Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-17
    Posts
    3

    Default Καλησπέρα σέ όλους.

    Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος στό φόρουμ και θα ήθελα να μέ βοηθήσετε σέ μία μου απορία. Έχω σπάσει τό χέρι μου συγκεκριμένα στην ωλενη εδώ και περίπου ένα μήνα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων και κατόπιν συνεννόησης με τον γιατρό θα τό βγάλω στις 5 Οκτωβρίου. Οι ερωτήσεις μου λοιπον είναι η εξής. μετά από πόσο καιρό θα μπορέσω να επανέλθω στα βάρη; Οι φυσικοθεραπείες θα με βοηθήσουν στη γρήγορη επανένταξη μου; Θα βοηθήσει να κάνω στην αρχή με λίγα έως ελάχιστα κιλά για να ενδυναμώσει ξανά το χέρι; Επίσης όταν με τό καλό περάσουν όλα αυτά θα νοιώθω ενοχλήσεις κατά την διάρκεια των ασκήσεων; Τέλος νά σημειώσω ότι ασχολιομουν μέ γυμναστήριο και πριν τόν τραυματισμό μού καθημερινά και πως είμαι 21 χρόνων.
    Ευχαριστώ

    Στάλθηκε από το Neffos C5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αδύνατο να απαντήσει κανείς απ' το φόρουμ, κάταγμα μπορεί να είναι και ένα απλό ράγισμα μπορεί να είναι και συντριπτικό όπου το κόκκαλο έχει χωριστεί σε 2 ή περισσότερα κομμάτια.
    Ο μόνος αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο ορθοπεδικός που σε παρακολουθεί. Προσωπικά πριν καμιά 15αριά χρόνια είχα πάθει συντριπτικό κάταγμα σε ωλένη και κερκίδα και μου είχαν βάλει λάμες ήμουν 20 χρονών τότε. Θυμάμαι από τότε ότι στην αρχή έκανα κινήσεις κυρίως για να μην χάσω την κινητικότητα στον καρπό και στα δάκτυλα και μετά από μερικούς μήνες είχα ξεκινήσει δειλά να κάνω βάρη, θυμάμαι γενικότερα ότι τις περισσότερες ενοχλήσεις τις είχα όταν ήθελα να τραβήξω κάτι και όχι όταν ήταν να σπρώξω. Πάντως μετά που έφτιαξε δεν ένοιωθα την παραμικρή ενόχληση, ούτε στις αλλαγές καιρού που λένε μερικοί ούτε τίποτα. Μου έμεινε βέβαια ένα μικρό κουσούρι, Δυσκολεύομαι πολύ να ανάψω τον αναπτήρα! Ναι αυτό, προφανώς ο αντίχειρας μου δεν επανήλθε ποτέ στο 100% παρ' όλο που ούτε εγώ το αντιλαμβάνομαι πλην τις συκγκεκριμένης περίπτωσης.
    Θέλω να πω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, παίζει σημασία το μέγεθος της ζημιάς, αν έχουν πειραχτεί νεύρα κλπ. Άποψη μου είναι να μην βιαστείς να πιέσεις το χέρι αν δεν έχει "δέσει " το κόκκαλο, άκου τον ορθοπεδικό και δεν νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα, αφού δεν έχουν πειραχτεί συνδέσμοι, αρθρώσεις κλπ μια χαρά όπως πρώτα θα γίνεις.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-17
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα και σέ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Για να ενημερώσω έχω ένα κάταγμα παρεκτοπισμενο στην ωλενη τό οποίο δεν είν'συντριπτικό, και δεν έχω κάνει χειρουργείο. Απλώς ρώτησα επειδή μού είπαν οι ειδικευμένοι γιατροί πως βάρη θά κάνει να ποιασω 6 μήνες μετά. Και αυτό μού έκανε εντύπωση διότι συνήθως αυτός ο χρόνος είναι αν κάνεις μια χειρουργική επέμβαση.

    Στάλθηκε από το Neffos C5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Άρα το κόκκαλο σου έσπασε τελείως σε 2 διαφορετικά κομμάτια. Σου έχουν βάλει γύψο να φανταστώ; 6 μήνες δεν είναι και μεγάλο διάστημα, αλλά μια εκτίμηση στην αρχή δεν σημαίνει και πολλά, καλό θα είναι να πας μετά από μερικούς μήνες να σε δει κάποιος ορθοπεδικός να δει πως προχωράει η οστεοσύνθεση και το βλέπεις για τα βάρη.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-17
    Posts
    3

    Default

    Εεε δέν μου είπαν ότι έσπασε σέ δύο διαφορετικά μέρη. Απλώς ότι παρεκτοπιστηκε και ότι εν τέλει δεν θα χρειαστώ χειρουργική επέμβαση. Ναι τό χέρι είναι σε γύψο νάρθηκα. 6 μήνες; Εγώ περίμενα λιγότερο π.χ λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Μού φαίνεται μεγάλο διάστημα για κάτι τόσο μικρό...

    Στάλθηκε από το Neffos C5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Σε Όλους!!
    By zero9 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 15-02-15, 23:21
  2. καλησπερα σε ολους!!!
    By gef in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-11, 22:54
  3. Καλησπέρα σε όλους!!
    By Stevia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 26-05-11, 12:47
  4. Καλησπέρα Σε Όλους!
    By Stevia in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-11, 12:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •