Καλημερούδια!! Εάν δεν υπάρχει ήδη αυτή η συνταγή εδώ τότε δοκιμάστε την αφενός γιατί δεν περιέχει πολλούς υδατάνθρακες για όσους τους αποφεύγουν, αφετέρου να εξομολογηθώ ότι είναι ότι πιο νόστιμο έχω φάει ακόμα και από την αυθεντική του εκδοχή!! Sorry που δεν έχω φώτο αλλά ήμουν πεπεισμένη ότι θα ήταν μια αηδία..μέχρι που έφαγα την πρώτη μπουκιά και μετά συνέχισα, μετά ξανασυνέχισα και μετά βρέθηκε όλο στο στομάχι μου!! Πάμε για να μην μακρηγορώ!

ΥΛΙΚΑ
200 γρ κουνουπίδι ωωω ναι κουνουπίδι.
1 αβγό
αλάτι, πιπέρι και ότι μπαχαρικά επιθυμείτε, εγώ έβαλα γλυκιά πάπρικα
1 κ.σ. τυρι γκούντα ή παρμεζάνα

εκτέλεση
παίρνουμε το κουνουπίδι,κόβουμε τις φουντίτσες και τις περνάμε από το μπλέντερ μέχρι να γίνει τρίμματα αλλά να μην λιώσει εντελώς. το αλατίζουμε και το βάζουμε 3 λεπτά στα μικροκύματα. Το τοποθετούμε σε μια καθαρή πετσέτα και το πατάμε να φύγουν τα περιττά υγρά του. προσθέτουμε 1 αβγό μια κουταλιά της σούπας τυρί και τα μπαχαρικά και με ενα κουτάλι το απλώνουμε σε ένα αντικολλητικό χαρτί και το ψήνουμε έως ότου πάρει χρώμα.

Γίνεται κανονικότατη κρέπα ελαστική που την πιάνεις όπως θες την τυλίγεις και την κάνεις ότι θες!! απο κει και πέρα μέσα βάζει ο καθένας ότι επιθυμεί.

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Θερμίδες: 144
πρωτεΐνη: 10,6
υδατ: 8,5
λίπη: 7,4

Υ.Γ. τρώγεται ωραία και από μόνο του και με το συγκεκριμένο μείγμα μπορείς να κάνεις μπιφτεκάκια, πίτσα, τσιπς!! αυτό που αλλάζει είναι το πάχος που οριοθετούμε όταν το ψήνουμε