Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-17
    Posts
    2

    Default Calisthenics και αερόβια

    Καλησπέρα παιδιά.

    Είναι νέος στο fitness και έχω ορισμένες απορίες. Εχω ξεκινήσει και ασχολούμαι με καλισθενική χωρίς καθόλου βάρη.
    Μυικά σιγά σιγά βλέπω διαφορά. Ωστόσο το θέμα μου είναι με την αερόβια. Δυστυχώς λόγω δουλειάς δέν έχω το χρόνο να προσθέσω τρέξιμο ή περπάτημα μετά τη προπόνηση μου.

    Προπόνούμαι περίπου 1 ώρα ή 50' τη κάθε προπόνηση. Γενικότερα το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι

    Δευτέρα Τρίτη : Καλισθενική

    Τετάρτη : 40' ή 1 ώρα τρέξιμο

    Πέμπτη Παρασκευή : Καλισθενική

    Σάββατο : Πεζοπορία (περίπου 2.30 με 3 ώρες, είμαι σε σύλλογο και η αλήθεια είναι οτι μου αρέσει και δέν θα ήθελα να το σταματήσω )

    Κυριακή : ξεκούραση

    Η απορίες μου είναι..η αερόβιά μου είναι επαρκής για να διατηρήσω νορμαλ επίπεδα λίπους....πρέπει να την αυξήσω...; Η μήπως είναι ήδη παρα πολύ και πρέπει να τη μειώσω ;


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ. ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ


  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η διατήρηση του ποσοστού λίπους, η αύξηση της μυϊκής μάζας και γενικότερα η αλλαγή της εικόνας ενός σώματος πιστεύω προσωπικά ότι έχουν να κάνουν με την διατροφή σου.

    Τι διατροφή ακολουθείς;!

    Εντελώς πρόχειρα θα σου απαντήσω για την αερόβια που κάνεις, ότι δική μου πεποίθηση είναι να κάνεις αερόβια όταν θες να βάλεις μάζα, για να διατηρήσεις χαμηλά το λίπος και να βάλεις τα κιλά όσο το δυνατόν καλύτερα.

    Το ποσό αεροβική θα κάνεις και τι τύπος αεροβικής σου ταιριάζει, αυτό θα πρέπει να το δεις εσύ, πειραματιζόμενος.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-17
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Η διατήρηση του ποσοστού λίπους, η αύξηση της μυϊκής μάζας και γενικότερα η αλλαγή της εικόνας ενός σώματος πιστεύω προσωπικά ότι έχουν να κάνουν με την διατροφή σου.

    Τι διατροφή ακολουθείς;!

    Εντελώς πρόχειρα θα σου απαντήσω για την αερόβια που κάνεις, ότι δική μου πεποίθηση είναι να κάνεις αερόβια όταν θες να βάλεις μάζα, για να διατηρήσεις χαμηλά το λίπος και να βάλεις τα κιλά όσο το δυνατόν καλύτερα.

    Το ποσό αεροβική θα κάνεις και τι τύπος αεροβικής σου ταιριάζει, αυτό θα πρέπει να το δεις εσύ, πειραματιζόμενος.

    Mazda 6 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Ακολουθώ μια ελαφρά υποθερμιδική διατροφή και καθαρή, οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 2700 και εγώ καταναλώνω περίπου 2400. Αυτό σημαίνει oxi junk food , οχι γλυκά και ζάχαρη κ.λπ. μόνο σπιτικό
    φαγητό και πρωτεινη καθαρά φυσική ( καθόλου συμπληρώματα) απο γάλα,γιαουρτι, αυγά και κρεατικά.

    Η αερόβια μου άρεσει πολύ και τη θέλω στο πρόγραμμά μου, αλλά άλλοι μου λένε οτι είναι πολλή και οτι χάνω μύες ( ειδικά η πεζοπορία 3 ώρες κάθε Σάββατο και το 40 λεπτο τρέξιμο καθε Τετάρτη ) και άλλοι οτι είναι λίγη.
    Στη περίπτωση που είναι λίγη όμως, μπορώ να προσθέσω παραπάνω ώρα μόνο την Κυριακή που είναι η μόνη μέρα ξεκούρασης, Οπότε δέν θα έχω καμία μέρα για ξεκούραση .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Calisthenics
    By renboms in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-19, 14:39
  2. Ερωτηση για Calisthenics!
    By loupaok in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-16, 21:26
  3. Πρόγραμμα SW/Calisthenics
    By Mhtsou in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-16, 20:18
  4. Calisthenics με weights?
    By Venum in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-09-14, 23:56
  5. Calisthenics Log - Venum
    By Venum in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 12-06-13, 19:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •