Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 59
  1. #1
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default Ποδήλατο ή jogging για πόδια?

    Καλησπέρα σας ποια άσκηση είναι καλή για πόδια ποδήλατο ή το jogging?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!και τα 2 ειναι αεροβιες ασκησεις γυμναζουν καρδια πνευμονες και συντελουν στην αυξηση αντοχης και καυση λιπους.Τωρα αν θελεις να γυμνασεις τα ποδια σου πιο εντονα μπορεις να ανεβασεις την αντισταση στο ποδηλατο η να κανεις σπριντ σε κεκλιμενο επιπεδο

  3. #3
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Πώς θα ανεβάσω την αντίσταση ακριβώς σε ανηφόρα? και το κεκλιμένο επίπεδο τι είναι?

    επειδή στο ποδήλατο κάθεσαι γυμνάζεσαι το ίδιο με το jogging?

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Κεκλιμενο επιπεδο εννοω σε ανηφορα ειτε στο διαδρομο η καπου εξω.Απο ποδηλατα στατικα μονο μπορεις να ανεβασεις αντισταση αποοσο ξερω.Αν εχεις ποδηλατο δρομου μπορεις επισης να κανεις γρηγορες στροφες σε ανηφορα.Με λιγα λογια η διαλειμματικη προπονηση θα γυμνασει αρκετα τα ποδια σου αλλα χωρις καποιες ασκησεις με αντιστασεις μην περιμενεις και πολλα.Τι στοχο εχεις ?

  5. #5
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    να γυμνασω τα πόδια μου είναι ο στόχος και να ρίξω την μπακα αλλά ποιο πολύ ποδια θέλω

    σε ποδηλατο δρόμου αναφερομαι όχι των γυμναστιριων

  6. #6
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    τιποτα τα δυο...squat μονο!! εγγυημενα αποτελεσματα.!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    +1000 οσο για τη μπακα αεροβια ασκηση 4 με 5 φορες τη βδομαδα για 45 με 60 λεπτα οτι αεροβια σου αρεσει σε μετρια ενταση

  8. #8
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    επισης θα μπορουσες να κανεις ενναλαξ 2 φορες μετρια ενταση και 2 hiit. Σταδιακα βεβαια και οχι κατευθειαν απο το μηδεν. Παντως ξεκινα τα σκουωτ και τις υπολοιπες βασικες ασκησεις και θα δεις διαφορα στο σωμα σου.

  9. #9
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    squat την θεωρείται βασιλιά των ποδιών?
    εκτάσεις τετρακεφαλων, αρσεις ποδιών και τετρακεφαλων δεν θα βοηθήσουν?

    hitt τι ασκήσεις ακριβώς και αεροβια?

    squat με την πρώτη χωρίς να έχω πιάσει βάρη
    είχα πάει gym πριν χρόνια για ένα μήνα και δεν μου αρέσει είχαν squat, ούτε αρσεις θανάτου και πιέσεις στήθους

  10. #10
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    μετά από πόσο καιρό είδατε αποτελέσματα στα πόδια σας και γενικά στο σώμα?

  11. #11

    Default

    Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός,δεν έχουν όλοι τα ίδια αποτελέσμα στο ίδιο χρονικό διάστημα.Θέλει υπομονή

  12. #12
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    για να δυναμώσω πρέπει και να τρώω κάτι παραπάνω?

  13. #13
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Ναι φίλε πρέπει να τρως υπερθερμιδικα για να δυναμώσεις όμως από ότι είπες θέλεις να χάσεις λίπος και με υπερθερμιδικη διατροφή είναι πολύ πιθανό να βάλεις.Πες μας περισσότερα πράγματα για σενα( ύψος κιλά διατροφή προπόνηση κτλ).Η δύναμη είναι διαφορετικό πράγμα από τη σωματοδομηση(όχι ότι δεν αποκτάς από τα προγράμματα bb αλλά καμία σχέση με τα προγράμματα powerlifting). Εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις starting strength και να μάθεις σωστά τις βασικές ασκήσεις που έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστούν αργότερα.Παρολα αυτα πρέπει να μάθουμε περισσότερα για σένα ώστε να σε συμβουλεψουμε σωστά.

  14. #14
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    αυτή την στιγμή δεν έχει ζυγαριά και μέτρο μπροστά μου για να μετρήθω

    κοίτα γυμναστήριο δεν πηγαίνω μιας και περιμένω να πάω στρατό
    διατροφή δεν έχω κάτι στάνταρ ότι έχω σπίτι αλλά τώρα λόγω 15αυγουστου δεν τρώω κρέας
    και τα τηγανητά, αναψυκτικά τα αποφεύγω
    προπόνηση 2 φορές την εβδομάδα χαλαρό τρέξιμο jogging αντοχή ποιο πολύ μαξ έχω κάνει γύρω στα 7km σε μια ώρα και ανάλογα τις άλλες μέρες κανα ποδήλατο

    εγώ ήξερα για μυϊκή μάζα πρέπει να τρως και όχι για δύναμη

  15. #15
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Φίλε μου αν τρως λιγότερο από όσο χρειάζεται ο οργανισμός σου πως θα πας γυμναστήριο να σηκώσεις βάρος κοντά στη μέγιστη επαναληψη σου με καταλαβαίνεις;Η διατροφή και η ανάρρωση δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν ειδικά στη μυϊκή υπερτροφία και στις προπονήσεις δύναμης.Στρατο πότε μπαίνεις;Όταν βγεις λογικά θα έχεις χάσει το περιττό σου λίπος και θα μπορείς να συνεχίσεις με υπερθερμιδικη διατροφή.Τωρα μπορείς να ασχοληθείς με καλισθενικη μέχρι να μπεις στρατό μιας και δεν πας γυμναστήριο και αργότερα αν και πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου μόλις βγεις από στρατό αρχισε startimg strenght αν και μέχρι τότε εδώ θααμαστε να τα ξαναπούμε.Ο achilezz έχει κάνει έναν κατατοπιστικοτατο οδηγό που είναι στικη στην κατηγορία powerlifting και άρση βαρών.Οσο για το αρχικό ερώτημα του θρεντ σύμφωνα με την άποψη μου καλό είναι τα πόδια σου να τα γυμνάζεις πλήρως στις προπονήσεις μιας και η δουλειά της αερόβιας στον χώρο μας δεν είναι αυτή, οπότε κοίτα ποιο είδος αερόβιας σου αρέσει περισσότερο.Ειμαστε αρχάριοι ακόμα ώστε να κοιτάμε την κάθε λεπτομερεια ότι και από τα 2 κάνουμε θα μας βοηθήσει πλήρως στο στάδιο που είμαστε..Δεν γίνεται να κοιτάμε πιο είδος αερόβιας κάνουμε και να μην ξέρουμε πόσο και τι πρέπει να φάμε με κατάλαβες; Οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε μετά χαράς.

  16. #16
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    εγώ ξέρω ότι στον στρατό παχαίνουν και εγώ θα χάσω κιλά με εξαίρεση τις ειδικές δυνάμεις που τρέχουν όλοι μέρα
    στο τέλος δεν σε κατάλαβα εννοείς να μετράω γεύματα και θερμίδες θρεπτικά συστατικά?
    πρέπει να βρω και άτομο να μου δείξει πως θα τις κάνω για να μην μου δημιουργησει πρόβλημα

    στα γυμναστήρια θα δεις νέους να χτυπάνε βάρη για δικεφαλα για να φαίνονται φουσκωτοι και ούτε τρικεφαλα, πόδια και κορμός
    Last edited by dogkanos; 04-08-17 at 21:58.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Φίλε μου αν είσαι όλη σου τη ζωή 50 κιλά στον υπολογιστή λογικό είναι να παχύνεις.Δεν χρειάζεται ειδικός κοίτα τα άρθρα διατροφής αυτά που είναι πάνω πάνω που λέγονται sticky διαβάσετα όλα και μόλις μάθεις ότι περιέχεται σε αυτά άνοιξε άλλο θρεντ όπου θα μας γράψεις το πλάνο διατροφής όμως κατά τη γνώμη μου τώρα είναι άσκοπο μιας και στο στρατό είναι πολύ πιθανό να χάσεις κιλά και να θες άλλη διατροφή από την αρχή.Με λίγα λόγια υπολογίζεις πόσες θερμίδες καταναλωνει ο οργανισμός σου και ορίζεις το πλάνο σύμφωνα με τον στόχο σου.Υπαρχουν 3 καταστάσεις 1: Υπερθερμιδικη διατροφή-θερμιδικο ελλημα-εδω τρως λιγότερο από όσο χρειάζεται ο οργανισμός σου με σκοπό εφόσον δεν παίρνεις όση ενέργεια χρειάζεσαι να την αντλήσεις από το λίπος 2: Ισοθερμική διατροφή:Τρως όσο χρειάζεσαι σε αρχάρια επίπεδα μπορείς και να χάσεις λίπος και να βάλεις μυ αργότερα απλά διατηρείσαι.3: Υπερθερμιδικη διατροφή-θερμιδικο πλεόνασμα.Σε αυτή την περίπτωση τρως περισσότερο από όσο χρειάζεσαι έτσι ώστε η περιττή ενέργεια που παίρνεις να μετατραπεί σε μυ (πολλές φορές παιρνεις και λίπος) όπως σου είπα εδώ είναι το στάδιο όπου χτίζεις αποτελεσματικότερα τη δύναμη σου γιατί όπως μπορείς να φανταστείς έχεις πολύ ενέργεια.Οσο για αυτό που λες όσοι το κάνουν το κάνουν γιατί δεν έχουν υπομονή να γυμνάσουν όλο το σώμα και το κάνουν για το φαίνεσθαι ενώ εμείς πρώτα από όλα για τον εαυτό μας.Μπαινουν όμως πολλά ακόμα στο παιχνίδι όπως τα μάκρος οπότε κάτσε όσο μπορείς διάβασε όσο περισσότερο μπορείς το φόρουμ.
    Last edited by jimmakos3k; 04-08-17 at 22:57.

  18. #18
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    ειδικός λέω το πως να κάνω την άσκηση αφού κανένας γυμναστής δεν θα κάτσει να σου δείξει πως γίνεται
    όπως με το survivor που έχασαν όλοι μυς επειδή δεν είχαν λίπος να κάψουν και ο οργανισμός τρεφονταν με μυς ενώ ο μπο που είχε πολύ λίπος έχασε από εκεί

    δεν θέλω όμως να ξανάπαχύνω και ποιος ακούει τους δικούς μου δεν θέλουν να κάνω βάρη για να μην φουσκώσω

  19. #19
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Φιλε υπάρχουν χιλιάδες βίντεο και εδώ και στο ιντερνέτ μάθε κάποιες ασκήσεις ονόματα και δες ξεχωριστά πως γίνονται είτε εδώ στα άρθρα με ασκήσεις είτε στο γκουγκλ είτε στο γιουτιουμπ.Δεν θα φουσκώσεις με την γυμναστική μην κοιτάς τα σώματα που προβάλλονται όπου λαμβάνουν αναβολικά.Η πρόοδος σου θα είναι όλο και πιο αργή με την πάροδο του χρόνου και συγγνώμη 18+ άντρας ακόμα κοιτάς τι θα σου πουν;Φίλε από εδώ και πέρα θα ψηφίζεις... Κοίτα να ανεξαρτητοποιηθείς.Η οικογένεια είναι το παν δεν το συζητώ και πάντα να τους ακούς αλλά δεν είσαι παιδάκι ούτε οι γονείς σου φαντάζομαι ειδικοί πάνω στο θέμα... Αυτό που λες με το σαρβαιβορ είναι μια εντελώς διαφορετική περίπτωση αφού εκεί τρώνε γύρω στις 400 θερμίδες τη μερα.Ο οργανισμός εκεί ανταποκρίνεται τελείως διαφορετικα όπου θέλει πολύ ανάλυση..

  20. #20
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    φοβάται οι οικογένεια μου και θέλει το καλό μου

    άλλο να σου δείχνουν την άσκηση πως να την κάνεις εκεί μπροστά σου κάποιος γυμναστής και άλλο στο ίντερνετ

  21. #21
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Ναι λογικό είναι αλλά πες μου τι μπορείς να πάθεις;Δηλαδή αν βαλεις λίγους μυς θα είναι κακό;άντρες είμαστε τι πρέπει ναμαστε κοκκαλιαριδες;Άσε που η μακροχρόνια άσκηση και σωστή διατροφή θα σου φέρει το καλό σου και όχι η αγυμνασια.Προσβαση σε γυμνασυηριο δεν έχεις;Εγώ αν και έκανα 2 χρόνια να φτάσω μέχρι εδώ δεν μου έχουν δείξει ούτε μια ασκηση(κάνω μέχρι και επολε ζετε-snatch).
    Last edited by jimmakos3k; 05-08-17 at 12:00.

  22. #22
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    κοίτα οι ποιο πολύ συνδυάζουν τα βάρη με το ύψος γιατί όσοι κάνουν άρση βαρών είναι κοντοί

    δεν ήθελες να σου δείξουν τις ασκήσεις ή αυτή στο γυμναστήριο βαριοντουσαν?
    εγώ έχω και κάμποσο λίπος γύρω από τα χέρια

    πρόσβαση σε γυμναστήριο έχω και θα ήθελα να μάθω αν θα μπορώ να κάνω δοκιμαστικά δωρεάν για να δω περιβάλλον και τους γυμναστές αν είναι πρόθυμη να βοηθήσουν
    Last edited by dogkanos; 05-08-17 at 14:49.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Δεν έχει καμία σχέση αυτό απλά σου λέω ότι έχω μάθει μόνος μου κάποιες από τις πιο δύσκολες ασκήσεις και ότι όλα γίνονται.Γυμναστηριο δεν έχω πάει ποτέ σπίτι μόνος μου εμαθα.Τι να σου πω εγώ πάντως δεν θα το ρωτούσα αυτό θα πήγαινα με μηνιαία συνδρομή συνδρομή και αν δεν μου άρεσε τον άλλο μήνα θα έφευγα .Μπορείς να ρωτήσεις και γνωστούς σου που πανε.

  24. #24
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    δεν πάει κανένας γνωστός μου σε γυμναστήριο
    είχα δει στο fb του γυμναστηρίου και είχε αυτή την δυνατότητα για δωρεάν δοκιμή

    πάντως ζηλεύω την δύναμη των αθλητών brad de fer και των σφαιροβολων και ειδικά την σφαίρα 7 κιλά και την πετάνε τόσα μέτρα μακριά

  25. #25
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Όντως δεν ξέρεις κανέναν;τότε πήγαινε κάνε δοκιμή ναι φίλε αυτοί ούτε σκουωτ κάνουν 300+ κιλά ούτε είναι ifbb pro ούτε οι bbers είναι πρωταθλητές στο πόλο.Κατι τετοιο πρεπει να είχαν στο μυαλό τους οι crossfiters και μας τα μπέρδεψαν χαχαχαχα. Παίρνεις και διαλέγεις.
    Last edited by jimmakos3k; 07-08-17 at 11:07.

  26. #26
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Όχι δεν πάει κανένας gym,με κοροϊδεύεις τώρα και ποιος δεν θα ήθελα να είχε την δύναμη τους

  27. #27
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Φίλε αν θες να ασχοληθείς με Μπρα ντε φερ βρες κάποια αντίστοιχη σελίδα εδώ έχουμε άλλο περιεχόμενο.Θες να μου πεις πως δεν ζηλεύεις το 100αρι σε κάτω από 10 σεκ τις τριπλες του μέση; Αυτοί του Μπρα ντε φερ ασχολουνται μόνο με συγκεκριμένα σημεία όπως ο καρπός αλλά αν τους βάλεις αλλού δεν κάνουν τίποτα .Κάθε αθλητής είναι καλός στο άθλημα του εσύ πάρε και διάλεξε.

  28. #28
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    αυτή που κάνουν σφαίρα δεν μπορούν να κάνουν brad de fer και άρση βαρών?
    εδώ ο μπολτ βγήκε τρίτος

  29. #29
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Ο Μπολτ έχει κάνει την καριέρα του φιλε.Ναι μπορούν απλά δεν κάνουν γιατί εφόσον κάνεις πρωταθλητισμό σε ένα άθλημα δεν ασχολησε με άλλο και δίνεις όλες τις δυνάμεις εκεί.Ουτε άμα κάνουν θανε πρωταθλητές και εκεί.Σε τέτοια κλάση δεν είναι αλάνα ασχολούμαι λίγο με ποδόσφαιρο λίγο μπάσκετ και τους νικάω όλους
    Last edited by jimmakos3k; 07-08-17 at 20:30.

  30. #30
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    τα θεμέλια τα έχουν δηλαδή το σώμα
    πχ ο μπολτ μπορεί να τρέξει 400 και 800 μέτρα από 1000 και πάνω λογικά δεν θα μπορέσει


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jogging μετά απο πυρετό
    By dogkanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-17, 23:54
  2. Αθλητικό Σουτιέν Για Τρέξιμο-Jogging - Προτάσεις;
    By fatty_acid in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-15, 20:38
  3. Μούδιασμα Στα Δάχτυλα Του Χεριού Μετά Από Jogging
    By sailim in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-14, 17:05
  4. Να αποφευγω το Jogging?
    By Tsiripas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-12, 15:32
  5. Τρέξιμο (Jogging) για 40 λεπτα...ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.
    By psilos2000 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-06, 03:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •