Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 92
  1. #31
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αμα σου κάνω διορθώσεις και δουλέψουν "φεύγει" ένα στοίχημα;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #32
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Περιμένω!! Πες τες και ξεκινάω!!Σώμα καμπυλωτό και γυμνασμένο, ούτε κοκαλιάρικο τύπου άρρωστο ούτε σαν κάποιες που βλέπω σε βίντεο να σηκώνουν 100 κιλά αλλά να κολλάνε τα μπουτια τους. αυτό δεν το καταλαβαίνω..πως γίνεται να γυμνάζεται κάποιος και να δείχνει χοντρός!!
    Last edited by mariaaman1986; 25-08-17 at 08:03.

  3. #33
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Περιμένω!! Πες τες και ξεκινάω!!
    Θα στείλεις όμως μετά στα Χανιά καμιά κούτα μελομακάρονα χωρίς ζάχαρη ε;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #34
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    ¨χαχαχαχαχαχα εννοείται!!! και γινανε πολύ ωραία!!

  5. #35
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προτείνω τα κάτωθι:

    Πρωινό: 4 ασπράδια, 1 κρόκος, 40 γρ. βρώμη, κανέλλα, 1 κ.γ. μέλι
    Γεύμα 2: 1 scoop πρωτεΐνη, 2 φέτες μαύρο ψωμί, 1/2 μπανάνα, 1. κ.γ. φυστικοβούτυρο (κάνε τα ψωμιά με την μπανάνα και το φυστικοβούτυρο τοστ, ρίξε μέσα και λίγη κανέλα, θα με θυμηθείς)
    Γεύμα 3: 120 γρ. κοτόπουλο φιλέτο ή μοσχάρι φιλέτο, 50 γρ. ρύζι καστανό άβραστο, μαρουλοσαλάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο
    - Προπόνηση -
    Μεταπροπονητικό: 1 scoop πρωτεΐνη
    Γεύμα 5: 140 γρ. ψάρι όπως σολωμό, τσιπούρα, τόνο ή γαρίδες, 150 γρ. πατάτα βραστή ή "τηγανιτή" στον φούρνο (υπάρχει και η σχετική συνταγή)

    Τις ημέρες που δεν κάνεις προπόνηση:

    Πρωινό: 1 scoop πρωτεΐνη, 40 γρ. βρώμη, γάλα αμυγδάλου,
    Γεύμα 2: 4 ασπράδια, 1 κρόκος, 2 φέτες μαύρο ψωμί, 1 φέτα γαλοπούλα light, 1 φέτα τυρί light
    Γεύμα 3: 120 γρ. κοτόπουλο φιλέτο ή μοσχάρι φιλέτο, 50 γρ. ρύζι καστανό άβραστο, μαρουλοσαλάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο
    Γεύμα 4: 120 γρ. κοτόπουλο φιλέτο ή μοσχάρι φιλέτο, 150 γρ. πατάτα βραστή ή "τηγανιτή" στον φούρνο (υπάρχει και η σχετική συνταγή)
    Γεύμα 5: 1 γιαούρτι με πλήρη λιπαρά, 1 κ.γ. πρωτεΐνη για την γεύση (αμα του βάλεις μέσα λίγο γάλα αμυγδάλου και το χτυπήσεις με το κουτάλι γίνεται σαν μους!!!), 1 κ.γ. φυστικοβούτυρο

    Τα κρέατα, τα ψάρια και τις πατάτες τα ζυγίζεις μετά το μαγείρεμα, το ρύζι και την βρώμη πριν.

    Προϋποθέσεις:
    1. 5 φορές την εβδομάδα αερόβιο 30 λεπτά περπάτημα έξω στο δρόμο με γρήγορο ρυθμό, 1 κλικ χαμηλότερα πριν το τζόγκινγκ
    2. Τουλάχιστον 4 προπονήσεις την εβδομάδα ιδιαίτερα αφού κάνεις μόνη στο σπίτι
    3. ΟΧΙ ελεύθερα γεύματα, ΟΧΙ γλυκά, ΟΧΙ ζάχαρη, ΟΧΙ αλκοόλ
    4. Ρώτα με για συνταγές
    5. Αλάτι να βάζεις κανονικά στο φαγητό, μετά το μαγείρεμα, ΔΕΝ το κόβεις
    6. ΜΗΝ σταματήσεις την διατροφή αν σε δείξει λίγο πάνω η ζυγαριά, ΔΩΣΕ ΒΑΣΗ στην εικόνα
    7. Κάνε το τουλάχιστον 2 εβδομάδες, να έχει χρόνο ο οργανισμός σου να προσαρμοστεί

    Κάνε μια ζύγιση πρωί με άδειο στομάχι και μετά από τουαλέτα πριν ξεκινήσεις τις αλλαγές που προτείνω, βγάλε καμιά φωτό να κάνεις ταμείο μετά.

    Αυτά... :-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #36
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Τώρα είμαι 51,5 και 53 να παω δεν με ενοχλεί αν είναι μυϊκά κιλά!! Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες! θα το εφαρμόσω και θα σε ενημερώνω!

  7. #37
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γράφε απορίες γιατί σίγουρα θα προκύψουν!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #38
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Εννοείται πως θα γράφω!! Για να δούμε τι θα δούμε...

  9. #39
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ερώτηση 1): επειδή θα το εφαρμόσω για 2 εβδομάδες μπορώ αντί για μαρουλοσαλάτα να φάω άλλα λαχανικά? μπρόκολο, κουνουπίδι, αγγούρι, mix λαχανικών? Το μιξ ειναι σε σακουλάκι και περιέχει πιπεριά, καρότο, αρακά, καλαμπόκι και φασολάκι.
    2) το μεσημεριανό όλες τις μέρες θα περιλαμβάνει κρέας, κοτόπουλο, ψάρι και θαλασσινά? Δεν με χάλασε..
    3)πόσες ασκήσεις μάξιμουμ μπορώ να κάνω βάρη για κάθε μυϊκή ομάδα?

  10. #40
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για να μιλήσω αυστηρά:

    1. Μπορείς μπρόκολο, σαλάτα σπανακι- μαρούλι - αγγούρι, το mix άσε το, απεφυγέ το.

    2. Το μεσημεριανό έχει κρέατα. Το βραδυνό έχει ψάρι. Κοίταξε καλύτερα τι έγραψα!!!

    3. Τι πρόγραμμα ακολουθείς, δεν ξέρω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #41
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Οκ!! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  12. #42
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Γεια σας! ήθελα να ρωτήσω για κάτι που έχω διαβάσει αν ισχύει. Δεν θυμάμαι πού το έχει πάρει το μάτι μου.Ότι αν φοράς ζώνη στις άρσεις θανάτου απομονώνονται οι κοιλιακοί και δεν δουλεύουν, ισχύει? επίσης πρόσθεσα μια άσκηση στην τροχαλία κατά την οποία το βάρος βρίσκεται χαμηλά και γυρισμένος πλάτη την τραβάς με λαβή ανάμεσα από τα πόδια. Αν καταλάβατε ποια περιγράφω, τι ακριβώς γυμνάζει?

  13. #43
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    αρχικα συγχαρητηρια για το αποτελεσμα που εχεις πετυχει και καλη συνεχεια στους στοχους που εχεις θεσει.οσο για την ασκηση που περιγραφεις,υποθετω οτι εννοεις αρσεις θανατου στην τροχαλια.αν εισαι αρκετα συγκεντρωμενη κατα την εκτελεση της πιανει πολυ τα μηριαια.
    τωρα οσο για τη ζωνη,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε,διοτι δεν μου χρειαζεται,αλλα εχω διαβασει οτι αν φορας ζωνη ευκολα ανεβαινεις σε κιλα και ισως ερχονται και πιο ευκολα οι τραυματισμοι.καλυτερα ας σου πει καποιος πιο εμπειρος για τη ζωνη γιατι ισως κανω και λαθος.

  14. #44
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    https://www.youtube.com/watch?v=0VEomRR3HCw
    αν εννοείς αυτή, μηριαία και γλουτό

  15. #45
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μαρία δεν σου χρειάζεται η ζώνη. Μείνε στο να μάθεις βασικά πράγματα γύρω απο το ασκησιολόγιο, την εκτέλεση, στο να χτίσεις σωστά την προπόνησή σου.
    Η άσκηση που λες ειναι άρσεις στην τροχαλία με σκοινί, δουλεύει όλη την οπίσθια αλυσιδα (ολο το πισω μερος του ποδιου και χαμηλά τη ράχη). Πριν προσθέσεις ασκήσεις κάτσε και δούλεψε τις βασικές.

  16. #46
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ναι!! αυτή λέω!! πω πω πονάει πολύ!!κάνει δουλειά!

  17. #47
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Βασικά ρώτησα επειδή έχω χρόνια δισκοπάθεια και έχω κάνει εγχείρηση εδώ και πολλά χρόνια σε περίπτωση που πρέπει να την αποφεύγω!

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Βασικά ήθελα να αναβαθμίσω λίγο την προπόνησή μου αυξάνοντας το βάρος και τις επαναλήψεις στις ήδη υπάρχουσες ασκήσεις και είπα να βάλω και καμία ακόμα γιατί έχω συμπληρώσει 10 μήνες ενασχόλησης με τα βάρη και συμβουλεύτηκα το άρθρο εδώ που λέει κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε πρόγραμμα για να κάνουμε πιο αποδοτική προπόνηση.

  19. #49
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πιστευω η συγκεκριμένη άσκηση δεν θα σε ενοχήσει στη δισκοπάθεια. Εχε ομως το νου σου, οποιαδηποτε στιγμή νιωσεις το παραμικρό, μειωνεις βάρος ή αλλάζεις άσκηση.
    Καλά κανεις και εμπλουτίζεις το ασκησιολογιο, απλως εφιστώ την προσοχή πως η τεχνική και η συνδεση μυαλου μυ ειναι το Νο1 στην προπονηση και κυριως στις βασικες ασκησεις.

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη! Προς το παρόν δεν είδα να έχω κάποια ενόχληση..τώρα μελλοντικά θα δείξει!

  21. #51
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Λοιοιοιοιποοόν..χθες δεν είχα κάποιον να μου κρατήσει το μωρό..οπότε δεν μπορούσα να κατέβω στο υπόγειο που είναι το κυρίως γυμναστήριο μου και να κάνω την εκγύμναση μου ως συνήθως. Πήρα μόνο κάτι 5κιλα βαράκια στα γρήγορα και είπα θα κάνω στο σπίτι. Έκανα 40λεπτο ποδαλατάκι και μετά είπα να κάνω κυκλική προπόνηση. Έκανα 7 ασκήσεις 12-15 επαναλήψεις 3 κύκλους. Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: εκτός ότι έφτυσα αίμα πραγματικά..οι παλμοί μου είχαν αυξηθεί τόσο που είπα θα πάθω κανένα εγκεφαλικό..σήμερα νιώθω πως δεν μπορώ να κουνηθώ όπως την πρώτη φορά που κάναμε βάρη και νιώθαμε πολύ πιάσιμο. Το θέμα είναι πως υπό κανονικές συνθήκες που κατεβαίνω και γυμνάζομαι στην τροχαλία, στο πολυόργανο, με τη μπαρα (20 κιλά είναι οι δίσκοι που έχω πάνω και γύρω στα 10 κιλά είναι η μπάρα) το βάρος που σηκώνω είναι πολύ μεγαλύτερο και παρόλα αυτά δεν νιώθω τόσο..πώς να το πω σαν να ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!! Και μου συνέβη στην κυκλική με 5κιλα?? Πώς το εξηγείτε αυτό? Σήμερα νιώθω τέτοια κόπωση που αμφιβάλλω αν θα κάνω τίποτα.

  22. #52
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Έδωσες διαφορετικό ερέθισμα στο σώμα σου κι αυτό είχε ως επακόλουθο να νιώσεις έντονο πιάσιμο.

  23. #53
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Δουλεύει λες? Να το εντάξω 2 φορές την εβδομάδα?

  24. #54
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπορείς να έχεις τέτοιου είδους προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Δεν υπάρχει όριο στο τι μπορεί να κάνει κάποιος. Αλλά αυτό που χρειάζεσαι είναι να το οργανώσεις και όχι κάθε φορά που ανακαλύπτεις κάτι άντε τσουπ να το βάζεις. Κάνε ένα χρονοδιάγραμμα, οργάνωσε τις προπονήσεις σου να πεις για χ εβδομάδες θα κάνω αυτό , για τις επόμενες χ εκείνο.

  25. #55
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Κατάλαβα! Θα κάνω ένα πλάνο να δω πώς θα πάει ανάλογα και με το χρόνο που διαθέτω!! Σ ευχαριστώ!

  26. #56
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Λοιοιοιοιποοόν..χθες δεν είχα κάποιον να μου κρατήσει το μωρό..οπότε δεν μπορούσα να κατέβω στο υπόγειο που είναι το κυρίως γυμναστήριο μου και να κάνω την εκγύμναση μου ως συνήθως. Πήρα μόνο κάτι 5κιλα βαράκια στα γρήγορα και είπα θα κάνω στο σπίτι. Έκανα 40λεπτο ποδαλατάκι και μετά είπα να κάνω κυκλική προπόνηση. Έκανα 7 ασκήσεις 12-15 επαναλήψεις 3 κύκλους. Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: εκτός ότι έφτυσα αίμα πραγματικά..οι παλμοί μου είχαν αυξηθεί τόσο που είπα θα πάθω κανένα εγκεφαλικό..σήμερα νιώθω πως δεν μπορώ να κουνηθώ όπως την πρώτη φορά που κάναμε βάρη και νιώθαμε πολύ πιάσιμο. Το θέμα είναι πως υπό κανονικές συνθήκες που κατεβαίνω και γυμνάζομαι στην τροχαλία, στο πολυόργανο, με τη μπαρα (20 κιλά είναι οι δίσκοι που έχω πάνω και γύρω στα 10 κιλά είναι η μπάρα) το βάρος που σηκώνω είναι πολύ μεγαλύτερο και παρόλα αυτά δεν νιώθω τόσο..πώς να το πω σαν να ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!! Και μου συνέβη στην κυκλική με 5κιλα?? Πώς το εξηγείτε αυτό? Σήμερα νιώθω τέτοια κόπωση που αμφιβάλλω αν θα κάνω τίποτα.
    Η κυκλικη προπονηση ειναι απο τις πιο εντονες προπονησεις που υπαρχουν.Ασχολουμαι εδω και εναμιση χρονο και εχω δει μεγαλη διαφορα τοσο στην αντοχη μου οσο και στην εμφανιση μου.Απλα να ξερεις οτι δε θα δυναμωσεις με τετοιες προπονησεις.Αν σου αρσει η κυκλικη μπορεις να την κανεις 2 φορες τη βδομαδα και τις αλλες 3 κανονικα σπλιτ.

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα κι από μένα!

    Μίνα μου, επειδή η Μαρία έχει ως στόχο να βάλει μυικό ιστό, το ιδανικό θα ήταν η βάση των προπονήσεών της να έχει έναν κλασικό διαχωρισμό όπου θα δουλεύει 1-2 μυικές ομάδες τη φορά. Τα κυκλικά καλά είναι αλλά ως ένα "διάλειμμα' και για να δώσει διαφορετικό ερέθισμα.

  28. #58

  29. #59
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    ωραία!! πείτε μου τώρα γιατί όσο περνάει ο καιρός το ισχίο μου με την εκγυμναση μπαίνει πιο μέσα, κάνει σαν λακκάκι και ο γοφός πετάγεται προς τα έξω τονίζοντας πιο πολύ τα ψωμάκια. ειδικά από το αριστερό πόδι είναι πιο έντονο.

  30. #60
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μαρια οι φωτο δεν φαίνονται. Αλλα ξερω ακριβως τι εννοείς. Ρε κορίτσι μου, ειναι το λιπος που φεύγει. Τα ψωμάκια τονίζονται γιατι τα εχεις. Και θα φύγουν και αυτά με τη σειρα τους.


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •