Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 29 of 87 FirstFirst ... 192526272829303132333979 ... LastLast
Results 841 to 870 of 2584
  1. #841
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οχι,νομιζω να ανεβαινουν τα κιλα οπως μου ειπες ειναι πιο σημαντικο, απλως δεν ειχα αλλη επιλογη :P

  2. #842
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Dynamic effort upper:

    Bench press + blue bands 75 kg 10x3
    Dips 3x15
    Incline skullcrushers 20kg 3x12
    Rope triceps extensions 30kg 3x10
    Pull-ups 3x max
    Incline T bar row machine 25 kg 3x10
    Biceps curl ισια μπαρα 20 kg 4x12
    Db front raises 8 kg 5x8
    Neck extensions

    Δυσκολα βγηκε το de με 45 sec διάλειμμα. Εβαλα και καινουριες ασκησεις, νομιζω ειναι αρκετα καλες αν και δυσκολευτηκα να ανεβασω κιλα. Απο βδομαδα θα αρχισω να δουλευω τα κανονικα lifts χωρις παραλλαγες.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 28-07-18 at 18:36.

  3. #843
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Απο Δευτερα θα ξεκινησω ενα transformation block.

    Σκεφτομαι το εξης πλανο :

    2 weeks out :

    Max effort lower: Squat 90% 2-3x 1 , Deadlift 90% 2-3X 1 + συμπληρωματικές
    Max effort upper: Bench press 90% 2-3x 1 + συμπληρωματικές
    Dynamic effort lower: Squat 80% 2-3 x 1 , Deadlift 80% 2-3x 1 + συμπληρωματικές
    Dynamic effort upper : Bench press 80% 2-3 x1 + συμπληρωματικές

    1 week out :

    1) squat/bench/deadlift 50% 6x1
    2) off
    3) squat/bench deadlift 30% 6 x1
    4)off
    5)off
    6) new RM


    Νομιζω ειναι καλη ευκαιρια γιατι στις 12 Αυγουστου κλεινει το γυμναστηριο.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 29-07-18 at 15:05.

  4. #844
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μια χαρά Δημήτρη. Το σκεφτόμουν για τα bands, ίσως για πολύ λίγο καιρό ακόμα και αν το παρακάνεις να σου βγει σε καλό γιατί μπορεί να σε "μάθουν" να επιταχύνεις καλά την μπάρα.

    Για το peaking plan, επειδη θα είναι εντελώς casual, εγώ θα πρότεινα, 2 weeks out κάνε το dynamic effort κανονικά (8-10x2, 8x3 όπως το κάνεις μέχρι τώρα ώστε το volume να είναι ακόμα μεγάλο), κάνε με ελεύθερα βάρη τα κανονικά lifts στο maximum effort 2x3/3x2 για να συνηθίσεις τη βαριά μπάρα, και για το 1 week out κάτι τέτοιο:

    1) Squat, Bench, Deadlift 8x3 30-40%
    2) Bench 1x3 75%
    3) off
    4) Squat, bench, deadlift 8x3 30%
    5) off
    6) RM

    Ειναι το peak που κάνει ο Lilly στο cube method που για τις ανάγκες σου είναι νομίζω μια χαρά. Τις συμπληρωματικές προσωπικά θα τις έκανα κανονικά με εξαίρεση τους τρικεφάλους όπου δε θα ξαναέκανα μετά τη 2η μέρα 1 week out.

    Όχι οτι έχει μεγάλη σημασία, αλλά νομίζω είναι κρίμα να "χάσεις" την τελευταία βδομάδα. Και λίγο παραπάνω να κάνεις θα ξεκουραστείς πάλι αρκετά. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά σκέψου το.
    Last edited by Achillezzz; 29-07-18 at 16:29.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #845
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω φιλε.

    Και τα dynamic effort με ελευθερα βαρη λεω.Θα κρατησω το max effort οπως το εγραψα και θα αλλαξω μονο το dynamic effort σε 8χ2-3. Πιστευεις ειναι καλυτερα να το κανω με τα ιδια κιλα που εκανα τελευταια φορα το dynamic effort ? Kαι τι συμπληρωματικες να κανω την τελευταια εβδομαδα?

    Θα την κανω ετσι οπως γραφεις αν ειναι την τελευταια εβδομαδα.Οπως λες μετα θα εχω καιρο να ξεκουραστω αφου θα ειναι κλειστο το gym.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 29-07-18 at 17:45.

  6. #846
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δοκίμασε και με ελεύθερα να δεις πως είναι. Όχι, κάν'το dynamic effort ανάλογα το wave που ακολουθείς. Δεν παρακολουθώ τι % χρησιμοποιείς, αλλά αν πχ ήσουν στο 65%, κάνε 70%. Αν ήσουν 75% κάνε 65%, κοκ. Επειδή δεν θα έχεις λάστιχα, αυτο σημαίνει οτι θα ανεβούν τα κιλά στην μπάρα κάπως.

    Συμπληρωματικές μην αλλάζεις τίποτα κατά τη γνώμη μου, ό,τι θα έκανες κανονικά αν δεν δοκίμαζες 1RM. Απλά μη το παρακάνεις 2 μέρες πριν την 1RM μέρα για να ξεκουραστείς.

    Ναι γενικά νομίζω δεν θέλει τρομερό peaking plan. Επειδή είμαστε ακόμα αρχάριοι, ένα απλό deload την τελευταία βδομάδα αρκεί. Δε θέλει πολλή σκέψη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #847
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καταλαβα, ευχαριστω και παλι Αχιλλεα !!!!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 29-07-18 at 19:21.

  8. #848
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Έχασα την μπάλα με τον προγραμματισμό .

    Ανυπομονώ για τις 1RM, να δούμε και τα αποτελέσματα του west side αν και είναι λίγος καιρός.

  9. #849
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εγω να δεις πως ανυπομονω :P

    Max effort lower:

    Squat (κανονικο) : 117,5 kg 3x2
    Deadlift (κανονικο) : 160 kg 3x2
    Leg press 130 kg 3x10
    Reverse Hyperextension 30 kg 3x10
    Incline sit ups 5x15

    Μετα απο 8 εβδομαδες επιστροφη στα κανονικα lifts στο 90%. Αυτο που εχω να σχολιασω ειναι οτι οταν ξεκολλουσα απο το κατωτατο σημειο στο squat ανεβαινα μετα αυτοματα τοσο εκρηκτικα που εχανα ελαχιστα την ισορροπια. Αυτο ωφειλεται στα bands. Επισης ανεβηκε η αντοχη μου πολυ. Στο texas method μετα απο squat και deadlift σε τετοια κιλα δεν ειχα κουραγιο να περπατησω και τωρα εκανα και συμπληρωματικες μετα.
    Εχω σαν στοχο οταν δοκιμασω μονές επαναληψεις να ειμαι στο squat 130 + , bench 97-100, deadlift 180 + .
    Last edited by dimitris_powerlifter; 30-07-18 at 20:59.

  10. #850
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ωραία, μπράβο Δημήτρη!

    Εκεί πρέπει να είσαι στα νούμερα πάνω κάτω. Άντε, να τα δούμε και στην πράξη σε λίγο καιρό ;)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #851
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μπραβο Δημητρη!

  12. #852
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω παιδια!!!

  13. #853
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εκανα σημερα την προπονηση γιατι αυριο θα λειπω.

    Max effort upper:

    Bench press (κανονικο ) 90 kg 3x2
    Incline db press : 28 kg 4x6
    Lying triceps extensions 30 kg 3x10
    Rope tricpes extensions 25 kg 3x10
    Pull ups 10-8-6
    T bar row machine 20 kg 3x10
    Db shoulders press καθιστος 20 kg 3x10
    Biceps curls ισια μπαρα : 30 kg 5x10
    Neck extensions

    Τα bands μου εμαθαν να επιταγχυνω πραγματικα. Ολες οι επαναληψεις στον παγκο εγιναν με παυση οπως ειναι στους αγωνες. Μου εκανε εντυπωση ποσο γρηγορα ανεβαινε η μπαρα σημερα. Μου φαινεται τα dynamic efforts στο σκουωτ επρεπε να τα κανω χωρις box αν κρινω απο την ευκολια που βγηκε σημερα ο παγκος.
    Αρε Louie
    Last edited by dimitris_powerlifter; 01-08-18 at 08:57.

  14. #854
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ωραίος! Απο σωματικό βάρος πως είσαι; Έχεις ανέβει καθόλου;

    To box δεν έχει κάτι μαγικό... Όπως λέει ο Rippetoe, "Luie loves damn too much his damn box squat". Αν μείνεις στο conjugate method μπορείς άνετα να ανακυκλώνεις ανα 3 βδομάδες pause squat, κανονικό, high bar, front, box, με ή χωρίς λάστιχα στην dynamic effort.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #855
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    84 κιλα ζυγιστηκα πριν 2 εβδομαδες..

    Ναι τα dynamic efforts θα κανω οπως αναφερεις απο εδω και περα και χωρις box καποιεε φορες..

    Θελω να συνεχισω αυτη την μεθοδο προπονησης για 2 λογους φιλε.Πρωτον γιατι πιστευω με ανεβασε και το πιο βασικο για μενα ειναι οτι δεν την βαριεμαι και το κανω ευχαριστα γιατι εχει ποικιλια..

  16. #856
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Έχεις δίκιο φίλε... Καλά και άγια τα linear progression προγράμματα αλλά η βαρεμάρα και η καταπόνηση που δημιουργούν δεν παίζεται.

    Μιας και λέμε για dynamic effort, έβλεπα ένα βίντεο του Dave Tate πρόσφατο. Ο τύπος έλεγε οτι μετά το dynamic effort, η 2η άσκηση είναι πάντα μια συμπληρωματική, κοντά στο κανονικό lift που δουλεύεται αρκετά βαριά (πχ 3x5 paused squat, romanian DL, close grip BP, κλπ ανάλογα) και απο την 3η άσκηση ξεκινάνε οι υπόλοιπες βηθητικές. Τι πιστεύεις εσύ τώρα που το τρέχεις, θα άξιζε να μπει η συμπληρωματική με τα πιο βαριά κιλά ή με το volume που έχεις τώρα εσύ είσαι ικανοποιημένος;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #857
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Και εγω το ειχα διαβασει αυτο που λες αλλα για τις max effort days...Γι αυτο μετα την παραλλαγη του παγκου εκανα 6αρες επικληνη και μετα τις παραλλαγη του squat εκανα βαρια rack pulls πολλες φορες.. Νομιζω μικρη σημασια ομως εχει αν μπει στις dynamic effort η τις max efforts. Σιγουρα ειναι χρησιμο ολο αυτο και μετα οι υπολοιπες συμπληρωματικες σε αποτελειωνουν :P

    Eπισης διαβασα οτι στο intesity block θα πρεπει να δωθει περισσοτερη σημασια σε ασκησεις με ελευθερα βαρη στις περισσοτερες συμπληρωματικες.

  18. #858
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Φίλε εγώ πάντως θα σου πω την άποψη μου, αν και αντίθετη αλλά σίγουρα καταλαβαίνεις πως το λέω.
    Αν είναι να έχεις μονή Squat μαξ στα 140 και πάγκο στα 100, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις. Το DL καλό, αν και πρέπει να πάει παραπάνω.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι θες να γίνεις advanced, οπότε πάμε πάνω κάτω για 2xbw SQ, 1.5xbw BP και 2.5xbw DL. Το λέω μόνο και μόνο γιατί είχα κάνει τέτοια νούμερα με φουλ φαϊ και πολύ καλή ξεκούραση σε 8 εβδομάδες στα 70 κιλά, είμαι σίγουρος 100% ότι μπορείς να κάνεις πολύ παραπάνω απο μένα.

    Επειδή το βλέπεις πιο σοβαρά νομίζω πως πρέπει με την ευκαιρία που θα κλείσει το γυμναστήριο να ξεκουραστείς καλά και να φτιάξεις ένα πλάνο 12-14 μηνών, μέχρι του χρόνου το Νοέμβρη νομίζω είναι οι αγώνες, μάλλον κάτι πιο απλό δύναμη-υπερτροφία που είναι optimal. Να αυξήσεις θερμίδες, το λιγότερο +500 συνεχώς, και να αρχίσεις να μεγαλώνεις κυριολεκτικά.

    Ίσως είμαι λίγο προκατειλημμένος με το west side, αν και μπορείς να κάνεις conjugate φεύγοντας λίγο απ' το west side, αλλά επειδή το άθλημα που κάνεις είναι το powerlifting τα συστήματα αλλάζουν απο advanced και πάνω νομιζω. Το μυαλό μου πάει σε στυλ 5/3/1 και ο Wendler τα λέει πολύ καλύτερα απο μένα, όσο πιο απλό τόσο πιο καλό για τώρα, με προσθήκες που σ' αρέσουν για να μην βαριέσαι.

    Η λογική είναι ότι θες να βάλεις περίπου 50κιλά SQ, 30κιλά BP και 40κιλά DL τον επόμενο 1-1μιση χρόνο. Μετά τα επόμενα 2 χρόνια και την 5ετία, αν όλα πάνε καλά και το γουστάρεις ακόμα που το εύχομαι, οπότε το θέμα είναι πως θα το οργανώσεις και τώρα είναι η καλύτερη στιγμή για να ξεκίνησεις απο Σεπτέμβρη.

  19. #859
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Nα συμπληρώσω κι εγώ με αφορμή το παραπάνω...

    Όντως, θεωρητικά ένας intermediate έχει να επωφεληθεί τα μέγιστα απο γραμμικά προγράμματα. Και για όγκο και για δύναμη. Οι late intermediates/early advanced μπορούν ίσως καλύτερα να επωφεληθούν απο conjugate προγράμματα και ειδικά απο το dynamic effort. Οι περισσότεροι τοπ raw powerlifters πάντως κάνουν γραμμικά προγράμματα μέχρι το τέλος της καριέρας τους (πχ Dan Green, Chad Wesley Smith, κλπ κλπ).

    Το θέμα είναι όμως η συνέπεια και να γουστάρεις. Και δυστυχώς οι πολύ βαριές 5αρες, 3 μόνο lifts και οι 2ωρες προπονήσεις για απανωτά χρόνια είναι ψυχοφθόρες. To καλύτερο πρόγραμμα να έχεις, αν χάνεις το ενδιαφέρον σου τι να το κάνεις... Ακόμα πάντως και στη χειρότερη περίπτωση που ο Δημήτρης (και ο καθένας μας) φάει τα μούτρα του με τον υπάρχοντα προγραμματισμό, πάλι χρήσιμο είναι γιατί μαθαίνεις τι δουλεύει και τι όχι.

    ΥΓ1. Συμφωνώ με το σχόλιο για το Westside για 2 λόγους. 1ον, κακά τα ψέμματα, οι άνθρωποι κατεβαίνουν σε geared και όλη τους η προπόνηση είναι στραμμένη στο geared. 2ον, τα περισσότερα άρθρα κλπ για το τι είναι Westside είναι συνήθως 15ετίας και άρα αρκετά outdated. Ωστόσο πάλι κάτι έχει ο καθένας να κερδίσει μελετώντας τους, γιατί έστω και σε αυτό που κάνουν, το κάνουν σωστά.

    ΥΓ2. Το κλασσικό 5/3/1 είναι αρκετά κακό για powerlifting. Μπορεί όμως οι καινούργιες παραλλαγές να το στρώνουν κάπως (με τα first set last και τα joker sets). Αναρωτιέμαι αν αξίζει κάτι ενδιάμεσο μεταξύ conjugate και linear, πχ το Cube Method/Kingpin Method.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #860
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Το 5/3/1 επίσης το θεωρώ κακό σε σημείο που κάποιες φορές ίσως επιβραδύνει και την πρόοδο. Όμως έχοντας διαβάσει αρκετά απ' το βιβλίο του Wendler μ' άρεσε όπως τα έλεγε για τον πολυετή προγραμματισμό. Βέβαια πάνω κάτω όποιο βιβλίο και να διαβάσεις το ίδιο θα λέει.

    Το Cube Method ίσως είναι απ' τις καλύτερες επιλογές γιαυτό το στάδιο, ίσως και κάποιο απ' τα προγράμματα του Sheiko αν και είναι για late intermediate νομίζω.

  21. #861
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια. Δημητρη το ξερω οτι το squat μου ειναι το πιο αδυνατο σε σχεση με τα υπολοιπα.Aνεκαθεν δεν ημουν δυνατος εκει...
    Οπως λεει και ο Αχιλλεας, αν δεν το γουσταρεις τι να το κανεις..Εγω με το 5χ5 μετα απο 1 μιση χρονο το βαρεθηκα και δεν μπορουσα να αποδωσω..Μου επαιρνε 1 ωρα να τελειωσω μονο το squat..

    Το cube method το προτεινεται και οι 2 οποτε ισως σκεφτω...Αυτο που σκεφτομαι πιο πολυ ειναι
    conjugate προγραμμα με εμφαση στo squat και εκει θα χρειαστω τα φωτα σας

    Ααα σχετικα με τους αγωνες ισως παω και φετος απλα για την εμπειρια..Πιστευω μεχρι τον Νοεμβριο θα εχω +10 κιλα σε καθε ασκηση...Δεν εχω να χασω κατι..Και εννοειται πως θα το γουσταρω και μετα απο 5- 10- 100 χρονια..:P
    Last edited by dimitris_powerlifter; 01-08-18 at 19:50.

  22. #862
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Dynamic effort lower:

    Squat (κανονικο) 90 kg 8x2 (45 sec)
    Deadlift (κανονικό) 110 kg 10x1 (30 sec)
    Front squat 85 kg 5x3 (4 min)
    Reverse hyperextension machine 25 kg 4x10
    Leg curl 30 kg 4x10
    Abs 5x15

    Μια χαρα πηγε, αν και εχασα λιγο ταχυτητα στα τελευταια σετ το squat. Οι αρσεις βγηκαν πολυ ευκολα. Δεν χρησιμοποιησα πουθενα bands. Την επομενη φορα που θα ξαναρχισω conjugate τις dynamic efforts θα τις κανω με bands αλλα χωρις box. Μου αρεσε πιο πολυ και ειναι πιο κοντα στο raw powerlifting.

  23. #863
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Tα κιλά στο dynamic effort σε τι % ήταν;

    Ναι, το  full ROM είναι σημαντικό...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #864
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Στο 70 % ηταν το squat.

    Σημερα dynamic effort upper:

    Bench press (κανονικό) 75 kg 9x3 (45 sec rest)
    Dips 3x15
    Lying triceps extension 20 kg 3x12
    Triceps pushdown 35 kg 3x10
    Chest supported row 35 kg 3x10
    Pull-ups 3 x max
    Db front raises 8 kg 5x10
    Barbell bicpes curl 30 kg 5x10
    Neck extensions

    Ο παγκος ηταν στο 75 %. Ημουν πολυ κουρασμενος απο την χθεσινη προπονηση αλλα επρεπε να κανω σημερα , γιατι αυριο θα ειναι το κλειστο το gym. Δυο μερες ξεκουραση και καλο φαι-υπνο και απο Δευτερα θα ξεκινησω την deload week.

  25. #865
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δημήτρη, πρώτα απ'όλα να ευχηθώ το πρόγραμμα να σε έχει ανεβάσει πολύ.

    Δεν είναι ένα πρόγραμμα που θα έκανα εγώ, καθώς πιστεύω πως αν θέλεις να ανέβεις σε squat, deadlift και πάγκο, πρέπεί να κάνεις περισσότερο squat, deadlift και πάγκο. Καλό το box squat, αλλά εγώ θα το έκανα μόνο σαν συμπληρωματική, μετά από ένα session με ass to grass squats.

    Επίσης, αν μετά από το πρόγραμμα έχεις μονές, όπως έγραψες "squat 130 + , bench 97-100, deadlift 180 + ", δεν έχεις ανέβει ιδιαίτερα.
    Αν θυμάμαι καλά-διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- είχες κάνει squat 5x5 120+, bench 5x5 90+ και deadlift 1x5 170+.

    Σίγουρα το πρόγραμμα σου έχει προσφέρει αντοχή στο volume, αλλά δεν ξέρω αν τα ωφέλη είναι ανάλογα του κόπου.

    Στη θέση σου είτε θα επέστρεφα στο Texas Method, είτε θα έκανα κάτι τύπου waterbury method.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  26. #866
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ευχαριστω πολυ φιλε!

    Ναι περιπου τοσα ειχα, για την ακριβεια ειχα τα 125χ3 στο squat , 92.5 x 3 στον παγκο και 172,5 χ5 στις αρσεις.
    Το conjugate μου αρεσε και ισως κανω αρκετες αλλαγες ωστε να ειναι κοντα σε raw powerlifting με περισσοτερη εμφαση στα κλασικα 3 lifts και οχι τοσο box squat και λοπες συμπληρωματικες. Σκεφτομαι προς το παρον να κανω το κανονικο lift και μετα να δουλεψω τις αδυναμιες μου με καποιες συμπληρωματικες αν και δεν εχω κατασταλλαξει ακομα. Θα δω και το προγραμμα που μου προτεινεις αλλα και το cube method
    Last edited by dimitris_powerlifter; 04-08-18 at 10:41.

  27. #867
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ωραίος, θα σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  28. #868
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Δημήτρη, έχεις δει κάποια διαφορά σε υπερτροφία το τελευταίο δίμηνο?

  29. #869
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Λοιπον εψαξα αρκετα για το τι θα κανω στην συνεχεια...Η αληθεια ειναι οτι με επηρεασατε αρκετα( Βασιλη και Δημητρη) και μετα απο αυτο το ευχαριστο διαλλειμα θελω να επιστρεψω σε κατι πιο κλασσικο δινοντας εμφαση στα κανονικα lifts...Μολις τσεκαρω τα 1 RM που θεωρω οτι ανεβηκαν, θα κανω κατι πολυ απλο απο θεμα προγραμματισμου, και σκεφτομαι κατι εντελως αντιθετο απο αυτο που εκανα μεχρι τωρα , οπως αυτο :

    https://mikemahler.com/articles-vide...ngth-and-power

    Δοκιμασα linear progression, texas method, conjugate, και θελω να δω πως θα μου φανει ενα προγραμμα που δινει εμφαση μονο στα 3 lifts ωστε να καταληξω τι ακριβως δουλευει πανω μου...Ισως ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα δεν ξερω παιδια Μετα απο αυτο το "πειραμα" θα ξερω ομως σιγουρα τι μου δουλευει και τι οχι.
    Προς το παρον προεχει να δοκιμασω την αλλη εβδομαδα τα rm, μετα λιγες μερες ξεκουραση και ξανα προπονηση.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 04-08-18 at 18:25.

  30. #870
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Γεια σου Κωνσταντινα!
    Ναι εχω δει διαφορα απο θεμα υπερτροφιας κυριως στο ανω μερος.


 
Page 29 of 87 FirstFirst ... 192526272829303132333979 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Powerlifting
    By alexxx in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 28-01-08, 23:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •