Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default Θα ήθελα μερικές γνώμες για συμπληρώματα διατροφής

    Πρώτα απ' όλα, καλησπέρα σε όλους! Επειδή έχω αρχίσει να το σκέφτομαι, θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν πρέπει να πάρω κάποια συμπληρώματα διατροφής και ποια θα πρέπει να είναι αυτά. Αλλά να σας πω και λίγα λόγια για εμένα. Είμαι 46 χρονών, ασχολούμαι κατά κύριο λόγο με το τρέξιμο, στο χαλαρό, μη φανταστείτε για επιδόσεις, επειδή ξεδίνω με αυτό κι αν δεν το κάνω δεν αισθάνομαι καλά. Προσπαθώ να πιάνω τις 3 ώρες την εβδομάδα χοντρικά. Και προσθέτω και κάποιες ασκήσεις στο τέλος, όπως κάμψεις, μονόζυγο κ.λπ.

    Επίσης, καπνίζω και πίνω . Δεν τρολάρω, δεν αυτοπροσδιορίζομαι ως αθλητής, ίσως δεν είναι ωραίο σε ένα φόρουμ σαν κι αυτό να γίνονται τέτοιες αναφορές, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Από διατροφή, δεν ακολουθώ κάποιο πλάνο bodybuilding, μάλλον υποθερμιδικά (σε φαγητό) κινούμαι, αν σκεφτείτε ότι τα κιλά μου είναι κάτω από το ύψος μου (1,75μ./74 κιλά) και το τσούζω λιγάκι κάθε μέρα .

    Αυτό που προσπαθώ, είναι να συμπεριλαμβάνω τροφές "καλές", με την έννοια ότι είτε είναι πολύ πλούσιες σε κάτι συγκεκριμένο, είτε έχουν αφθονία σε πολλά συστατικά. Σήμερα, για παράδειγμα, το φαγητό μου ήταν ένας φρέσκος χυμός πορτοκάλι, ένα μικρό σπιτικό σπανακοπιτάκι (με φέτα), καρύδια, ένα αυγό βραστό, σαλάτα καρότο και τόνος σε κονσέρβα.

    Επί του θέματος τώρα. Ως καπνιστής, έχω μεγαλύτερες ανάγκες τουλάχιστον σε βιταμίνη C. Αν βάλεις ότι κάνω και προπόνηση, οι ανάγκες αυτές αυξάνονται. Επίσης, δεν το έχω με το ψάρι. Το πολύ να φάω καμιά κονσέρβα, δηλαδή. Έτσι, σκεφτόμουν μήπως πάρω μια πολυβιταμίνη και ένα συμπλήρωμα από ω3, που απ' ότι διαβάζω δεξιά κι αριστερά λειτουργεί κάπως ως αντιφλεγμονώδες για τον οργανισμό. Τι λέτε κι εσείς; Μεγαλύτεροι και μικρότεροι, περισσότερο και λιγότερο έμπειροι, αναμένω τη γνώμη σας

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    μήπως σαμποτάρεις την προσπάθειά σου με το ποτό? αυτό δες καλύτερα. για το κάπνισμα τα ξέρεις. αν τα περιορίσεις θα βγάζεις και πιο άνετα και πιο έντονα τις προπονήσεις σου και θα βοηθήσεις πιο ουσιαστικά τον εαυτό σου. όσο για τα συμπληρώματα που αναφέρεις κάπως έτσι είναι γενικά.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Γεια σου φίλε babisvaleris, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, ξέρω, θα είναι πολύ δυνατότερο boost ο περιορισμός/κόψιμο καπνίσματος και ποτού από οποιοδήποτε συμπλήρωμα διατροφής ή ακόμα και από μια άλλη, πολύ πιο προσεκτικά διαμορφωμένη διατροφή, ακόμα και στο βαθμό που δεν θα χρειάζεται συμπληρώματα. Αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμος γι' αυτό . Απλώς, αναρωτιόμουν αν αυτά τα συμπληρώματα (βιταμινών, ω3) έχουν κάποια ουσιαστική συνεισφορά..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    γενικά μια πολυβιταμίνη και ιχθυέλαια παίρνει πολύς κόσμος ανεξάρτητα με το αν αθλείται ή όχι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θα Ήθελα Μερικες Γνώμες για την Dymatize Micronized Creatine
    By skamanakos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-17, 05:01
  2. Θα Ήθελα Τη Γνώμη Σας Για Τα Παρακάτω Συμπληρώματα
    By Zyzz the king in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-15, 02:52
  3. Η διατροφή μου. Θα ήθελα τις γνωμες σας !
    By billyshonda in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 30-12-12, 19:16
  4. Τα 5 Must Συμπληρώματα Διατροφής - Γνώμες;
    By xarhs21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 31
    Last Post: 01-11-12, 10:55
  5. Γνωμες για συμπληρωματα διατροφης
    By Giwrgos_10 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 27
    Last Post: 28-03-12, 17:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •