Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26

Threaded View

  1. #1
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default Vegeterian & Vegan - Διατροφές Παρά Φύσιν ή Όχι;

    Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

    Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πως πληθαίνουν όλα τα «εναλλακτικά» πράγματα και αυτό έχει φτάσει και στη διατροφή μας με τις διατροφές Vegeterian, Vegan και δεν ξέρω τι άλλο.

    Καταρχάς αναγνωρίζω το δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι θέλει εφόσον δεν ενοχλεί τον διπλανό του. Εδώ όμως δεν θέλω να μιλήσουμε για δικαιώματα αλλά για το γιατί γίνονται κάποια πράγματα και το κατά πόσο είναι σωστό να γίνονται από άποψη υγείας.

    Οι Vegeterians πετάνε από την διατροφή τους το κρέας! Οι δε Vegans (πιο σκληροπυρηνικοί) πετάνε από τη ζωή τους οτιδήποτε ζωικό. Κάποιοι λένε πως το κρέας κάνει κακό ή παχαίνει και άλλοι το ρίχνουν στο ιδεολογικό ή ηθικό του πράγματος γιατί θεωρούν πως έτσι δεν σκοτώνονται ζωάκια εξαιτίας τους ή μιλάνε για τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν σε κάποια εκτροφεία.

    Εδώ κάπου μου ήρθε εμβόλιμα στο μυαλό και ο «ιατρός-διατροφολόγος» Μουρούτης που έχει τις δικές του θεωρίες για την ανθρώπινη διατροφή με πιο χτυπητό σημείο για εμένα πως το ζωικό γάλα είναι άχρηστο στη διατροφή των παιδιών και μάλιστα τους κάνει κακό. Επίσης προτείνει στους γονείς να μην εμβολιάζουν τα παιδιά τους και άλλα τέτοια «εναλλακτικά». Τελικά αποδείχτηκε πως τα πτυχία του ήταν πλαστά και το παραδέχτηκε και ο ίδιος. Φυσικά αρκετοί από αυτούς που τον ακολουθούσαν το κάνουν ακόμα γιατί είναι δύσκολο να αποκαθηλώσεις μέσα σου έναν «γκουρού».

    Το θέμα είναι το κατά πόσο στέκουν τα παραπάνω λογικά και βιολογικά. Αν δεν στέκουν συνεπάγεται πως κάποιοι επιτήδειοι θέλουν να κερδίζουν χρήματα από το «εναλλακτικό» που μας «πουλούν-προτείνουν» από έναν ολόκληρο οικονομικό κλάδο που δημιουργείται παράλληλα πχ (ψωμί για Vegan, εστιατόρια για Vegeterian, βιταμίνες για Vegeterian, συμπληρώματα για Vegan, Ξενοδοχεία για Vegeterian & Vegan κτλ.)

    Κατά την άποψή μου ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο, πάντα ήταν και δεν έγινε τώρα τελευταία, άρα όταν κόψεις τελείως από τη διατροφή σου κάτι, πχ «λαχανικά», «φρούτα», «κρέας», «όσπρια» κτλ αρχίζεις και πηγαίνεις ενάντια στη φύση, ή κάνω λάθος;
    Last edited by GreenBill; 26-08-17 at 18:36.
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Vegan & Γυμναστική Με Βάρη - Fitness
    By kostasoeoeoe in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 17-09-17, 16:39
  2. Vegeterian Fitness
    By Νίκος75 in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-15, 19:05
  3. Aύξηση Βάρους Με Vegan Διατροφή
    By vigor in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-14, 20:04
  4. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ VEGETERIAN?
    By minas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-07, 21:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •