Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 26 of 87 FirstFirst ... 162223242526272829303676 ... LastLast
Results 751 to 780 of 2584
  1. #751
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Δεν ξέρω ακριβώς τι προτείνεται στο westside αλλά τα goodmornings δεν είναι να τα κάνεις συνέχεια για πολύ καιρό. Μήπως να τα άλλαζες με hyperextensions και μόνο; Και αντί reverse hyperextension μπορείς να βάλεις planks.

    Επίσης αντί lever seated row θα προτιμούσα one arm dumbbell row, τα dumbell shoulder press είναι καλή ιδέα να τα κάνεις σε επικλινή πάγκο. Τέλος επειδή έχεις πολλές συμπληρωματικές για τρικέφαλα, θα άλλαζα μία με chest flyes, που είναι σηματική βοηθητική.

    Αν όλα αυτά δεν αλλάζουν την φιλοσοφία του προγραμμάτος βέβαια.

  2. #752
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    2 ασκησεις για τρικεφαλα, 2 για πλατη, 1-2 για ωμους, και 1 για δικεφαλα , ειναι συνηθως οι συμληρωματικες. Για την κωπηλατικη με ενα χερι εχεις δικαιο θα το κανω. Τα ανοιγματα δεν με ψηνουν και πολυ, ισως βαλω και καμια πιεση επικληνη με βαρακια, θα το δω

  3. #753
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Τα ανοιγματα νομιζω οτι ειναι καλο να αποφευγονται ειδικα σε οσους κανουν βαριες ασκησεις.
    Εκτος του οτι δεν προσφερουν κατι ουσιαστικο,επιβαρυνουν την αρθρωση του ωμου σε μια καπως αφυσικη κινηση.
    Ειχα τραυματιστει παλιοτερα με αυτη την ασκηση και ο τοτε αθλητιατρος μου ,με μεγαλη εμπειρια στα βαρη,μου εκανε ολοκληρη αναλυση της φορτισης που υφισταται ο ωμος.
    Αυτη η ασκηση οπως και η ορθια κωπηλατικη κανουν πιο πολυ ζημια παρα καλο

  4. #754
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες, δεν το γνωριζα. Αν και νομιζω στην σωματοδομηση θα παιζει καποιο ρολο γιατι ειναι απο τις γνωστες ασκησεις αλλα δεν πιστευω πως εχει carry over στον παγκο.

  5. #755
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......στην προσπαθεια να βρουν ασκησεις για να ¨χτυπανε ¨ και καλα το μυ απο διαφορετικες γωνιες ,εχουν γινει αρκετα λαθη που δυστυχως συνεχιζονται.........ασκησεις απο τη φυση τους λαθος,που δεν εχει να κανει με τη σωστη η οχι εκτελεση τους .
    ...οπως και οι οπισθολαιμιες πιεσεις για παραδειγμα,η τα σκουωτ με τακακια πισω στις φτερνες....η στο Σμιθ
    ......εχει κι αλλες ο καταλογος αλλα καλυτερα να μην το συνεχισω ,για ευνοητους λογους!!

  6. #756
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημέρα. Βέβαια παίει ρόλο γιατί εκτελείς μια άσκηση κ τι φορτία χρεισιμοποιείς. Στα ανοίγματα με αλτηρες πολλά άτομα πέρνουν βαρυτερους αλτήρες από ότι πρέπει. Και διαφωνό με το σμίθ και τα τακάκια κάτω από τις φτέρνες. Το σμίθ άμα ξέρεις να το λειτουργείς. ΠΧ εγώ έχω θέμα μ τον έναν ώμου που σταδιακά θα βελτιωθεί οπότε το σμίθ με βολεύει ωστε να μην έχω θέμα στηριξης της μπάρα, ο νούς μου είναι στον ώμο μου και όχι στην εκτέλεση της άσκησης. Τα τακάκια πίστεψε με αν εχει κάποιος θέμα με ισχύα ή κάποιο θέμα με το γαστροκνήμιο βοηθάνε πολύ.
    Γνώμη μου είναι δεν υάρχει καλή και κακή άσκηση αλλά λάθος φορτία και λάθος εκτελέσεις.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #757
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σεβομαι την αποψη σου anna_lou,αλλα διαφωνω....κυριως για το Σμιθ
    Σιγουρα υπαρχουν πολλες αναλυσεις,μελετες που υποστηριζουν αντιθετες αποψεις και σιγουρα υπαρχεις πολυς κοσμος που εχει τραυματιστει απο πολλες ασκησεις,απο λαθος εκτελεση κ.λ.π
    Ασκησεις ομως που ,πολυ χοντρικα θα το πω,δεν ειναι στο ευρος κινησης μια αρθρωσης ειναι επιφοβες
    Τα τακακια στα σκουωτ μπορει να βοηθανε οσους εχουν προβληματα στο γαστροκνημιο αλλα επιβαρυνουν αρκετα τα γονατα
    Θα συμφωνησω φυσικα σε αυτο που γραφεις και που ισχυει παντου οτι η λαθος εκτελεση δημιουργει θεματα.
    Προσωπικα μπορει στο παρελθον να σηκωνα πολυ βαρος και μαλιστα σε ασκησεις αρσης βαρων,που ο κοσμος θεωρει επιφοβες αλλα οι περισσοτεροι τραυματισμοι που ειχα ηταν απο ασκησεις απομονωσης
    Οι ζημιες επισης δεν φαινονται αμεσα,σε βαθος χρονου φαινεται η ζημια.
    Το σημαντικοτερο δε προβλημα που παρατηρηται σε γυμναστηρια ειναι αρχαριοι να κανουν πραγματικα οτι βλεπουν στο youtube η οτι θα τους πει ο ταδε γυμναστης,χωρις να εστιαζουν στα βασικα.
    Στο παρον thread επισης συζηταμε κυριως για τις επιβαρυνσεις που υφιστανται αθλητες δυναμης,powerlifting.....που φορτωνονται με πολλα κιλα σε βασικες ασκησεις,μια ασκηση οπως τα ανοιγματα η τα leg extensions για παραδειγμα δεν εχουν να προσφερουν τιποτα.
    Καλημερα
    Last edited by Mikelangelo; 24-06-18 at 09:42.

  8. #758
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    4η εβδομαδα accumulation block :

    Max effort lower

    Pin squat 9x3 ( 62,5 -67,5 -72,5 -77,5 -82,5 -92,5 -97,5 -102,5 -107,5 ) + 5x1 (112,5 - 117,5 -122,5 -127,5 - 130)
    Rack pulls 130 kg 4x8
    Hyperextension + 20 kg 4x12
    Bent over row 72,5 kg 3x10
    Leg press 110 kg 3x15
    Abs 5x15

    Στο pin squat ηταν να κανω τα 127,5 kg αλλα ημουν σε καλη μερα και ξεκουραστος οποτε εβαλα μετα τα 130 και βγηκαν. βεβαια επειδη ειναι squat που αρχιζει απο το μηδεν, μπηκε και η μεση λιγο στο παιχνιδι αλλα τα σηκωσα οπως ηθελα.
    Αντικατεστησα τα good mornings με hyperextensions. Αυτα.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 25-06-18 at 15:52.

  9. #759
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλά έκανες κι ανέβασες παραπάνω αφού τραβούσε!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #760
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Eυχαριστω Αχιλλεα!!

  11. #761
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μπραβο Δημητρη
    ....τι ενοεις με το ...''μπηκε και η μεση λιγο στο παιχνιδι''??

  12. #762
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ωραίος φίλε! Αφού μπήκε και η μέση έκανες και goodmornings

  13. #763
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω Δημητρη!!!

    Μikeangelo εννοω οτι δεν σηκωσα τα κιλα αποκλειστικα με τα ποδια, επειδη ετσι ειναι η φυση της ασκησης και ξεκινας απο το 0, βοηθησε και η μεση!!

  14. #764
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το setup στο pin sq ειναι λιγο πιο high bar?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #765
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Προσπαθω να εχω την μπαρα στο ιδιο σημειο στους τραπεζοειδης καθολη την διαρκεια. Κανω μια μικρη παυση 2-3 δευτερολεπτα οταν ακουμπαει η μπαρα στα pins και σηκωνομαι.

  16. #766
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μαx effort upper:

    Floor press : 9x3 ( 42.5 -47.5 -52.5 -55,5 -62.5 -67-5-72.5 -77.5 -82.5) + 4x1 (87.5 -92.5 - 97.5- 102.5)
    Db bench press 22,5 kg 4x8
    Lying triceps extension 15 kg 3x10
    Rope triceps extensions 20 kg 3x10
    Pull-ups 3x 9-6-5
    Db row 20 kg 3x12
    Seated db shoulder press 15 kg 3x10
    Hammer curl 10 kg 5x10 (30 sec)

    Kαινουριες ασκησεις ωραια προπονηση!!!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 27-06-18 at 17:29.

  17. #767
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Σε οριζόντιο πάγκο κάνεις τους αλτήρες;

    Τα Hummer curls είναι φοβερή άσκηση νομίζω και σχετικά υποτιμημένη. Ειδικά για powerlifting που χρειάζεται μάζα γύρω απο τον αγκώνα...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #768
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ναι ειναι πολυ καλη ασκηση. Παραλειψη μου, στον επικληνη εκανα τις πιεσεις .

  19. #769
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εκανα σημερα την προπονηση dynamic effort lower γιατι αυριο εινα αργια στην πολη μου.

    Dynamic effort lower :

    Squat (bands) 70 kg 18x2 (30 sec)
    Deadlift (bands) 90 kg 18x1 (35 sec)
    Front paused squat 65 kg 3x8
    Halting deadlift 100 kg 3x8
    Dimel deadlift 130 kg 3x8
    Leg press 120 kg 3x10
    Abs 5x15

    Εβαλα στο σκουωτ τα λαστιχα με την πιο μεγαλη αντισταση και με δυσκολεψε αλλα βγηκαν παρ ολα αυτα πολυ εκρηκτικα. Oι αρσεις βγηκαν πολυ ευκολα,.Aν και τωρα με τα περισσοτερα σετ η διαρκεια της προπονησης φτανει περιπου στις 2 ωρες , τρωω πολυ καλα και ευτυχως αναρρωνω .
    Last edited by dimitris_powerlifter; 28-06-18 at 16:26.

  20. #770
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δημήτρη μην αυξάνεις τα λάστιχα καλύτερα ακόμα. Tα πιο δυνατά λάστιχα παραφορτώνουν το lockout. Σαν raw lifter δε θα έχεις ποτέ μεγάλο πρόβλημα στο τέλος ενός lift αλλά κυρίως στο κάτω μέρος της κίνησης. Προτιμότερο να αυξάνεις τα κιλά στην μπάρα γενικά..
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #771
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω για την συμβουλη Αχιλλεα. Μετα την 5η εβδομαδα του accumulation block θα αυξανω και τα κιλα και θα μειωσω τα σετ οπως που ειχες πει παλιοτερα.
    Ποτε πιστευεις πρεπει να μπουν πιο δυσκολα λαστιχα?
    Last edited by dimitris_powerlifter; 28-06-18 at 17:45.

  22. #772
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ερωτήσεις σχετικά με την φιλοσοφία του προγράμματος.

    Γιατί τόσα deadlift variations; Το leg press τι προσφέρει σε ένα τέτοιο πρόγραμμα; Επίσης ασκήσεις για κοιλιακούς μου φαίνεται κάπως λογικό για το equiped αλλά αν κάνεις raw σου δίνουν κάτι παραπάνω;

  23. #773
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Στην dymanic effort day αρχικα κανεις μια παραλλαγη του σκουωτ και μια των αρσεων και την δουλευεις εκρηκτικα στο 50-60% του 1rm
    Οι συμπληρωματικες ειναι για να γυμναζουν τα πιο αδυναμα σημεια σου.

    Πρεπει να υπαρχουν ασκησεις για glute/hamstrings και νομιζω αυτες που διαλεξα ειναι καταλληλες. Το halting deadlift βοηθαει για το ξεκολλημα στης κινησης ,ενω το dimel για το κλειδωμα. Το leg press ειναι καλο και για υπερτροφια, απλως πρεπει να ξερεις γιατι το κανεις. Οι κοιλιακοι ειναι για να δουλεψουν τον κορμο, δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση αν κανεις raw η οχι.

  24. #774
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Προσπαθώ να καταλάβω γενικά που συμβάλλουν κάποιες ασκήσεις σε ένα πρόγραμμα δύναμης, αλλά αυτό το westside με μπερδεύει. Γενικά θυμάμαι απο κάποια βίντεο που είχα δει παλιά έλεγαν πως είναι unconventional αλλά δεν καταλαβαίνω αν μερικά πράγματα έχουν νόημα.

    Πχ, γιατί να έχει κοιλιακούς με τόσο Squat; Όπως επίσης και leg press. Επίσης το romanian deadlift μου φαίνεται πιο λογικό να υπάρχει.

    Δεν ξέρω απλά πετάω τις απορίες μου, γιατί με τα λίγα που ξέρω κάθε φορά που βλέπω τι παίζει στο westside τα ξεχνάω και αυτά .

  25. #775
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Προσπαθώ να καταλάβω γενικά που συμβάλλουν κάποιες ασκήσεις σε ένα πρόγραμμα δύναμης, αλλά αυτό το westside με μπερδεύει. Γενικά θυμάμαι απο κάποια βίντεο που είχα δει παλιά έλεγαν πως είναι unconventional αλλά δεν καταλαβαίνω αν μερικά πράγματα έχουν νόημα.

    Πχ, γιατί να έχει κοιλιακούς με τόσο Squat; Όπως επίσης και leg press. Επίσης το romanian deadlift μου φαίνεται πιο λογικό να υπάρχει.

    Δεν ξέρω απλά πετάω τις απορίες μου, γιατί με τα λίγα που ξέρω κάθε φορά που βλέπω τι παίζει στο westside τα ξεχνάω και αυτά .
    Το westside/conjugate system έχει τρεις μεθόδους: 1) max effort (max 1RM για δύναμη) 2) dynamic effort (εκρηκτική εκτέλεση με λίγα κιλά για ταχύτητα) 3) repetition method (bodybuilder style για υπερτροφία)

    4 κύριες προπονήσεις, 2 upper (max effort /DE ) 2 lower (max effort/DE), το repetition method μπαίνει στο τέλος κάθε προπόνησης για να δουλέψει τις αδυναμίες του ο καθένας.

    Οι ασκήσεις στο max effort "κανονικά" αλλάζουν κάθε βδομάδα και στο dynamic effort κάθε 3 βδομάδες. Οι bodybuilding ασκήσεις αλλάζουν σε κάθε προπόνηση, είναι εντελώς υποκειμενικές και έχουν στόχο να βελτιώσεις τις ατομικές σου αδυναμίες. Η λογική ειναι να δουλεύεις στο 100% τα πάντα και να τα αλλάζεις συνέχεια για να μη κολλάς. Γενικά δεν έχουν λογική οι special exercies που χρησιμοποιούν. Ο καθένας ό,τι γουστάρει ανάλογα τι θεωρεί οτι τον κάνει πιο δυνατό εκεί που χρειάζεται.Επίσης επειδή στο westside style δεν υπάρχει volume day, το reppetition method βοηθάει και στο συνολικό volume και την υπερτροφία (το volume στο dynamic effort είναι πολύ λιγότερο απ'οτι στα κλασσικά προγράμματα με βαριά κιλά και 4x5, 5x5, 4x6, κοκ).

    Χρησιμοποιούν πολύ bands & chains γιατί σε διδάσκουν να επιταχύνεις (και γιατί αγωνίζονται σε multi-ply).

    Σαν μέθοδος αναπτύχθηκε σε μια περίοδο που κάναν όλοι multi-ply και έπεσε σε δημοτικότητα όταν έγινε πιο γνωστό το raw. Τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να εξεληχθεί και να γίνει πιο κατάλληλο για raw lifting. Έχουν περάσει απο εκεί σπουδαίοι αθλητές και όλοι έχουν κάνει παραλλαγές για raw lifting (πχ Dave Tate, Matt Wenning, Brandon Lilly).

    Σορυ για το οφφ Δημήτρη :)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #776
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το westside/conjugate system έχει τρεις μεθόδους: 1) max effort (max 1RM για δύναμη) 2) dynamic effort (εκρηκτική εκτέλεση με λίγα κιλά για ταχύτητα) 3) repetition method (bodybuilder style για υπερτροφία)
    Το conjugate το έχω συζητήσει και τον προπονητή και μου είχε πει ότι είναι πάρα πολύ καλή μέθοδος και για την άρση βαρών. Τώρα το repetition method μου φαίνεται λίγο ανούσιο για κάποιον που δεν είναι advanced, μη πω elite. Δηλαδή υπάρχουν πιο παραγωγικοί, θεωρώ, τρόποι να συνδιάσεις υπερτροφία και δύναμη.

    Γενικά δεν έχουν λογική οι special exercies που χρησιμοποιούν. Ο καθένας ό,τι γουστάρει ανάλογα τι θεωρεί οτι τον κάνει πιο δυνατό εκεί που χρειάζεται.
    Απλά επειδή και εγώ αυτό είχα καταλάβει μου ξενίζουν κάποια πράγματα, όπως αυτά που ρώτησα και τον Δημήτρη παραπάνω.

    Χρησιμοποιούν πολύ bands & chains γιατί σε διδάσκουν να επιταχύνεις (και γιατί αγωνίζονται σε multi-ply).
    Επίσης και αυτό έχει σημασία, άλλο να είσαι σε multi-ply όπως λες όπου εκεί bands, chains και ab workout θα παίξουν ρόλο γιατί στην ουσία πας και σε isolation, και άλλο σε raw όπου κάνοντας power clean και snatches ανεβάζεις την εκρηκτικότητα αλλά και το mobility(;), βγάζοντας πιο "φυσικά" την κίνηση.

    Και μια που το ανέφερες, νομίζω είχα δει ένα βίντεο με τον Dave Tate που έλεγε πάνω κάτω αυτά τα πράγματα, αν το βρω θα το ποστάρω.

    Μπορεί και να λέω λ@λ@κίες. Μάλλον το 'χω πάρει απ' την αρχή με κακό μάτι το westside και είμαι λίγο προκατειλημμένος .

  27. #777
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Το conjugate το έχω συζητήσει και τον προπονητή και μου είχε πει ότι είναι πάρα πολύ καλή μέθοδος και για την άρση βαρών. Τώρα το repetition method μου φαίνεται λίγο ανούσιο για κάποιον που δεν είναι advanced, μη πω elite. Δηλαδή υπάρχουν πιο παραγωγικοί, θεωρώ, τρόποι να συνδιάσεις υπερτροφία και δύναμη.



    Απλά επειδή και εγώ αυτό είχα καταλάβει μου ξενίζουν κάποια πράγματα, όπως αυτά που ρώτησα και τον Δημήτρη παραπάνω.



    Επίσης και αυτό έχει σημασία, άλλο να είσαι σε multi-ply όπως λες όπου εκεί bands, chains και ab workout θα παίξουν ρόλο γιατί στην ουσία πας και σε isolation, και άλλο σε raw όπου κάνοντας power clean και snatches ανεβάζεις την εκρηκτικότητα αλλά και το mobility(;), βγάζοντας πιο "φυσικά" την κίνηση.

    Και μια που το ανέφερες, νομίζω είχα δει ένα βίντεο με τον Dave Tate που έλεγε πάνω κάτω αυτά τα πράγματα, αν το βρω θα το ποστάρω.

    Μπορεί και να λέω λ@λ@κίες. Μάλλον το 'χω πάρει απ' την αρχή με κακό μάτι το westside και είμαι λίγο προκατειλημμένος .
    Ναι, το conjugate είναι όντως καλό και όλοι λίγο πολύ κάποια παραλλαγή του κάνουν.

    Αb workout κάποιοι θεωρούν οτι πρέπει να γίνεται, άλλοι όχι... Δε νομίζω οτι έχει σχέση με raw η geared.

    Η αλήθεια είναι οτι αν κάποιος κάνεις τις ολυμπιακές άρσεις, το να κάνει bands για ταχύτητα είναι περιττό. To dynamic effort έχει κι άλλη μια χρησιμότητα, επιτρέπει πολύ προχωρημένους αθλητές να συσσωρεύουν volume χωρίς τα κιλά να είναι πάρα πολύ υψηλά (ο Rippetoe έτσι πχ το χρησιμοποιεί, σαν "light" εκδοχή μιας volume day).

    Γενικά το westside είναι απο τη μια πρόγραμμα για advanced lifters, απο την άλλη επειδή δεν έχει periodisation μοιάζει και λίγο για intermediates. Αν σε ενδιαφέρουν κριτικές δες αυτές τις δυο:

    http://www.jtsstrength.com/articles/...t-of-westside/
    https://www.youtube.com/watch?v=eXxwK7MYr30

    Spot on νομίζω. Όχι οτι δε δουλεύε το conjugate system για raw, δουλεύει με κάποιες παραλλαγές (κυρίως για extra volume). Απλά τότε δεν είναι westside (Ο Louie βέβαια λέει αν δεν είσαι μαζί του στο Ohio δεν κάνεις Westside ούτως ή άλλως)... Όλα τα γνωστά προγράμματα καλά είναι, αρκεί να μη χάνεις προπονήσεις, να κοιμάσαι και να τρως σωστά ;) Aπλά είναι πιο εύκολο να κάνεις λάθη με το westside method γιατί έχει πιο πολλές μεταβλητές (ασκήσεις, bands, %, κλπ) σε σχέση με τα πιο βαρετά linear progression που είναι τα ίδια κάθε βδομάδα, άντε με κανένα κύκλο σε reps/intensity.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #778
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οπως τα λεει ο Αχιλλεας ειναι. Θελει καποιες τροποποιησεις για να δουλεψει σε raw lifter, αλλα νομιζω αν του δωσεις χρονο θα σε ανταμειψει. Προσωπικα σε ενα μηνα το 1 rm μου στο σκουωτ το εκανα pin squat οποτε θα το συνεχισω οσο μου παει. Ασε που δεν την βαριεσαι κι ολας αυτη την προπονηση καθως εναλλασονται συνεχεια οι ασκησεις.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 28-06-18 at 20:37.

  29. #779
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δημήτρη αν κάνω ποτέ κάτι αντίστοιχο νομίζω θα δω ό,τι έχει γράψει/πει ο Matt Wenning στο θέμα (ή ίσως και το Cube Method που έχει speed work). Δικιο έχεις, δουλεύει και το κάνεις με μεράκι, σίγουρα θα είσαι πανω.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #780
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Dynamic effort upper:

    Bench press (bands) 50kg 18x3 (30sec rest)
    Dips 4x max 20-15-12-10
    Barbell triceps extension from floor 25kg 3x10
    Cable triceps extension (ξεχασα τα κιλα :D )
    Pull-ups 3 x max 9-6-5
    Chest support row (machine) 30 kg 3x12
    Hammer curl 12 kg 5x8
    Laterial Raises 8kg 5x10 kg

    Δυνατη προπονηση και σημερα. Εκανα πρωτη φορα triceps extensions στο πατωμα και νομιζω ειναι must ασκηση για τους τρικεφαλους απο εδω και περα.
    Επισης μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολα βγηκαν οι επαναληψεις στον παγκο. Μαλλον ο παγκος ανεβηκε.


 
Page 26 of 87 FirstFirst ... 162223242526272829303676 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Powerlifting
    By alexxx in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 28-01-08, 23:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •