Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default full body training απορίες

    Καλησπέρα σας. Έχοντας κάνει ως το Σεπτέμβρη διάλειμα απο το κικ μποξ ξεκίνησα γυμναστήριο/βάρη και κινούμε σε full body training με δικό μου στυλ, κάθε μέρα όλες οι μυικές ομάδες αλλά με έμφαση πίεση σε συγκεκριμένα σημεία, πχ σήμερα έκανα ασκήσεις για όλα αλλά περισσότερα σετ τρικέφαλα! Αυτό μου πρότεινε και ο γυμναστής. Ανα 2 μέρες ξεκουράζομαι και τρέχω 30 λεπτά την ημέρα για cardio/aerobic ( έχω και ένα τραυματισμό στον 1 ώμο και δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά)

    Πως το βλέπετε αυτό? Απο κεί και πέρα έχω απορίες για 4 πολύ καλές ασκήσεις.

    πιέσης στήθους σε πάγκο: σαν νέος στα βάρη ξεκίνησα με 60 κιλά και δεν ζορίζομε ιδιαίτερα αλλά στο 3ο σετ (3χ12-10-8) με πονάνε τα χέρια ενω το στήθος δεν με πιάνει! τι λάθος κάνω? μάλλον τεχνικη!

    άρσης θανάτου: δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου, πότε να κάνω και σε τι κιλα να κινηθώ?

    έλξης: κρατάω άνετα τον εαυτό μου ψηλά αλλά δεν μπορώ να τον σηκώσω, 1 με το ζόρι!! πρέπει να δυναμώσω την πλάτη μου/ χάσω κι άλλα κιλά?


    λόγω μπάσκετ και κικ, τέλος, τα πόδια μου είναι πανίσχυρα! κάνω γάμπες 3χ12 με 100 κιλά και είμαι 90 ! (μέχρι 100 έχει) όμως στα squat με πονάει η πλάτη και δε βάζω πολλα κιλά , τι φάση?

    όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα με ευγνόμων γιατί στην Πάτρα λίγοι ασχολούνται μαζί σου.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    22-04-17
    Posts
    19

    Default

    Γεια σου φιλε! Και εγω απο πατρα ειμαι! Σε ποιο γυμν πας;

  3. #3
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Να κάνεις push-pull-legs workout, χωρίς αλχημείες, πχ:

    Δευτέρα: Πιέσεις πάγκου 3χ8, πιέσεις στον επικλινή με αλτήρες 3χ10, Πιέσεις ώμων 3χ10.
    Τετάρτη: Leg press(αφου πονάς στο squat) 3χ8, εκτάσεις τετρακεφάλων 3χ10, κάμψεις δικεφάλων3χ10.
    Παρασκευή: Άρσεις νεκρού σημείου(θανάτου) 3χ8, έλξεις στην τροχαλία3χ10, κωπηλατική με μπάρα 3χ10.

    Στις άρσεις ξεκίνα με το μισό του βάρους σου, μάθε την τεχνική τέλεια και ανέβασε κιλά.
    Αργότερα μπορείς να βάλεις και 1 ακόμη άσκηση σε κάθε προπόνηση, αλλά όχι ακόμα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default

    patra fitness παω!

    vass ευχαριστώ. από αυτάπου γραφεις κανω 3χ10 πιεσεις παγκου, 3χ10 ωμων 3χ10 με αλτηρες ( αλλα με καινε χερια κ ωμοι ενω το στηθος οχι)

    ποδια κανω και σκουατ (ας ποναω) και λεγκ πρες και γαμπες αλλα δε κανω εκτασεις κ καμσεις, δεν θα ναι πολλες οι ασκησεις μου?

    κωπηλατικη με μπαρα κανω, ελξεις 3χ10 με 50 κιλα (να ανεβασω? θα βαλω και αρσεις θανατου.

    Γενικα ομως 3 ασκησεις τη μερα δεν ειναι λιγες? τι διαλειματα να κανω ? και σε τι κιλα να κινουμε εκτος απο τις αρσεις? (εχω συνηθισει να καθομαι 2 ωρες στο γυμναστηριο)
    (
    Last edited by nakopol; 24-07-17 at 17:09.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Εφόσον πονάς, άσε για λίγο καιρό το squat.
    Θα σου έλεγα να κάνεις το πρόγραμμα όπως σου το έδωσα. Αργότερα μπορείς να βάλεις κι άλλες ασκήσεις, όχι όμως ακόμα.
    Μέχρι να δυναμώσεις άσε τις γάμπες κλπ. Δεν είσαι επαγγελματίας bodybuilder να δίνεις σημασία στη λεπτομέρεια, οπότε ούτε γάμπες χρειάζεσαι προς το μαρόν, ούτε μονοαρθρικές τύπου triceps extentions.
    3 ασκήσεις σε κάθε προπόνηση είναι αρκετες, όπως και 3 ημέρες την εβδομάδα. Μη μένεις στο γυμναστήριο πάνω από 45-60 λεπτά.
    Αυτα τα λεπτά όμως δώσ'τα όλα.
    Το βάρος σε κάθε άσκηση να είναι τέτοιο που στην τελευταία επανάληψη κάθε σετ να δυσκολεύεσαι. Φυσικά να προσπαθείς συνέχει8α να ανεβάζεις κιλά. Δε θα κάνεις σε 3 εβδομάδες με τα ίδια που κάνεις τώρα.
    Διάλλειμα 60-90 δευτερόλεπτα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default

    α δηλαδη εγω που κανω 2ωρα απο 3 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα και αεροβιο εχω καει τελειως? (και 4-5 φορεσ την εβδομαδΑ) χααχαχαχχααχ! οκ θα κανω πιο πολυ αυτα που μου ειπες και λιγοτερο τα υπολοιπα η καθολου!!

    τα δινω ολα παντως, παιζει να με ο μονος με ταχυκαρδια στα βαρυ, κανω μικρα διαλειματα και δουλευω συνεχως ετσι ωστε και με 10κιλα βαρακια δικεφαλα σφυρια πχ να με ποναν τα χερια , ας μην ειναι μεγαλο το βαρος! ( καλα κανω ? γρααμμωση κυνηγαω και αυξηση δυναμης/αντοχης )
    Last edited by nakopol; 24-07-17 at 19:40.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Full Body Workout
    By Nikos955 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-16, 10:58
  2. Νέο Πρόγραμμα Full Body
    By Κωστας21 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 50
    Last Post: 03-02-15, 01:40
  3. Full body or Split?
    By DerSieger in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-07, 17:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •