Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Συμβουλές και βελτιώσεις

    Καλησπέρα,
    Είμαι καινουρια και αποφάσισα να ρωτήσω εδώ μήπως και καταφέρω να βάλω σε μκα σειρά την σωστή διατροφή και προπόνηση για να πετυχω, αν γίνεται, τις μικρές μου επιθυμίες.
    Καταρχάς να πω οτι ειμαι 20 χρονων, 1,77 ύψος και βαρος αυτη τη στιγμή στα 72. Παλαιότερα ημουν 84 κιλα και τον προηγούμενο χρόνο εχασα αυτα τα 12 σε περιπου 5 μήνες. Απο μικρη ειχα παραπανίσια κιλα. Ο στοχος μου ειναι να φτασω τα 64 κιλα με ενα αξιοσέβαστο ποσοστο μυων και μικρο προς μετριο ποσοστο λιπους. Εχω μικρη χαλαρωση στο εσωτερικο των μηρων (πράγμα που θα ήθελα σαν τρελη να βελτιώσω για ψυχολογικά θεματα) και κυτταρίτιδα. Αυτο που θέλω εμφανισιακά ειναι να ειμαι γυμνασμένη αλλα οχι απαραίτητα με πολυ γράμμωση. Δηλαδη θα ηθελα τον κυκλο στους κοιλιακούς (αυτο γυρω απο το six pack) οχι να φαινονται προφανως και μικρή γραμμωση στα ποδια. Πιο πολυ να σφίξουν. Αυτα με ενδιαφέρουν σαν ονειρο κυριως. Πήγαινα γυμναστήριο κατα τη διάρκεια του χρονου που εχασα τα κιλα για 7 μηνες. Τους 5 εκανα μια πιο αξιόλογη διατροφή. Εχω μεγάλη αδυναμία στα γλυκα, το ξεκαθαρίζω.

    Διατροφή:
    Πρωινό:
    Γιαούρτι με βρωμη ή γαλα με δημητριακά ή φρουτο με πιτακι βρωμης και τυρι
    μεσημεριανό:
    2 φορες την εβδομάδα οσπρια, 2 κοτόπουλο, 1 απαχη χοιρινή μπριζόλα, 1-2 τόνος σε νερο ή σαρδελα (κονσερβες), 1 αυγα
    + σαλάτα
    Σνακ:
    Φρουτο, γιαούρτι η γιαούρτι με φράουλα (επιδόρπιο)
    Βραδινό:
    Σαλάτες με μικρή πηγη πρωτεΐνης

    Το πρόγραμμα που μου εκανε ο γυμναστής στο γυμναστήριο ηταν:
    -1 φορα τη βδομάδα αερόβια για 40 λεπτα στον διαδρομο στο 6-8, κοιλιακοί και 10 λεπτα ελλειπτικό
    -2 φορες κορμό: κοπιλατικη, ανοιχτη και κλειστη λαβή πλάτης, πιέσεις στηθους σε ημικλινες επιπεδο, ανοιγματα στηθους, πιεσεις ωμων και ανοιγματα στα πλάγια, δικέφαλος και τρικεφαλος μια άσκηση το καθένα.
    + 20 λεπτά διάδρομο στο 7
    -1 με 2 φορες ποδια: σκουοτ (που μετα τα σταματησα γτ εχω λορδωσει και κανοντας λανθασμενη τεχνική ειχα πονους στη μεση. Χάνω την ισορροπία μου κανοντας σωστα την Τεχνική. Το βελτιωνω οσο περναει ο καιρος), σουμο σκουοτ, απαγωγοι προσαγωγοι, τετρακεφαλοι και μοιραίοι στα αναλογα κοινα μηχανηματα, γεφυρα, πιεσεις γλουτων και γαμπες.
    + 20 λεπτα διαδρομο στο 7
    Προσωπικα δεν εμεινα ευχαριστημενη απο το προγραμμα. Το θεωρησα λιγο και οχι τοσο δυνατο για αποτελέσματα. Ειχα διαφορά στο σωμα μου αλλα αμελητεα. Απλα τονωθηκαν οι μύες.

    Πίστευετε οτι ειναι πιθανο να πραγματοποιήσω το στοχο μου η οχι ;
    Σας ευχαριστώ τόσο πολυ απο τωρα και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.
    Μην ανοίγεις ξανα ιδιο θεμα σε παρακαλω :)

    Τωρα σχετικα με το στόχο που έχεις, θελει συνεπεια σε διατροφη. Το πλανο αυτο το ακολουθεις για μεγαλο διαστημα; Εισαι συνεπης στην διατροφη σου; Το συγκεκριμενο διαιτολογιο ειναι λιγο γενικο και αοριστο. Μετρας ποσοτητες; Μετρας θερμιδες;

    Αεροβιες χρειαζεται να ανεβασεις, αλλα πρωτιστως πρεπει οπωσδηποτε να ακολουθεις με ευλαβικη συνεπεια σωστη διατροφη αντιστοιχη του στοχου σου. Οσο πιο ψηλα βαζεις τον πηχη, τοσο πιο πολυ πρεπει να εισαι συνεπης σε αυτο που κάνεις και συγκεκριμένη.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δοκίμασε να κάνεις squat με σωστή τεχνική, βάζοντας στο πίσω μέρος των πελμάτων σου δύο δίσκους βαρών(σαν τακούνι). Έτσι η κίνηση θα γίνει πολύ πιο εύκολη:
    https://www.youtube.com/watch?v=MyIAyWa7St0
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  4. #4

    Default

    Συγγνώμη για τα δυο ποστ, απλα επειδή ειμαι καινουρια νομιζα οτι δεν ανεβηκε το πρωτο και ανεβασα ενα πιο σύντομο. Μετα καταλαβα οτι εκανα λαθος.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μετράω θερμιδες και αναλογιες σε υδατάνθρακες, πρωτεΐνη και λιπαρά ( 200γρ, 60γρ, 40γρ αντίστοιχα) και το ακολουθώ εδω και 8 μήνες.
    Θα ήθελα να ρωτήσω, περαν της αεροβια που μου προτείνατε να αυξήσω, στα βαρη τι μπορω να κανω για να εχω πιο σωστα αποτελέσματα;

  5. #5

    Default

    Α τέλεια, ευχαριστώ! Η ζώνη θα βοηθησει στην καταπόνηση της μεσης ;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατί 60γρ πρωτεινη μόνο; Πως τα έχεις υπολογίσει ;;

  7. #7

    Default

    Γιατι πρακτικα δεν μπορω να ανεβάσω πρωτεΐνη και να αφησω σε χαμηλα επιπεδα τα λιπαρά σαυτο το σταδιο της ζωης μου. Φοιτητρια, μέτρια οικονομική ανεση.
    Να προσθέσω ασπράδια αυγων;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Και σε μένα δεν τρέχουν τα λεφτά από τα πατζακια Χαχα ούτε σε κανέναν. Λύσεις υπάρχουν. Δεν γίνεται από τη μια να κανεις βαρη να θες να βάλεις μυς κ να έχεις χαμηλά την πρωτεινη και τόσο ψηλά τον υδατανθρακα με το σκαρί που έχεις να βάζεις εύκολα λίπος. Κάτσε διάβασε δυο πράγματα στο φόρουμ υπάρχουν πολλά άρθρα να πάρεις μια βασική γνώση.

  9. #9

    Default

    Εντάξει, ευχαριστώ :)

  10. #10

    Default

    Μηπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια σωστη αναλογια για υδατάνθρακες και πρωτεΐνες; να ανεβάσω στα 90 για πρωτεΐνη η θεωρείται χαμηλο ;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στην ενότητα της διατροφής υπάρχει ολόκληρο άρθρο που τα αναλύει. Διάβασε τα σε παρακαλώ, τα περισσότερα από τα ερωτήματά σου είναι έτοιμα απαντημένα.
    Η γνώση είναι άφθονη, αφιέρωσε λιγο χρονο

  12. #12

    Default

    Οκ, ευχαριστώ για τον δικο σας χρονο. Θα τα δω

  13. #13
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Quote Originally Posted by demertzix View Post
    Α τέλεια, ευχαριστώ! Η ζώνη θα βοηθησει στην καταπόνηση της μεσης ;
    Βάλε τους δίσκους κάτω από τα πόδια, κράτα ίσια την πλάτη και ξεκίνα με λίγα κιλά για να μάθεις τέλεια την τεχνική. Η ζώνη δε χρειάζεται, ασε που δίνει και μια ψευδαίσθηση ασφάλειας.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη - Βελτιώσεις?
    By VasilisG in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-15, 18:16
  2. Συμβουλές - βελτιώσεις για την διατροφή μου
    By bosei in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 29-05-13, 15:48
  3. Προγραμμα διατροφης-Βελτιωσεις
    By philiparas4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 17-05-13, 11:39
  4. Σχόλια, βελτιώσεις για την διατροφή μου?
    By gregh208 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 10-07-12, 18:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •