Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Προβληματάκια σε νέοπα!

    Καλησπέρα σε όλους. .όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο γι αυτό θα σας ζαλίσω λίγο ρωτώντας σας μερικά πράγματα.

    - Καταρχήν σαν αίσθηση που αποκόμισα τον 1ο μηνά των προπονήσεων μου είναι ότι το τρέξιμο στο διάδρομο είναι πιο εύκολο από το δρόμο. ..ισχύει ; Τι είναι προτιμότερο από τα δυο. .ο διάδρομος ή ο δρόμος ;
    - Επίσης έχω έναν αρκετά ενοχλητικό πόνο στα καλάμια στα πρώτα 5 λεπτά τρεξίματος. ..μετά όταν ζεσταθω φεύγει. Είναι λόγω των παραπάνω κιλών που έχω ή πρέπει να πάω σε κανένα γιατρό ; παλιότερα που έτρεχα δεν είχα τέτοιο θέμα...βέβαια αφέθηκα κάμποσα χρονάκια στον καναπέ και στο γραφειο.
    - Επίσης έχω έναν πόνο στον δεξί αγκώνα (είμαι δεξιοχειρας) που με ενοχλεί όταν κάνω δικεφαλα στο μηχάνημα. Επίσης και χωρίς να κάνω βάρη καμία φορά στο άνοιγμα/έκταση του χεριού με πονάει ελαφρώς. Ένας γυμναστής στο γυμναστήριο μου είπε ότι είναι ο τένοντας. Θα ήθελα και τη δική σας άποψη γιατί κάνα μήνα τώρα δεν φεύγει.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων και συγνώμη αν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό που δεν το βρήκα.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,659

    Default

    Quote Originally Posted by Liaison View Post
    Καλησπέρα σε όλους. .όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο γι αυτό θα σας ζαλίσω λίγο ρωτώντας σας μερικά πράγματα.

    - Καταρχήν σαν αίσθηση που αποκόμισα τον 1ο μηνά των προπονήσεων μου είναι ότι το τρέξιμο στο διάδρομο είναι πιο εύκολο από το δρόμο. ..ισχύει ; Τι είναι προτιμότερο από τα δυο. .ο διάδρομος ή ο δρόμος ;
    - Επίσης έχω έναν αρκετά ενοχλητικό πόνο στα καλάμια στα πρώτα 5 λεπτά τρεξίματος. ..μετά όταν ζεσταθω φεύγει. Είναι λόγω των παραπάνω κιλών που έχω ή πρέπει να πάω σε κανένα γιατρό ; παλιότερα που έτρεχα δεν είχα τέτοιο θέμα...βέβαια αφέθηκα κάμποσα χρονάκια στον καναπέ και στο γραφειο.
    - Επίσης έχω έναν πόνο στον δεξί αγκώνα (είμαι δεξιοχειρας) που με ενοχλεί όταν κάνω δικεφαλα στο μηχάνημα. Επίσης και χωρίς να κάνω βάρη καμία φορά στο άνοιγμα/έκταση του χεριού με πονάει ελαφρώς. Ένας γυμναστής στο γυμναστήριο μου είπε ότι είναι ο τένοντας. Θα ήθελα και τη δική σας άποψη γιατί κάνα μήνα τώρα δεν φεύγει.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων και συγνώμη αν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό που δεν το βρήκα.
    Αυτο για τον αγκώνα καλυτερα να το κοιταξεις με καποιον γιατρό γιατι διαγνωση μεσω ιντερνετ δεν γινεται.

    Τωρα για το τρεξιμο που λες, δεν υπαρχει λογο να τρεχεις. Γρηγορο περπατημα κανε που ειναι πιο φιλικο στα γονατα και μακροπροθεσμα δε θα σου βγαλει τυχον προβληματα απο τους "κραδασμους" που εχεις οτνα τρεχεις.

    Διαδρομος - Δρομος, προτιμησεις θα ελεγα. Προσωπικα προτιμω εξω γιατι να περπαταω μενοντας στο ιδιο σημειο το βαριεμαι αφορητα (βεβαια αυτο αλλάζει οταν βρεχει)

  3. #3
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Για τον αγκωνα να κανεις σωστο ζεσταμα, μπολικες (15+) ελαφρες επαναληψεις πριν τα δικεφαλα, τρικεφαλα, πιεσεις στηθους κλπ. Βαλε και λιγο παγο 10 λεπτακια 4-5 φορες τη μερα οταν μπορεις. Αν συνεχιζεται δες γιατρο για να ξεμπερδευεις και να γλυτωσεις χειροτερα.

    +1 στον iLikeBB για το τρεξιμο. Κι εγω οταν ημουν πολυ βαρυς στο 5λεπτο με πεθαιναν τα καλαμια και τα γονατα. Εκτος απο οσα σου προτεινε εμενα το ελλειπτικο με εσωσε και ισως ειναι η αγαπημενη μου αεροβια σε μηχανημα. Ενα εξτρα τιπ, οταν περπατας/τρεχεις σφιξε καλα τα παπουτσια σου και να μην ειναι βαρια. Επισης αν θες κανε πελματογραφημα μηπως κατι παει λιγο στραβα και μετατοπιζεται το βαρος λανθασμενα κατα το τρεξιμο. Εγω ειχα θεμα και με προσαρμοσμενους πατους βρηκα την υγεια μου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  4. #4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις μεχρι τωρα απαντήσεις. Με κατατόπισαν πολύ. Γενικα το τρέξιμο ειναι αυτο που μου αρέσει από παλιά και ίσως είναι η καλύτερη στιγμή της προπόνησης για μένα. Δεν θα ηθελα να το αντικαταστησω με περπατημα ή με ελλειπτικο. Ίσως ομως πρέπει να χάσω μερικά κιλά πρώτα στο ελλειπτικο όπως είπε ο ReapeR και μετά να επανέλθω.

    Για το θέμα με τον αγκώνα από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι είναι vital...οποτε θα δοκιμάσω καλύτερο ζέσταμα και αν δω ότι δεν φτιάχνει θα πάω σε ορθοπεδικό...αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν τον έχω χτυπήσει ποτέ ή κάτι τέτοιο...ελπιζω να ειναι θέμα προσαρμογης στα βάρη και όχι κάτι άλλο.

    Ευχαριστώ και παλι! Όποια άλλη συμβουλή...καλοδεχούμενη!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •