Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-05-14
    Posts
    4

    Default Διαφορά ποσοστού λίπους άνω και κάτω κορμό

    Καλησπέρα! Δεν είμαι καινούργια στο site αλλά πρώτη φορά γράφω. Είμαι γυναίκα 40 ετών, 1,55 ύψος, 51 κιλά βάρος. Έκανα πρόσφατα λιπομέτρηση και εχω ποσοστό λίπους 21%, κατι που είναι καλό. Το πρόβλημα μου είναι κλασσικά το τοπικο. Τα επιμέρους ποσοστά είναι 8% χέρια, 15% κορμός και 30% πόδια. Γιατί τοοοοοοσο μεγαλη αποκλιση, δεν υπάρχει τρόπος να διαφοροποιηθει αυτή η αναλογία?

  2. #2
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Nantiach View Post
    Καλησπέρα! Δεν είμαι καινούργια στο site αλλά πρώτη φορά γράφω. Είμαι γυναίκα 40 ετών, 1,55 ύψος, 51 κιλά βάρος. Έκανα πρόσφατα λιπομέτρηση και εχω ποσοστό λίπους 21%, κατι που είναι καλό. Το πρόβλημα μου είναι κλασσικά το τοπικο. Τα επιμέρους ποσοστά είναι 8% χέρια, 15% κορμός και 30% πόδια. Γιατί τοοοοοοσο μεγαλη αποκλιση, δεν υπάρχει τρόπος να διαφοροποιηθει αυτή η αναλογία?

    Καλησπερα... διατροφη ( μακρος ) και γυμναστικη... δες το ποστ της καρδουλας που εχει κανει για τις γυναικες που μιλαει για μη επεξεργασμενα προϊοντα και πως να φταιξεις την δαιτροφη σου... και το ποστ του Musclamar με τις τοπ 10 καλυτερες τροφες... θα σε βοηθησουν πολυ...

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες, η μέθοδος λιπομέτρησης ήταν η dexa scan?
    Γενικά είθισται οι βασικές λιπαποθήκες στις γυναίκες να βρίσκονται στον κάτω κορμό κυρίως στην περιοχή των ισχύων, γλουτών και μηριαίων δικεφάλων, αλλιώς ως γνωστή περιφέρεια μέσης.
    Υπάρχει ευρεία γκάμα πληροφοριών στη γυναικεία ενότητα με χρήσιμους οδηγούς τόσο για τη διατροφή όσο και για την άσκηση σου. Καλή συνέχεια

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-05-14
    Posts
    4

    Default

    δε ξερω το ονομα της μεθοδου , νομιζω εχει να κανει με διαφορετικη αντισταση που εχει ο καθε ιστος στο ρευμα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι για να αδυνατισουν σχετικα τα ποδια, πρεπει να κατεβω σε πολυ χαμηλα ποσοστα στον πανω κορμο, ποσοστα που δε θα μπορω να τα διατηρησω σε βαθος χρονου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιμονή λίπους κάτω κοιλιακοί και κάτω γλουτοί
    By natasa in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 01-05-17, 23:27
  2. Φαρδιά Πλάτη & Χάσιμο Λίπους στον Κορμό
    By SMILEMARY in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-11, 18:18
  3. μειωση ποσοστου λιπους!
    By left24 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 308
    Last Post: 05-08-07, 22:48
  4. Μείωση ποσοστού λίπους.
    By yiannis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-05, 20:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •