Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-08-17
    Posts
    3

    Default Στατικό ποδήλατο και ασκήσεις με αλτήρες ταυτόχρονα;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος και τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να φτιάξω το σώμα μου. Είμαι 23, 1.80 ύψος και 80 κιλά. Το σώμα μου παρά τα κιλά του έχει υπερβολικό λίπος πάνω του και λίγους μύς που έχτισα μέσα στο 2017 από ασκήσεις με πολυόργανο και αλτήρες. Οι μύες μου δεν φαίνονται καν ωστόσο , αφού τους καλύπτει το λίπος μου. Έχω λίπος παντού, που το πιάνεις και το τραβάς αν θες. Εδώ και 1 μήνα πήρα την γυμναστική στα σοβαρά. Συνδιάζω αερόβια με ασκήσεις αντίστασης.

    Στο θέμα μας

    Κάθε μέρα όταν ξυπνάω πριν κάνω το οτιδήποτε, ανεβαίνω στο στατικό μου ποδήλατο και κάνω 20-40 λεπτά, ανάλογα με την όρεξη. Σήμερα στην πρωϊνή μου αερόβια στο ποδήλατο, έπιασα από ένα 5κιλο αλτήρα στο κάθε χέρι και έκανα αρκετά σετ δικέφαλων, ώμων και τρικέφαλων, ενώ ταυτόχρονα έτρεχα σε σταθερή ταχύτητα στο ποδήλατο (όχι φουλ απόδοση προφανώς,γύρω στο 60%). Η ερώτηση μου Είναι καλή ιδέα; Καίω περισσότερο λίπος έτσι; Θα έπρεπε να τα διαχωρίσω; Να συμπληρώσω οτι τις ίδιες ασκήσεις τις κάνω καθημερινά το απόγευμα. Το να κάνω ποδήλατο + ασκήσεις είναι μια πρόκληση από μόνο του, και αν όντως εσείς θεωρείτε οτι είναι καλή ιδέα θα το εντάξω καθημερινά. Πείτε μου σας παρακαλώ τις γνώμες σας για αυτό.

    Υστερόγραφο: Προφανώς η διατροφή μου τον τελευταίο μήνα έχει αλλάξει. Δεν πίνω αναψυκτικά (τα οποία τσάκιζα), περιόρισα τις παραγγελίες σε junk food (που αποτελούσαν καθημερινή ρουτίνα για μένα), σπάνια τρώω γλυκά και αν ναι, μαύρη σοκολάτα (ενώ παλιά έτρωγα κάθε μέρα εντελώς παχυντικά γλυκά και τρώω πολύ ψητό κοτόπουλο και για βενζίνη νεράκι (το οποίο παλαιότερα το είχα αντικαταστήσει με red bull - έλεος)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το λίπος χάνεται κυρίως μέσω διατροφής. Είτε κρατάς αλτήρες την ώρα της αερόβιας είτε καφάσια, δεν θα κάνει τη διαφορά αν δεν είσαι σχολαστικός με αυτά που τρως. Αυτό σημαίνει να μετράς ποσότητες , θερμίδες και μακροθρεπτικά (δηλ πόση πρωτεινη υδατανθρακα και λίπος καταναλώνεις μέσα στη μέρα).
    Η αερόβια και η γυμναστική με βαρη συμπληρώνουν το παζλ και με υπομονή επιμονή και χρόνο θα δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-08-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το λίπος χάνεται κυρίως μέσω διατροφής. Είτε κρατάς αλτήρες την ώρα της αερόβιας είτε καφάσια, δεν θα κάνει τη διαφορά αν δεν είσαι σχολαστικός με αυτά που τρως. Αυτό σημαίνει να μετράς ποσότητες , θερμίδες και μακροθρεπτικά (δηλ πόση πρωτεινη υδατανθρακα και λίπος καταναλώνεις μέσα στη μέρα).
    Η αερόβια και η γυμναστική με βαρη συμπληρώνουν το παζλ και με υπομονή επιμονή και χρόνο θα δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, γνωρίζω για την διατροφή. Όπως αναφέρω στο υστερόγραφο, η διατροφή μου έχει βελτιωθεί αρκετά, αφού έχω κόψει τις κακές συνήθειες. Νομίζω αυτό από μόνο του θα κάνει τη διαφορά, καθώς στοχεύω στο να απαλλαγώ από ένα σάπιο σώμα και προφανώς δεν έχω στόχους αθλητών και των bodybuilder, οι οποίοι πρέπει να προσέχουν 1000% την ποσότητα και τις θερμίδες. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι να κάνω την καλύτερη δυνατή γυμναστική. Θα με ενδιέφερε να μάθω για το πως λειτουργεί ο ανθρώπινος οργανισμός, όταν η αερόβια γίνεται ταυτόχρονα με ασκήσεις αντίστασης.

    Καρδούλα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ρίξει αρκετή μελέτη σ'αυτό το φόρουμ (καθώς είμαι κυρίως άνθρωπος της θεωρίας παρά της πράξης) και πολλές απόψεις σου με έχουν βοηθήσει να καταλάβω πράγματα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τη διαφορά θα τη δεις μέχρι ενός σημείου. Το ότι εχεις μειώσει τις κακές συνήθειες, δυστυχώς δεν αρκεί. Ή τουλάχιστον, αρκεί για λίγο, στην αρχή. Από ένα σημείο και μετά θα δεις ότι πιάνεις τέλμα και δεν βλέπεις πρόοδο πάνω σου, όση γυμναστική και να κάνεις. Η τριάδα που δουλεύει ειναι ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΒΑΡΗ-ΑΕΡΟΒΙΑ. Απλά πράγματα.

    Δεν υπάρχει κάτι το μαγικό στον συνδιασμό αερόβιας και αντιστάσεις. Άντε να κάψεις περισσότερες θερμίδες, μέχρι εκεί, τίποτα παραπάνω.

    Δεν χρειάζεται να είσαι αθλητής για να μετράς το φαγητό σου, κανεις μεγάλο λάθος!!! Αυτό το κάνει οποιοσδήποτε άνθρωπος θελει να χάσει λίπος. Θα το ξαναπω, στην αρχή θα δεις να χάνεις επειδή έκοψες τις σαβούρες, αλλά σύντομα θα πιάσεις στασιμότητα. Θα κάνεις αερόβια με βαράκια, θα λιωνεις και θα αναρωτιεσαι τι κάνεις λάθος.
    Για να μη φτάσεις λοιπόν σε αυτό το σημείο, ξεκίνα σιγά σιγά, αφού έκανες την αρχή, να μάθεις το πως θα έχεις ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Μόνο έτσι θα έχεις και συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    Last edited by Kardoula; 19-08-17 at 16:56.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-08-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post

    Δεν χρειάζεται να είσαι αθλητής για να μετράς το φαγητό σου, κανεις μεγάλο λάθος!!! Αυτό το κάνει οποιοσδήποτε άνθρωπος θελει να χάσει λίπος. Θα το ξαναπω, στην αρχή θα δεις να χάνεις επειδή έκοψες τις σαβούρες, αλλά σύντομα θα πιάσεις στασιμότητα. Θα κάνεις αερόβια με βαράκια, θα λιωνεις και θα αναρωτιεσαι τι κάνεις λάθος.
    Για να μη φτάσεις λοιπόν σε αυτό το σημείο, ξεκίνα σιγά σιγά, αφού έκανες την αρχή, να μάθεις το πως θα έχεις ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Μόνο έτσι θα έχεις και συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    Καταλαβαίνω όσα μου λες για τη στασιμότητα στην οποία θα έρθει το σώμα μου. Ωστόσο, ο στόχος μου αυτή τη στιγμή είναι να μην δείχνει το σώμα μου σάπιο με το λίπος να κρέμεται από παντού. Αν συνεχίσω έτσι όπως τώρα, υπάρχει περίπτωση το σώμα μου να μείνει στάσιμο με πολύ λίπος πάνω του; Ή αυτή η στασιμότητα θα έρθει σε πολύ επόμενο στάδιο;

    Όσον αφορά τη διατροφή μου, αν και δεν μετράω ακριβώς θερμίδες και πρωτεϊνες λίπη υδατάνθρακες, φροντίζω να τρώω τροφές που γνωρίζω οτι έχουν αρκετές πρωτεϊνες και καλούς υδατάνθρακες και λίπη, όπως κοτόπουλο, ρύζι και ζυμαρικά ολικής και μόνο, γιαούρτι 2%, ξήρους καρπούς και ω3 από συμπληρωματικές κάψουλες. Έτσι νομίζω πως τρώω τροφές με ποιότητα και θρεπτικές ουσίες. Όσον αφορά την ποσότητα, σίγουρα έχω θερμιδικό έλλειμα, αφού η αλήθεια είναι οτι δεν τρώω και πολύ. Περιορίζομαι στα 2-3 γεύματα μέτριας ποσότητας και νιώθω χορτάτος όλη μέρα, δεν πεινάω. Γενικά ποτέ δεν έτρωγα πολλές θερμίδες, όντας φοιτητής, απλώς οι τροφές μου ήταν σκουπίδια.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν μπορώ να ξέρω γιατί πολύ απλά δεν σε γνωρίζω, ούτε ξέρω το ιστορικο σου, ουτε έχω δει το σώμα σου.
    Εγώ απάντησα στην απορία σου για το αν το να συνδιάζεις αερόβια με βαράκια θα σου προσφέρει κάτι - τίποτα παραπάνω από το να κάψεις λίγες θερμίδες παραπάνω.
    Τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά -
    Θες να αλλάξεις το σώμα σου;
    1)Κάνε γυμναστική (ξεχωριστα) με βάρη για να καταπολεμήσεις την χαλάρωση, να ανεβάσεις τον μεταβολισμό σου.
    2)Κάνε την αερόβιά σου για να καις θερμίδες, να φτιάξεις τη φυσική σου κατάσταση και να αυξάνεις το θερμιδικό έλλειμμα ώστε να μπορείς να τρως περισσότερο και να μην αναγκαστείς να μειώνεις συνεχως το φαγητό προκειμένου να συνεχίσεις να χάνεις βάρος.
    3) Κράτα ημερολόγιο του τι τρως σε καθημερινή βάση. Δεν σου λέω να είσαι με ένα κομπιουτεράκι, αλλά να ξέρεις πόσο τρως. Μπορεί να τρως πολύ λιγότερο, μπορεί πολύ περισσότερο. Το ξέρεις; Όχι.
    Μπορεί να μην έτρωγες πολύ, αλλά αυτά που έτρωγες τότε σου έδιναν πάρα πολλές θερμίδες. Τώρα τρως καθαρά, αυτομάτως οι θερμίδες σου είναι πολύ λιγότερες, αλλά το θέμα είναι να μην είναι τόσο ώστε να έχεις θέμα στην πορεία και να μην ξέρεις από που να κόψεις.
    Αυτά στα λέω από την εμπειρία ανθρώπων υπέρβαρων και παχύσαρκων που έχω βοηθήσει και που ξέρω και τις φοβίες τους και τις ανασφάλειές τους.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!!
    Last edited by Kardoula; 19-08-17 at 17:27.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στατικό Ποδήλατο
    By Dimitris29 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-16, 23:42
  2. Στατικό Ποδήλατο & Εκγύμναση Ποδιών
    By chatzidoukakis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-13, 02:41
  3. Πρόγραμμα και Ασκήσεις Με Αλτήρες
    By Βουτυρόπαιδο in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-08-12, 09:19
  4. Στατικό Ποδήλατο Και Google Maps!
    By GRF in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-10, 00:32
  5. Oι πιο καλές ασκήσεις με αλτήρες για ανάπτυξη;
    By kalaitzidisv in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-09, 20:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •