Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    2

    Default Καλησπέρα Χρειάζομαι Τη Βοήθεια Σας

    Καλησπέρα ονομάζομαι Προκοπής
    Είμαι 30 ετών και βάρος 120 κιλά ένα μεγάλο διάστημα ασχολούμουν με τον αθλητισμό και πιο συγκεκριμένα μα το άθλημα του canoe kayak.
    Στα 20 τα παράτησα και αφίσα τον εαυτό μου γιατί από ένα ατύχημα χάσαμε έναν συναθλητή μας. Από τότε έχω κάνει προσπάθειες να ξαναδοκιμάσω άλλα χάνω πάρα πολύ γρήγορα τον ενθουσιασμό μου και την αυτοπεποίθηση μου. Πάρα πολύ καιρό τώρα παρακολουθώ το forum που έχετε φτιάξει και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Έχω πάρει την απόφαση μου ότι δεν μπορώ άλλο να είμαι σε αυτή την κατάσταση με το σώμα μου και με τα κιλά μου και ότι θέλω να ξανά ασχοληθώ με τον αθλητισμό και το σώμα μου.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή είμαι υπέρβαρος πως πρέπει να ξεκινήσω σωστά και εδώ ζητάω την βοήθεια σας.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αποδοχή στην παρέα και την ομάδα σας .

  2. #2
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    586

    Default

    Γεια σου φίλε!!!

    Σίγουρα σε γενικές γραμμές ξέρεις οτι χρειάζεσαι α) σωστή διατροφή β) άσκηση.

    Κατά την άποψή μου για αρχή:
    α) ξεκίνα να κόβεις τις βλακείες από την διατροφή σου (πχ. ζάχαρες, γλυκά, αναψυκτικά, τηγανιτές πατάτες) χωρίς να μειώσεις υπερβολικά τις ποσότητες του φαγητού σου γιατί δεν θα αντέξεις και θα τα παρατήσεις,
    και
    β) ξεκίνα αεροβική άσκηση, στην αρχή ίσως 30-60 λεπτά χαλαρό περπάτημα, ποδήλατο κτλ και όσο ανεβάζεις αντοχές ανεβάζεις ένταση.


    Δεν ξέρω αν εσύ τρως γλυκά αλλά εγώ είχα εξάρτηση
    Last edited by GreenBill; 09-09-17 at 14:09.
    GreenBill

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλως ηρθες και καλη αρχη. Στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για ο,τι θες να πετυχεις.

    Σε ο,τι αφορα την αυτοπεποιθηση και τον ενθουσιασμο, οπως λενε στο χωριο μου " Discipline above motivation". Ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα στον αθλητισμο ειναι οτι πρεπει να κανεις πραγματα που καμια φορα δεν θελεις να κανεις επειδη ειναι δυσκολα.

    Ακομα πολυ νεος εισαι, μπορεις να κανεις θαυματα. Καθαρισε τη διατροφη σου, ξεκινα την αεροβια σου, γραψου στο γυμναστηριο και ολα θα πανε καλα. Υπαρχουν εδω μεσα παιδια με πολυ μεγαλη εμπειρια που θα σε βοηθησουν.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά ξεκινάω και σύντομα θα σας πω τα νέα μου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα - Χρειάζομαι Τη Βοήθεια Σας!
    By XrisaT in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 25
    Last Post: 20-02-15, 19:01
  2. Καλησπέρα - Χρειάζομαι Βοήθεια!
    By nick ts in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 20-06-14, 08:44
  3. Καλησπερα - χρειαζομαι συμβουλες
    By kilingspree. in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-14, 09:32
  4. Replies: 6
    Last Post: 18-06-12, 07:09
  5. Καλησπέρα ! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας
    By kodeo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-11, 17:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •