....στα βασικα lifts επικεντρωνομαι εννοειται...τα farmer walk σαν βοηθιτικη ασκηση την βλεπω....οποτε θα συνεχισω μεχρι το τελος του χρονου το ιδιο προγραμμα
    .εχω υψος 178 περιπου και πριν μια βδομαδα ζυγιστηκα ακριβως 78,5 κιλα ...καλα δν ειναι? 85 θελω να φτασω
    τον δεκεμβριο ξεκινησα powerlifting και ημουν 74 κιλα
    Last edited by dimitris_powerlifter; 28-09-17 at 16:37.

  30. #150
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    To πρόβλημα με τα farmer walks είναι ότι προσφέρουν αρκετό volume σε τραπς, λαβή και μέση/κοιλιά, δημιουργούν doms, ειδικά στη μέση. Αν αναρρώνεις καλά, αυτό δεν πειράζει. Επειδή όμως εξ ορισμού το linear progression σε "τερματίζει" στο θέμα ανάρρωσης, γιαυτό στο λέω. Κι εγώ έκανα farmer walks όταν έκανα stronglifts και δεν πήγε καλά.. Δες το.

    Καλά είναι, αλλά σε παίρνει και να φας λίγο παραπάνω, να ξες
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 5 of 87 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Powerlifting
    By alexxx in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 28-01-08, 23:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •