Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Πρόγραμμα Powerlifting - Πως Να Συνεχίσω

    Γειά σας... λοιπόν, είμαι 19 ετών, ασχολούμε περίπου 4 χρόνια με την γυμναστική αλλά όχι καί τα 4 Χρόνια σερί.. πρόσφατα έκανα Καλλισθένικη αλλά αποφάσισα ότι το powerlifting είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο...έχω περίπου ένα μήνα ασχολούμε με αυτό, ξεκίνησα με το πρόγραμμα 5-3-1 ..τα στατιστικά μου είναι αυτά bw:80
    Squat:100
    Bench press 75
    Deadlift 140
    Overhead press 50..θα ήθελα μια συμβουλή όσο αναφορά το πώς νά συνεχίσω, παράλληλα με τις βασικές ασκήσεις κάνω και Καλλισθένικες με έξτρα βάρος, θεωρώ ότι με βοήθησαν πολύ στην αύξηση της δύναμης , τις βασικές ασκήσεις (δεν ξέρω αν λέγονται έτσι, εννοώ to deadlift squat bench press overhead press) κάνω κάθε μέρα από μία, και παράλληλα ασκήσεις πού χρησιμοποιούν τις ιδέες κυρίως μυϊκές ομάδες... κάθε προπόνηση αυξάνω σταδιακά αλλά λίγο το βάρος, θα ήταν καλό να συνεχίσω έτσι η μου προτείνετε κάποια αλλαγή? ... ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Nikossmplant View Post
    Γειά σας... λοιπόν, είμαι 19 ετών, ασχολούμε περίπου 4 χρόνια με την γυμναστική αλλά όχι καί τα 4 Χρόνια σερί.. πρόσφατα έκανα Καλλισθένικη αλλά αποφάσισα ότι το powerlifting είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο...έχω περίπου ένα μήνα ασχολούμε με αυτό, ξεκίνησα με το πρόγραμμα 5-3-1 ..τα στατιστικά μου είναι αυτά bw:80
    Squat:100
    Bench press 75
    Deadlift 140
    Overhead press 50..θα ήθελα μια συμβουλή όσο αναφορά το πώς νά συνεχίσω, παράλληλα με τις βασικές ασκήσεις κάνω και Καλλισθένικες με έξτρα βάρος, θεωρώ ότι με βοήθησαν πολύ στην αύξηση της δύναμης , τις βασικές ασκήσεις (δεν ξέρω αν λέγονται έτσι, εννοώ to deadlift squat bench press overhead press) κάνω κάθε μέρα από μία, και παράλληλα ασκήσεις πού χρησιμοποιούν τις ιδέες κυρίως μυϊκές ομάδες... κάθε προπόνηση αυξάνω σταδιακά αλλά λίγο το βάρος, θα ήταν καλό να συνεχίσω έτσι η μου προτείνετε κάποια αλλαγή? ... ευχαριστώ
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πές μας περισσότερα για σένα ύψος, ποσοστό λίπους και κιλά που είσαι τώρα. Τί στόχο έχεις γενικά θές να βάλεις κιλά να χάσεις εκτός απο το να δυναμώσεις με της ασκήσεις κλπ.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Nikossmplant
    Το 5/3/1 εχει αρκετα templates,μπορεις να το δεις και εδω

    https://www.t-nation.com/workouts/53...-pure-strength
    η να αγορασεις το προγραμμα να το δεις πιο αναλυτικα
    Υπαρχουν και templates που οι συμπληρωματικες μπορουν να ειναι καλλισθενικες φυσικα
    Το κυριοτερο ειναι να μην φορτωνεις αυτο το προγραμμα οπως και οποιοδηποτε προγραμμα δυναμης ,με παρα πολλες συμπληρωματικες..
    Ο στοχος ειναι να δυναμωσεις και να αυξανεις κιλα στις βασικες(squat,deadlift,bench,ohp) με αριστο στυλ
    Ο τροπος που ανεβαζεις γραφεται αναλυτικα στο προγραμμα
    Κατεβασε και αυτη την εφαρμογη..θα σε βοηθησει παρα πολυ
    https://play.google.com/store/apps/d...ic&hl=en&gl=US

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οτι και να κανεις στην αρχη θα δουλέψει και θα δεις προοδο. Απο την αλλη πιο ευκολα θα ανεβασεις το τοταλ σου με καποιο γραμμικο προγραμμα, και επειδη είσαι ακομα αρχαριος και εισαι ακομα σε χαμηλα νουμερα θα ηταν πιο ιδανικη επιλογη το starting strength η το stronglift ωστε να ανεβαζεις κιλα σε καθε προπονηση.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Γραφεις οτι εκανες 4 χρονια γυμναστικη,τι ειδους γυμναστικη εκανες καταρχην
    ...και ποια ηταν τα κιλα σου στις βασικες ασκησεις οταν ξεκινησες το 5/3/1

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Γραφεις οτι εκανες 4 χρονια γυμναστικη,τι ειδους γυμναστικη εκανες καταρχην
    ...και ποια ηταν τα κιλα σου στις βασικες ασκησεις οταν ξεκινησες το 5/3/1
    Απλά πήγενα γυμναστήριο,μόνο bench press δεν μπορούσες να κάνεις σκουατ και ντεντλιφτ....

  7. #7

    Default

    Έγινε ευχαριστώ πολύ!

  8. #8

    Default

    Στο starting strength, με τι κιλά να ξεκινήσω?

  9. #9

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας ...

  11. #11
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Nikossmplant View Post
    Απλά πήγενα γυμναστήριο,μόνο bench press δεν μπορούσες να κάνεις σκουατ και ντεντλιφτ....
    ....τι γυμναστηριο ηταν αυτο που δεν μπορουσες να κανεις squat,bench και deadlift

  12. #12

    Default

    Πήγενα στο yava Θεσσαλονίκη Ξηροκρήνη, δεν είχε βάση για σκουατ ούτε μέρος για ντεντλιφτ

  13. #13

    Default

    Γειά σας, ευχαριστώ.. είμαι 1.80 ποσοστό λύπος θα έλεγα γύρο στο 17%θα θέλα να βάλω το πολύ μέχρι 5 κιλά προτεραιότητα μου να έχω τα αντίστοιχα δυνατάlifts στα κιλά μου οπότε δεν είναι τόσο σημαντικό η αύξηση της μάζας προς το παρόν

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καταλαβα τι να σχολιασεις τωρα για τετοιου ειδους γυμναστηρια,φυσικα σε τετοιο γυμναστηριο δεν μπορει να κανεις σοβαρη προπονηση δυναμης ποσο μαλλον powerlifting

    Συμφωνα με τα νουμερα που εχεις βαλει παραπανω squat 100 deadlift,deadlift 140,bench 75,υποθετω ειναι το 100% σου σε μια επαναληψη,δε νομιζω οτι το Starting Strength,που ειναι γραμμικο και ανεβαζεις κιλα σε καθε προπονηση,να σε βοηθησει....θα κολλησεις πολυ συντομα
    Καλυτερα να συνεχισεις το 5/3/1 οπως σου ειχα γραψει και παραπανω

  15. #15

    Default

    Ακριβώς... έγινε ξέρετε καλύτερα, ευχαριστώ πολύ!

  16. #16

    Default

    Να στε καλά ευχαριστώ πολύ

  17. #17
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπερα μπρο, καλως τον.

    Αν και θεωρητικα το starting strength θα σε ανεβασει πιο γρηγορα, στη θεση σου δεν θα αλλαζα τιποτα, οσο αυξανονται τα κιλα στις βασικες εισαι μια χαρα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #18

    Default

    Ευχαριστώ!... έγινε μεγάλε συνεχίσω ως έχει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Με Ποιό Πρόγραμμα Να Συνεχίσω;
    By Chrishood in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 04-03-15, 02:42
  2. Να Συνεχίσω Το Τωρινό Μου Πρόγραμμα ή Όχι;
    By stathiskapl in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-14, 20:56
  3. Να Συνεχίσω Όγκο ή Να Κάνω Πρόγραμμα Γράμμωσης;
    By Κωστας21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-12, 17:16
  4. Προγραμμα Powerlifting..
    By Kraig in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-05, 04:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •