Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    20-04-17
    Posts
    18

    Question Μεγάλη ποσότητα νερου + πρωτεΐνη ερώτηση .

    Καλημέρα στο forum ,

    ήθελα να ρωτήσω το εξής : υπάρχει περίπτωση να αποβάλλεται η πρωτεϊνη μέσω των ούρων ?

    Κι εξηγώ :

    Αν κάποιος πίνει , καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας , πολύ νερό ( πάνω απο 5-6 λίτρα ) κι όπως είναι φυσικό επισκεπτεται συχνά την τουαλέτα για ούρηση κινδυνεύει να αποβάλει την πρώτεΐνη που λαμβάνει ως συμπλήρωμα μέσω των ούρων ?

    ευχαριστώ εκ των προτέρων .

  2. #2

    Default

    οχι με την κρεατινη ισχυει αυτο δηλ καλο ειναι να μην πινεις πολλα διουρητικα καφεδες κ τσαι γτ την αποβαλεις. Επισης 5 6 λιτρα νερο το θεωρω υπερβολη... αν διψας τοσος καποιο θεμα εχεις. ουτε υπαρχει καποια ερευνα που να λεει 5 λιτρα νερο. Η συνιστομενη ποσοτητα ειναι 8-10 ποτηρια αναλογα με τις αναγκες σ
    Last edited by BurgerLover; 27-08-17 at 13:21.

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Αν πίνεις τόσο νερό και διψάς, να κάνεις καμπύλη σακχάρου και εξέταση γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης. Αν το πίνεις γιατί "πρέπει" να ξέρεις ότι δεν πρέπει.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    20-04-17
    Posts
    18

    Default

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

    γενικά συνηθίζω να πίνω αρκετό νερό δεν ξέρω να κάνει κάπου κακό ???, αυτό που λες δεν το εχω σκεφτεί ( το να εχω κάποιο θέμα ) . Ισως επειδή κάνω αρκετό αερόβιο και χάνω πολλά υγρά .

  5. #5
    New Member
    Join Date
    20-04-17
    Posts
    18

    Default

    εννοείς ότι μπορεί να κάνει κάπου κακό ??? όσο για τις εξετάσεις που λες πρώτη φορά τις ακούω ! θα το ψάξω .

  6. #6

    Default

    Απλά λένε ότι όταν κάποιος διψάει πολύ μπορεί να έχει ζάχαρο,δεν είναι όμως και σίγουρο.Αλλά ένας έλεγχος δεν βλάπτει για να είναι κάποιος σίγουρος.

  7. #7
    New Bodybuilder NickL's Avatar
    Join Date
    25-08-17
    Location
    Κατερίνη Πιερίας
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by chrisVFR View Post
    Καλημέρα στο forum ,

    ήθελα να ρωτήσω το εξής : υπάρχει περίπτωση να αποβάλλεται η πρωτεϊνη μέσω των ούρων ?

    Κι εξηγώ :

    Αν κάποιος πίνει , καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας , πολύ νερό ( πάνω απο 5-6 λίτρα ) κι όπως είναι φυσικό επισκεπτεται συχνά την τουαλέτα για ούρηση κινδυνεύει να αποβάλει την πρώτεΐνη που λαμβάνει ως συμπλήρωμα μέσω των ούρων ?

    ευχαριστώ εκ των προτέρων .
    Το νερό, σαν νερό δεν πρόκειται να σε επηρεάσει στην αποβολή πρωτεΐνης από τον οργανισμό σου (ή τουλάχιστον εάν η ποσότητα πρωτεΐνης που καταναλώνεις δεν είναι περιττή από αυτήν που πραγματικά χρειάζεσαι),αυτό που μπορεί να επηρεάσει την αποβολή πρωτεΐνης από το σώμα σου είναι οι αντιοξειδωτικές τροφές- αντιοξειδωτικά ροφήματα.. Υ.Γ. Αν πραγματικά νιώθεις οτι χρειάζεσαι τέτοια ποσότητα νερού κάθε μέρα τότε καν'το, γιατί όχι; Όμως αν απλά νομίζεις οτι το χρειάζεσαι τότε εγώ θα σου πρότεινα να την μειώσεις στα 3-3.5 λίτρα για να απαλλαχτείς και από τον "κόπο" να πίνεις 5-6 λίτρα νερό αλλά και από την συχνοουρία..

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by chrisVFR View Post
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

    γενικά συνηθίζω να πίνω αρκετό νερό δεν ξέρω να κάνει κάπου κακό ???, αυτό που λες δεν το εχω σκεφτεί ( το να εχω κάποιο θέμα ) . Ισως επειδή κάνω αρκετό αερόβιο και χάνω πολλά υγρά .
    Γεια σου chris!κι εγω μεχρι πριν κανα μηνα συνηθιζα να πινω γυρω στα 6 λιτρα νερο τη μερα.Οταν επισκεφτηκα το γιατρο μου μου ειπε οτι τοσο νερο ειναι καταστροφικο για τη λειτουργια των νεφρων κι οτι δε πρεπει να ξεπρναω τα τρια λιτρα το πολυ ημερισιως με βαση τα κιλα μου.Προσπαθησε να το μειωσεις τουλαχιστον κατα 1.5 λιτρο.Αν διψας εντονα μειωσε το αλατι λιγο και πονε 1 2 γουλιες μερο για να σου φευγει οχι πολυ.Πολλες φορες πινουμε απο συνηθεια κι επειδη εχουμε στο μυαλο μας οτι πρεπει ντε και καλα να πιουμε γιατι ενυδατωνει αυξανει μεταβολισμο κτλ.Μετρον αριστον σε ολες τις περιπτωσεις

  9. #9
    New Member
    Join Date
    20-04-17
    Posts
    18

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας .

    Οσο για την ποσότητα , μέχρι στιγμής τουλάχιστον τη θεωρούσα φυσιολογική για μένα γιατι αφενός όπως ανεφερα παραπάνω χάνω αρκετά υγρά και αφ'ετέρου δεν πίνω οτιδήποτε άλλο ( ισοτονικά , αναψυκτικά , χυμούς κλπ ) που περιέχουν νερό . Ιδίως μέρες με πολλή ζέστη νοιώθω άσβεστη δίψα ! θα προσπαθήσω να το περιορίσω λίγο και θα παρατηρήσω . Ίσως χρειαστεί παραπάνω ψάξιμο . Τουλάχιστον δεν πάει χαμένη η πρωτεΐνη σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι .

  10. #10
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default Μεγάλη ποσότητα νερου + πρωτεΐνη ερώτηση .

    Καλημέρα και από εμένα. Γράφω για να σου πω κ εγώ την εμπειρία μου. Επειδή λόγω έλλειψης χρόνου κ δουλειάς ήμουν εκτός προπονήσεων για αρκετές μέρες και ξανα γύρισα στις προπονήσεις την τελευταία βδομάδα.Ξεκίνησα και ένα μικρό κύκλο κρεατίνης για να ξανα πάρω πάλι τα πάνω μου. Έφτανα σε σημείο να πίνω 6-7 ακομα και 8 λίτρα την ημέρα. Τα 6-7 τα θεωρούσα κομπλέ λόγω του ότι έχανα αρκετά υγρά +την κρεατινη που έπαιρνα. Αλλά μετα απο ένα σημείο και αφού πέρασαν 3-4 μέρες ξεκίνησα να ζαλίζομαι σε άκυρα σημεία της ημέρας χωρίς να κάνω κατι ιδιαίτερο για να δικαιολογηθεί στο ελάχιστο η ζάλη μου. Στράφηκα κατευθείαν στο νερό και το μείωσα στα 4-5 λίτρα μαξ την ημέρα και νιώθω αρκετά καλύτερα απο όταν έπινα 6 και 7 λίτρα. Βρήκα από αυτο το site bodybuilding. . com ένα μετρητή για την επιθυμητή πρόσληψη νερού ανα ημέρα.Ψαξτο αρκετά και παρατήρησε σημάδια στον οργανισμό σου. Θα σου πει ο ίδιος τι χρειάζεται κ τι Οχι. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Orion98; 28-08-17 at 10:24.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποσότητα Νερού Ημερησίως
    By VagelisVelev in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 22-07-16, 07:10
  2. Πρωτείνη και Ποσότητα Νερού
    By Βασιλης: in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-16, 18:16
  3. Ποσότητα Νερού Πριν και Μετά Την Προπόνηση
    By bigsteve in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-13, 23:20
  4. Πρωτεϊνη 70-75% Μεγάλη Συσκευασία 5 Κιλών?
    By Giant in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 21-06-12, 00:12
  5. Ερώτηση Για Πρωτεϊνη
    By DJman in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-12, 02:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •