Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Ποιά η γνώμη σας

    Βρήκα ένα "άρθρο" στο Ίντερνετ από μια ερώτηση κάποιου στο redit , η απάντηση λοιπόν με τις περισσότερες ψήφους ήταν αυτή :


    "I'm reading the answers in this thread and not really seeing anyone covering this topic the way I'm envisioning it, so here you go:

    Hypertrophy training is typically used to impact the following...

    Improved muscle endurance
    Increased heart rate
    Decreasing body fat

    When you see bodybuilders and fitness models getting ready for a competition, rarely do they do any sort of strength training. It's all hypertrophy. Why? Because hypertrophy training means volume/high reps, and in doing so you are keeping your heart rate up longer, which means you are helping your body burn fat.

    Strength training is....

    Increased strength
    Adding muscle (size)
    Less volume, higher weight

    Athletes do strength training when they want to "bulk" and add both muscle mass and strength. You can take it a step further when you are purely training for strength, to the point where that is the only focus and you don't even really care about adding muscle (in the same way a bodybuilder would). Powerlifters don't care if their arms grow an inch or the proportions of their physique?they just want to lift the heaviest weight they can.

    When you're strength training, that's typically when you're bulking. You don't want your heart rate elevated for very long because that's going to burn fat and you don't want your metabolism to go into overdrive. You're eating a lot and you're lifting heavy with the intention of your body retaining what you add.

    Most people think hypertrophy training is keeping your reps in the 8-12 range. It's not. We're talking more the 15-20 range, and sometimes even 30-50 range. A lot of people would consider this overtraining, and maybe from a "scientific" perspective it is, but you can't argue with the feeling. The insane pump you get off a 50 rep set and the sort of endurance you are giving to your muscles is incomparable. I've trained for 6 months+ using hypertrophy routines and by the time I went back to strength, once I got over the initial "shock" of the weight, I could outlast every single person I lifted with from an endurance perspective.

    True hypertrophy training is pushing your muscle so far beyond failure that you feel the lactic acid burning under your skin. It's excruciating, and a very different sort of pain than you feel from strength training, but it is also how you get insanely ripped?once you hit a certain % of body fat."


    Δεν κάθισα να την μεταφράσω γιατί δεν έχω κ τον χρόνο αλλά οποίος την διαβάσει θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας μιας και λέει κάποια διαφορετικά πράγματα απο όσα οι περισσότεροι γνωρίζουμε επι του θέματος .

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Εγώ συμφωνώ. Θεωρώ πως για υπερτροφία καθαρά(αν δε μας απασχολεί ούτε στο ελάχιστο η δύναμη) τα σετ 30-50 επαναλήψεων είναι καλύτερα από τα 8-12. Θα παραθέσω μερικά άρθρα:

    https://www.t-nation.com/training/100-reps-to-ripped

    http://romanfitnesssystems.com/articles/century-sets/

    http://www.fitnessunderoath.com/highrep/

    http://www.fitnessunderoath.com/highrep/
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  3. #3

    Default

    Άρα λες ότι αν θελουμε να βάλουμε μυς να μην παίζεις στο κλασικό 8-12 αλλά είναι προτιμότερο στις 5 επαναλήψεις αλλάζοντας αναλόγως και το φορτίο και να προπονούμαστε για δύναμη

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πέρα των άρθρων, αυτό που ισχύει και που θα διαπιστώσετε στο σώμα σας, είναι η ποικιλία και η περιοδικότητα στη μέθοδο προπόνησης.
    Για παράδειγμα προσωπικά δουλεύω και 10άρες επαναλήψεις και 12 άρες και 8άρες και 20άρες (κυρίως πόδια). Δεν υπάρχει μαγικός αριθμός, υπάρχει έξυπνη προσέγγιση.

  5. #5

    Default

    Αυτό πιστεύω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που προπονούμαι έχω καταφέρει να αυξήσω την μάζα μου κυρίως με 8αρες και 10αρες και μεγάλη ποικιλία από ασκήσεις , πόδια και εγώ δουλεύω παραπάνω γιατί έτσι τα νιώθω να πιάνονται . Η απόρροια μου είναι αν είναι καλύτερες οι 5αρες και τα προγράμματα δύναμης για να αυξήσεις την μυική σου μάζα ρωτάω μιας και τόσα χρόνια δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ .

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στην έξυπνη προσέγγιση θα σταθώ κι εγώ και θέτω την παράμετρο που λέγεται σχήμα και βαθιά γραμμή στο μυ, όχι απλά υπετροφία.

    Η αλήθεια για εμένα βρίσκεται κάπου στην μέση: 8 - 12 επαναλήψεις και συνδυασμός με συστήματα όπως dropset, reverse dropset, giga set, superset, δισέτ, triset και πάει λέγοντας... ουσιαστικά τα συστήματα αυτά σε φέρνουν σε μεγαλύτερο εύρος επαναλήψεων και αναγκάζουν τον μυ να δουλέψει βαθιά εμπλέκοντας όλους τους τύπους μυικών ινών.

    Χρειάζεται η δύναμη;! Ναι χρειάζεται. Αν ο στόχος είναι 10 επαναλήψεις πρέπει να είσαι τόσο δυνατός, όσο χρειάζεται, και να βγάλεις με τα περισσότερα κιλά που μπορείς αυτές τις 10 χωρίς να χαλάσεις την τεχνική και την φόρμα της εκτέλεσης.

    Πώς γίνεσαι δυνατός;! Με 5αρες, 4αρες, 3άρες και μονές επαναλήψεις.

    Άρα;!

    Άρα γι' αυτό εφαρμόζουμε μικροκύκλους, μεσοκύκλους και μακροκύκλους προπονήσεων αφιερώνοντας κάποια περίοδο στην δύναμη, άλλη στην αντοχή στην δύναμη, άλλη στην υπετροφία και άλλη στην ανάπτυξη των σχημάτων και της λεπτομέρειας.

    Όπως είναι φυσικό η δύναμη και η αντοχή στην δύναμη δεν είναι οι στόχοι μας, οπότε τις βάζουμε σε μικροκύκλους κάποιων εβδομάδων κι έπειτα προχωράμε δίνοντας έμφαση σε μακροκύκλους υπετροφίας και σχήματος.

    Πάνω στον κάθε κύκλο δομούμε την διατροφή, την συμπλήρωση και όλες τις άλλες παραμέτρους (πχ. μικρόκυκλος δύναμης χωρίς ημέρες με διατάσεις και ενεργητική ξεκούραση, για εμένα δεν υπάρχει).

    Τουλάχιστον αυτό εφαρμόζω εγώ σαν στρατηγική, έχοντας ως στόχο, το σχήμα, τις βαθιές γραμμές, την λεπτομέρεια και την μυική ανάπτυξη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7

    Default

    Σήμερα πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια γυμναστήριο δοκίμασα προγραμμα δύναμης , δεν μπορώ να καταλάβω πως ωφελεί τους μυς να αναπτυχθούν καθώς καθώς σε καμία άσκηση δεν μπόρεσα να νιώσω το κλασικό pump ας πούμε σε πιέσεις ωμών , χρησιμοποιούσα πιο πόλους μυς για να μπορέσω να σηκώσω το φορτίο με αποτέλεσμα να μην νιώσω τον πόνο κ το κάψιμο που θα ένιωθα αν έκανα 5 σετ 8-10 επαναλήψεις αργά και σταθερά . Στο μόνο που μπορώ να πω πως μου άρεσε και ήταν πρόκληση ένα προγραμμα δύναμης είναι στα σκουατ , κατά τα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα συνεχίσω το προγραμμα δύναμης μιας και δεν με Εντυποσιαζει καθόλου και νιώθω πως χαράμισα μια ημέρα από την προπόνηση μου καλό ήταν πλάκα είχε μέχρι εκεί .

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όταν ανεβαίνεις σε δύναμη αυτό θα σε βοηθήσει στο πρόγραμμα υπερτροφίας, καθώς θα σηκώνεις πλέον περισσότερα κιλά.
    Όλα χρειάζονται στις σωστές "δοσολογίες". Γι αυτό μιλάμε για περιοδικότητα στις προπονήσεις. Κάθε ένα στυλ έχει το σκοπό του.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια η γνώμη σας για το CLA;
    By Igna in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 09-09-17, 17:49
  2. Ποιά Η Γνώμη Σας?
    By gspyropo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-11, 01:45
  3. ποια η γνωμη σας??"
    By GEORGE__ in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-06, 23:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •