Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Βοήθεια Με Σωματική Αλλαγή & Διατροφή

    Χαιρετω τη μεγάλη αυτή πάρεα.. Είμαι καινούργιος εδώ σαν μέλος αλλά πριν κάνω εγγραφή είχα διαβάσει παρα πολλα σχεδόν όλα τα άρθρα.. Θ ήθελα ν σας πω κάποια πραγματα για μένα και για το πρόβλημα μου... Είμαι 23 χρονων 179 υψος αυτή τη στιγμη είναι στα 75.5 κιλά αλλά με αρκετό λυπος στην κοιλιά περιφερια και στα μπουτια.. Στα 18 μου ήμουν 105 κιλά μέσα σε ουτε ενα χρόνο έχασα 30 κιλά αλλά με εντελώς λάθος τροπο που μετανιωσα ειλικρικα.. Εκανα πραγματική αφαγια έτρωγα ενα γευμα τη μέρα κακιστη διατροφή και αυτό το γεύμα ηταν σαβουροφαι πίτσα σουβλάκια και τέτοια.. Εχασα τα κιλά αλλά μου άφησε φυσιολικα λίπος και ακόμα δεν έχει φύγει μετα απο 2 χρόνια που είμαι σε αυτά τα κιλά.. Ξεκίνησα τον περασμένο Μάιο συστηματικη άσκηση με βάρη στο σπίτι για αρχή συν καποιες αεροβιες πριν ενα μήνα γράφτηκα και στο γυμναστήριο.. Σε αυτό τον καιρό βελτιωσα θεωρώ πολύ τη διατροφή μου.. Είμαι σε ισοθερμιδικη με 40/30/30 και εννοείται διατροφή σαν αυτές που προτυνεται εσείς εδώ μέσα σε αλλά μέλη διάβασα και εποιασα το νοημα..απο γυμναστική κάνω ενα 5ημερο πρόγραμμα..δεύτερα στήθος ,τριτη χέρια, πεμπτη πόδια, παρασκευή πλάτη και Σάββατο ώμους.. Κάνω και αερόβιο γρήγορο περπάτημα η τρέξιμο στο διάδρομο... Εχω δει μια μικρή βελτίωση και σε μυς και το λυπος σαν ν έχει πεσει.. Αλλά δεν ξέρω τι ν κάνω με την χαλάρωση της κοιλιας.. Αυτό είναι το θέμα μου; γίνεται ν διορθωθεί; επίσης όπως είπα είμαι ισοθερμιδικα; φοβάμαι να πάω υποθερμιδικα γιατί θ χασω μυϊκή μαζα σίγουρα.. Για όγκο παλι με τόσο ποσοστο λίπους δεν..εσείς τι θα μου προτυνατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2

    Default

    Κανείς κάποια γνώμη;

  3. #3

    Default

    Εφοσον βλέπεις και εξαφανίζεται σιγά σιγά το λίπος καλά το πας, κάνε και μπόλικους κοιλιακούς και σιγά σιγά θα φύγει υπομονή κ επιμονή θέλει πάρε αν θες κ μια ζωή η εφίδρωσης για την κοιλιά.

  4. #4

    Default

    Σε ευχαριστώ φιλε για την απάντηση σου.. Απο θεμα θερμίδων λες να συνεχίσω ισοθερμιδικα;

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Απο τη στιγμη που εισαι 23 χρονων, εχεις γνωση και υπολογισες με ακριβεια διατροφη και προπονηση μη φοβασαι τιποτα ειλικρινα!! Μονο μπροστα κοιτα. Οσο υποχωρει το λιπος συνεχιζεις το ιδιο με διατροφη και προοδευεις στα βαρη. Η χαλαρωση στο δερμα πιθανον να βελτιωθει με την παροδο του χρονου και με την προσπαθεια που κανεις. Αν εχει μεινει κατι λιγο και δε σ' αρεσει υπαρχουν λυσεις. Υπομονη ομως δε χρειαζεται βιασυνη, αυτο ειναι το λιγοτερο.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6

    Default

    Να σαι καλά φιλέ σε ευχαριστώ για την απάντηση...οποτε συνεχιζω ισοθερμιδικα με καθαρη τροφή 40/30/30 υδ/πρ/λιπ..αερόβια γρήγορο περπάτημα με κλίση και 5ημερο προγραμμα με βάρη

  7. #7

    Default

    Συνταγή που δουλεύει αδερφέ δεν την αλλάζεις συνέχισε έτσι κ όταν κολλήσεις το ξανασυζητάμε

  8. #8

    Default

    Να σαι καλά αδερφέ

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γράψε αναλυτικά τι τρως να σου πούμε μια γνώμη.

    Δεν σου απαντώ με προσωπικό μήνυμα, για να μπορούν όλα τα παιδιά να σε βοηθήσουν.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10

    Default

    Δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα φαγητού Σταύρο αλλά τρωω παντα στις θερμίδες συντήρησης με 40/30/30 και εννοείται πολύ προσεκτικά στην επιλογή τον τροφών.. Λοιπον για πρωινό η θα φάω 50 γρ βρώμη με γάλα 1,5% μαζί με ομελέτα στο αντικολιτικο 1 αυγό μαζί με ασπράδι 100ml που κυκλοφορεί στο εμπόριο.. Η θα φτιαξω πιτακι βρώμης με τις ίδιες αναλογίες σε βρώμη και αυγά μαζί με μια κάψουλα Φις οιλ και λίγα κρανμπεριες ίσως κάποιες φορες αν φάω γάλα με βρώμη.. Για μεσημέρι η θα φάω κοτοπουλο βραστό η μπιφτεκι απαχο μοσχαρίσιο η ψάρι ψητό μαζί με υδατάνθρακα όπως πατάτα γλυκοπατάτα ρύζι καστανό εναλλάξ παντα μαζί σε σαλάτα και 1 με 2 κουταλιες του γλυκού ελαιολάδου...το βραδυνό μου θα είναι κάτι σαν το μεσημεριανό παλι με υδατάνθρακα γιατί πάω αργά γυμναστήριο το βράδυ και σίγουρα όταν γυρναω χρειάζομαι υδατανθρακα τα δυο ακόμα γεύματα που είναι αναμεσα απο πρωινό και μεσημεριανό και απογευματινό θα είναι η κάποιο τοστ με κοταντζ γαλοπούλα και ψωμί ολικής η παλι πιτακι βρώμης η μεσημεριανό φαγητο..πάντα σε κάθε γεύμα μου θα έχω καλούς υδατάνθρακες απαχη πρωτεινη και καλα λυπαρα.. Οτάν εκανα τις προπονήσεις απόγευμα έτρωγα αμέσως μετα μια μπανάνα με ενα σκουπ whey αλλά τώρα που έχω αργά τρώω κανονικό γεύμα ... Την πρωτεινη ίσως την πάρω πριν την προπόνηση τώρα ποια. Επίσης πριν τον ύπνο θα φάω ενα τοταλ 2% με αμύγδαλα και μια ακόμα κάψουλα Φις οιλ... οι θερμίδες που τρώω είναι στις 2300.. Η πρωτεΐνη μου είναι 2 γρ ανα κιλό σωματικού βάρους τα λιπαρά τα έχω γύρω στα 70-75γρ 1 γρ ανα κιλό βάρους δηλαδή πανω κατω και τα υπόλοιπα είναι υδατάνθρακες
    Last edited by Soko 77; 14-09-17 at 18:44.

  11. #11
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Οταν εχεις συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης ειναι πιο ευκολο για σενα, και για να κανεις μικροαλλαγες στο μελλον. Αλλα εφοσον εισαι ακριβης εγω γουσταρω. Τα βλεπω ολα σωστα και ειμαι σιγουρος για την επιτυχια σου αν ακολουθεις τα βαρη με την ιδια πειθαρχια.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  12. #12

    Default

    Ακριβής φιλέ reaper και παντα με ζύγισμα οτι θ φάω..απο προπόνηση προσπαθώ παντα να δοσω όσο περισσότερο μπορω με προσεκτική παντα εκτέλεση των ασκήσεων και χωρίς υπέρ προπόνηση και παρα πολλές ασκήσεις

  13. #13

    Default

    ανεβαζω εδω το προγραμμα μου για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

    ΔΕΥΤΕΡΑ: ΣΤΗΘΟΣ
    3Χ12,10,8 πιεσεις με αλτηρες σε ισιο παγκο
    3χ12,10,8 πιεσεις μπαρας σε επικλινη
    3χ10 ανοιγματα σε επικλινη
    3χ10 pullover

    ΤΡΙΤΗ: ΧΕΡΙΑ
    3χ12,10,8 καμψεις δικεφαλων ορθιος
    3χ10,8,8 καμψεις στην στραβομπαρα
    3χ12,10,8 καμψεις σφυρια εναλαξ
    3χ12,10,8 εκτασεις τρικεφαλων στην τροχαλια
    3χ12,10,8 πιεσεις σε ισιο παγκο κλειστη λαβη
    3χ8 διζυγο

    ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΔΙΑ
    3χ10,8,6 καθισματα
    3χ12,10,8 πρεσα
    3χ10,8,8 καμψεις μυριαιων στο μηχανημα
    3χ10,8,8 προσαγωγοι στο μηχανημα
    3χ10,8,8 επαγωγοι στο μηχανημα
    4χ10 γαμπες στο μηχανημα

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΛΑΤΗ:
    3x8,8,6 αρσεις θανατου
    3χ10,8,8 κοπιλατικη με μπαρα
    3χ10,8,8 κοπιλατικη καθιστος στην τροχαλια
    3χ10,8,8 οπισθολαιμιες στην τροχαλια
    3χ10,8,8 εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια
    ραχιαιοι

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΩΜΟΙ
    3χ12,10,8 πιεσεις ωμων καθιστος
    3χ12,10,8 εκτασεις ωμων
    3χ12,10,8 προτασεις ωμων
    3χ12,10,8 εκτασεις σκυφτος
    4χ10 ανασυκωμα ομων για τραπεζιους

    αυτο το προγραμμα ακουλοθω.. 3 φορες τη βδομαδα 30λεπτο γρηγορο περπατημα με κλιση στο διαδρομο και 3 φορες κοιλιακους


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σωματική Κατάντια ==> Σωματική Κατάσταση!
    By Kerberos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 228
    Last Post: 17-09-19, 21:50
  2. Μόνιμη Σωματική Αλλαγή - Ποιο Είναι Το Κλειδί Της Επιτυχίας;
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 40
    Last Post: 26-05-17, 11:06
  3. Βοήθεια Με Τη Σωματική Μου Διάπλαση
    By mixalisaek in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-15, 23:50
  4. Σωματική Αλλαγή Μέσα Σε Ένα Χρόνο
    By xristos-1995 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 17
    Last Post: 08-02-14, 17:44
  5. Σωματική Αλλαγή
    By Seasoned in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 4
    Last Post: 30-11-13, 21:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •