Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Talking Νέος στα συμπληρώματα

    Καλησπέρα παιδιά. Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 19 χρονών.Όντας νέος στο χώρο των συμπληρωμάτων χρειάζομαι τα φώτα σας. Είμαι στο χώρο της γυμναστικής 2 μησί με 3 χρόνια. 2 χρόνια περίπου καλλισθενική και ένα χρόνο βάρη κατα κύριο τρόπο εκγύμνασης με λίγο καλλισθενική κατα καιρούς. Πριν ένα χρόνο (Οκτώμβριο του 16) ξεκίνησα το γυμναστήριο στα 80 κιλά. Τελείωσα τη περίοδο του όγκου 7 μήνες μετά στα 98 κιλά (μάιος του 17) και από εκεί μέχρι τωρα στα τέλη αυγούστου μπήκα σε περίοδο χάσιμο λίπους με επιτυχία πιστεύω, μιας και κατάφερα να χάσω 9 κιλά περίπου σιγά σιγά σε περίοδο σχεδόν 4 μηνών και να πέσω στα 89. Μιας και πέρυσι η διατροφή μου βασιζόταν καθαρά σε φαγητό και δεν έπαιρνα καποιο συμπλήρωμα πρωτεινής εβάλα αρκετό βάρος,αφού κυνηγώντας να καλύψω τις ημερίσιες ανάγκες μου σε πρωτεινη,υδατάνθρακα και λιπίδια έπαιρνα και αρκετές θερμίδες. Ο σκοπός μου και φέτος είναι ο ίδιος αλλά φέτος χρειάζεται να προσέξω ποιο πολύ με την πρόσληψη βάρους και να μην ξεπεράσω πολύ τα όρια.(1.83 ύψος) Έτσι θέλω να ξεκινήσω ένα συμπλήρωμα για την πρόσληψη της πρωτείνης και την ομαλή αύξηση στα κιλά μου. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει σε δύο. Την κλασσική Gold Standard της ON και την Whey της Myprotein. Ποια θα συνιστούσατε εσείς? Κάποια άλλη -πέρα από αυτές τις δύο- εξισου καλή με όσο το δυνατό καλύτερη αναλογία σε τιμή-μέγεθος και γραμμάρια πρωτείνης? Χωρίς πολύ υδατάνθρακα και λιπίδια. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κούρασα. Καλά Gains

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Γιώργο,
    μην ξανακάνεις το λάθος να βάλεις τόσα κιλά στο όνομα του όγκου. Το περισσότερο ηταν λίπος που μετά κουράστηκες πολύ να το πετάξεις από πάνω σου. Μείνε συντηρητικά στην διατροφή σου, χωρίς υπερβολές στις ποσότητες! Και οι 2 πρωτεινες ειναι εξαιρετικές, η ΟΝ είναι κορυφή, θα σου λεγα να επιλεξεις την πιο οικονομική (εδώ έχει το αβαντάζ η myprotein γιατι θα βρεις και εκπτωτικά κουπόνια στο φόρουμ).

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Ακριβώς. Το πολύ 8-9 κιλά αυτών που πήρα ήταν μυϊκά. Ο στόχος μου ήταν να αυξήσω τον όγκο μου με αύξηση και του λίπους και να χάσω όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος και Οχι μυη μπορούσα στη περίοδο του καλοκαιριού. Φέτος όμως θα προσπαθήσω να αυξήσω τα κιλά μου όσο το δυνατόν μπορώ μυϊκά με μικρή αύξηση του λίπους. Τείνω για πρώτη πρωτεΐνη και εγώ στην MYP λόγω χαμηλού κόστους σε σχέση με την ON. Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άντε να ήταν 1 κιλό φίλε μου.. 9 κιλά μυικά δεν μπαίνουν έτσι. Νερό, γλυκογόνο, λιπος ήταν το περισσότερο. Θελει πολυ χρονο, κοπο και ιδρώτα να μπουν οι μυς. Κανε τις προπονησεις σου, κανε κ τη διατροφη σου αλλα με συνεση και θα μπουν τα σωστα κιλα στο σωστο χρονο.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτο. Μέχρι 1 η 1 μησι κιλό μυη μπορείς να πάρεις το μέγιστο μέσα σε ένα μήνα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    New Bodybuilder NickL's Avatar
    Join Date
    25-08-17
    Location
    Κατερίνη Πιερίας
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Orion98 View Post
    Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτο. Μέχρι 1 η 1 μησι κιλό μυη μπορείς να πάρεις το μέγιστο μέσα σε ένα μήνα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Έχουν γίνει έρευνες που υποστηρίζεται οτι στα πρώτα χρόνια (1-2 άντε το πολύ 3) εκγύμνασης με στόχο την μυική διάπλαση, (με την σωστή διατροφή και εκτέλεση ασκήσεων πάντα) μπορείς να προσθέσεις 3 εως και 4 κιλά το χρόνο σε μυική μάζα... Βέβαια πιστεύω πως θα παίζει ρόλο και το πόσο δραστήριος ήσουν πριν ξεκινήσεις και λογικά και τα γονίδια σου ακόμα.. Υ.Γ. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ακόμα θα τον παρακαλούσα να με διορθώσει.
    :)
    When the why is strong enough, the how is easily found.” 

    Great minds discuss ideas - average minds discuss events - small minds discuss people.” — Eleanor Roosevelt

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πόσο μυικό ιστό θα βάλει. Δεν είναι όλα μαθηματικά και αποτελέσματα ερευνών. Δεν μπορώ να ξέρω με τι ένταση κάνεις βάρη, αν κανεις σωστά βάρη, αν τρως όπως πρέπει, αν ξεκουράζεσαι όπως πρέπει. Βλέπεις υπάρχουν πολλές παράμετροι. Μην αναλώνεσαι όμως σε αυτό. Κράτα το ότι οι αρχάριοι βάζουν στην αρχή εύκολα μυς, δώσε τον καλύτερο εαυτό σου, προπονήσεις και φάε σωστά και ο καθρέφτης θα σου δείξει το αποτέλεσμα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  8. #8
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Συνεχίζουμε δυνατά και βλέπουμε! Καλή συνέχεια.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Υπάρχουν περιπτωσεις που μπορείς να πάρεις και 8 με δέκα μυϊκά κιλά τον χρόνο. Αλλά με προπονητή κάτι προγραμματισμό στην άσκηση και τέλεια και πολύ διατροφή. Από τα 18 που πήρες σε 7 μήνες τα 6 το πολυ θα ήταν μυϊκά. Καλύτερα θα ταν να πήγαινες +1 κιλό το μήνα το πολύ για να μην λιπωσεις.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Υπάρχουν περιπτωσεις που μπορείς να πάρεις και 8 με δέκα μυϊκά κιλά τον χρόνο. Αλλά με προπονητή κάτι προγραμματισμό στην άσκηση και τέλεια και πολύ διατροφή. Από τα 18 που πήρες σε 7 μήνες τα 6 το πολυ θα ήταν μυϊκά. Καλύτερα θα ταν να πήγαινες +1 κιλό το μήνα το πολύ για να μην λιπωσεις.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Input is not valid Δεν γινεται να βαλεις 8-10 μυϊκα κιλα σε ενα χρονο με διατροφη προπονηση και προγραμματισμο.


    Orion, η μυϊκη μαζα που μπορεις να βαλεις μεσα σε μια περιοδο "ογκου", ειναι μικροτερη απ'οση φανταζεσαι ή διαβασες ή σου ειπε ο ταδε.Ακομη και 2 μυϊκα κιλα να καταφερεις να βαλεις μεσα σε ενα χρονο με συντηρητικο θερμιδικο πλεονασμα ανα περιοδους, η αλλαγη πανω σου θα ειναι μεγαλη.Οσο προπονεισαι με τα χρονια ομως, ζητημα ειναι καθε χρονο να καταφερνεις να βαζεις 0.5-1 μυϊκο κιλο.

    Καλα εκανες που αρχισες να πεφτεις σε λιπος, γιατι δεν εχει νοημα να βρισκεσαι τοσο ψηλα, και επισης αν βαζεις τοσα κιλα αποτομα, υστερα θα σου ειναι δυσκολη διαδικασια να ξαναπεσεις σε λιπος, και θα χανεις πολυτιμο χρονο απο το να βρισκεσαι σε συνεχη φαση μυϊκης ανπτυξης.Γινε πιο συντηρητικος στην επομενη σου προσπαθεια να αυξησεις το μυϊκο σου ιστο.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Κι όμως γίνεται να βάλει κάποιος και δέκα κιλά μυϊκή μάζα σε ένα χρόνο. Εάν ένας 19χρόνος είναι 65 κιλά και 1 80 δεν είναι καθόλου απίθανο να βάλει έως και 10 κιλά τον πρώτο χρονο ως αρχάριος . Χωρις να ειναι γραμμωμενος βεβαια. Ως προχωρημένος εννοείται πως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο χωρίς την χρήση αας.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Διαβάζοντας και ψάχνωντας είδα ότι μπορείς να βάλεις το πολυ 1 κιλό μυη στα αρχικά στάδια της προπόνησης σου. Ξεκίνησα σε ηλικία 16-17 χρόνων και περίπου στα 70 κιλά την καλλισθενικη και ανέβηκα σιγά σιγά μέσα σε δυο χρόνια στα 80-81 κιλά. Όντας μη γραμμωμενος,Απλα λιγο ποιο φουσκωμένος σε σχέση με πριν. Στα 80 κιλά που ξεκίνησα τα βάρη με τωρα το τελικό αποτέλεσμα ειναι +9-10κιλά. Πήρα 17-18 κιλά (τα 10-11 των οποίων λίπος) και τα υπόλοιπα 7-8 πιστεύω μυη καθώς Δεν είχα προπονηθεί Ποτε με βάρη ούτε έκανα τρομερές προπονήσεις. (Δυνατές μεν αλλά Οχι τόσο με στόχο την υπερτροφία) . Δυστυχώς δεν έκανα κάποιες λιπομετρησεις για να μπορούσα να καταλάβαινα που βρίσκομαι. Συνεχίζουμε και βλέπουμε.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Κι όμως γίνεται να βάλει κάποιος και δέκα κιλά μυϊκή μάζα σε ένα χρόνο. Εάν ένας 19χρόνος είναι 65 κιλά και 1 80 δεν είναι καθόλου απίθανο να βάλει έως και 10 κιλά τον πρώτο χρονο ως αρχάριος . Χωρις να ειναι γραμμωμενος βεβαια. Ως προχωρημένος εννοείται πως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο χωρίς την χρήση αας.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Αυτα που τα διαβαζεις θα μας πεις και εμας ? το οτι ενας 65 κιλα "στεκα" παει 80 με διαοτρφη και βλεπεις επανω του σχοιματα κτλπ δεν σημενει οτι εβαλε 10 μυικα κιλα συγκεντρωσου λιγο σου μιλησανε εδω ποσα ατομα που εχουν λιωσει στο διαβασμα , στην προπονηση και την διατροφη και εσυ τον χαβα σου.... ουτε με χειμικη υποστιριξη δεν μπορει καποιος να βαλει 10 μυικα κιλα σε ενα χρονο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος Εδώ - Γνώμες Για Συμπληρώματα
    By apoKong in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-14, 18:33
  2. Εδώ Νέος, Εκεί Νέος , Πού είναι ο Νέος??? οοοοεεεεοοο??
    By tomassito in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-14, 10:54
  3. Νέος στα συμπληρώματα και στη γυμναστική
    By lookito in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-12, 16:10
  4. Νεος με τα συμπληρωματα...
    By Jimaras619 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-12, 16:17
  5. Γεια Σας Παιδιά! Νέος Με Απορίες Για Συμπληρώματα
    By virbas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-11, 19:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •