Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Diy ορθοστάτες μπάρας και δίζυγο

    καλησπέρα , μηπως εχει κανεις βρεί τίποτα σχέδια ή εχει φτιάξει μονος του κατι απο αυτά τα 2 , συγκεκριμενα θελω να φτιάξω εναν ορθοστάτη μπάρας απο κοιλοδοκό 4χ4 για να τον χρησιμοποιο μονο για πιεσεις μπαρας σε εναν παγκο που εχω σε ποιό ύψος πρεπει να αγκριστρώνει την μπαρα κατα την γνώμη σας ?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Με μια πρώτη σκέψη νομίζω κάτι τέτοιο θα σου έκανε (συνημμένες φωτό 4 και 5), αν βέβαια έχεις τη δυνατότητα και υπομονή να ανοίξεις τις τρύπες:

    http://board.crossfit.com/showthread.php?t=58541

    Ακόμη θα μπορούσες για τα "άγκιστρα" να φτιάξεις κάτι με ρουλεμάν επικαλυμμένα με ερταλόν ή σκληρό πλαστικό ώστε όταν είναι πάνω η μπάρα και φορτωμένη με κιλά, να μπορείς να τη κεντράρεις στους ορθοστάτες δεξιά-αριστερά. Λίγο δύσκολο να το περιγράψω, αλλά δες εδώ στο power rack της πρώην εταιρίας Nebula εκεί γύρω στο 1:40 να καταλάβεις τη λειτουργία με ρουλεμάν:

    https://www.youtube.com/watch?v=SNfZAvmNln0

    Για ρουλεμάν υπάρχουν στο εμπόριο επενδεδυμένα με σκληρό πλαστικό όπως αυτά:

    http://www.ebay.co.uk/itm/Polyurethane-Roller-Caster-Wheel-Hard-Rubber-Roller-with-Bearing-Various-Sizes/172394421960?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=471222170106&_trksid=p2060353.m1438.l2649

    http://www.ebay.co.uk/itm/35-mm-Nylon-Roller-Wheel-Plastic-Bearing-CNC-Guiding-Wheel-Flat-Belt-Idler/171786209888?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=470825739421&_trksid=p2060353.m1438.l2649

    Ένα τέτοιο ρουλεμάν ανάμεσα σε π.χ. 2 λάμες και κάθετα (δηλ. η τρύπα του είναι οριζόντια) με μια αντίστοιχης διαμέτρου χοντρή βίδα, θα μπορούσε να γίνει εύκολα σχετικά. Η βίδα μετά θα περνάει μέσα στις τρύπες των κάθετων ορθοστατών και θα σφίγγει από πίσω τους με παξιμάδι. Αλλά πρέπει να έχει η πίσω λάμα του ρουλεμάν και μια δεύτερη βίδα κολλημένη σε τέτοια κάθετη απόσταση με αυτή του ρουλεμάν ώστε να μπαίνουν σε 2 π.χ, συνεχόμενες τρύπες των ορθοστατών για να μη περιστρέφεται όλο αυτό όταν έχει μόνο μια βίδα.
    Αλλιώς για κάτι απλό, βάλε μια χοντρή βίδα με κεφάλι (όπως στη συνημμένη εικόνα) που θα περνάει σχετικά σφιχτά από τις τρύπες των ορθοστατών και θα ασφαλίζει με παξιμάδι από πίσω, απλά σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να έχει και ένα μπροστινό παξιμάδι για stop.
    Δες και μερικές φωτό για να πάρεις ιδέες. Πάντως προσωπικά θα πρότεινα ιδιοκατασκευή power rack παρά σκέτους ορθοστάτες. Με βασανίζει πολύ καιρό το ίδιο δίλημμα αλλά μόλις βρώ χρόνο (ελπίζω μες το χειμώνα) θα φτιάξω το power rack μου που έχω καταλήξει σε σχέδιο (κάτι όπως τις πρώτες 3 εικόνες, θα το φτιάξω με σίδερα τύπου "Π")

    Για το ύψος που ρώτησες νομίζω με τόσες τρύπες στις κάθετες κοιλοδοκούς έχεις ότι επιλογή θέλεις. Αν δεν θέλεις ή μπορείς να ανοίξεις τρύπες, τότε το που θα κολληθούν τα άγκιστρα είναι κάτι εντελώς προσωπικό του καθενός, εξαρτάται από το ύψος του πάγκου σου, αν θα κάνεις και επικλινή ή κατακλινή και βεβαίως από το σώμα σου δηλ. που σε βολεύει εσένα.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by MikeNick; 06-09-17 at 07:48.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by apostolos1983 View Post
    καλησπέρα , μηπως εχει κανεις βρεί τίποτα σχέδια ή εχει φτιάξει μονος του κατι απο αυτά τα 2 , συγκεκριμενα θελω να φτιάξω εναν ορθοστάτη μπάρας απο κοιλοδοκό 4χ4 για να τον χρησιμοποιο μονο για πιεσεις μπαρας σε εναν παγκο που εχω σε ποιό ύψος πρεπει να αγκριστρώνει την μπαρα κατα την γνώμη σας ?
    Ξέχασα να γράψω ότι εφόσον (υποθέτω) ότι γυμνάζεσαι σπίτι και ίσως μόνος, με τους απλούς ορθοστάτες δεν υπάρχει καμία μα καμία ασφάλεια γενικώς όπως π.χ. σε περίπτωση που δεν μπορέσεις να βγάλεις μια επανάληψη ή τραυματιστείς - πονέσεις ξαφνικά. Οπότε το (έστω και diy) power rack - κλουβί - είναι η σωστή και ασφαλής επιλογή.
    Χρόνια και χρόνια προπονούμαι με (πολύ) απλούς και παλιομοδίτικους ορθοστάτες και προσέχω πολύ, κάνω το σταυρό μου ή απλά έχω σταθεί τυχερός!
    Last edited by MikeNick; 06-09-17 at 07:57.

  4. #4

    Default

    Το δίζυγο το έχω φτιάξει μόνος μου αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου πω πως για power rack δες εδώ watch?v=6dy5eyMDt3c (σκέφτομαι να το κάνω με σίδερα ίδια λογική)


    Attachment 3278821476340_10212403372672388_1711097374_n.jpg
    Last edited by RellikEht; 10-09-17 at 14:58.

  5. #5
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Εγώ έφτιαξα αυτη την πατέντα για δίζυγο, σε ορθοστάτες.
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Εγώ έφτιαξα αυτη την πατέντα για δίζυγο, σε ορθοστάτες.
    Μπράβο. Έξυπνο και απλό.

  7. #7
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by MikeNick View Post
    Μπράβο. Έξυπνο και απλό.
    Τελικά οχι και τόσο έξυπνο. Κουνάει αρκετά και πρέπει να τοποθετώ κιλά πάνω στον πάγκο για να είναι πιο σταθερό. Θα τους κόψω και θα βιδωθουν στον τοίχο κατω απο το μονοζυγο.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Ά, και κάτι που παρατήρησα μετά. Το άνοιγμα μου φαίνεται πολύ μεγάλο λόγω απόστασης των ορθοστατών του πάγκου. Καλύτερα αφού θα το ξαναφτιάξεις το δίζυγο να ξεκινάνε από πολύ κοντά οι σωλήνες και να ανοίγουν προς τα έξω. Αν είναι παράλληλα οι 2 σωλήνες δεν θα έχεις επιλογή κλειστής ή ανοιχτής λαβής, ενώ αν απέχουν αρκετά όπως στην αρχική σου κατασκευή θα ταλαιπωρήσεις τους ώμους σου και θα είναι πολύ άβολη η βύθιση γενικά.

    Δες στις πρώτες 3 φωτο τι εννοώ:

    Αλλά αφού έχεις φτιάξει power rack, γιατί να παιδεύεσαι με επιπλέον κατασκευές; (δες φωτο 4 και 5)
    Attached Images Attached Images


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγορά πάγκου με ορθοστάτες και γυμναστική στο σπίτι
    By johnh in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-16, 10:24
  2. Έρευνα Αγοράς Για Πάγκο Με Ορθοστάτες.
    By Fitman29 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-15, 10:15
  3. Αγορά Ορθοστάτες
    By nikos12345678 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-12, 23:22
  4. Ορθοστάτες-γυμναστική στο σπίτι
    By Nikos.K in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 13-06-12, 20:45
  5. Επαγγελματικό Δίζυγο
    By blomy in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-10, 07:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •