Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-08-17
    Posts
    5

    Default Πως λειτουργεί η απώλεια κιλών?

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς ήρθα στο ωραίο φόρουμ σας
    Να επισημάνω ότι δεν γνωρίζω πολλά από γυμναστική και διατροφή για αυτό ζητώ τα φώτα σας!

    Είμαι 1.85 ύψος και τον Απρίλιο ζύγιζα 127 κιλά (ντροπή μου το ξέρω ) όμως με κολύμπι τους 2 πρώτους μήνες και από τότε μέχρι τώρα αερόβια και διατροφή έπεσα στα 109(και έχω σκοπό να φτάσω ένα 90άρι). Στο γυμναστήριο κάνω ανηφόρα και διαλλειματική μία ώρα σύνολο. Χθες ήμουν 108 κιλά μετά την προπόνηση και έφαγα 2,5 κομμάτια στήθος κοτόπουλο (κατά τις 9:30 το βράδυ) και σήμερα ένα πιάτο φαγητό και λίγη σαλάτα και όταν ξαναζυγίστηκα, είδα ότι είχα πάρει ένα κιλό (ζυγίζομαι μια πριν μπω διάδρομο και μια αφου τελειώσω να δω πόσο έκαψα. Ξέρω ότι είναι κακό αλλά δίνει μια ικανοποίηση ). Γενικά τις τελευταίες 3 μέρες τρώω ένα πιάτο φαγητό μικρής πόσότητας και με την γυμναστική που κάνω χάνω περίπου ένα κιλό και το βραδάκι ένα φρούτο (οπότε ας πούμε ότι χάνω 2,5-3 κιλά σε 3 μέρες).

    Και τώρα στην ερώτηση: Για να χάσεις κιλά πάει να πει ότι καις περισσότερο απ'όσο παίρνεις οπότε αν φάω πρωινό,μεσημεριανό και πάω γυμναστήριο, τότε θα κάψω τις θερμίδες που έβαλα πιο πριν και θα μείνω πάλι στα ίδια κιλά. Γενικά θέλω να μάθω πως δουλεύει όλο αυτό το πράγμα.

    (Να αναφέρω ότι με ενδιαφέρει αυτή τη φάση να χάσω κιλά και λίπος και αργότερα να φτιάξω τους μύς).
    Last edited by Sinder; 02-08-17 at 22:08.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για να χάσεις κιλά πρέπει να φτιάξεις τον μεταβολισμό σου να κάνει όχι μόνο πολλές, αλλά και ποιοτικές καύσεις.

    Αποφεύγοντας το φαγητό πετυχαίνεις ακριβώς το αντίθετο!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-07-17
    Posts
    3

    Default

    Πώς μπορώ να αλλάξω τον μεταβολισμό μου!!!

  4. #4

    Default

    Με το να τρως 5-6 καλα κ ποιοτικα γευματα.
    Πχ γιαουρτια,φρουτα,κοτα,ψαρια,σαλατες,καλα λιπαρα κ υδατανθρακες γενικα.
    Επισης πρεπει να βρεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι καθημερινα στην φαση που εισαι τωρακ να τις ριξεις 400 θερμιδες κατω.
    Η αεροβια αλλα κ τα βαρη απο τωρα θα σε βοηθησουν στον στοχο σου

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-07-17
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!!!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-08-17
    Posts
    5

    Default

    Από πλάνο διατροφής τι μου προτείνετε?
    Το πλάνο που ακολουθώ όσο μπορώ καθημερινά είναι περίπου το εξής:

    -Πρωινό(9:00):
    Ένα κουλούρι πολύσπορο ή ένα μπόλ δημητριακά με κομματάκια φρούτων με πλήρες γάλα ή 3 αυγά ολόκληρα. (Καμιά φορά κάνω ένα συνδιασμό 2 από τα 3 γεύματα).

    -Μεσημεριανό (14:00 - 15:00):
    Το φαγητό που έχουμε σπίτι (συνήθως είναι όσπρια / λαδερά / υδατάνθρακες ενώ αποφεύγω τα τιγανητά εντελώς) + σαλάτα.

    -Βραδυνό (20:00 - 21:00, συνήθως μετά το γυμναστήριο):
    Σαλάτα ή φρουτοσαλάτα 3 φρούτων ή κοτόπουλο.

    Επίσης, με Ηλικία:22 - Κιλά: 110 - Ύψος (1.85μ [185cm]), το BMR βγάινει: 2348.4

    Γυμναστήριο κάνω διαλλειματική (όπως προανέφερα και παραπάνω) και ο στόχος είναι να χάσω κιλά και λίπος (αργότερα περνάω και στα βάρη). Προτείνετε ή σχολιάστε λίγο την διατροφή.
    Last edited by Sinder; 03-08-17 at 17:43.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα φίλε μου

    Αν θες να έχεις αποτέλεσμα πάνω σου, τότε πρέπει να είσαι συγκεκριμένος στο διαιτολόγιό σου. Διατροφή με κουλούρια για πρωινό και "ότι υπάρχει σπίτι" δεν υφίσταται.
    Πρώτα απ όλα χρειάζεται να μετράς θερμίδες, ποσότητες φαγητού (άρα μια ζυγαριά κουζίνας είναι απαραίτητη) και να κάνεις 4-6 μικρογεύματα όπου θα αποτελούνται από μια πηγή πρωτεινης, υδατάνθρακα και καλών λιπαρών. Στην ενότητα της διατροφής μπορεις να βρεις λίστα με τις καλύτερες τροφές καθώς και άρθρα για το πως μπορείς να τις συνδιάσεις. Επίσης μπορεις να αφιερώσεις χρόνο να δεις διατροφές άλλων μελών και να πάρεις ιδεές.
    Μετά μπορεις να γράψεις το αναθεωρημένο πλάνο σου και θα σε βοηθήσουμε να το διορθώσεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλή Για Απώλεια Κιλών
    By daskala in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 35
    Last Post: 11-04-17, 20:54
  2. Βοήθεια Με Απώλεια Κιλών
    By geoliol in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-14, 15:24
  3. Απώλεια Κιλών
    By dafuc in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 21
    Last Post: 01-10-12, 12:23
  4. Διατροφή για απώλεια κιλών
    By mikecbr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 02-08-12, 23:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •