Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default Τροφές με ζάχαρη, γλυκά

    Καλησπερα, εχω παρατηρησει πως οταν τρωω γλυκα (παγωτο,μπισκοτα) και γενικα οτι εχει ζαχαρη το σωμα μου μετα δεν ατιδραει καλα και τα αποθηκευει ως λιπος. Να σημειωσω πως πριν 3-4 χρονια με ειχαν "χαλασει" αυτες οι τροφες γιατι τις ετρωγα σε εβδομαδιαια βαση και ειχα πολλα περιττα κιλα. Η ερωτηση μου εινα: Αυτο γινεται γιατι ο μεταβολισμος μου ειναι αργος και γενικα το σωμα μου δεν αντιδραει καλα στην ζαχαρη ή ξεφευγω με τις θερμιδες χωρις να το καταλαβω? Αν φαω κανονικα φαγητα σπιτικα σε μεγαλυτερη ποσοτητα γενικα βλεπω πως ειμαι οκαυ, αλλα με την ζαχαρη φενεται πως εχω θεμα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό που θίγεις είναι κάτι ευρέως γνωστό. Δεν είναι πως έχεις μόνο εσύ θέμα με τη ζάχαρη, αλλά όλοι όσοι κάνουν κατάχρηση. Η ζάχαρη είναι "κακός" υδατάνθρακας με την έννοια ότι σου δίνει άχρηστες θερμίδες, ανεβάζει το σάκχαρο στα ύψη κάτι που ευνοεί την αποθήκευση λίπους ιδιαίτερα σε παχύσαρκα άτομα.
    Όταν λοιπόν είσαι παχύσαρκος, το σώμα σου δεν διαχειρίζεται σωστά τον υδατάνθρακα. Γι αυτό και λέμε πως χρειάζεται σωστή επιλογή.
    Επίσης μη ξεχνάς πως τα μπισκότα, σοκολάτες , παγωτό δεν έχουν μόνο ζάχαρη, αλλά και λίπος (και μάλιστα κορεσμένο). Ο συνδιασμός ζάχαρης/λίπους είναι ότι χειρότερο και θερμιδικές "βόμβες".
    Από την άλλη δεν σημαίνει πως αν τρως "σπιτικό" φαγητό δεν θα βάλεις λίπος. Από τη στιγμή που τρως παραπάνω και πόσο μάλλον οταν έχεις και την τάση, θα βάλεις λίπος!

    Γι αυτό το καλύτερο είναι να μετράς θερμίδες και να επιλέγεις σωστές τροφές που σου δίνουν σταθερή ενέργεια.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αυτό που θίγεις είναι κάτι ευρέως γνωστό. Δεν είναι πως έχεις μόνο εσύ θέμα με τη ζάχαρη, αλλά όλοι όσοι κάνουν κατάχρηση. Η ζάχαρη είναι "κακός" υδατάνθρακας με την έννοια ότι σου δίνει άχρηστες θερμίδες, ανεβάζει το σάκχαρο στα ύψη κάτι που ευνοεί την αποθήκευση λίπους ιδιαίτερα σε παχύσαρκα άτομα.
    Όταν λοιπόν είσαι παχύσαρκος, το σώμα σου δεν διαχειρίζεται σωστά τον υδατάνθρακα. Γι αυτό και λέμε πως χρειάζεται σωστή επιλογή.
    Επίσης μη ξεχνάς πως τα μπισκότα, σοκολάτες , παγωτό δεν έχουν μόνο ζάχαρη, αλλά και λίπος (και μάλιστα κορεσμένο). Ο συνδιασμός ζάχαρης/λίπους είναι ότι χειρότερο και θερμιδικές "βόμβες".
    Από την άλλη δεν σημαίνει πως αν τρως "σπιτικό" φαγητό δεν θα βάλεις λίπος. Από τη στιγμή που τρως παραπάνω και πόσο μάλλον οταν έχεις και την τάση, θα βάλεις λίπος!

    Γι αυτό το καλύτερο είναι να μετράς θερμίδες και να επιλέγεις σωστές τροφές που σου δίνουν σταθερή ενέργεια.
    Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τωρα γυρισα σπιτι απο το νοσοκομειο οποτε τωρα σου απανταω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμίδες Σε Γλυκά Με Στέβια
    By JeykO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 03-11-16, 18:40
  2. Γλυκά-Λιποτροπικό
    By mariannaaa in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 28
    Last Post: 17-03-12, 15:30
  3. Χωρίς όριο στα γλυκα!
    By freedom_akiri in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 27
    Last Post: 15-01-12, 14:01
  4. Γλυκα
    By giannhsg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-06, 00:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •