Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-17
    Posts
    4

    Default Απελπισμένος...

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    Είμαι υπέρβαρος διαβητικός (τύπου 2 με χάπι, όχι ινσουλίνη) εδώ και 9 χρόνια. Ταυτόχρονα έχω χοληστερίνη και πίεση μετά από εργασία μου σε πολύ στρεσογόνο θέση. Είμαι 46 ετών και θέλω πολύ να χάσω κιλά που εντοπίζονται αποκλειστικά στην περιοχή της κοιλιάς και του στήθους, αλλά εδώ και χρόνια δεν μπορώ να το καταφέρω διότι δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στον στόχο μου.
    Η αλήθεια είναι πως μου αρέσει το φαγητό αλλά πλέον είμαι αποφασισμένος να κάνω οτιδήποτε για να πετύχω τον στόχο μου!!!
    Μπορείτε μήπως να με βοηθήσετε με κάποιο πρόγραμμα διατροφής, κατάλληλο για την περίπτωσή μου??
    Επίσης να ενημερώσω πως σίγουρα θα αθλούμαι, τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.

    Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!!

  2. #2
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Giovanni_A View Post
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    Είμαι υπέρβαρος διαβητικός (τύπου 2 με χάπι, όχι ινσουλίνη) εδώ και 9 χρόνια. Ταυτόχρονα έχω χοληστερίνη και πίεση μετά από εργασία μου σε πολύ στρεσογόνο θέση. Είμαι 46 ετών και θέλω πολύ να χάσω κιλά που εντοπίζονται αποκλειστικά στην περιοχή της κοιλιάς και του στήθους, αλλά εδώ και χρόνια δεν μπορώ να το καταφέρω διότι δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στον στόχο μου.
    Η αλήθεια είναι πως μου αρέσει το φαγητό αλλά πλέον είμαι αποφασισμένος να κάνω οτιδήποτε για να πετύχω τον στόχο μου!!!
    Μπορείτε μήπως να με βοηθήσετε με κάποιο πρόγραμμα διατροφής, κατάλληλο για την περίπτωσή μου??
    Επίσης να ενημερώσω πως σίγουρα θα αθλούμαι, τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.

    Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!!

    Φιλε μου με το "προβλημα" που εχεις εγω θα σε συμβουλευα να πας σε εναν ειδικο ( γιατρο ) για να σε βοηθησει με την διατροφη σου...

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Φιλε μου με το "προβλημα" που εχεις εγω θα σε συμβουλευα να πας σε εναν ειδικο ( γιατρο ) για να σε βοηθησει με την διατροφη σου...
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-10-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    133

    Default

    Οι βασικοί κανόνες ισχύουν πάντα:
    1. Μετράς θερμίδες και φροντίζεις να καταναλώνεις 500-800 θερμίδες λιγότερες απ αυτές που χρειάζεσαι.
    2. Κόβεις σαβούρα (γλυκά, λιπαρά κτλ)
    3. Βασίζεις τη διατροφή σου σε άπαχο κρέας, ψάρι, κοτόπουλο όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ρύζι, πατάτα, βρώμη κα
    4. Χωρίζεις το φαγητό σου σε 4-6 γεύματα και προσπαθείς να έχεις σταθερό πρόγραμμα φαγητού
    5. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες θέλει να το συζητήσεις με το γιατρό σου λίγο, τι πως και πόσο είναι καλό για την περίπτωσή σου.
    6. Αρχίζεις γυμναστική, έστω περπάτημα, στην αρχή χαλαρά και αυξάνεις σιγά σιγά.

    Και το βασικό... δεν απογοητεύεσαι... θέλει χρόνο και κόπο και σίγουρα θα υπάρχουν στιγμές που θα χαλάς το πρόγραμμά σου.. το θέμα είναι να επανέρχεσαι γρήγορα. Όλα μια συνήθεια είναι και αν την αποκτήσεις θα γίνεται όλο και λιγότερο δύσκολο να τηρείς το πρόγραμμά σου.

  5. #5
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Φίλε giovanni μην απελπίζεσαι, πέρυσι το Φλεβάρη ξεκίνησα γυμναστήριο και διατροφή 46 χρονών, 143 κιλά με 1,74 ύψος (είχα περάσει και τα 150 παλαιότερα) κι εγώ με διαβήτη, υπέρταση, χοληστερίνη, αρρυθμίες, δισκοκοίλες. Ενάμιση χρόνο μετά βρίσκομαι στα 106 και η υγεία μου έχει βελτιωθεί σημαντικά καθώς σταμάτησα το χάπι του διαβήτη, ρυθμίστηκε η υπέρταση, μειώθηκε δραματικά η χοληστερίνη, δεν με ενοχλεί η μέση μου και ευελπιστώ ότι θα κατέβω στα 90 κιλά.

    Αυτό που έκανα είναι ότι διάβασα και έφτιαξα το δικό μου πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης γιατί οι διατροφολόγοι που είχα πάει μου δίναν τυποποιημένα προγράμματα διατροφής χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο όταν κατάλαβα τι πρέπει να τρώω, πότε και σε τι ποσότητα είδα αποτελέσματα σε συνδυασμό πάντα με προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα.

    Σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο Burn the fat Build the Muscle http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35128 και θα σε βοηθήσει να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου σωστά.
    Last edited by Algebar; 09-08-17 at 12:43.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Alexis39 View Post
    Οι βασικοί κανόνες ισχύουν πάντα:
    1. Μετράς θερμίδες και φροντίζεις να καταναλώνεις 500-800 θερμίδες λιγότερες απ αυτές που χρειάζεσαι.
    2. Κόβεις σαβούρα (γλυκά, λιπαρά κτλ)
    3. Βασίζεις τη διατροφή σου σε άπαχο κρέας, ψάρι, κοτόπουλο όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ρύζι, πατάτα, βρώμη κα
    4. Χωρίζεις το φαγητό σου σε 4-6 γεύματα και προσπαθείς να έχεις σταθερό πρόγραμμα φαγητού
    5. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες θέλει να το συζητήσεις με το γιατρό σου λίγο, τι πως και πόσο είναι καλό για την περίπτωσή σου.
    6. Αρχίζεις γυμναστική, έστω περπάτημα, στην αρχή χαλαρά και αυξάνεις σιγά σιγά.

    Και το βασικό... δεν απογοητεύεσαι... θέλει χρόνο και κόπο και σίγουρα θα υπάρχουν στιγμές που θα χαλάς το πρόγραμμά σου.. το θέμα είναι να επανέρχεσαι γρήγορα. Όλα μια συνήθεια είναι και αν την αποκτήσεις θα γίνεται όλο και λιγότερο δύσκολο να τηρείς το πρόγραμμά σου.
    Φίλε Αλέξη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-17
    Posts
    4

    Default

    Φίλε μου ALGEBAR σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ είμαι 1.76 και 97 κιλά αλλά νιώθω πολύ άσχημα με το σώμα μου και τα κιλά μου. Τα κιλά που πήρα μετά το στρατό στην ουσία, δεν μπόρεσα ποτέ να τα χάσω οριστικά!!. Φαντάσου πως ήμουν 74 κιλά και απολύθηκα 90 κιλά, βάζοντας τα κιλά ουσιαστικά μέσα στο τελευταίο 5μηνο της θητείας μου....
    Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου φίλε μου και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!
    Last edited by Giovanni_A; 09-08-17 at 13:33.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •