Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default Weakling Calendario

    Καλωσορίσατε στο ημερολόγιο μου. Η ενασχόληση μου με τα βάρη είναι μόλις λίγων μηνών, ενδεικτικά ξεκίνησα λίγο πριν την καραντίνα, οπότε με το lockdown (όπου δεν μπορούσα να πηγαίνω γυμναστήριο, ότι έκανα μόνος) και συνυπολογίζοντας συνολικά περίπου μήνα απουσία το καλοκαίρι (διακοπές-δουλειά), η εμπειρία μου σχεδόν ελάχιστη. Στο παρελθόν είχα ξανά ασχοληθεί περιστασιακά.

    Δεν θα το ονομάσω powerlifting log γιατί θα είναι ιεροσυλία, αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το κάνω για εμένα και για να καταγράφω την πρόοδο, και μου φάνηκε καλή ιδέα να το συνδυάσω με το φορουμ, ώστε αν χρειάζεται και να κουβεντιάσουμε, να αφήσω τις απορίες μου και γενικά να έχω τον χώρο μου.

    Σημείωση πρώτη, είμαι φοβητσιάρης στα squat, είμαι ένας αδύναμος bench presser, αλλά μου αρέσουν τα deadlift.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Σήμερα έκανα κακή προπόνηση, ήμουνα και πεσμένος ψυχολογικά και με άδειο στομάχι. Το μυαλό ήταν αλλού όσο βρισκόμουν στο γυμναστήριο. Πιο πολύ την ξεπέταξα, παρά προπονήθηκα, αλλά υπάρχουν και αυτές οι μέρες, τι να κάνουμε!

    Squat 3x7 w 60kg
    BP 1x7 w 65kg, 2x7 w 60kg
    OHP 3x7 w 35kg
    Dumbell Bicep Curl 3x8 w 8kg με αργό tempo
    Last edited by pavv; 31-08-20 at 19:36.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Kαλη αρχη Pavv !
    Αν θες γραψε και περισσοτερα πραγματα για εσενα.
    Συμβουλη απο εμενα δωσε εμφαση στη τεχνικη στις ασκησεις να τις μαθεις καλα εκμεταλευσου το κομματι που βρισκεσαι τωρα σαν αρχαριος τα νουμερα θα ερθουν απο μονα τους!
    Διατροφικα πως κινεισαι?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Είμαι 24, 1.90 ύψος και αυτή τη στιγμή 85 κιλά. Προσπαθώ να είμαι ελαφρώς υπερθερμιδικά, αλλά ομολογώ ότι είναι μου είναι δύσκολο στην διατροφή όντας φοιτητής...

    Δεν βιάζομαι για τα νούμερα, ειδικά στα squat. Για να είμαι ειλικρινής, τον Φεβρουάριο τις 3 βδομάδες που έκανα Starting Strength (πριν κλείσουν ολα), πήγαινα σε ένα πολύ κακό γυμναστήριο που δεν είχε καν rack, και είχαν κόψει έναν παλιό πάγκο για να έχεις κατι να φορτώνεις και να βγάζεις την μπάρα. Εκεί λοιπόν είχα κολλήσει στα 80 κιλά, με αποτέλεσμα, αφού έκατσα "κούκου", και δεν είχε και κόσμο σε εκείνο το δωμάτιο για να με βοηθήσει κάποιος, αναγκάστηκα να ρίξω τη μπάρα μονος μου πίσω με αποτέλεσμα να με παρασύρει και εμένα. Νομίζω ότι έχω αποκτήσει ψυχολογικό στα squat και φοβάμαι απλά μην κολλήσω. Τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας. Προσπαθώ να βρω την τεχνική του low bar, διότι νιώθω αρκετά πιο σταθερός και μεγαλύτερη ασφάλεια.

    Πάντως έχω και μερικές ασκήσεις τύπου ΒΒ, σαν συμπληρωματικές στο τέλος κάθε προπόνησης. Σήμερα υποτίθεται πως έπρεπε να κάνω και pull ups, αλλά όπως είπαμε ήτανε ιδιαίτερη μέρα!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γεια σου φιλε καλωσηρθες!

    Έχεις μήπως στο γυμναστήριο που πας τώρα, κάποιο κουτί που να σε αφήνει να κάθεσαι κάτω απο παράλληλο; Θα μπορούσε να "τυποποιήσεις" λίγο το squat σου με χαμηλά box squats για λίγο καιρό.

    Το ιδανικό θα ήταν να βρεις κάποιον powerlifter να προπονείστε παρέα και να σου δείξει, αλλά σε κάθε περίπτωση, βγάζε τον εαυτό σου βίντεο (απο το πλάι) για να δεις τι ακριβώς κάνεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Έχεις μήπως στο γυμναστήριο που πας τώρα, κάποιο κουτί που να σε αφήνει να κάθεσαι κάτω απο παράλληλο; Θα μπορούσε να "τυποποιήσεις" λίγο το squat σου με χαμηλά box squats για λίγο καιρό.
    Δυστυχώς δεν έχει κάτι, αλλά πολύ καλή ιδέα. Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να βρω κάποια λύση. Η αλήθεια είναι ότι σπανίως βλέπω ανθρώπους να κάνουν ακόμα και squat στο γυμναστήριο, ποιο πολύ fitness είναι όλοι.

    Έχω αρχίσει και δίνω μεγαλύτερη σημασία στην τεχνική, οπότε νομίζω σιγά σιγά τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους. Τουλάχιστον έχει κανονικό rack οπότε και στραβά να πάει θα υπάρχει κάτι να με κρατήσει αυτή την φορά .

    Γενικά και τα 70 που έβαλα σήμερα δεν δυσκολεύτηκα σε καμία επανάληψη ιδιαίτερα να φτάσω και να σηκωθώ από την παράλληλο, και είμαι σίγουρος ότι έφτασα καθώς είχα το μυαλό μου εκεί. Ποιο πολύ με ενοχλούσε η μπάρα στην low bar θέση παρά με δυσκόλεψαν τα squat. Παρ'όλα αυτά, πάλι δεν ένιωσα και πολύ άνετα, ακόμα και αν όλα φάνηκε να πήγανε σωστά.

    Σήμερα λοιπόν light volume στις βασικές και ιδιαίτερη έμφαση στην τεχνική (με σκοπό να πάω 3x5 w/ + 5%kg την Πέμπτη)
    Squat 3x3 w/ 70kg
    Bench Press 3x3 w/ 67.5kg
    Deadlift 3x3 w/100kg

    Pull Ups 5-5-3
    Lat Pulldown 3x7 w/ 70kg

    Sit Ups 3x20
    Ραχιαίοι 3x15

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Squat 3x5 w/ 72.5kg
    Bench Press 3x5 w/ 70kg

    Cable Rows 3x9 w/ 70kg
    Barbell Rows 3x9 w/ 40kg

    Single Leg Curl 3x10 w/ 35kg
    Machine Standing Calf Raises 3x10 w/ 60kg

    Κάπως τα δύο πρώτα σετ στα squat τα έκανα με ποιο ανοιχτά πόδια, και τελειώνοντας το δεύτερο δεν ήξερα αν θα βγάλω όλο το τρίτο. Έπιασα την πάρλα, περάσε κανα 8λεπτο πριν ξαναμπω, και μπήκα βιαστηκά αλλα τα πόδια ήταν στο ύψος του ώμου αυτή τη φορά. Σαν να μου βγήκε ποιο εύκολα το τελευταίο. Που θα πάει θα το βρω... Δεν είναι αστείο όμως που το squat συμβαδίζει με το bench press?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Βγάζε βίντεο τον εαυτό σου και μην αράζεις για 8 λεπτά
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλη Αρχη κι απο μενα pavv!!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  11. #11
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες και καλορίζικο το Log!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  12. #12
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Καλη αρχη στο log σου.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

    Αύριο είχα το βαριά μέρα deadlifts, αλλά δυστυχώς το γυμναστήριο κάνει ανακαίνιση. Οπότε, είπα σήμερα και αύριο, να αξιοποιήσω κάτι αλτήρες που είχα πάρει μέσα στην καραντίνα και να κάνω home workout με έμφαση σε μυικές ομάδες που με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα παραμελώ.

    Push Ups 3x20
    Floor Press 3/1/3 3x10

    Seated Shoulder Press 3x12
    Arnorld Press 3x10
    Lateral Raise 3x10

    Bicep Curls 3x10
    Hammer Curls 3x10

    3 x SS((Crunches + SitUps)*15)

  14. #14
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Squat 3x7 w/ 65kg
    Bench Press 3x7 w/ 60kg

    Cable Pulldown 3x7 w/ 20kg
    Bicep Curls 10-8-8 w/ 10kg

    Abdominal Crunches Machine 3x12 w/ 35kg
    Ραχιαίοι 3x15

  15. #15
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Squat 3x3 w/ 75kg (Με ένα μικρό ερωτηματικό, παίζει η μπάρα να ήτανε λιγότερα κιλά, αλλά τέλος πάντων ένιωσα αρκετά άνετα)
    Bench Press 3x3 w/ 70kg
    Deadlift 3x3 w/ 105kg

    Overhead Press 3x6 w/ 35kg

    Tricep Pulldown 3x10 w/ 15kg
    Face Pullover 3x10 w/ 20kg

  16. #16
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Squat 3x5 w/ 77.5kg
    Bench Press 3x5 w/ 72.5kg

    Seated Leg Curl 3x10
    Calf Raises 3x10

    Cable Bicep Curl 3x10

  17. #17
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ωραιος pavv!

  18. #18
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Σημερα η μερα των deadlifts. Εχω διημερο ξεκουραση οποτε μπορεσα να κανω κι μερικες συμπληρωματικες.

    Dumbell Incline Bench Press 3x8 w/ 22.5kg

    Deadlifts 3x5 w/ 107.5kg
    Pull Ups 3x8 σε Power Station με βοήθεια

    High Cable Chest Flyes 3x10
    Face Pullovers 3x10
    Tricep Pushdown 3x10
    Tricep Extension 3x8
    Ραχιαοι 3x15
    Last edited by pavv; 12-09-20 at 00:25.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Squat 3x9 w/ 65kg

    OHP 8-6-6 w/ 35kg
    Lat Pulldown 3x8

    Bench Press 3x8 w/ 60kg

    Calf Raises 20-15-15

    Sit Ups 3x20
    Russian Twists 3x20

  20. #20
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Την προπόνηση της τρίτης δεν πρόλαβα να την γράψω, αλλά ήταν μία κλασσική low rep, low volume τριτη μου, όπως όλες οι άλλες.

    Σήμερα η μέρα ήταν πολύ περίεργη. Ελάχιστος ύπνος, αρκετά πρωινό ξύπνημα, πολύ τρέξιμο και δουλειά στη μέρα και το γυμναστήριο το βράδυ όντας κομμάτια. Όπως περίμενα, ήμουν αρκετά, έως πολύ, κουρασμένος. Οπότε έχουμε και λέμε

    Squat 1x3 w/ 80kg - 2x5 w/ 75kg

    Bench Press 1x4 w/ 72.5kg κόλλησα στην 5η, αλλά με περίτεχνο και άριστο τρόπο την έφερα υπέροχα και πολύ ελεγχόμενα στο στήθος την έσυρα στους γοφούς και απο εκεί με ένα σάλτο εκτινάχτηκα και την ακούμπησα στον πάγκο, δεν κατάλαβε κανείς τίποτα - 2x8 w/ 60kg

    Barbell Row 3x10
    Lat Pulldown 3x8
    Face Pullovers 3x10
    Vertical Row 3x8

    Tricep Pulldown 3x10
    Tricep Pushdown 3x8

    Abdominal Crunches ROM 3x20
    Ραχιαίοι 3x15

  21. #21
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Πολυ καλος pavv......και πολυ ευλιγιστος!!!

    .....και οταν εισαι στο οριο καλυτερα να εχεις καποιο ..spotter!!!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Ωραίος Pavv!

    Η κούραση στην δουλειά μας επηρεάζει πολύ. Αλλα εκανες και προπόνηση στην ευλυγισία όπως είπε ο Γιάννης.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Χαχαχ!

    Ναι πάντα έβαζα spotter, απλά χθες πήγα ώρα που δεν ήξερα κανέναν, και δεν ειχα ορεξη να κοινωνικοποιηθω, οποτε αφησα τα κιλα της προηγουμενης βδομαδας που τα ειχα βγαλει. Karma

  24. #24
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Paused closed grip Bench Press 3x9

    Deadlifts 1x3 w/ 110kg - 1x3 w/ 115kg - 1x3 w/ 120kg

    Cable chest Flyes 3x8

    Chin Ups 3x5

    Leg Curls 3x8
    Leg Extensions 3x8
    Leg Press 3x8
    Calf Raises 3x15


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •