Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 92
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default Ντοκουμέντα!!

    Αν και δεν είναι η καλύτερη φάση για να βγάλω φώτο γιατί έχω περίοδο και είμαι λίγο πρησμένη, αποφάσισα να ανεβάσω και εγώ μερικές φώτο για να βλέπω πρόοδο!!! Για τις μαμάδες που γυμνάζονται...μην ξεχνάτε..το καλύτερο βαράκι το έχετε σπίτι σας και είναι και με δωρεάν συνδρομή!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Mαρία είσαι κούκλα! Σούπερ φιτ μαμά. Όλα τα λεφτά η φωτό με το μωρό.
    Έχεις πολύ ωραίο σώμα, έχεις κάνει καλή δουλειά και φαίνεται. Στόχος να χάσεις λίγο λιπος και να ανέβεις σε μυικότητα. Χωρίς βιασύνες, απόλαυσέ το με τον σωστό τρόπο.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Επιτέλους βλέπουν και άλλοι την προσπάθειά μου!! Πριν ένα χρόνο είχα μια κοιλάρα νααα και τώρα επιτέλους βλέπω διαφορά!!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Όταν άλλες μαμάδες βρισκουν δικαιολογίες, αφήνονται και μοιάζουν σαν θείτσες, εσύ δεν επαναπαύεσαι και προσπαθεις! Και αυτή η προσπάθεια επιβραβεύεται!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    το έκανα για 2 λόγους. Πρώτα απ όλα για εμένα και γιατί μου αρέσει σαν χόμπι και δεύτερον για την κόρη μου γιατί θέλω να είναι περήφανη για τη μαμά της και γιατί (προς Θεού να μην ακουστεί ρατσιστικά αυτό που θα πω) τι παράδειγμα θα της δώσω αν είμαι 200 κιλά και τρώω ένα κάρο σκουπίδια?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν είναι καθόλου ρατσιστικό αυτό που είπες. Θες να είσαι υγιής, με καλή φυσική κατάσταση και ένα σώμα που να το χαίρεσαι.
    Και επιτέλους ας σταματήσει όλη αυτή η "καμπάνια" υπέρ των παχύσαρκων γυναικών. Οταν μιλάμε για θέμα υγείας, δεν τίθεται ρατσισμός. Μια γυναίκα που κουβαλάει 20 και 30 κιλά παραπάνω, καταπονεί το σώμα της και ρισκάρει την υγεία της. Δεν είναι θέμα εμφάνισης.
    Αυτό γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω τελευταία στο ίντερνετ και στις διάφορες εκπομπές περι δικαιωμάτων των παχύσαρκων γυναικών. Και μεταξύ μας.... σε καμία δεν αρέσει να είναι έτσι... Απλώς συμβιβάζονται. Τέλος πάντων, ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα τώρα, αλλά ήθελα να τα πω

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ρατσισμό δεχόμαστε και εμείς με σχόλια τύπου πώς έγινες έτσι, πάρε κανένα κιλό, δείχνεις σαν άρρωστη ή για να το χοντύνω και λίγο...η τάδε πού βρίσκει χρόνο για γυμναστική και περιποίηση??? μήπως δεν είναι καλή μάνα και σύζυγος ή νοικοκυρά??? οπότε...τελοσπάντων!! Υγεία, αγάπη δημιουργικότητα και έμπνευση σε όλους να ευχηθώ!!

  8. #8
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Προτυπο...μπραβο σου

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Να σαι καλα!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Μπράβο Μαρία! Και να σου ζήσει η κοράκλα! Έτσι πρέπει, το γεγονός ότι είσαι νεομάνα δεν αναιρεί το να διαθέσεις έστω και 1 ώρα τη μέρα για τη φυσική σου κατάσταση. συγχαρητήρια που μπορείς και τα συγχρονίζεις όλα μαζί!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Δήμητρα!

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μπράβο!!! Το επίπεδό σου είναι πολύ πολύ καλό!!! Πταίσμα η σπανακόπιτα :) :) :)

    Συνέχισε έτσι γιατί αυτό είναι το καλύτερο πρότυπο και για τα παιδιά: να βλέπουν έναν γονέα να γυμνάζεται και να τρώει σωστά!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    χαχαχαχαχαχαχαχ νόστιμο πταίσμα ρε γαμώτο!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Καλημέρα σας! Έχω συλλέξει κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε.
    1) Σχετικά με τα αμινοξέα πότε πρέπει να τα λαμβάνουμε πριν ή και μετά την προπόνηση?
    2) Σχετικά με την αύξηση του υδατάνθρακα. Εγώ αυτή τη στιγμή καταναλώνω μάξιμουν 1600 θερμίδες από τις οποίες καταναλώνω γύρω στα 80-100 γρ υδατάνθρακες ημερησίως. Πόσο πρέπει να τον αυξήσω δεδομένου ότι είμαι 1.60 και 51.5 κιλα?
    3) Διαθέτω ηλεκτρονική ζυγαριά η οποία αναφέρει επίσης τη μυϊκή μάζα, το λίπος και τα υγρά, είναι άξιες εμπιστοσύνης σε αυτές τις μετρήσεις, αυτές οι ζυγαριές?
    4) Το cla στο πλασίο προπόνησης και άσκησης βοηθάει σε κάτι? Επειδή έχω αγοράσει μια μεγάλη συσκευασία και δεν κάνω χρήση του ακόμα!!

  15. #15
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Γενικά με τα συμπληρωματα αν θηλαζεις καλο ειναι να παρεις και την εγκριση του γιατρου σου. Οσον αφορα με τις αποριες σου:
    1. Αναλογα και με τη διατροφη σου παντα, αλλοι θα προτινουν πριν, αλλοι μετα, άλλοι κατα τη διαρκεια της προπονησης άλλοι αναμεσα στα γευματα, άλλοι το πρωι... δεν ειναι κατι λαθος το τι θα επιλεξεις εξαρταται απο τη διατροφη και τις απαιρησςεις...προσωπικα καταναλωνω bcaa κατα τη διαρκεια της προπονησης.
    2. Αν θελεις να αυξησεις τις θερμιδες σου θα πρεπει να κανεις μικρες αλλαγες εβδομαδιαια για να δεις πως παει, αναλογα βεβαια θα προσαρμοσεις και τα υπολοιπα μακρος, αν θες να μεινεις στις ιδιες θερμιδες αυξανωντας τον υδατανθρακα θα πρεπει να υπολογισεις ποσο θα μειωσεις τα αλλα μακρος και αναλογα να αυξησεις υδατανθρακα
    3 Οχι αλλα μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο και μονο ως μετρο συγκρισης
    4 Τπαρχει ενα θρεντ για το cla, δε θα σου δωσει κατι στην προπονηση αν εννοεις ενεργεια κλπ.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Όχι δεν θηλάζω εδώ και πολύ καιρό! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Και εγώ τα αμινοξέα τα παίρνω πριν την προπόνηση. είμαι στη φάση που θέλω να χάσω λίγο ακόμα λίπος και να αυξήσω μυϊκότητα. Μείωσα τις θερμίδες μου κατα 300 και έχασα ήδη 1 κιλό από τη Δευτέρα που ξεκίνησα.

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Όχι δεν θηλάζω εδώ και πολύ καιρό! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Και εγώ τα αμινοξέα τα παίρνω πριν την προπόνηση. είμαι στη φάση που θέλω να χάσω λίγο ακόμα λίπος και να αυξήσω μυϊκότητα. Μείωσα τις θερμίδες μου κατα 300 και έχασα ήδη 1 κιλό από τη Δευτέρα που ξεκίνησα.
    να αυξήσεις με φυσικό τρόπο τη μυικότητα σου ενώ είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα δε νομίζω να γίνεται; γιατί δεν το γυρνάς σε ισοθερμιδική, αφού δε φαίνεσαι να χεις θέμα περιττού λίπους; Και δλδ από τις 1600 έπεσες στις 1300?! θαρρώ πως είναι έγκλημα ..

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Οχι Δήμητρα! Καλά αν έπαιρνα 1300 θα είχα πεθάνει!! Έπαιρνα 2000 για να διατηρηθώ και τώρα μείωσα σε 300 και λαμβάνω 1.700 για να ρίξω ακόμα λίγο το λίπος μου. Ισοθερμιδική τι ακριβώς είναι?

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    τις 2000θερμίδες πως τις υπολόγισες; γιατί ξεκίνησες από αυτές; Ισοθερμιδική είναι η διατροφή που βασίζεται στις θερμίδες συντήρησής σου. Ακριβώς αυτό δλδ που λές///έπαιρνα 2000, για να διατηρηθώ///
    ξεκίνα να διαβάζεις τις sticky ενότητες από το φόρουμ, για να μάθεις περί διατροφής και άσκησης.
    Last edited by Demetra; 24-08-17 at 13:59.

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Οχι Δήμητρα! Καλά αν έπαιρνα 1300 θα είχα πεθάνει!! Έπαιρνα 2000 για να διατηρηθώ και τώρα μείωσα σε 300 και λαμβάνω 1.700 για να ρίξω ακόμα λίγο το λίπος μου. Ισοθερμιδική τι ακριβώς είναι?
    Ισοθερμιδική είναι όταν προσλαμβάνεις κάθε μέρα τόσες θερμίδες όσες με βάση τα προσωπικά σου στατιστικά (ύψος, βάρος, ηλικία, δραστηριότητα) χρειάζεσαι για να συντηρήσεις το τρέχον βάρος σου.
    Στην περίπτωση αυτήν όσο κάνεις τις προπονήσεις σου και τις αερόβιές σου, μπορείς σταδιακά να πετύχεις ανασύσταση σώματος.

    Edit: Δήμητρα μαζί γράφαμε :Ρ

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    από εδώ το υπολόγισα από μια εξίσωση που βρήκα μέσα στο σάιτ. Για την ακρίβεια χρειαζόμουν 2020 θερμίδες για να συντηρηθώ στα 53 κιλά. Και τις μείωσα κατά 300 από την αρχή της εβδομάδας για να ξεκολλήσω και να χάσω κιάλλο λίπος

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ναι βάσει αυτού το υπολόγισα αλλά επειδή έχω κολλήσει λιγάκι τώρα είπα να ρίξω λίγο τις θερμίδες μου!

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Γεια σου Μαρια!να χαιρεσαι το παιδακι σου!εγω θα σου προτεινα αντι να κατεβασεις θερμιδες να αυξησεις την αεροβια ασκηση σου.Αυτο θα σε βοηθησει καλυτερα απο το να κοβεις απο το φαγητο και να μειωνεται ετσι ο μεταβολισμος σου

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Καλησπέρα Μίνα! Να σου πω την αλήθεια κάνω ήδη 4-5 φορές την εβδομάδα 40 λεπτά αερόβια ποδήλατο και στεπερ εναλλάξ. Δεν μπορώ να κάνω περισσότερο γιατί μετά το 40λεπτο με πονάνε πολύ τα γόνατα. Γιαυτό κατέληξα στις θερμίδες. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι. βασικά για να καταλάβετε τι ακριβώς στόχο έχω για το σώμα μου θέλω να χάσω περισσότερο λίπος και να γραμμώσω χωρίς όμως να δείχνει φλατ το σώμα μου. Δεν έχω σαν στόχο να κάνω ένα υπερβολικά μυώδη σώμα. Μου αρέσουν τα σώματα τύπου Στικούδη, σμιλεμένο, γυμνασμένο με καμπύλες.Εάν παρατηρήσεις τις φώτο μου θα καταλάβεις ότι έχω την τάση να έχω παραπάνω στα μπούτια και στον ποπο. Νιώθω πως ακόμα πετάνε ψωμάκια!!
    Last edited by mariaaman1986; 24-08-17 at 20:14.

  25. #25
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μαρία έχεις αναρρωτηθεί τι θα γίνει αν τρως παραπανω θερμίδες, αλλά ΟΛΕΣ να προέρχονται από τέρμα καθαρές τροφές, καθαρά μαγειρεμένες;!

    Και ταυτόχρονα να μειώσεις και αερόβιο;!

    Στοιχηματίζω ότι θα δείξεις ακόμη καλύτερα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα.εγω δεν εχω γνωσεις πολλες.τωρα προσπαθω να εντριφυσω λιγακι !οποτε προτεινεις να μειωσω αεροβιο κ να αυξησω θερμιδες;

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Καλησπέρα Μίνα! Να σου πω την αλήθεια κάνω ήδη 4-5 φορές την εβδομάδα 40 λεπτά αερόβια ποδήλατο και στεπερ εναλλάξ. Δεν μπορώ να κάνω περισσότερο γιατί μετά το 40λεπτο με πονάνε πολύ τα γόνατα. Γιαυτό κατέληξα στις θερμίδες. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι. βασικά για να καταλάβετε τι ακριβώς στόχο έχω για το σώμα μου θέλω να χάσω περισσότερο λίπος και να γραμμώσω χωρίς όμως να δείχνει φλατ το σώμα μου. Δεν έχω σαν στόχο να κάνω ένα υπερβολικά μυώδη σώμα. Μου αρέσουν τα σώματα τύπου Στικούδη, σμιλεμένο, γυμνασμένο με καμπύλες.Εάν παρατηρήσεις τις φώτο μου θα καταλάβεις ότι έχω την τάση να έχω παραπάνω στα μπούτια και στον ποπο. Νιώθω πως ακόμα πετάνε ψωμάκια!!
    Γιατί δεν δοκιμάζεις εναλλακτικά διάδρομο; Γρήγορο περπάτημα με μικρή κλίση. Δεν σου καταπονεί το ίδιο τα γόνατα, ούτε τη μέση και είναι ίσως η πιο δοκιμασμένη μέθοδος. Αερόβια μέτριας έντασης, μουσική στα αφτιά και πας.

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Επειδη γυμναζομαι σπιτι και δεν διαθετω διαδρομο!ειχα ελλειπτικο το οποιο πληρωσα 650 ευρω..χαλασε η κονσολα κ το σερβις ειναι τοσο απαραδεκτο που δεν εχει ανταλλακτικο κ παει ολο αχρηστο!

  29. #29
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα.εγω δεν εχω γνωσεις πολλες.τωρα προσπαθω να εντριφυσω λιγακι !οποτε προτεινεις να μειωσω αεροβιο κ να αυξησω θερμιδες;
    Δεν ξέρω αναλυτικά τι τρως και πώς το τρως ώστε να σου απαντήσω.

    Το νόημα είναι να μην κολλάς στους αριθμούς των θερμίδων, αλλά να αξιοποιείς τις καθαρές τροφές ώστε να τρως ακόμη και περισσότερες θερμίδες και να καλυτερεύει η εικόνα σου.

    Η λύση στα γόνατα είναι: περπάτημα με γρήγορο ρυθμό έξω στον δρόμο. Μηνν ρισκάρεις τα γόνατά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Αυτήν την εκδοχή δεν την είχα σκεφτεί αλλά πολύ θα μου άρεσε γιατί ήδη έχει πέσει ο οργανισμός μου. Χθες ήταν θολή η όρασή μου. Θα σου αναφέρω τι τροφές περιλαμβάνει η διατροφή μου και ένα τυπικό μενού ημέρας. Λοιπόν περιλαμβάνει κοτόπουλο, μοσχάρι, πέρκα, τσιπούρα, αβγά, τόνο, συκώτι, λαχανικά, μαύρο ρύζι και μακαρόνια ολικής , βρώμη, ψωμί ολικής, γάλα αμυγδάλου, μπανάνες, φυστικοβούτυρο, ρυζογκοφρέτες, κακάο, μέλι, splenda, ξηρούς καρπούς, τυρί και φρυγανιές γαλοπούλα.

    Τυπική μέρα
    πρωί: Πιτάκι βρώμης με ένα αβγό συν 30 γρ βρώμη κανέλα και 1 κ.γ μέλι και 1 ποτήρι γάλα
    Δεκατιανό: Μια μπανάνα ή 2 ρυζογκοφρέτες με 1 κ.σ.φυστικοβούτυρο
    μεσημέρι: 120 γρ κρέας/ψάρι/κοτόπουλο ψητό με 150-200 γρ λαχανικά μιξ ή σαλάτα
    απόγευμα: 1 τόστ με διπλό τυρί ή ένα μικρό κεκάκι βρώμης ή σκόνη πρωτεϊνης αν έχω κάνει προπόνηση ή ένα γιαούρτι με πρωτεϊνη
    βράδυ: ότι είχα από το μεσημέρι ή γιαούρτι ή ομελέτα με λαχανικά

    Ακούω διορθώσεις!!!


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •