Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-07-17
    Posts
    2

    Post Η διατροφή μου για κάψιμο λίπους και μυική ανάπτυξη

    Καλησπέρα, καινούριος στο site. Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε βελτιώσεις στη διατροφή μου για να χαθεί το (σοσίβιο) που δημιουργήθηκε στην κοιλιακή περιοχή πρίν απο 8χρόνια μετά απο τρακάρα και δεν λεει να φύγει. Ονομάζομαι Άρης, ειμαι 25 χρονών, 75 κιλά, ασχολούμε με γυμναστική σε καθημερινή βάση εδώ και 4 χρόνια και με το ΜΜΑ τα τελευταία 2 χρόνια. Έτρωγα υπερβολικούς υδατάνθρακες νομίζοντας θα αποκτήσω όγκο, γι αυτό πιστευω έχω λίπος στην κοιλιά. Είναι καλή η διατροφή μου για να χαθεί αυτο το λίπος και να αντέξει το μυικό μου σύστημα έτσι όπως έχει? ευχαριστώ και σόρυ για τα ορθογραφικά που σίγουρα υπάρχουν

    Πρωινό
    150γρ γιαούρτι 2%
    20γρ βρώμη
    10γρ ράσμπερι


    Γεύμα
    15γρ πρωτείνη whey
    100γρ γιαούρτι 2% ή 2,3 αυγά ή κοτόπουλο ή τόνο
    10γρ αμύγδαλα
    10γρ ράσμπερι


    Μεσημεριανό
    Ότι φαγητό έχει σύν
    100γρ κοτόπουλο ή 3,4 αυγά ή τόνος
    50γρ τυρί
    Σαλάτα


    Γεύμα (μεταπροπονητικό)
    30γρ πρωτείνη whey
    150γρ γάλα 2% (τις μερες με βάρη)
    1 μπανάνα
    10γρ αμύγδαλα (τις μέρες με βάρη)


    Βραδυνό
    100γρ γιαούρτι 2% ή 2,3 αυγά

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Άρη καλημέρα !

    Ανεξάρτητα το πόσο δυνατές προπονήσεις κάνουμε οι θερμίδες που καταναλώνουμε δεν πρέπει να υπερβαίνουν εκείνο το όριο που μετατρέπονται σε λίπος για αποθήκευση....

    Τα τρόφημα που έχεις επιλέξει σε γενικές γραμμές είναι οκ , επειδή όμως άλλο να είσαι 180 με 75 κιλά και άλλο 170 το πόσο χρειάζεται να τρως θα το βρεις εδώ:http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953

    Κάνε δυνατές προπονήσεις και τρώγε ισοθερμιδικά μέχρι να αρχίσει να ελλατώνεται το λίπος , η αερόβια άσκηση θα βοηθήσει !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-07-17
    Posts
    2

    Default

    Καλησπερα και σ εσένα φίλε Τσουρέκα. Μετα απο 4 εβδομάδες που ακολουθω αυτη την διατροφή με καθημερινες προπονησεις (1 μέρα βαρη, 1 μερα αεροβια εναλαξ) ειδα αποτελέσματα, φάνικαν κοιλιακοι επιτέλους. κατάλαβα οτι οι γυμναστική με βαρη καίει περισότερες θερμήδες απλα η αερόβια χρειάζετε για να πάρει φωτια ο μεταβολησμός.

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλησπερα Άρη !

    Χαίρομαι....Όποιος κατανοεί τα ευεργετήματα τις αερόβιας μπορεί να διαμορφώνει το σωματικό του βάρος κατα το δοκούν...

    Τώρα αν έχεις τα ψυχικά αποθέματα να την εντάξεις αμέσως μετά από μία σκληρή προπόνηση που έχει εξαντλήση ήδη ενέργεια, τότε πολλαπλασιάζεται το όφελος !!!

    Και βέβαια υπάρχουν και επιπλέον στάδια χρήσης της αναλόγως το επίπεδο του καθενός.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    39

    Default

    Εγώ βλέπω σχεδόν παντελή απουσία υδατάνθρακα, καθώς τα 20 γρ βρώμη, τα ράσμπερι και η μπανάνα σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν επαρκής ποσότητα ποιοτικού υδατάνθρακα για την αποφυγή απώλειας μυικού ιστού καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας...
    Επιπλέον, μετά ακριβώς από την προπόνηση παίρνεις whey με γάλα και αμύγδαλα μαζί? Ποιος ο λόγος? Εκείνη τη στιγμή ακριβώς το αντίθετο θες, γρήγορη απορρόφηση πρωτείνης (δηλαδή με νερό) μαζί με την μπανάνα! Και μετά από καμιά ώρα κανονικό φαί (πχ κοτόπουλο) με ποιοτικό υδατάνθρακα (πατάτα/ ρύζι), προσαρμοσμένο στις ημερήσιες ανάγκες σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκή Ανάπτυξη & Κάψιμο Love Handles Παράλληλα;
    By S-G in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-16, 01:55
  2. Κάψιμο Λίπους - Μείωση Βάρους - Μυϊκή Ενδυνάμωση
    By kostas8 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-15, 11:51
  3. Μυική Ανάπτυξη και Απώλεια Λίπους. Γιατι Όχι ?
    By kokous in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-13, 13:34
  4. Σταθερη μυική μαζα κ καψιμο λιπους!
    By zachfotis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 14-08-12, 09:37
  5. Άπαχο Γάλα Μεταπροπονητικά - Μυική Ανάπτυξη και Απώλεια Λίπους Στις Γυναικες!
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 26-01-11, 16:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •