Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-08-17
    Posts
    52

    Default Ώμοι (Τραπεζοειδής) Και Κοιλιακοί

    Εχω 2 ερωτησεις 1.Ξερω οτι πρεπει καθε 2 μηνες να αλλαζω προγραμμα γυμναστικης μου κ το κανω εκτος απο κοιλιακους που εχω 5 main ασκησεις που γυμναζουνε κ του πανω κ τους μεσααιους κ τους κατω κυριως χρειαζεται να αλλαξω προγραμμα κοιλιακω η οχι?
    2. Στους ωμους ειναι λιγες οι ασκησεις για τραπεζοειδης κ τις κανω ολες εκτος απο τις ασκησεις με μπαρη μου φυγει κ καμια μεση 15 χρονων ειμαι.Τελος παντον δεν ξερω τι ασκησεις πρεπει να προσθεσω για τραπεζοειδης κ αν πρεπςι κιολας να προσθεσω εννοειτε. Γραψτε τις αποψεις σας θα μου φανουν χρησιμες.
    Υ.Γ ειμαι νεο μελος

    Στάλθηκε από το LG-K580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    1. Υπάρχουν τόσες ασκήσεις για ενδυνάμωση του κορμού και των κοιλιακών, μόνο και μόνο από άποψη ποικιλίας και πρόκλησης γιατί να μην δοκιμάζεις διαφορετικές ασκήσεις και παραλαγές;
    2. Ο τραπεζοειδής κάνει μια πολύ συγκεκριμένη κίνηση, Οι συνηθισμένες ασκήσεις είναι οι ανυψώσεις (shrugs) με τις διάφορες παραλλαγές της και η όρθια κωπηλατική, Προτιμώ την δεύτερη που είναι και λιγότερο απομονωτική. Αν ωστόσο θέλεις να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό μπορείς να δοκιμάσεις την farmer's walk, είναι πολυαρθρική αλλά γυμνάζει εξαιρετικά και τον τραπεζοειδή. Ακόμα και με λίγα κιλά για μεγάλη απόσταση μπορείς να νοιώσεις κάψιμο. (ίσως να το έχεις νοιώσει αν έχεις μεταφέρει σακούλες σούπερ μάρκετ για μεγάλη απόσταση),

  3. #3

    Default

    Αρχικά το "πρέπει" κάθε 2 μήνες να αλλάζω πρόγραμμα δεν ισχύει.Το πρόγραμμα αλλάζει όταν πλέον βλέπεις στο σώμα σου και στα κιλά στασιμότητα,εχτώς αν ξέρογω το έχεις πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και το έχεις βαρεθεί.Πάντως γενικά δεν υπάρχει κανόνας αννά 2 μήνες αλλάζω πρόγραμμα.όσο για τα τραπέζια δεν χρειάζεται να αλλάζεις μόνο ασκήσεις.Μπορείς αννά διαστήματα να βάζεις σουπερ σετ,drop set,υπάρχουν shrugs σε σμιθ,αλτήρες,με μπάρα.επιλογές για να διαφοροποιείσεις το πρόγραμμα σου υπάρχουν.Με λίγα λόγια δεν ειναι απαραίτητο να αλλάζεις μόνο ασκήσεις.Μπορείς να αλλάξεις την ένταση,τα δειαλείματα,τις επαναλήψεις την σειρά των ασκήσεων.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραπεζοειδης
    By Athlean in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-15, 01:08
  2. Τραπεζοειδής
    By markakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-13, 14:51
  3. Δέλτοειδεις-τραπεζοειδης κ.α
    By estariol in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 30-12-07, 05:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •