Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Μια Πρώτη Βοήθεια Με Διατροφή

    Καλησπέρα..ειμαι καινουργιο μελος εδω..Δημήτρης, 18 χρονων, 1.85 ύψος και 71 κιλά..γενικως γυμναζομουν σε καλό βαθμό σε όλη μου τη ζωή(πολεμική τέχνη, κωπηλασία, γυμναστήριο) αλλά τώρα λόγω πανελληνίων είχα αφήσει τη γυμναστική για περίπου 1.5 χρόνο..θα ήθελα να πάρω κάποιες συμβουλές από κάποιον γνωστη καθώς χθες γράφτηκα γυμναστήριο μετά από 1.5 χρόνο όπως προείπα και ξεκίνησα πάλι τα βάρη...τι διατροφή πρέπει να κάνω..να τρώω απλώς πολύ η πρέπει να τρώω καθορισμένες τροφές και ποσότητες; επίσης χρειάζεται η θα χρειαστεί κάποιο συμπλήρωμα; ότι άλλο μπορείτε να με συμβουλευσετε είναι καλοδεχουμενο καθώς έχω υψηλούς στόχους και όρεξη για γυμναστική..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..περιμενω απαντήσεις!!!

  2. #2

    Default

    Τρως αναλογα με το τι θες να κανεις θες να βαλεις κιλα η να χασεις κιλα
    Απο το υψος και το βαρος σου φενετε οτι πρεπει να βαλεις κιλα δηλαδη θα ακολουθησεις μια υπερθερμιδικη διατροφη. Τωρα για τα συμπληρωματα
    Κατα 99.9% δεν θα τα χρειαστεις.
    Αλλα κατσε να ακουσεις τους ειδικους και εγω καινουργιος ειμαι :ρ

  3. #3

    Default

    Γνωρίζω ότι πρέπει να βάλω κιλά ναι..δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια διατροφή η απλώς να τρώω αρκετά και υγιεινά και καλά

  4. #4

    Default

    Την διατροφη σου εσυ θα την φτιαξεις ετσι οπως θελεις εσυ αλλα για να μην σε μπερδεψω ψαξε στο φορουμ για πληροφοριες και για παρομοια τοπικς ολο και κατο θα βρεις

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Καλησπερα Δημητρη. Ακριβως στη φαση που εισαι ειχα την καλυτερη προοδο της ζωης μου. Δεν εκατσα να μαθω για θερμιδες και macros. Ετρωγα υγειινα, διαβαζα εδω για τροφες, ποτε πρεπει το ενα ποτε το αλλο, δεν πεινουσα ποτε ουτε ετρωγα υπερβολικα. Μολις ζητουσε φαγητο το σωμα μου το εδινα, και εβλεπα βελτιωση μεγαλη. Αλλα η προπονηση βαρβατη, δυνατα στο squat, deadlifts, ελξεις και ολα αυτα τα ωραια, μπασκετακι, τρεξιμο κλπ. Τωρα αν εχεις υψηλους στοχους οπως λες και ορεξη, κατσε διαβασε για θερμιδες και μακροσυστατικα. Τσεκαρε τις ενοτητες του φορουμ "Διατροφη" κι επειτα "Προγραμματα και Ασκησεις", διαβασε τον υπολογισμο θερμιδων και μακροσυστατικων του Musclemar. Βαλε εναν μπουσουλα να γνωριζεις τι διατροφη και προπονηση κανεις. Κρατα και αρχειο ακομα, γραπτως αν θελεις. Δεν χανεις σιγουρα τιποτα με το να αποκτησεις γνωση απο τωρα. Δοκιμαζε ανα διαστηματα τι δουλευει πανω σου και τι απολαμβανεις χωρις να σε κουραζει. Μακαρι και εγω να ηξερα και να κερδιζα ακομα περισσοτερα στα 18 ! Ρωτα εδω τα παντα, ο,τι χρειαζεσαι. Καλη επιτυχια!

    υ.γ. Τα συμπληρωματα οπως οριζει και η λεξη συμπληρωνουν. Αν τρεφεσαι και γυμναζεσαι ολοκληρωμενα, ειδικα στην ηλικια που εισαι και ως σχετικα αρχαριος, κρατα τα λεφτα και αγορασε μοσχαρακι :) Καμμια βιταμινη παρε αν δεν τρως αρκετα φρουτα και λαχανικα, πρασινο τσαι, καφεδακι (φραπε προσεξε το λιγακι για το στομαχι).
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις

  7. #7

    Default

    Μπες στο TDEE calculator και δες για bulking τι θερμιδες κ macros χρειαζεσαι. Αυτα δεν ειναι απαραιτητο να τα κρατας σαν ευαγγελιο, αλλα για να εχεις μια εικονα. Από την προσωπικη μου εμπειρια, αν τρως υγιεινα και αλαδωτα, χωρις βουτυρα κλπ ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις κιλα. Οποτε μη φοβασαι το φαγητο, εντωμεταξυ εισαι Auschwitz mode πρεπει να παρεις κιλα


    SS και GO MAD
    ή dirty bulking για γρηγορα αποτελεσματα

    Υπομονη κ πολυ υγιεινο φαγητο για αργα αποτελεσματα, αλλα ποιοτικοτερα
    Last edited by BurgerLover; 28-08-17 at 15:18.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Πρώτη Μου Διατροφή!
    By olins901 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-14, 19:49
  2. Please Feedback Για Την Πρώτη Μου Διατροφή!
    By Aenaos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 14-10-13, 13:59
  3. Η πρώτη μου διατροφή !
    By Theoxan in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 07-09-13, 12:33
  4. Μετά από καιρό πρώτη μέρα στο γυμναστήριο. Βοήθεια!
    By TheSlann in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-09-11, 16:25
  5. Ερώτηση Για Την Πρώτη Μου Διατροφή.
    By Giannhs_n in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •