Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14

Hybrid View

  1. #1
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default μυικη ενδυναμωση

    θελω να ρωτησω μπορει καπιος να πετιχει μυικη ενδυναμωση χωρις υπερτροφια? αν ναι το ατομο που θα αποκτισει μυικη ενδυναμωση θα αρχισει να καιει περισοτερες θερμιδες η οχι καμια σχεσει και το αλλο ειναι ατομα που εχασαν πολυ μυικη μαζα απο αρωστια ας πουμε μπωρουν με το περασμα του χρονου να τις αυξησουν κυριως γυναικες και χωρις υπερτροφια

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μυική ενδυνάμωση δεν σημαίνει απαραίτητα υπερτροφία. Για να ανεβει ο μεταβολισμος ειναι αποτελεσμα πολλών παραγοντων, οπως διατροφης, αεροβιας, προπονησης με αντιστασεις. Δεν καταλαβαινω γιατι σε τρομαζει η λεξη υπερτροφία. Μη το συνδεεις με κατι το υπερβολικο. Για μας τις γυναικες δεν γινεται εκ των πραγματων να "φουσκωσουμε" λογω ορμονων. Το μονο που θα πετυχεις ειναι ενα ομορφο θυλυκό γυμνασμενο σωμα με ωραιες γραμμες.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εξαρτάται και πως το εννοείς. Αν εννοείς να πάρεις πολλά μυϊκά κιλά δεν είναι ούτως ή άλλως και τόσο εύκολο, άλλοι προσπαθούν χρόνια και δεν χρειάζεται να ανυσηχείς γι' αυτό, όμως η μυϊκή ενδυνάμωση είναι εύκολο αν αρχίζεις να κάνεις μια άσκηση το φυσικό επακόλουθο είναι με την πάροδο του χρόνου να μπορείς να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις, να σηκώνεις περισσότερα κιλά κλπ.
    Για το θέμα με τις θερμίδες τώρα, ναι μεν οι μυς καίνε περισσότερες θερμίδες από το λίπος αλλά οι διαφορές στην πραγματικότητα δεν είναι εντυπωσιακές ένα άτομα αν κερδίσει ένα κιλό μυς και χάσει ένα κιλό λίπος η διαφορά θα είναι 8-14 θερμίδες την ημέρα, αν υποθέσουμε ότι καταφέρνεις να πάρεις 3-4 κιλά μυϊκής μάζας (πολύ δύσκολο) και να χάσεις 4 κιλά λίπος κάθε μέρα θα καις περίπου 40 θερμίδες παραπάνω, οπότε ανεξάρτητα από την μυϊκή μάζα σου περισσότερη σημασία θα συνεχίσει να έχει η διατροφή που θα ακολουθείς και το πόσο δραστήριος/α θα είσαι μέσα στην μέρα

  4. #4
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    παιδια δεν φοβαμαι υην υπερτροφια αντιθετα θελω να την πετυχω ειχα νευρικη ανορεξια σε σημειο οπου τυφλωθικα και εχασα αρκετους μυς και τωρα τους θελω πισω δεν ξερω τι να κανω ειμαι αρχαρια γραφτικα γυμναστηριο κανω 4 φορες την εβδομαδα βαρη δεν ξερω αν πρεπει περισσοτερες ειμαι 41 κιλα με υψος 1,60 και πρεπει να παρω και γρηγορα 5 κιλα για να μου ερθει περιοδος αλλα δεν τα θελω ολα σε λιπος θελω να παρω και μυς εχω απελπιστη και η αλλη ερωτηση ειναι ενα κιλο μυς ποσες θερμιδες καιει και το ενα κιλο λιπους ποσο?

  5. #5
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    ηπαρχει εστω και μικρη περιπτωση με τα βαρη που κανω να βαλω καποιους μυς? σας παρακαλω δωστε μου συμβουλες
    Last edited by phoenixflame; 12-09-17 at 12:16.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγω θα σου πω να κατσεις να κανεις εναν καφε και να διαβασεις με πολυ προσοχη τα αρθρα που θα βρεις στην γυναικεια ενότητα και στην ξεχωριστη ενότητα των άρθρων.
    Δεν ξέρω τι προπονησεις κανεις, δεν εχω ιδεα απο το ιστορικο σου, αρα δεν μπορω να σου πω κατι. Το μονο που μπορω να πω ειναι πως η ενασχοληση με τη γυμναστικη και συγκεκριμενα τα βαρη, το bodybuilding , θα σου δωσει αυτο ακριβως που θες.

  7. #7
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    εκατσα χθες και διαβασα καποια αλλα δεν εβγαλα ακρη για αυτο ανοιξα αυτο το τοπικ ασκησεις κανω 1 και μιση ωρα αντιστασεις,βαρυ,καμψεις πουσαπς τα παντα

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by phoenixflame View Post
    εκατσα χθες και διαβασα καποια αλλα δεν εβγαλα ακρη για αυτο ανοιξα αυτο το τοπικ ασκησεις κανω 1 και μιση ωρα αντιστασεις,βαρυ,καμψεις πουσαπς τα παντα
    Μιάμιση ώρα ασκήσεις με βάρη είναι πάρα πολύ χρόνος. Πρέπει να δώσεις έμφαση στην σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και στην ένταση τους. Πρέπει να βρεις κάποιον γυμναστή να σου δείξει την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και να βρεις τα κιλά που μπορείς να κάνεις τον αριθμό των επαναλήψεων που θέλεις. Μετά πρέπει να περιορίσεις το διάλειμμα μεταξύ των σετ, λογικά ότι σχήμα προπόνησης και να ακολουθείς δεν θα διαρκεί λογικά πάνω από ώρα.
    Θα σου πρότεινα κάποιο πρόγραμμα full body για αρχή που θα προπονείς όλα τα μέρη του σώματος 3 φορές την εβδομάδα αλλά με σωστή επιλογή ασκήσεων, π.χ δεν θα κάνεις για τα πόδια εκτάσεις σε μηχάνημα αλλά καθίσματα.
    Για την διατροφή μην σε απασχολεί τόσο αν πάρεις και λίγο λίπος, νομίζω είναι αναμενόμενο, ούτε είναι ανάγκη να τρως μόνο πρωτεΐνη, χρειάζεσαι μια ισορροπημένη διατροφή, γιατί δεν πηγαίνεις για αρχή σε ένα διατροφολόγο, θα δει το ιστορικό σου και θα φροντίσει να προσαρμόσει κατάλληλα την διατροφή σου.

  9. #9
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    πηγα σε διαιτολογο μου ειπε να τρωω αρκετα και μου εδωσε και κατι ροφηματα το ενα ροφημα εχει 300 θερμιδες με 20 γρ προτεινη 8γρ λιπαρα κυριος μονοακορεστα και πολυακορεστα και 30 υδατανθρακες μου ειπε να πινω δυο τετοια μπουκαλια και ενα προγραμα διατροφης αλλα με αυτον τον τροπο περνω πολλες θερμιδες και δεν ξερω αμα θα καταφερω να χτισω μυς αμα καταφερω να χτισω εστω και 2 κιλα θα ειμαι πολυ τυχεροι επειδη τα 5 που θα παρω ειναι πολλα για λιπος

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Που ακριβως δεν εβγαλες ακρη; Όλα ειναι τοσο απλά γραμμένα βρε κοριτσαρα. Μασημένη τροφή είναι.
    Ναι οκ ετσι τηλεγραφικα ομως που γραφεις τι κανεις, δεν με βοηθας να καταλαβω. Οσο πιο αναλυτικα τα λες, τοσο καλυτερα.

  11. #11
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    καταρχας μυικες ασκησεις πρεπει να κανω καθημερινα? επειδη σε καποια τοπικ διαβασα οτι πρεπει 3 φορες την εβδομαδα και σε αλλα καθημερινα επειτα να σημειωσω οτι καθημερινα τρωω 80γρ πρωτεινης επειδη θελω να παρω κιλα περνω 2000 θερμιδες δεν τρωω καθολου ζαχαρι με αυτον τον τροπο θα παρω τα κιλα σωστα

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Έχεις ήδη τόπικ που τα γράφεις , ότι απορία έχεις σε παρακαλώ γράψτα εκεί

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=47195


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  13. #13
    Banned Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-17
    Posts
    68

    Default

    συγγνωμη εγραψα ειδη σας παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοριτσάρα μου σου έχουμε πει τι μπορείς να κανεις. Η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη , από ένα πληκτρολόγιο δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα. Μίλησε με τον διατροφολόγο σου, δες τα προγράμματα που υπάρχουν στην γυναικεία ενότητα και ξεκινά γυμναστική σιγά σιγά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκή Ενδυνάμωση - Το Πρόγραμμα Μου
    By RedMen in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-17, 19:26
  2. Συμβουλές Διατροφής Για Μυική Ενδυνάμωση
    By ginachr in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-15, 07:35
  3. Συμβουλες για μυικη ενδυναμωση!
    By spyrosioan in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-13, 14:52
  4. Πρόγραμμα Για Μυική Ενδυνάμωση.
    By bigeo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-09, 04:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •