Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Member
    Join Date
    12-09-17
    Posts
    17

    Default Γρηγορη απωλεια βαρους λογω δουλειας. Ποια η γνωμη σας?

    Καλησπερα παιδια! Παρακολουθω το φορουμ σας πολλους μηνες και μπορω να πω οτι με εχει βοηθησει αρκετα !
    Ωστοσο ειμαι αρκετα προβληματισμενη τον τελευταιο καιρο γιατι νιωθω πως δεν ξερω τι θα ηταν σωστο να ακολουθησω.Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη..

    Ειμαι κοπελα,21 χρονων και τα τελευταια 3 χρονια ασχολουμαι με τον στιβο (ταχυτητες 200-400)
    Τον Ιανουαριο ημουν 61 κιλα, με υψος 1,63 . Ημουν ισορροπημενα μυωδης αλλα επειδη ετρωγα και πολυ ειχα κ λιπος (ειδικα στο προσωπο)
    πριν το καλοκαιρι επεσα στα 57,5 φτιαχνωντας την διατροφη μου σε συνδιασμο με γυμναστικη..Το λιπος ειχε πεσει λιγο.κοκαιρι λοιπον εφυγα για σεζον (2 μηνες σερβις) κ οταν γυρισα ειχα φτασει στα 51,8! Στη σεζον δεν ηθελα να παρω αλλα κιλα,κ το ειδα κ ως ευκαιρια να αδυνατισω κ αλλο αλλα λαμβανα πρωτεινη μεσω τροφης,ετρωγα γιαουρτι αυγα τονους βρωμη κ οσπρια ολη μερα,μεχρι 1300-1400 θερμιδες. εμπασι περιπτωση εννοειται πως οταν γυρισα επαθα ενα σοκ που εχασα τοσο πολυ,ειδικα στα ποδια κ στους γλουτους, αλλα ξεκινησα βαρη εδω κ 1 βδομαδα κ ηδη εχω δει διαφορα .
    Το θεμα μου ειναι,οτι δεν θελω να ξαναπαρω πισω το λιπος που εχασα,ισα ισα θα ηθελα να πεσω αλλο λιγο σε λιπος γιατι κυριως το μαζευω στο προσωπο και εκει με ενοχλει πολυ. Οταν ημουν 57,5 ειχα λιπος 15,8%,τωρα δεν εχω μετρηθει αλλα σιγουρα εχει πεσει..Αν δεν μαζευοταν το λιπος στο προσωπο δεν θα με ενοιαζε αλλα μου εχει γινει εμμονη ιδεα να λεπτυνει το προσωπο μου.. Στιβο φετος λογω δουλειας δεν μπορω να κανω,και προς το παρον κανω 3 φορες την βδομαδα ενδυναμωση με βαρη κυριως ποδια κ γλουτους , 10-12 επαναληψεις με πολλα κιλα, γυρω στις 3-4 ασκησεις καθε φορα κ βαζω 1-2 αεροβιες τη βδομαδα 40λεπτο συνεχομενο τζοκινγκ . Το αεροβιο πολυ πιθανον να αλλαξει και να προστεθει τα σαββατοκυριακα σε τενις ή ταχυτητες στον στιβο (αν γινουν προπονησεις)

    Η διατροφη μου αποτελειται απο
    1.Πρωινο : 2 φετες ψωμι χαμηλου γλυκαιμικου 100%ολικης (το φτιαχνει ο πατερας μου στον φουρνο) με 2 ολοκληρα αυγα
    2.Πριν την δουλεια-προπονηση (βαρη κανω στην δουλεια,δουλευω σε γυμναστηριο) 200-250 γραμμαρια τοταλ 2% με λιγο σταφυλι κ κανελλα (η μιση μπανανα αντι για σταφυλι)
    3.Μετα την προπονηση ή οσο ειμαι στην δουλεια : Σαλατα +καποια πρωτεινη {120γρ κοτοπουλο/1 μοσχαρισιο μπιφτεκι ή 1μπιφτεκι κοτοπουλου/1 ή μισο τονο εξαρταται το συνοδευτικο του} + υδατανθρακα {60 γρ(μετρημενα ωμα) μακαρονια ολικης ή 5 κουταλιες μαγειρεμενα οσπρια ή 3-4 κουταλιες μαγειρεμενο ρυζι ολικης}
    4.Βραδυ σαλατα με πρωτεινη ή 250-300 γραμμαρια γιαουρτι

    Στη σαλατα προσθετω μια κουταλια λαδι συνολικα κ στις 2

    Η διατροφη μου μου φαινεται αρκετα λαθος,αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικη γιατι δεν θελω να παρω πισω το λιπος που εχασα. Γενικα προσπαθω να παιρνω υδατανθρακες μεχρι το απογευμα.Απο την μια κανω βαρη να επανελθω σε καλυτερα επιπεδα μυικα (σιγουρα δεν θα μπορεσω στο σημειο που ημουν πριν με τετοια διατροφη) απο την αλλη επιζω να πεσει κ το λιπος λιγο ακομη. Ξερω πως ογκος κ μειωση λιπους δεν γινεται,αλλα πιστευω πως οι μυς μου θα επανελθουν καπως -ηδη εχουν επανελθει- λογω μνημης ακομη κ με οχι κανονικη διατροφη ογκου.
    Να σημειωσω πως γνωριζω πως μετα την προπονηση καλυτερο θα ηταν να καταναλωνα υδατανθρακα κ πρωτεινη μονο,αλλα επειδη δουλευω 5ωρο κ δικαιουμαι 1 γευμα βαζω κ τη σαλατα για να με κρατησει μεχρι το βραδυ που πηγαινω σπιτι.

    Γενικα,γλυκα δεν τρωω κ μπορω να ειμαι πολυ αυστηρη σε θεματα διατροφης αρκει να ειμαι σιγουρη πως αν το ακολουθησω θα πετυχω το στοχομου (να πεσω αλλο λιγο σε λιπος,διατηρωντας τους μυς). Ειναι η 1η φορα στη ζωη μου που ασχολουμαι περισσοτερο με τη διατροφη γιατι ποτε ως τωρα δεν αισθανθηκα την αναγκη να αδυνατισω..ισα ισα παντα ετρωγα παρα πολυ,ειδικα και παλια γλυκα,και δεν παχαινα. Απλα οπως ειπα,εχω λιπος στο προσωπο και εχω βαλει στοχο να το χασω..
    Θα με βοηθουσε παρα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας,γιατι γνωριζω οτι κανω λαθη στη διατροφη μου κ θελω να βελτιωσω κ εγω τις γνωσεις μου.. Σας ευχαριστω εκ των προτερων,καθε γνωμη και καλοδεχουμενη

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Χωρίς να είμαι ειδικός επί της διατροφής αλλά μου φαίνεται πολύ αυστηρή η διατροφή σου για να την ακολουθήσεις μακροπρόθεσμα. Σίγουρα της λείπουν υδατάνθρακες και σίγουρα χρειάζεσαι περισσότερα λιπαρά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χάσιμο Λίπους Με Δύσκολο Ωράριο Λόγω Δουλειάς
    By yamaha_7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-14, 01:18
  2. Λιποδιαλύτες Και Γρήγορη Απώλεια Βάρους
    By ekos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-13, 00:08
  3. Γρήγορη Απώλεια Βάρους
    By anastasaki7 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-13, 00:54
  4. Χαλαροτητα μετα απο γρηγορη απωλεια βαρους
    By tsioslee in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-08, 23:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •