Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-09-17
    Posts
    4

    Default Αύξηση Βάρους για Γυναίκες

    Καλημέρα,

    Είμαι καινούριο μέλος και διαβάζοντας post σας πήρα το θάρρος να ζητήσω βοήθεια.
    Είμαι 31 χρονών και είμαι 47 κιλά και κάνω φιλότιμες προσπάθειες να πάρω βάρος σε διατροφολόγους αλλά δεν τα κατάφερνα και δεν μου άρεσει και πολύ ο τρόπος σκέψης τους, δηλαδή λουκάνικα μέσα στη διατροφή κτλ.

    Κάνω βάρη 3 φορές την εβδομάδα με κάποια βοήθεια (personal) και αερόβιο 10 λεπτά συνήθως ποδήλατο η ελλειπτικό τις ημέρες προπόνησης.
    Η διατροφή που κάνω είναι η εξής και θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθεια σας μήπως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή μιας και δεν βλέπω τη ζυγαριά να ανεβαίνει ή τότε απλά θέλει αρκετή υπομονή.

    Πρωινό: στο μπλεντερ 1 μπανάνα,1 σκουπ πρωτείνης, 1 σκουπ βρώμη ( ξέρω ότι π΄ρεπει να βάλω 60 γρ βρώμη αλλά δε βρίσκω τρόπο να μπορώ να τα φάω, η κρέμα απέτυχε όπως και σε πιτάκι με αυγά, γενικά το πρωί δεν μπορώ να φάω κάτι στέρεο, προτιμώ ρόφημα αλλα΄τα 60 γραμ στο ρόφημα είναι πολύ πηχτό)
    Δεκατιανό: ομελέτα με 5 ασπραδια+1 κρόκο,1 φέτα γαλοπούλα + 2 φέτες ψωμί ολικής
    Δωδεκατιανό: φρούτα ή χυμό ανάμεικτο
    Μεσημεριανό: 130 γραμ. κοτό ή μοσχάρι+160 γραμ ρύζι ή πατάτα+1 σαλάτα
    Απογευματινό: μισό κεσεδάκι flair
    Βραδυνό: ίδιο με το μεσημεριανό

    Όταν κάνω προπόνηση δηλαδή ΔΕΥΤΡΑ ΤΕΑΡΤΗ ΣΑΒΒΑΤΟ, μετά την προπόνηση τρώω 1 κουταλιά μέλι και 1 ρόφημα με 1 σκουπ πρωτείνης.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε, εαν έχω μια σωστή γραμμή και που θα μπορούσα να εντάξω/εμπλουτίσω με άλλα πράγματα το μενού μου πχ με τραχνά διάβασα, αβοκάντο κτλ αλλά δεν ξέρω που να εντάξω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο ή απλώς να προσθέσεις βάρος επειδή είσαι πολύ αδύνατη;

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-09-17
    Posts
    4

    Default

    Θέλω να πάρω βάρος επειδή είμαι αδύνατη αλλά προσθέτωντας μυικό όγκο γιατί θέλω να διαμορφώσω το σώμα μου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-09-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο ή απλώς να προσθέσεις βάρος επειδή είσαι πολύ αδύνατη;

    Θέλω να πάρω βάρος επειδή είμαι αδύνατη αλλά προσθέτωντας μυικό όγκο γιατί θέλω να διαμορφώσω το σώμα μου.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Καταναλώνεις δηλαδή γύρω στις 2000 θερμίδες ημερησίως αν υπολόγισα σωστά; Αναλόγως και το ύψος σου οι ημερήσιες ανάγκες σου δεδομένης και της δραστηριότητα σου πρέπει να είναι γύρω στις 1700 και θερμίδες. Λογικό είναι να μην παίρνεις βάρος ή να το παίρνεις πολύ αργά.
    Δεν νομίζω να είναι απαραίτητο να προσθέτεις λουκάνικα και άλλα παρόμοια στην διατροφή σου αλλά πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες που παίρνεις.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-09-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Καταναλώνεις δηλαδή γύρω στις 2000 θερμίδες ημερησίως αν υπολόγισα σωστά; Αναλόγως και το ύψος σου οι ημερήσιες ανάγκες σου δεδομένης και της δραστηριότητα σου πρέπει να είναι γύρω στις 1700 και θερμίδες. Λογικό είναι να μην παίρνεις βάρος ή να το παίρνεις πολύ αργά.
    Δεν νομίζω να είναι απαραίτητο να προσθέτεις λουκάνικα και άλλα παρόμοια στην διατροφή σου αλλά πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες που παίρνεις.
    Έχω ύψος 1,63, γενικά είμαι συμμετρική παρά το βάρος μου, έχω καμπύλες εννοώ δεν είμαι στεγνή. Δεν ξέρω πως να αυξήσω τις θερμίδες μου, αυτό που με συμβούλεψαν είναι ότι πρέπει να κόψω τον υδατάνθρακα από το βραδυνό γιατί δε με βοηθάει να αναπτυχθώ μυικά, να τρώω για απογευματινό κανονικό γεύμα, να προσθέσω ταχίνι, αβοκάντο στα γευματά μου και να προσθέσω πρωτείνη στον ανάμεικτο χυμό μου. Αλλά κάπου εκεί χάνομαι δεν ξέρω τι να προσθέσω, τι να αυξήσω, τι να μειώσω....
    Last edited by pepa; 15-09-17 at 14:00.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 45
    Last Post: 09-09-17, 21:22
  2. BCAA για γυναικες και αύξηση μυϊκού ιστού !
    By demy_pap in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-16, 16:36
  3. Συμπληρωμα Διατροφης Αυξηση βαρους για γυναικες
    By Dimitraa in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 19-05-11, 22:37
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •