Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 10 of 87 FirstFirst ... 678910111213142060 ... LastLast
Results 271 to 300 of 2584
  1. #271
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Σημερινη προπονηση :

    Σκουωτ 102.5 κιλα 3 σετ 7 επαναληψεις
    Παγκος 72,5 κιλα 3 σετ 5 επαναληψεις
    Μονοζυγο-βυθισεις

    Στο σκουωτ ηθελα να βγαλω 8 επαναληψεις αλλα δεν βγηκαν...Στον παγκο ηθελα 5αρα και βγηκε μια χαρα σχετικα ανετα...Θελω να πιστευω οτι δεν εβγαλα 8αρα στο σκουωτ λογω της γριπης που ειχα και ημουν 2 μερες με σουπες και σχετικα αυπνος ..αν και δεν μ αρεσει να δικαιολογουμε....τωρα φουλ φαι και υπνος και βλεπουμε την Τεταρτη!!

  2. #272
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Υπομονή. Λογικό είναι να σε καταπονήσει η γρίπη.
    Εφόσον είσαι βέβαιος πως παίρνεις πάνω από 1.5γρ/κιλό σωματικού βάρους, τσέκαρε τις θερμίδες σου.
    Είναι σίγουρο πως παίρνεις πάνω από 3000; Προπόνηση δύναμης χωρίς τις απαραίτητες θερμίδες, είναι απλά χάσιμο χρόνου.
    Για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις, είναι απολύτως αδύνατον να γίνεις τρομακτικά δυνατός, και παράλληλα πχ να βλέπεις και τους κοιλιακούς σου.
    Μόλις γίνεις δυνατός, μπορείς να χάσεις το πειριττό βάρος, και πάλι θυσιάζοντας κάποια από την δύναμή σου.

    Αν και ο ύπνος είναι οκ, τότε μην ανησυχείς, είναι απλώς θέμα χρόνου η πρόοδος.




    Υ.Γ. Επειδή με τη συγκεκριμένη προπόνηση παίρνουμε βάρος, μυικό και μη, καλό είναι που και που να χώνουμε στην προπόνηση κι άλλα πράγματα, ώστε το σώμα μας, αν και βαρύ να παραμένει λειτουργικό.
    Για εμένα ο powerlifter δεν πρέπει να παραμελεί:

    1. Προπόνηση αναερόβιας αντοχής
    2. Προπόνηση αερόβιας αντοχής
    3. Εκρηκτικότητα-πλειομετρικές
    4. Mobility training

    Εν ολίγοις να μην είμαστε απλώς powerlifters, αλλά πλήρεις αθλητές με επίκεντρο το powerlifting.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  3. #273
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Aυτή ακριβώς είναι και η λογική του Jim Wendler, όχι τόσο στα powerlifting templates που έχει όσο στα γενικά προγράμματα 5/3/1. Stretch, lift, sprint.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #274
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μιας και τελευταία ψάχνω περί stretching, mobility, flexibility και το πέτυχα τώρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα μπορούσαμε να επεκταθούμε λίγο; Αν δεν χαλάω το λογκ του συνονόματου!

    Για παράδειγμα, πολλοί αναφέρουν το template Agile 8 ως ενδεικτικό για ζέσταμα, αλλά λίγες φορές λέγεται οτι θα πρέπει να χρησιμοποιείται απο έμπειρους αθλητές, όπως έχει αναφέρει και ο Αχιλλέας στον οδηγό του βέβαια.
    Δηλαδή ένας novice lifter μπορεί να ωφεληθεί κάνοντας δυναμικές διατάσεις στο ζέσταμα ή όχι, αφού δεν έχει μάθει ο μυς να δουλεύει ακόμα σε πλήρη έκταση ώστε να χρειάζεται να ερεθιστεί σε όλο το εύρος πριν δουλέψει, οπότε ελλοχεύει ακόμα και κίνδυνος τραυματισμού. Αν τα λέω σωστά βέβαια.
    Οπότε τι ενδείκνυται σε novice αθλητές για ωφέλημο stretching;

    Επίσης ασκήσεις για mobility και flexibility θα πρέπει να περιέχονται στην προπόνηση ενός αθλητή δύναμης ως accessory/συμπληρωματικές ή σε rest day πχ σαν assistance;

  5. #275
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Μιας και τελευταία ψάχνω περί stretching, mobility, flexibility και το πέτυχα τώρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα μπορούσαμε να επεκταθούμε λίγο; Αν δεν χαλάω το λογκ του συνονόματου!

    Για παράδειγμα, πολλοί αναφέρουν το template Agile 8 ως ενδεικτικό για ζέσταμα, αλλά λίγες φορές λέγεται οτι θα πρέπει να χρησιμοποιείται απο έμπειρους αθλητές, όπως έχει αναφέρει και ο Αχιλλέας στον οδηγό του βέβαια.
    Δηλαδή ένας novice lifter μπορεί να ωφεληθεί κάνοντας δυναμικές διατάσεις στο ζέσταμα ή όχι, αφού δεν έχει μάθει ο μυς να δουλεύει ακόμα σε πλήρη έκταση ώστε να χρειάζεται να ερεθιστεί σε όλο το εύρος πριν δουλέψει, οπότε ελλοχεύει ακόμα και κίνδυνος τραυματισμού. Αν τα λέω σωστά βέβαια.
    Οπότε τι ενδείκνυται σε novice αθλητές για ωφέλημο stretching;

    Επίσης ασκήσεις για mobility και flexibility θα πρέπει να περιέχονται στην προπόνηση ενός αθλητή δύναμης ως accessory/συμπληρωματικές ή σε rest day πχ σαν assistance;
    Ο μόνος λόγος που έγραψα για πιο έμπειρους για το Agile 8 είναι για να μη χρειαστεί να εξηγήσω πότε μου κάτι που αφορά διατάσεις σε ένα πρόγραμμα δύναμης. Κατά τ'άλλα δεν είναι πρόγραμμα για έμπειρους, ο οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει.

    Να ωφεληθεί σε τι; Οι διατάσεις και το foam roller δεν βοηθάνε στη δύναμη. Γενικά η επίπτωσή τους στην πρόληψη τραυματισμών και στην αθλητική απόδοση είναι πολύ περιορισμένη κατά τη γνώμη μου, εκτός αν κάνεις κάποιο σπορ που απαιτεί εκ των πραγμάτων ευλυγισία όπως πχ οι ΠΤ, ενόργανη, κλπ. Πιο πολύ για γενικότερη ευεξία θα έλεγα βοηθάει και για να μη νιώθεις μονίμως "κουμπωμένος". Το mobility συγκεκριμένα, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ υπερτιμημένο. Απλά σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, δεν βοηθάει πουθενά αλλού.

    Το μόνο ωφέλημο stretching, είτε για novice είτε advanced είναι οι δυναμικές διατάσεις (και οι διατάσεις με ισομετρική συστολή αλλά αυτό είναι βάρβαρο και δεν αφορά αθλητές δύναμης). Οι στατικές είναι άχρηστες, εκτός αν κάποιος είναι χορευτής ή μπαλαρίνα, και ειδικά πριν την προπόνηση με βάρη είναι και κακές (οι μυες χάνουν σε max δύναμη και έκρηξη αμέσως μετά απο στατικές διατάσεις).

    Αν αποφασίσεις να προπονήσεις την ευλυγισία σου μπορείς να κάνεις δυναμικές διατάσεις και κάθε μέρα, μέχρι 2 φορές την ημέρα, 2-3 ασκήσεις για τους μυες που θες, 3-4 σετ 15-20 επαναλήψεις. Σε 15' το πολύ 20' πρέπει να έχεις τελειώσει. Αν τις κάνεις στην προπόνηση τις κάνεις πριν τα βάρη, μετά το ζέσταμα. Aν σε ενδιαφέρει βρες το "Stretching Scientifically: A Guide to Flexibility Training" του Thomas Kurz, πολύ καλός οδηγός.

    Συγγνωμη για το off.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #276
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ο μόνος λόγος που έγραψα για πιο έμπειρους για το Agile 8 είναι για να μη χρειαστεί να εξηγήσω πότε μου κάτι που αφορά διατάσεις σε ένα πρόγραμμα δύναμης. Κατά τ'άλλα δεν είναι πρόγραμμα για έμπειρους, ο οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει.
    Γράψε λάθος Αχιλλέα, δεν εννοούσα ότι λες να το κάνει κάποιος, ίσα ίσα που το σημειώνεις ότι είναι για πιο έμπειρους αθλητές. Να πω ότι έχεις δίκιο ήθελα.

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Να ωφεληθεί σε τι; Οι διατάσεις και το foam roller δεν βοηθάνε στη δύναμη. Γενικά η επίπτωσή τους στην πρόληψη τραυματισμών και στην αθλητική απόδοση είναι πολύ περιορισμένη κατά τη γνώμη μου, εκτός αν κάνεις κάποιο σπορ που απαιτεί εκ των πραγμάτων ευλυγισία όπως πχ οι ΠΤ, ενόργανη, κλπ. Πιο πολύ για γενικότερη ευεξία θα έλεγα βοηθάει και για να μη νιώθεις μονίμως "κουμπωμένος". Το mobility συγκεκριμένα, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ υπερτιμημένο. Απλά σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, δεν βοηθάει πουθενά αλλού.

    Το μόνο ωφέλημο stretching, είτε για novice είτε advanced είναι οι δυναμικές διατάσεις (και οι διατάσεις με ισομετρική συστολή αλλά αυτό είναι βάρβαρο και δεν αφορά αθλητές δύναμης). Οι στατικές είναι άχρηστες, εκτός αν κάποιος είναι χορευτής ή μπαλαρίνα, και ειδικά πριν την προπόνηση με βάρη είναι και κακές (οι μυες χάνουν σε max δύναμη και έκρηξη αμέσως μετά απο στατικές διατάσεις).

    Αν αποφασίσεις να προπονήσεις την ευλυγισία σου μπορείς να κάνεις δυναμικές διατάσεις και κάθε μέρα, μέχρι 2 φορές την ημέρα, 2-3 ασκήσεις για τους μυες που θες, 3-4 σετ 15-20 επαναλήψεις. Σε 15' το πολύ 20' πρέπει να έχεις τελειώσει. Αν τις κάνεις στην προπόνηση τις κάνεις πριν τα βάρη, μετά το ζέσταμα. Aν σε ενδιαφέρει βρες το "Stretching Scientifically: A Guide to Flexibility Training" του Thomas Kurz, πολύ καλός οδηγός.

    Συγγνωμη για το off.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πριν την προπόνηση δεν κάνω διατάσεις. Μία ακόμα ερώτηση, μετά την προπόνηση οι στατικές διατάσεις δεν χρειάζονται; Ειδικά για πρόληψη τραυματισμών και την φροντίδα αρθρώσεων;

    Επίσης σόρρυ για το off στο λογκ σου φίλε Δημήτρη.

  7. #277
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Τι λετε σορυ ρε παιδια?? Ισα ισα μαθαινω και εγω ..και χαιρομαι να συζηταμε πραγματα

    Λοιπον αρχικα Βασιλη δεν με ενδιαφερουν οι κοιλιακοι αλλα να γινω δυνατος.. οποτε δεν με απασχολει αυτο το θεμα αν και γενικα εχω μια στοιχειωδη γραμμωση στα 79 κιλα ..Αεροβια προπονηση εκανα αρχικα αλλα την εχω σταματησει για λιγο καιρο μεχρι να φτασω να σηκωνω τα κιλα που θελω και να τελειωσω το SS.Eπειτα οταν μπω texas method εννοειτα πως θα ξαναρχισω. Aπο διατροφη και υπνο ειμαι κομπλε και το νιωθω και στο σωμα μου αυτο.

    Σχετικα με τις διατασεις Δημητρη και εγω κανω παντα μετα το τελος της προπονησης στατικες διατασεις για ολο το σωμα περιπου 15 λεπτα. Ισως να κανω και σε μερα ξεκουρασης. Εμενα προσωπικα με βοηθανε πολυ στο θεμα αναρωσης.

    Αχιλλεα γιατι θεωρεις τις στατικες διατασεις αχρηστες? Αν δεν προλαβω να κανω καμια μερα την αλλη μερα νιωθω λες και με πατησε φορτηγο
    Last edited by dimitris_powerlifter; 13-12-17 at 00:14.

  8. #278
    Pumping Iron
    Join Date
    13-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ο μόνος λόγος που έγραψα για πιο έμπειρους για το Agile 8 είναι για να μη χρειαστεί να εξηγήσω πότε μου κάτι που αφορά διατάσεις σε ένα πρόγραμμα δύναμης. Κατά τ'άλλα δεν είναι πρόγραμμα για έμπειρους, ο οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει.

    Να ωφεληθεί σε τι; Οι διατάσεις και το foam roller δεν βοηθάνε στη δύναμη. Γενικά η επίπτωσή τους στην πρόληψη τραυματισμών και στην αθλητική απόδοση είναι πολύ περιορισμένη κατά τη γνώμη μου, εκτός αν κάνεις κάποιο σπορ που απαιτεί εκ των πραγμάτων ευλυγισία όπως πχ οι ΠΤ, ενόργανη, κλπ. Πιο πολύ για γενικότερη ευεξία θα έλεγα βοηθάει και για να μη νιώθεις μονίμως "κουμπωμένος". Το mobility συγκεκριμένα, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ υπερτιμημένο. Απλά σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, δεν βοηθάει πουθενά αλλού.

    Το μόνο ωφέλημο stretching, είτε για novice είτε advanced είναι οι δυναμικές διατάσεις (και οι διατάσεις με ισομετρική συστολή αλλά αυτό είναι βάρβαρο και δεν αφορά αθλητές δύναμης). Οι στατικές είναι άχρηστες, εκτός αν κάποιος είναι χορευτής ή μπαλαρίνα, και ειδικά πριν την προπόνηση με βάρη είναι και κακές (οι μυες χάνουν σε max δύναμη και έκρηξη αμέσως μετά απο στατικές διατάσεις).

    Αν αποφασίσεις να προπονήσεις την ευλυγισία σου μπορείς να κάνεις δυναμικές διατάσεις και κάθε μέρα, μέχρι 2 φορές την ημέρα, 2-3 ασκήσεις για τους μυες που θες, 3-4 σετ 15-20 επαναλήψεις. Σε 15' το πολύ 20' πρέπει να έχεις τελειώσει. Αν τις κάνεις στην προπόνηση τις κάνεις πριν τα βάρη, μετά το ζέσταμα. Aν σε ενδιαφέρει βρες το "Stretching Scientifically: A Guide to Flexibility Training" του Thomas Kurz, πολύ καλός οδηγός.

    Συγγνωμη για το off.
    Σχετικο ειναι αυτο. Οταν εκανα βαρη πριν 5 χρονια ειχα αρκετα κακο mobility, γενικα ενιωθα ΄΄κουμπωμενος΄΄ οπως λες, παρ ολο που ειχα καλη σωματικη κατασταση. Μετα το περασμα μου απο τις ΠΤ που το mobility αυξηθηκε κατα πολυ, νιωθω πολυ καλυτερα τωρα. Το να μην δουλευω καθολου την ευλιγισια με εκανε να νιωθω σαπιος εντελως, παροτι η δυναμη ανεβαινε στο gym. Κατα τ αλλα συμφωνω, οσον αφορα την αποδοση δεν παιζει μεγαλο ρολο, αν εχεις τη στοιχειωδη κινητικοτητα για να μπορεις να κανεις τις ασκησεις σωστα.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  9. #279
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Είναι σαφές πως οι διατάσεις δεν ωφελούν ούτε στη δύναμη, ούτε βέβαια στη σωματική διάπλαση.
    Είναι απαραίτητες όμως για την βελτίωση της ευλυγισίας, η οποία επιφέρει-όπως έγραψε και ο Αχιλλέας- γενικότερη ευεξία.
    Ενα πολύ απλό τεστ είναι αν, από όρθια στάση, μπορούμε να αγγίξουμε τα δάχτυλα του ποδιού μας, με εντελώς τεντωμένα πόδια.
    Αν όχι, έχουμε πολύ κακό mobility.
    Last edited by Vass17; 13-12-17 at 11:25.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  10. #280
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μάλλον τα έγραψα λίγο μπερδεμένα. Δεν εννοούσα πως ωφελούν στην δύναμη, αλλά γενικό ώφελος ως προς την πρόληψη τραυματισμών, φροντίδα αρθρώσεων και την γενικότερη ευεξία όπως προείπατε.

    Όπως είπε και ο Δημήτρης, έτσι και εγώ πάντα μετά την προπόνηση κάνω στατικές διατάσεις, με περισσότερη έμφαση σε διατάσεις για τα πόδια και την μέση, γύρω στα 10 λεπτά.

    Αυτό θεωρείται προεραιτικό; Γιατί να πω την αλήθεια το χα πάντα σαν αρχή.

  11. #281
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εγω παντως το να κανω διατασεις το θεωρω απαραιτητο και οχι προεραιτικο

    Χθεσινη δυνατη προπονηση :

    Σκουωτ 102,5 κιλα 3 σετ 8 επαναληψεις
    Στρατιωτικες 55 κιλα 3 σετ 5-5-4 επαναληψεις
    Αρσεις θανατου 150 κιλα 1 σετ 5 επαναληψεις

    Στις στρατιωτικες ανεβηκα και με παιρνει να ξαναδοκιμασω στα ιδια κιλα αλλη μια προπονηση..αλλιως μετα θα κανω deload και δουλεψω το συστημα που κανω και στο σκουωτ

  12. #282
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ωραίος.
    Να μην αγχώνεσαι και να μην βιάζεσαι.
    1 κιλό την εβδομάδα αν ανεβαίνεις, είναι 50 κιλά το χρόνο!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #283
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Πολύ καλός, απ' ότι βλέπω στο λογκ ανεβαίνεις γρήγορα θα έλεγα, οπότε έχεις ακόμα να πάρεις !

    Πόσα κιλά είσαι τώρα, αν επιτρέπεται;

  14. #284
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Μάλλον τα έγραψα λίγο μπερδεμένα. Δεν εννοούσα πως ωφελούν στην δύναμη, αλλά γενικό ώφελος ως προς την πρόληψη τραυματισμών, φροντίδα αρθρώσεων και την γενικότερη ευεξία όπως προείπατε.

    Όπως είπε και ο Δημήτρης, έτσι και εγώ πάντα μετά την προπόνηση κάνω στατικές διατάσεις, με περισσότερη έμφαση σε διατάσεις για τα πόδια και την μέση, γύρω στα 10 λεπτά.

    Αυτό θεωρείται προεραιτικό; Γιατί να πω την αλήθεια το χα πάντα σαν αρχή.
    Πάντως δεν υπάρχουν ενδείξεις οτι προλαμβάνονται οι τραυματισμοί απο τις διατάσεις. Επίσης οι διατάσεις αφορούν κυρίως των μυ, οι αρθρώσεις/χόνδροι δεν διαστέλονται και τόσο στη διάταση. Καλές είναι, ότι σε κάνει να χαλαρώνεις και να είσαι ευλύγιστος καλό είναι. Είναι προεραιτικό κατά τη γνώμη μου αλλά καλό κάνει να έχεις μια σχετική ευκινησία. Σωστό αυτό που λέει ο g_dask. Γενικά το να μη δουλεύουμε ποτέ κάτι δεν είναι πολύ έξυπνο... Οι στατικές γίνονται μετά την προπόνηση γιατί είναι πιο ήπιες, ναι. Ο λόγος που είπα ότι είναι άχρηστες είναι γιατί η στατική ευλυγισία είναι πολύ περιορισμένης χρησιμότητας (είναι πολύ χρήσιμη στους χορευτές, ενόργανη κλπ αλλά όχι πολύ στην καθημερινότητα). Αν θες να κάνεις την αποθεραπεία σου έτσι, τότε είναι μια χαρά.

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Εγω παντως το να κανω διατασεις το θεωρω απαραιτητο και οχι προεραιτικο

    Χθεσινη δυνατη προπονηση :

    Σκουωτ 102,5 κιλα 3 σετ 8 επαναληψεις
    Στρατιωτικες 55 κιλα 3 σετ 5-5-4 επαναληψεις
    Αρσεις θανατου 150 κιλα 1 σετ 5 επαναληψεις

    Στις στρατιωτικες ανεβηκα και με παιρνει να ξαναδοκιμασω στα ιδια κιλα αλλη μια προπονηση..αλλιως μετα θα κανω deload και δουλεψω το συστημα που κανω και στο σκουωτ
    Οι πιέσεις σου ανεβαίνουν πολύ καλά. Και το deadlift. Αν θες τη γνώμη μου μη ξεφεύγεις πολύ απο τις 5αρες, σαν αρχή. Αν θες παραπάνω volume με μικρότερο intensity καλύτερα τα back off sets.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #285
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δημητρη σε ευχαριστω πολυ φιλε!!! Ειμαι 79 κιλα περιπου με 1,78 υψος. Εχω να βαλω κιλα ακομα

    Αχιλλεα ευχαριστω πολυ, στις 5αρες θα μεινω απο την στιγμη που βλεπω πως ανεβαινω δεν θα πειραξω κατι!!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 14-12-17 at 23:31.

  16. #286
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Πάντως δεν υπάρχουν ενδείξεις οτι προλαμβάνονται οι τραυματισμοί απο τις διατάσεις. Επίσης οι διατάσεις αφορούν κυρίως των μυ, οι αρθρώσεις/χόνδροι δεν διαστέλονται και τόσο στη διάταση. Καλές είναι, ότι σε κάνει να χαλαρώνεις και να είσαι ευλύγιστος καλό είναι. Είναι προεραιτικό κατά τη γνώμη μου αλλά καλό κάνει να έχεις μια σχετική ευκινησία. Σωστό αυτό που λέει ο g_dask. Γενικά το να μη δουλεύουμε ποτέ κάτι δεν είναι πολύ έξυπνο... Οι στατικές γίνονται μετά την προπόνηση γιατί είναι πιο ήπιες, ναι. Ο λόγος που είπα ότι είναι άχρηστες είναι γιατί η στατική ευλυγισία είναι πολύ περιορισμένης χρησιμότητας (είναι πολύ χρήσιμη στους χορευτές, ενόργανη κλπ αλλά όχι πολύ στην καθημερινότητα). Αν θες να κάνεις την αποθεραπεία σου έτσι, τότε είναι μια χαρά.
    Ενδιαφέρον αυτό. Τι θα πρότεινες εναλλακτικά, ή καλύτερα πιο ιδανικά, για αποθεραπεία;

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Δημητρη σε ευχαριστω πολυ φιλε!!! Ειμαι 79 κιλα περιπου με 1,78 υψος. Εχω να βαλω κιλα ακομα
    Έχεις έχεις, και σωματικά και προπονητικά. Χιλιοειπωμένο αλλά όσο τρώμε σωστά, ποιοτικά και ποσοτικά, μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνουμε!!

  17. #287
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Ενδιαφέρον αυτό. Τι θα πρότεινες εναλλακτικά, ή καλύτερα πιο ιδανικά, για αποθεραπεία;
    Φαγητό ύπνος σωστά δομημένο πρόγραμμα προπόνησης είναι τα βασικά τώρα τα άλλα μασάζ σκοτσέζικα ντους foam rolling κτλπ κάτι κάνουν άλλα αν κάνεις τα πρώτα σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα

  18. #288
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mariosko View Post
    Φαγητό ύπνος σωστά δομημένο πρόγραμμα προπόνησης είναι τα βασικά τώρα τα άλλα μασάζ σκοτσέζικα ντους foam rolling κτλπ κάτι κάνουν άλλα αν κάνεις τα πρώτα σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα
    Χαχά αυτό ακριβώς. Μια μοσχαρίσια μπριζόλα με καστανό ρύζι και ψητά λαχανικά και μετά έναν καλό ύπνο. Σωστός ο Mariosko!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #289
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι πως, όπως είπε και ο Δημήτρης, είχα τις διατάσεις ως κάτι απαραίτητο μετά την προπόνηση. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω.

  20. #290
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι πως, όπως είπε και ο Δημήτρης, είχα τις διατάσεις ως κάτι απαραίτητο μετά την προπόνηση. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω.
    Κάνε διατάσεις, μη τις βγάλεις.. Απλά δεν είναι και ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #291
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δημητρη ενα 15λεπτο μετα την προπονηση και θα εισαι οκ.
    Μπορει οπως λετε να το εχουμε πει χιλιες φορες αλλα οσο περισσοτερη σημασια δινω στην σωστη διατροφη και τον υπνο αλλο τοσο βλεπω να ανεβαινουν οι επιδοσεις μου στην προπονηση.

    Σημερινη προπονηση :

    Σκουωτ 105 κιλα 3 σετ 5 επαναληψεις
    Παγκος 72,5 κιλα 3 σετ 6 επαναληψεις
    Μονοζυγο 3 σετ χ μαξ ( 7 επαναληψεις ) + 12 κιλα
    Βυθισεις 3 σετ χ μαξ ( 7-6-6 επαναληψεις ) + 20 κιλα

    Τις επαναληψεις που ηθελα στις 2 βασικες τις εκανα οποτε ειμαι ευχαριστημενος..ειδικα το σκουωτ βγηκε σχετικα ανετα
    Last edited by dimitris_powerlifter; 16-12-17 at 00:40.

  22. #292
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Κάνε διατάσεις, μη τις βγάλεις.. Απλά δεν είναι και ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει.
    Να αναθεωρήσω ως προς την σημαντικότητα τους, διότι θεωρύσα ότι είναι το ίδιο απαραίτητες με το ζέσταμα πχ.

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Δημητρη ενα 15λεπτο μετα την προπονηση και θα εισαι οκ.
    Μπορει οπως λετε να το εχουμε πει χιλιες φορες αλλα οσο περισσοτερη σημασια δινω στην σωστη διατροφη και τον υπνο αλλο τοσο βλεπω να ανεβαινουν οι επιδοσεις μου στην προπονηση.

    Σημερινη προπονηση :

    Σκουωτ 105 κιλα 3 σετ 5 επαναληψεις
    Παγκος 72,5 κιλα 3 σετ 6 επαναληψεις
    Μονοζυγο 3 σετ χ μαξ ( 7 επαναληψεις ) + 12 κιλα
    Βυθισεις 3 σετ χ μαξ ( 7-6-6 επαναληψεις ) + 20 κιλα

    Τις επαναληψεις που ηθελα στις 2 βασικες τις εκανα οποτε ειμαι ευχαριστημενος..ειδικα το σκουωτ βγηκε σχετικα ανετα
    Ένα 10λεπτάκι το κάνω σχεδόν απο πάντα.

    Ωραίος στα κιλά! Και ενώ στον πάγκο είμαστε σχετικά κοντά, αυτά τα +κιλά σε μονόζυγο μου φαίνονται πολύ μακριά!

  23. #293
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Στον παγκο ειχα κολλησει ποσο καιρο στα 80 κιλα Χ 4 και τωρα δουλευω οπως μου ειπε ο Βασιλης σε προηγουμενο ποστ αμα δεις...
    Θελω να πιστευω πως θα ξεκολλησω τωρα..
    Στο μονοζυγο βαλε σαν στοχο στην αρχη να κανεις 3χ10 με το σωματικο σου βαρος και μετα σταδιακα προσθετε κιλα..και καθε φορα που βγαζεις τις επαναληψεις που θελεις ανεβαζε το βαρος!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 16-12-17 at 17:32.

  24. #294
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ο πάγκος είναι το πρώτο που κολλάει οπότε λογικό μου φαίνεται. Μόλις το διάβασα, θα το χω υπόψην μόλις κολλήσω και εγώ.
    Το μονόζυγο, και πιο ειδικά τα χέρια, ήταν πάντα αδύνατο σημείο. Προς το παρόν έχω αυτό ακριβώς που είπες ως στόχο!

  25. #295
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Παγκος και στρατιωτικες ειχα κολλησει αρχικα...Ναι φιλε εχε το στο νου σου οποτε χρειαστει..!!! Θα τα λεμε..δυνατες προπονησεις να εχουμε!!

  26. #296
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Σημερινη προπονηση :

    Σκουωτ 105 κιλα 3 σετ 6 επαναληψεις
    Στρατιωτικες πιεσεις 55 κιλα 3 σετ 4 επαναληψεις
    Αρσεις θανατου 152.5 κιλα 1 σετ 5 επαναληψεις

    Ενω στο σκουωτ και στις αρσεις συνεχιζω να ανεβαινω στις πιεσεις δεν εβγαλα για 3η φορα τις 5 επαναληψεις που ηθελα...πιστευετε ειναι καλυτερο να ξανακανω deload? Να αρχισω να δουλευω με περισσοτερες επαναληψεις οπως στο σκουωτ και τον παγκο??? Αρχικα λεω να ανεβασω το διαλλειμα στα 8-10 λεπτα μηπως φταιει αυτο...μεχρι στιγμης εκανα 5 λεπτα αλλα δν νομιζω να φταιει αυτο..

  27. #297
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αγόρασε fractional plates του μισού κιλού ώστε απο τα 52.5 να μπορείς να πας 53-54 πριν πας στα 55. 2.5 στους ώμους είναι πολλά απο ένα σημείο και μετά.

    Κατά τ'άλλα στην είπα τη γνώμη μου με τις επαναλήψεις. Το να μένεις για 3 βδομάδες στα ίδια κιλά αυξάνοντας τις επαναλήψεις πάνω απο τις 5 δε σε κάνει πολύ πιο δυνατό, αντοχή σου δίνει κυρίως. Μείνε στις 5αρες και ανέβασε λιγότερο τα κιλά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #298
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αυτό με τις περισσότερες επαναλήψεις έχει δουλέψει σε μένα, αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω δει άλλον να το εφαρμόζει για να ξέρω αν δουλεύει γενικά.
    Αυτό που σου έγραψε ο Αχιλλέας με τα back-off sets είναι textbook material, οπότε έχει περισσότερη βάση.
    Κάνε όποιο σε ευχαριστεί περισσότερο, αλλά μην ταβανώσεις. Αν δεις πως κολλάς άλλαξέ το.

    Αχιλλέα, πιστεύω πως ανεβάζεις ικανοποιητικά και την δύναμή σου με τις 8 επαναλήψεις.
    Αν πάρεις το 5rm σου και το κάνεις 8rm, τότε έχεις νέο, μεγαλύτερο 5rm και, κατά συνέπεια, νέο, μεγαλύτερο 1rm.
    Αλλιώς θα κάναμε μόνο singles για δύναμη.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  29. #299
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Αχιλλέα, πιστεύω πως ανεβάζεις ικανοποιητικά και την δύναμή σου με τις 8 επαναλήψεις.
    Αν πάρεις το 5rm σου και το κάνεις 8rm, τότε έχεις νέο, μεγαλύτερο 5rm και, κατά συνέπεια, νέο, μεγαλύτερο 1rm.
    Αλλιώς θα κάναμε μόνο singles για δύναμη.
    Δούλεψε αν δεν κάνω λάθος στο squat σου όταν ήταν ακόμα αρκετά χαμηλό (σε novice κιλά όλα δουλεύουν λίγο πολύ).

    Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Αν κάνεις το 5rm, 8rm σημαίνει ότι δουλεύεις την αναερόβια αντοχή στη δύναμη. Η προσαρμογή που λειτουργεί εκεί είναι να αντέξει ο μυς την ίδια επιβάρυνση για περισσότερο χρόνο. Δεν αντέχει περισσότερο βάρος, αντέχει περισσότερο χρόνο (reps) κάτω απο την ίδια επιβάρυνση. Κάνοντας το 5rm 8rm δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις το παλίο 5rm, νέο 5rm.

    Οι bodybuilders ή ακόμα και οι crossfiters πχ έχουν καλυτερο 8rm και 10+rm απο τους powerlifters αλλά πολύ χειρότερο 1rm. Ο λόγος είναι οι διαφορετικές προσαρμογές. Καλύτερη αναερόβια αντοχή στη δύναμη στην πρώτη περίπτωση, καλύτερη μέγιστη δύναμη στη δεύτερη.

    Το πρόβλημα με τις μονές είναι ότι δουλεύουν πιο πολύ το ΚΝΣ παρά τους ίδιους του μυς. Το ότι επικρατήσαν οι 5αρες (και όχι 3αρες ή 8αρες) δεν είναι τυχαίο. Αν οι 8αρες δουλεύαν ικανοποιητικά τη δύναμη θα κάναμε 8αρες. Δες αν θες αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=Pr9NKAc5Pc4 και αυτό https://www.youtube.com/watch?v=Ug-UuIT0Lvs

    Οι περισσότερες επαναλήψεις έχουν κατά τη γνώμη μου λόγο ύπαρξης, αλλά για assistance ασκήσεις ή/και για μικρότερες μυικές ομάδες για λόγους υπετροφίας.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #300
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Προφανώς οι bodybuilders έχουν καλύτερο 10rm και χειρότερο 1rm από τους powerlifters, διότι οι μεν εξασκούν μονίμως υψηλές επαναλήψεις και οι δε μονίμως χαμηλές. Ακόμα κι εγώ αν βάλω το 1rm μου σε έναν rm calculator, μου βγάζει 5rm μεγαλύτερο απ' ότι όντως είναι. Αυτό συμβαίνει διότι έχω περάσει αρκετά μεγάλες περιόδους κάνοντας singlles και doubles.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει πως απόλυτα οι χ επαναλήψεις είναι γι' αυτό και οι ψ για το άλλο. Όταν κάνουμε ένα σετ, στην 6η επανάληψη δεν σκέφτεται το σώμα μας "όπα δεν είμαι powerlifter τελικά, bodybuilder είμαι, δεν πρέπει να δυναμώσω, αλλά να πάρω όγκο".

    Ο Al Kavadlo σε ένα από τα βιβλία του λέει πως μπορείς να αυξήσεις την δύναμή σου, ακόμα και με σετ των 100 επαναλήψεων, αρκεί να είναι to failure (προφανώς αν κάποιος θέλει να αυξήσει το 1rm του, δεν είναι και το πιο αποδοτικό να κάνει 100 rep sets)

    Αν κολλήσουν τα χ kg στις 5 επαναλήψεις, δεν είναι μια μορφή overload να κάνουμε (χ-α) kg στις 5+ επαναλήψεις, ώστε μετά να μας φανεί ευκολότερο το πρώτο και να ξεκολλήσουμε;
    Αν το πρόβλημα είναι το εύρος 5-8 reps, τότε σκέψου το στο 3-5.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 
Page 10 of 87 FirstFirst ... 678910111213142060 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Powerlifting
    By alexxx in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 29-01-08, 00:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •