Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default Εναλλακτικο της μαλτοδεξτρινης;

    Δεν διαβαζω τα καλυτερα για την μαλτοδεξτρινη και επειδη γενικοτερα θελω να τρωω οσο περισσοτερο φυσικες τροφες και λιγοτερο επεξεργασμενες ( η μαλτοδεξτρινη επεξεργαζεται σε μεγαλο ), υπαρχει εναλλακτικο της μαλτοδεξτρινης/δεξτροζης που να πετυχαινει την ιδια δουλεια; Ειμαι σε περιοδο που θελω να χασω λιγα κιλα και τρωω αρκετα φρουτα την ημερα. Ειμαι αυστηρα χορτοφαγος.

  2. #2

    Default

    αν την δεξτρόζη της παίρνεις μετά την προπόνηση,μπορείς άνετα να βάλεις μια μπανάνα(κατα προτίμηση ώριμη).ακόμα και σε περίοδο υποθερμιδικής πρέπει να έχεις υδατάνθρακα.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by lazaross View Post
    Ειμαι σε περιοδο που θελω να χασω λιγα κιλα και τρωω αρκετα φρουτα την ημερα. Ειμαι αυστηρα χορτοφαγος.

    Μείωσε τα φρούτα αν θες να χάσεις λίπος και μέτρα θερμίδες και μακροθρεπτικά. Το να είσαι vegan δυστυχώς έχει το αρνητικό πως θέλει πολύ σωστή μελέτη ώστε και να παίρνεις την απαιτούμενη πρωτεινη χωρις να ξεφευγεις σε υδατάνθρακα.

  4. #4

    Default

    νομίζω,συρυ αν κάνω λάθος ότι υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα σε vegan και χορτοφράγους.οι vegan ξέρω ότι απέχουν από κάθε είδους ζωική τροφή,ενώ οι χορτοφάγοι ναι μεν δεν τρώνε κρέας,αλλά πολοί καταναλόνουν κανονικά τυρί,γαλα,αυγα,γιαούρτι.

  5. #5
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Vegan ειμαι. Μακροθρεπτικα δε θα κατσω να κοιταξω. Το εκανα παλαιοτερα που ετρωγα κρεας και ειχα κουραστει. Αν φτασω στο ιδιο επιπεδο που ημουν τοτε με κρεας συν χιλια δυο συμπληρωματα, θα ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος.

    Το να μετρας μακροθρεπτικα ειναι πολυ σημαντικο εαν εισαι αγωνιστικος, για εμενα που απλως γυμναζομαι για να εχω ενα μετριο σωμα και για υγεια, δε μετραει τοσο.. Εχω δει και φρουτοφαγους με καλα σωματα. Ελαχιστοι στον κοσμο βεβαια.

    Πραγματικα αν αποκτησω κοιλιακους με τοσα φρουτα που τρωω, δε θα ξαναπιστεψω τιποτα απο αυτα που λεει η συγχρονη επιστημη για την προσληψη πρωτεϊνης..

    Οταν φτασω σε ικανοποιητικο επιπεδο θα σταματησω και το συμπληρωμα πρωτεϊνης.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by lazaross View Post
    Το να μετρας μακροθρεπτικα ειναι πολυ σημαντικο εαν εισαι αγωνιστικος, για εμενα που απλως γυμναζομαι για να εχω ενα μετριο σωμα και για υγεια, δε μετραει τοσο.. Εχω δει και φρουτοφαγους με καλα σωματα. Ελαχιστοι στον κοσμο βεβαια.
    Kάνεις μεγάλο λάθος. Το να ξέρουμε πόσο τρώμε και από που προέρχεται δεν το κάνουμε όσοι κατεβαίνουμε σε αγωνες. Το κάνουν παχύσαρκοι, υπέρβαροι, άτομα που θέλουν να βάλουν βάρος. Και δεν είναι τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζεις, το κάνεις μια δυο φορές και μετά ξέρεις πως να κινηθείς.


    Πραγματικα αν αποκτησω κοιλιακους με τοσα φρουτα που τρωω, δε θα ξαναπιστεψω τιποτα απο αυτα που λεει η συγχρονη επιστημη για την προσληψη πρωτεϊνης..
    Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά αν δεν είσαι γονιδιακά τυχερός και αν τρως αρκετά φρούτα, χωρις να μετράς ποσότητες, θερμιδες και μακροθρεπτικά, κοιλιακούς δεν θα δεις.

    Οταν φτασω σε ικανοποιητικο επιπεδο θα σταματησω και το συμπληρωμα πρωτεϊνης
    Δεν θα το έλεγα σοφή επιλογή, αλλά δικό σου είναι το σώμα εσύ το κάνεις ότι θες.

  7. #7
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν θα το έλεγα σοφή επιλογή, αλλά δικό σου είναι το σώμα εσύ το κάνεις ότι θες.
    Πιστευεις οτι θα υπαρξει καποιο προβλημα υγειας; Αν δλδ παιρνω 60+ γραμμαρια πρωτεϊνης απο την τροφη μου; Μη σκεφτεσαι οτι ολοι ειμαστε αγωνιστικοι, απλα κανουμε το χομπυ μας και πολλες φορες και μεγαλες παυσεις, γιατι εχουμε και υποχρεωσεις.. Κανεις δεν επαθε κατι επειδη εκοψε το συμπληρωμα πρωτεϊνης. Το αντιθετο βεβαια εχει γινει πολλες φορες..

    Πιστευω οτι ο νουμερο 1 παραγοντας που βοηθαει στην προδιαθεση για τον καρκινο, ειναι η υπερβολικη προσληψη πρωτεϊνης.

    Επισης να σου πω οτι οι vegans και κυριως οι raw vegans ειναι οι πιο υγιεις ανθρωποι στον κοσμο.

  8. #8
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Τι σχέση έχει το συμπλήρωμα (πρωτεΐνη) με το να είσαι αγωνιστικός η μη?? Καταρχήν αν αγαπάς αυτό που κανεις ειτε το βλέπεις αγωνιστικά η όχι το κανεις με το ίδιο ζήλο!!.. Ανεξάρτητα τα θέλω του καθενός!το να κανεις διατροφη bodybuilding..και προπονησαρες..δεν έχει να κανει αν ο άλλος είναι αγωνιστικός..(στο λέω γιατί με τα λεγόμενα σου..τα χεις διαχωρίσει) όλοι έχουμε υποχρεώσεις και όλοι που αγαπάμε αυτό που κάνουμε παντα βρίσκουμε χρονο..γιαυτό!! Λες για χομπίστες και μη...δεν ισχυει...το bodubuilding. Όπως και αλλά αθλήματα συγκαταλέγονται.. Για χόμπι..το οτι κάποιος αθλουμενος..παιζει και αγωνιστικά..έχει να κανει μετα θέλω του..και την κ@υ@του!..τώρα που λες για πρωτεΐνη και πιθανότητες καρκίνου..εκει θα σου πω το καντηλακι.του καθενός μας μονο ο θεός το ξέρει..
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by lazaross View Post
    Πιστευεις οτι θα υπαρξει καποιο προβλημα υγειας; Αν δλδ παιρνω 60+ γραμμαρια πρωτεϊνης απο την τροφη μου; Μη σκεφτεσαι οτι ολοι ειμαστε αγωνιστικοι, απλα κανουμε το χομπυ μας και πολλες φορες και μεγαλες παυσεις, γιατι εχουμε και υποχρεωσεις.. Κανεις δεν επαθε κατι επειδη εκοψε το συμπληρωμα πρωτεϊνης. Το αντιθετο βεβαια εχει γινει πολλες φορες..

    Πιστευω οτι ο νουμερο 1 παραγοντας που βοηθαει στην προδιαθεση για τον καρκινο, ειναι η υπερβολικη προσληψη πρωτεϊνης.

    Επισης να σου πω οτι οι vegans και κυριως οι raw vegans ειναι οι πιο υγιεις ανθρωποι στον κοσμο.
    Ρε μανία με τον διαχωρισμό αγωνιστικών και μη αγωνιστικών... Συμφωνώ με ότι είπε ο Λάρυ παραπανω.
    Όσο για το αν οι βιγκαν ειναι οι πιο υγιείς, καλύτερα μη γενικευεις , γιατι ξερω βιγκαν που δεν τρώνε κρεας αλλα τσακίζουν γλυκα και σαβούρες...
    Η γενική υγεια εχει να κανει με τη φυσική κατάσταση, με τη σωστή ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ διατροφή. Και μη ξεχνάτε πως ένας αθλουμενος εχει διαφορετικές ανάγκες σε πρωτεινη. Είτε κατεβαίνει σε αγώνες είτε οχι. Μιλάω για σοβαρούς αθλούμενους οχι αυτούς που κοροϊδεύουν τον εαυτό τους.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  10. #10
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    ..τώρα που λες για πρωτεΐνη και πιθανότητες καρκίνου..εκει θα σου πω το καντηλακι.του καθενός μας μονο ο θεός το ξέρει..
    Ξερεις πολυ καλα οτι αυτο δεν ισχυει; Δε γινεται να ενας νορμαλ τυπος που προσεχει την διατροφη του να εχει την ιδια ζωη με εναν καπνιστη αλκοολικο..Η φυση επιβαλλει την ταξη.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όσο για το αν οι βιγκαν ειναι οι πιο υγιείς, καλύτερα μη γενικευεις , γιατι ξερω βιγκαν που δεν τρώνε κρεας αλλα τσακίζουν γλυκα και σαβούρες...


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Μιλαμε παντα για νορμαλ βιγκαν ατομα. Και εγω τους πρωτους μηνες ειχα φτασει 92 κιλα ( τα μεγιστα μου ακομα και οταν ετρωγα κρεας! ) επειδη δεν ηξερα και ετρωγα ενα καρβελι ψωμι καθε ημερα. Τωρα ειμαι 71 κιλα. Οχι ψωμι και γλυκα, ουτε φασολια τρωω, γιατι θελω ενα ηρεμο εντερο.

    Εγω θα παω με το φυσικο. Σιγουρα το τερμα φουσκωμενο δεν ειναι απο φυσικο να ειναι ετσι ο ανθρωπος.. Εξαλλου χωρις συμπληρωματα και 150γρ να παιρνει πρωτεϊνη την ημερα δε γινεται ετσι και το ξερεις πολυ καλα. Οπως προνοησε η φυση να ειμαστε, ετσι θα ειμαι. Ενα ωραιο αθλητικο σωμα. Οποτε ουτε χρειαζομαι υπερβολικες ποσοτητες πρωτεϊνης. 50-70γρ πιστευω ειναι τα ιδανικα. Και με λιγοτερα ισως να γινεται δουλεια. Το οτι καποιος μας εχει πει οτι χρειαζομαστε 2, 2,5 φορες το βαρος μας σε πρωτεϊνη δε σημαινει οτι ειναι και η αληθεια. Κρυβονται πολλα λεφτα πισω απο το εμποριο της πρωτεϊνης. Και για τον καρκινο ισχυριζονται οτι δεν εχουν βρει θεραπεια, ενω εχουν φτιαξει μεχρι και υβριδιο ανθρωπου. Τους πιστευεις;
    Last edited by lazaross; 29-08-17 at 14:06.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δηλαδη οι βιγκαν ειναι οι πιο υγιεις ανθρωποι στον πλανητη κι εμεις που τρωμε ισορροπημενα ειμαστε οι πιο άρρωστοι. Λαζαρε επιλογη του καθενος να τρωει οτι θελει, το σεβόμαστε, αλλα μην λέμε κι οτι θελουμε. Αυτο που λες δεν ισχυει και το ξερεις καλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εναλλακτικό Βραδυνό Γεύμα
    By Kawasakias in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-14, 21:40
  2. Εναλλακτικό Μετα-Προπονητικό Γεύμα;
    By djastral232 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-09, 05:36
  3. κάτι εναλλακτικό για τον τόνο?
    By ricky_bobby in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-07, 23:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •