Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5

Thread: Σύσφιξη

  1. #1

    Default Σύσφιξη

    Καλησπέρα καλησπέρα! Έχω κάποια ερωτήματα που θα ήθελα να λύσω! Είμαι 32 ετών 52κιλα 1·52 υψος έχω καταφέρει έπειτα από χρόνια παιδικής παχυσαρκίας που είχα φτάσει 73 κιλά (απαράδεκτο) να είμαι σταθερη. Πλέον παλεύω με βάρη και crossfit να αλλάξω πλήρως το σώμα μου δυστυχώς όμως έχω κάποια μειονεκτηματα, το πάνω μέρος κοιλιά χέρια είναι σχεδόν άψογα με το κάτω μέρος όμως παλεύω να χάσω λίπος και να το σψιξω αλλά μάταια. Έχω κάνει μασάζ, rf ηλεκτρόδια αλλά οι διαφορές είναι ελάχιστα αισθητές. Είδα μεγάλη διαφορά στο σωματικό λίπος με κάποιο fat burner και με το crossfit αλλά δυστυχώς το πίσω μέρος του δέρματος παραμένει σαγρε και σχετικά πεσμένο. Η διατροφή μου ειδικά το χειμώνα χαλάει λίγο αλλά πάντα προσπαθώ να μένω όσο γίνεται σταθερή σε κιλά. Θα βοηθούσε κάποιο σκεύασμα κολλαγόνου? Κάποια παθητική γυμναστική έχετε κάτι άλλο να προτείνετε? Μου χαλάει την ψυχολογία γιατί νιώθω ότι δεν επιτυγχάνεται ο στόχος μου!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα και μπράβο για την προσπαθεια που κανεις!
    Ουτε κολλαγόνο θες ούτε παθητική γυμναστική. Να εισαι συνεπής σε ενα σωστο διατροφικο πλανο, χωρις να το χαλάς και αυτο σε συνδιασμο με αερόβια και βάρη.
    Θα μετράς το φαγητό σου, θερμίδες, πόση πρωτεινη, υδατάνθρακα και λιπος καταναλώνεις. Τα βάρη θα σε βοηθήσουν να σφίξει το σώμα και η αερόβια συντελεί στο να χάσεις λίπος. Αλλά θέλει συνέπεια υπομονή και χρόνο!

  3. #3

    Default Διατροφη sos

    Ευχαριστώ πολύ που απάντησες θα ήθελα λίγη βοήθεια ως προς την διατροφή μου. Δυστυχώς ψάχνω χρόνια την κατάλληλη φόρμα που να με βοηθήσει να χάσω λίπος και να γραμμωσω αλλά δυστυχώς μετά από λίγο κουράζομαι και τα παρατάω. Έχω και πολλούς πειρασμούς στην δουλειά καθότι παιδαγωγός και φέρνουν συνέχεια γλυκά. Προσπαθώ να τα κόψω γιατί μόνο κακό κάνουν στο βεβαρυμένο ιστορικό μου. Κάνω 2 μέρες crossfit κ 2-3 βάρη. Η διατροφή μου είναι από γυμναστή καλή αλλά πεινάω λίγο το πρωί ΠΡΩΙΝΟ 7.15 ένα αβγό 4κσ κουακερ ή τοστ με τυρι
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 9.30 και 15:30 πρ μηλο ΜΕΣΗΜΈΡΙ 12.30μμ πράσινα λαχανικά με πρωτεΐνη 180γρ κ μια βραστή πατάτα ΒΡΑΔΥ 17:30 πράσινα λαχανικά με 150γρ πρωτεΐνη και δύο κριθαροκουλουρα και έχω προσθέσει 1scoop πρωτεΐνη 20:00 μετά το γυμναστήριο. Ευχαριστώ πολύ!
    Last edited by m_maragelis; 20-08-17 at 17:05.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Yποθέτω πως η διατροφή που σου έδωσε ο γυμναστής είναι καρμπόν και όχι σύμφωνα με τα στατιστικά σου.
    Δεν την θεωρώ ιδανική γιατί πρώτον είναι φτωχή σε ποικιλία και το πιθανότερο, χαμηλή σε θερμίδες για την δραστηριότητα που έχεις.
    Μπορείς και μόνη σου, διαβάζοντας στην ενότητα της διατροφής, να βρεις τις θερμίδες σου και συμφωνα με τις τροφές που πάλι θα βρεις σε άρθρο στην ενότητα της διατροφής, να φτιάξεις σιγά σιγά τα γεύματά σου.
    Για παράδειγμα το πρωί μπορείς να φας ομελέτα με 1 αβγό, 3 ασπράδια, 40γρ βρώμη. Σνακ 1 φρούτο με γιαούρτι 2% στραγγιστό, μεταπροπονητικά ρόφημα πρωτεινης με μπανάνα, σνακ κότατζ με αμύγδαλα, μεσημεριανό κοτόπουλο ή μοσχάρι με ρύζι ή πατάτα ή κινόα με σαλάτα ή εναλλακτικά όσπρια μια μερίδα και το βράδυ ψάρι με λαχανικά.
    Αυτά πολύ ενδεικτικά, κάτσε μελέτησε και μετά γράψε εδώ που έχεις καταλήξει και θα σε βοηθησουμε να το διορθώσεις.

  5. #5

    Default

    Έχω αυτές τις διατροφές που θεωρώ αρκετά εξυπηρετικές πως τις βρίσκεις?
    Attached Images Attached Images


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύσφιξη και Γράμμωση
    By prielitious in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-16, 13:47
  2. Σύσφιξη Σώματος
    By filaktos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 10-06-15, 20:41
  3. Σύσφιξη - Απορίες
    By every1lieS in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-14, 16:43
  4. Συσφιξη κοιλιας
    By SBam in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-13, 17:59
  5. Σύσφιξη Σώματος
    By Marina91 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 04-11-12, 22:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •