Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-17
    Posts
    3

    Default Skinny fat - λίπος σε στήθος & κοιλιά: Η ιστορία μου και οι συμβουλές σας

    Καταρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα μιας και ειμαι νεο μελος στο εξαιρετικο forum σας το οποιο απ'οσο εχω διαβασει διαφορα topics ειναι θησαυρος.

    Δε θα αργησω να μπω στο "ψητο":
    Ειμαι 26 χρονων, 79 κιλά και 1.83 υψος και ειμαι αυτο που λενε πολλοι skinny fat. Aς τα παρουμε ομως απο την αρχη τα πραγματα.

    Μικρος ημουνα αρκετα λεπτος και γυμναζομουνα. Τae kwon do, επειτα καλαθοσφαιριση και πιο μετα κωπηλασια για λιγο. Ολα αυτα μεχρι τα 16 μου. Απο τοτε και μεχρι τωρα, δηλαδη για 10 χρονια η ζωη μου
    σταδιακα ητανε καθιστικη, με πολυ αλκοολ, καταχρησεις, junk food, απειρο ψωμι, συχνα γλυκα καθως επισης και μια περιοδο 2-3 ετων με καποια σοβαρα προβληματα που μ ετυχαν και ψυχολογικα ημουν ρακος, βουτηγμενος στην αδρανεια. Τα τελευταια 5-6 χρονια αν και ειμαι καλα ψυχολογικα, συνεχιζα να κανω αυτη τη ζωη με πολυ μπυρα, καταχρησεις, καθιστικη ζωη και διατροφη που αν και ετρωγα τα παντα, ετρωγα και πολλα ψωμια, γλυκα και junk food.

    Τον τελευταιο χρονο κοιταξα το σωμα μου για πρωτη φορα πιο σοβαρα ολα αυτα τα χρονια στον καθρεφτη και ειδα ισως για πρωτη φορα το πως ειναι: εχω αρκετο λιπος στο στηθος καθως και στην κοιλια παρολο που ειμαι στα φυσιολογικα κιλα μου, εχω δηλαδη πολυ μεγαλο ποσοστο λιπους. Μου κολλησε σαν εμμονη ιδεα να το αλλαξω, ειδικα το στηθος μου που με πειραζει περισσοτερο και ολο σκεφτομαι πως εχω καποιο σοβαρο προβλημα γυναικομαστιας. Η συντροφος μου, οι φιλοι μου κλπ μου λενε "οκ να αλλαξεις, αλλα εισαι υπερβολικος, δεν εισαι χοντρος, μια χαρα ειναι το στηθος σου δεν εχεις προβλημα, απλα εισαι αγυμναστος" κ.α. Εγω ομως δεν ηρεμω. Εχω παρει αποφαση να αλλαξω.

    Ξεκινησα εδω και 1 μηνα και εκοψα αλκοολ, ψωμια, γλυκα, junk food, τηγανητα, τρωω πολυ πιο καλα και καθαρα, και πρωτεινες και υδατανθρακες και λιπη, πινω πολυ νερο και ξεκινησα και σπιτι γυμναστικη.
    Μια μερα κανω με αλτηρες και παγκο ασκησεις για στηθος και τρικεφαλους, μια μερα με τα ιδια για δικεφαλους και πλατη και μια μερα για ποδια και ωμους. Παιζει πρωτη φορα στη ζωη μου να νοιωθω ενεργεια.
    Εκανα μια βλακεια βεβαια και αρχικα ειχα κοψει σχεδον τελειως τους υδατανθρακες με αποτελεσμα να ζαλιζομαι μεσα στη μερα..

    Ωστοσο, θελω συμβουλη απο καποιον και θεωρησα οτι εδω ειστε οι πιο "ειδικοι". Δε θελω six packs, δε θελω σωμα που να ειναι τελειο, με πολυ χαμηλο λιπος κλπ κλπ. Θελω απλα να μην ειμαι "ετσι". Να ειναι καπως καλυτερο το στηθος μου, να μην εχω τοσο λιπος εκει, να μειωθει το λιπος στην κοιλια και να εχω λιγο περισσοτερους μυς. Για αυτο και ρωταω, τι πρεπει να κανω, και που να επικεντρωθω ως αγυμναστος? (ηδη παντως εχω κανει μια προοδο με τις ασκησεις σπιτι μου). Καπου ειχα διαβασει πως για το στηθος πρεπει να επικεντρωθω στο ανω μερος του, ωστε να φενεται καλυτερα.

    Οποιαδηποτε συμβουλη σας περι διατροφης, ασκησης κλπ για την περιπτωση μου ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων, ελπιζω να βοηθηθω απο εδω ως προς την αποφαση αλλαγης που εχω παρει.

    Παρακατω εχω ανεβασει και 4-5 φωτογραφιες του σωματος μου για να μη μιλαμε στα "τυφλα" (καλυτερα ανοιξτε τις σε μεγαλες ωστε να δειτε ακριβως το προβλημα),

    Καλο υπολοιπο ημερας.
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.jpg (72.9 KB, 54 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (73.1 KB, 53 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (67.1 KB, 51 views)
    • File Type: jpg 4.jpg (71.7 KB, 41 views)
    • File Type: jpg 5.jpg (74.5 KB, 44 views)
    Last edited by thespol; 07-08-17 at 12:53.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλησπέρα !

    Αν είσαι αποφασιμσένος να φτιάξεις το σώμα σου σε 2 χρόνια μπορείς να το πετύχεις .....Και ας σου πήρε 10 χρόνια καταχρήσεων για να το χαλάσεις !
    Αυτό και αν είναι ευλογία εεε !!!

    Το πρώτο και καθοριστικό βήμα που έκανες για να σταματήσει η "κατρακύλα"....μαχαίρι οι καταχρήσεις και το junk food !
    Για να κάνεις όμως την ανατροπή χρειάζεται σκληρή - δυνατή γυμναστική για όλο το σώμα και αυτό ας μη κοροιδευόμαστε το πετυχαίνεις σε γυμναστήριο ή με σωστή οργάνωση στο σπίτι !
    Είσαι μικρός ακόμα και το σώμα θα ανταποκριθεί στα μυικά ερεθίσματα που θα του δώσεις , σε συνδιασμό με σωστή διατροφή θα κάνεις ανάπλαση μυική πετυχαίνοντας ένα πιο δεμένο σώμα.

    Γυναικομαστία δεν έχεις.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-17
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω ιδιαιτερα για την ανταποκριση. Ο μεγαλυτερος φοβος μου ηταν μην εχω καποιο προβλημα με το στηθος. Γυμναστηριο λογω δουλειας θα μπορω απο Σεπτεμβρη και μετα, μεχρι τοτε σπιτι με τον παγκο και τα βαρακια μου.

    Μια ερωτηση:
    Υπολογισα πως για διατηρηση πρεπει να τρωω 2.200 θερμιδες εκ των οποιων
    110γρ πρωτεινη,
    73γρ λιπαρα και
    270γρ υδατανθρακες.

    Ωστοσο απο τοτε που εκοψα ψωμια, γλυκα κλπ, φτανω με το ζορι μεσα στη μερα τα 180γρ υδατανθρακων. Ειναι κακο αυτο που τρωω λιγοτερους?

    Επισης λογω ζεστης και εποχης δε μπορω να τρωω 2200 θερμιδες, φτανω μεχρι 1800 με 1900, ειναι κακο αυτο επειδη ξεκινησα και βαρη?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-07-17
    Location
    Larisa, Greece
    Posts
    55

    Default

    Αν θέλεις να πετύχεις μυική ανάπτυξη θες να τρως θερμίδες ελαφρά πάνω από τη συντήρηση. Αν θες να χάσεις λίπος - κιλά ένα θερμιδικό έλλειμμα των 200-300 θερμίδων είναι ότι χρειάζεσαι αρκεί να τρως τα σωστά μάκρος δηλαδή περίπου 150γρ πρωτεΐνη.
    Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να τρως κοντά στις 2000 θερμίδες και να συνδυάσεις προπόνηση με βάρη και αερόβια. Με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις ένα μέρος από το λίπος και θα μπορέσεις να ξεκινήσεις πρόγραμμα για όγκο όταν καταφέρεις να πας γυμναστήριο.
    Last edited by AlexLrc9; 08-08-17 at 22:40.

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by thespol View Post
    Ευχαριστω ιδιαιτερα για την ανταποκριση. Ο μεγαλυτερος φοβος μου ηταν μην εχω καποιο προβλημα με το στηθος. Γυμναστηριο λογω δουλειας θα μπορω απο Σεπτεμβρη και μετα, μεχρι τοτε σπιτι με τον παγκο και τα βαρακια μου.

    Μια ερωτηση:
    Υπολογισα πως για διατηρηση πρεπει να τρωω 2.200 θερμιδες εκ των οποιων
    110γρ πρωτεινη,
    73γρ λιπαρα και
    270γρ υδατανθρακες.

    Ωστοσο απο τοτε που εκοψα ψωμια, γλυκα κλπ, φτανω με το ζορι μεσα στη μερα τα 180γρ υδατανθρακων. Ειναι κακο αυτο που τρωω λιγοτερους?

    Επισης λογω ζεστης και εποχης δε μπορω να τρωω 2200 θερμιδες, φτανω μεχρι 1800 με 1900, ειναι κακο αυτο επειδη ξεκινησα και βαρη?
    Καλημέρα !

    Φίλε μου ξέχνα το στήθος...Ξέχνα το λίπος ...ξέχνα τι είναι καλό η κακό και επικεντρώσου στην σωστή αποδωτική προπόνηση !

    Όταν αυτή φτάσει στο σωστό σημείο απόδοσης για το δικό σου σωματότυπο θα τα διορθώσει ΟΛΑ !!!

    Αυτή θα σου δίξει το δρόμο πόσες θερμίδες να τρως , να είσαι σίγουρος ότι οι 2000 που δυσκολεύεσαι τώρα θα γίνουν παρελθόν .....Αυτή θα διορθώσει ότι σωματικό σε ενοχλεί !

    Όπως λέει και ο Alex ανέβασε πρωτείνη στα 150 - 170 και βγάλε τα αντίστοιχα από τους Y/Δ , τα παραπάνω θα έχουν νόημα μόνο αν ιδρώνεις και το σώβρακο τώρα το καλοκαίρι ....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-17
    Posts
    3

    Default

    Καλησπερα, συνεχιζω με τις ερωτησεις - ξερω σε καποιους ισως φαινονται ανοητες ή ατοπες, ωστοσο για μενα που τωρα μαθαινω ειναι ιδιαιτερα σημαντικες:

    1) Ειναι καλο που κανω τις μυικες ομαδες ξεχωριστα σε διαφορετικες μερες, ή πρεπει σε καθε προπονηση να κανω ολο το σωμα?
    2) Ποσο συχνα πρεπει να εχω μερες χωρις προπονηση (ξεκουραση) για την ιδια μυικη ομαδα? Δηλαδη αν κανω δικεφαλους-πλατη την Δευτερα, ποτε μπορω να τα ξαναγυμνασω αυτα?
    3) Αεροβια ποσο συχνα και τι ακριβως να κανω? Επειδη εχω χονδροπαθεια στα γονατα ο διαδρομος με πειραζει. Θα ταν καλο να πηγαινω για γρηγορο βαδην, ή για τρεξιμο και καθε ποτε? Ξεχωριστες μερες απο τα βαρη?

    Με συγχωρειτε για το πληθος των ερωτησεων, ευχαριστω και παλι και εκτιμω πολυ τις απαντησεις σας.
    Last edited by thespol; 09-08-17 at 12:30.

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα
    1)Δεν υπάρχει πρέπει.Όπως βολεύει και λειτουργεί σε σένα.Αν προτιμάς κάθε μέρα διαφορετική μυική ομάδα,κάνε διαφορετική ή μπορείς και συνδυασμό κάποιων από αυτών.
    2)Και μία φορά την εβδομάδα η κάθε μυική ομάδα είναι αρκετή.Αν θες παραπάνω,καλό είναι αφού έχει ξεκουραστεί ένα 48ωρο.Πάντως καλό είναι να υπάρχει μια μέρα off την εβδομάδα.
    Last edited by Anwnymos19; 09-08-17 at 15:51.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χαλάρωση Δέρματος Σε Κοιλιά & Στήθος!
    By Vtgreek1989 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-17, 22:17
  2. Συμβουλές στην Διατροφή Όγκου μου (Skinny)
    By Kon in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 01-04-16, 11:45
  3. Λίπος στην κοιλία
    By giannisgps in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-15, 00:33
  4. Skinny Fat - Βοήθεια & Συμβουλές
    By akuros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 22-12-14, 21:46
  5. Χάσιμο λίπους κοιλιά-Στήθος
    By Laserakias in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 16-10-12, 15:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •