Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default Γνώμες Για Το Πρόγραμμα Μου

    Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.Θελω τις γνωμες σας για το προγραμμα μου.Να σημειωσω εδω οτι ειμαι νεος στο χωρο αυτο και οτι προηγηθηκε 10ημερο προγραμμα προσαρμογης.
    1 ημερα
    Ποδια :Leg extension
    Leg curl
    Γαμπες καθιστος
    Στηθος:Peck deck
    Πιεσεις σε μηχανημα
    Δικεφαλοι: Καμψεις στη τροχαλια
    Arm curl
    2 ημερα
    Πλατη:Εμπροσθ.ελξεις στη τροχαλια
    Κωπηλατικη με αλτηρα
    Κωπηλατικη σε μηχανημα
    Ωμοι:Πιεσεις στη μηχανη
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
    Τρικεφαλοι:Πιεσεις στη τροχαλια
    Arm extension
    3 ημερα
    Ξεκουραση
    4 ημερα
    Ιδια με τη 1 ημερα
    5 ημερα
    Ιδια με τη 2 ημερα
    6και 7 ημερα
    Ξεκουραση
    Καθες σας σχολιο θα μου ειναι ιδιαιτερα χρησιμο.Σας ευχαριστω.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Και κατι που ξεχασα να αναφερω.το θεωρω καπως φορτωμενο ανα ημερα και οτι αυτο το εβγαλε ο γυμναστης

  3. #3
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Θα δουλεψει σε αρχαριο σιγουρα αν και δεν εχω κανει ποτε 2ημερο σπλιτ. Γραψε και τα σετ-επαναληψεις για καθε ασκηση. Κοιλιακοι, ραχιαιοι, αεροβια, ζεσταμα ;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Θα δουλεψει σε αρχαριο σιγουρα αν και δεν εχω κανει ποτε 2ημερο σπλιτ. Γραψε και τα σετ-επαναληψεις για καθε ασκηση. Κοιλιακοι, ραχιαιοι, αεροβια, ζεσταμα ;
    Κοιλιακους ραχιαιους σε καθε προπονηση.Ζεσταμα επισης σε καθε προπονηση 10-15 λεπτα διαδρομο σχετικα γρηγορο περπατημα στο 6.Τα σετ ειναι 3χ10 σε καθε ασκηση

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Δεν ειναι κακο, καντο ενα μηνα λεω εγω. Μετα βλεπουμε κατι σε full body βαζοντας βασικες πολυαρθρικες ασκησεις. Σε αρχαριους φιλους μου βαζω απ την 1η βδομαδα squat και deadlift με αδεια μπαρα η αλτηρες να μαθει το σωμα την κινηση. Το σημαντικοτερο, σου αρεσει αυτο το προγραμμα; Πηγαινεις γυμναστηριο με ορεξη;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Δεν ειναι κακο, καντο ενα μηνα λεω εγω. Μετα βλεπουμε κατι σε full body βαζοντας βασικες πολυαρθρικες ασκησεις. Σε αρχαριους φιλους μου βαζω απ την 1η βδομαδα squat και deadlift με αδεια μπαρα η αλτηρες να μαθει το σωμα την κινηση. Το σημαντικοτερο, σου αρεσει αυτο το προγραμμα; Πηγαινεις γυμναστηριο με ορεξη;
    Γυμναστηριο πηγαινω με ορεξη.Το προγραμμα μου αρεσει απλα νομιζω δε ξερω οτι ειναι δυσκολο για αρχαριο επειδη εμπλεκονται 3 διαφορετικε μυικες ομαδες στην ιδια προπονηση

  7. #7
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Συνηθως παει αναποδα φιλε Ozzy. Οι πιο εμπειροι μπορουν να χτυπησουν μια μυικη ομαδα ανα ημερα και να κανουν τρομερη δουλεια ενω ενας αρχαριος οχι. Χωρις αυτο να αποτελει κανονα. Σε αρχαριο προτεινονται κυριως full body προπονησεις 3 φορες την εβδομαδα. Αν θελεις διαβασε αυτο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43409 . Μην μπλεχτεις ιδιαιτερα γιατι οτι και να κανεις θα δουλεψει πανω κατω το ιδιο σ αυτο το σταδιο οσο εισαι συνεπης.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα συνηθως σε καθε προπονηση δουλευονται 2 μυικες ομαδες.Απλα ψαχνομαι να δω τι ειναι καλυτερο για εμενα.Το προγραμμα θα το ακολουθησω πιστα.Μετα απο ποσο καιρο προτεινεις να το αλλαξω;Απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα συνηθως το προγραμμα αλλαζει οταν ο ασκουμενος μενει στασιμος για καποιο χρονικο διαστημα.Αυτο ισχυει;

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Επειτα απο αρκετο διαβασμα που ειχα κανει και ακολουθοντας το προγραμμα που ειχα ποσταρει μετα απο 2 βδομαδες αποφασισα να το αλλαξω.Πηρα το προγραμμα του μαζντα και εκανα καποιες αλλαγες.Το δουλευω 3 βδομαδες και τα αποτελεσματα του ειναι ορατα.Αρχισα να σφιγκω αρκετα.Σας παραθετω παρακατω το προγραμμα μου για σχολιασμο και συμβουλες.
    Δευτερα :στηθος
    πιεσεις με μπαρα σε ισιο και επικλινη παγκο
    ανοιγματα με αλτηρες σε ισιο και επικλινη παγκο
    δικεφαλα
    καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα
    καμψεις δικεφαλων με αλτηρες
    Τεταρτη :πλατη
    τροχαλια ή μηχανημα αντιστοιχο της τροχαλιας
    καθιστη κωπηλατικη με ισια μπαρα στο μηχανημα
    χαμηλη κωπηλατικη με κλειστη λαβη
    τρικεφαλα
    εκτασεις με αλτηρα (ενα ενα χερι) πισω απο κεφαλη
    εκτασεις με ισια μπαρα στη τρχαλια με τις παλαμες να κοιταζουν κατω
    εκτασεις με ισια μπαρα στη τρχαλια με τις παλαμες να κοιταζουν πανω
    εδω μπορει να κανω λαθος την ονομασια των ασκησεων
    Παρασκευη: Ποδια
    Πρεσσα
    εκτασεις στο μηχανημα
    προβολες στο μηχανημα
    και γαμπες που δε ξερω πως λεγεται το μηχανημα
    Ωμοι
    πιεσεις στο μηχανημα για πισω μοιρα
    πιεσεις στο μηχανημα για μπροστινη μοιρα
    πλαγιες εκτασεις.
    Τελος τριτη πεμπτη ελαφρυ τρεξιμο για 30λεπτα σε γηπεδο κοιλιακους και ραχαιος.
    Η σειρα εκτελεσης των ασκησεων ειναι οπως την εγραψα.
    καθε γνωμη σας θα με βοηθησει

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Ozzy82 View Post
    Επειτα απο αρκετο διαβασμα που ειχα κανει και ακολουθοντας το προγραμμα που ειχα ποσταρει μετα απο 2 βδομαδες αποφασισα να το αλλαξω.Πηρα το προγραμμα του μαζντα και εκανα καποιες αλλαγες.Το δουλευω 3 βδομαδες και τα αποτελεσματα του ειναι ορατα.Αρχισα να σφιγκω αρκετα.Σας παραθετω παρακατω το προγραμμα μου για σχολιασμο και συμβουλες.
    Δευτερα :στηθος
    πιεσεις με μπαρα σε ισιο και επικλινη παγκο
    ανοιγματα με αλτηρες σε ισιο και επικλινη παγκο
    δικεφαλα
    καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα
    καμψεις δικεφαλων με αλτηρες
    Τεταρτη :πλατη
    τροχαλια ή μηχανημα αντιστοιχο της τροχαλιας
    καθιστη κωπηλατικη με ισια μπαρα στο μηχανημα
    χαμηλη κωπηλατικη με κλειστη λαβη
    τρικεφαλα
    εκτασεις με αλτηρα (ενα ενα χερι) πισω απο κεφαλη
    εκτασεις με ισια μπαρα στη τρχαλια με τις παλαμες να κοιταζουν κατω
    εκτασεις με ισια μπαρα στη τρχαλια με τις παλαμες να κοιταζουν πανω
    εδω μπορει να κανω λαθος την ονομασια των ασκησεων
    Παρασκευη: Ποδια
    Πρεσσα
    εκτασεις στο μηχανημα
    προβολες στο μηχανημα
    και γαμπες που δε ξερω πως λεγεται το μηχανημα
    Ωμοι
    πιεσεις στο μηχανημα για πισω μοιρα
    πιεσεις στο μηχανημα για μπροστινη μοιρα
    πλαγιες εκτασεις.
    Τελος τριτη πεμπτη ελαφρυ τρεξιμο για 30λεπτα σε γηπεδο κοιλιακους και ραχαιος.
    Η σειρα εκτελεσης των ασκησεων ειναι οπως την εγραψα.
    καθε γνωμη σας θα με βοηθησει
    Γιατί άλλαξες το πρόγραμμα του Μάζντα; Ακολούθησε εκείνο καλύτερα, δεν χρειάζεται να του αλλάξεις τίποτα. Είναι καλύτερο απο αυτό που έφτιαξες γιατί είναι πιο ισορροπημένο και με καλύτερο ασκησιολόγιο.

    Πχ στο πρόγραμμά σου δεν έχεις καθίσματα, άρσεις θανάτου, κωπηλατική με μπάρα, δικεφάλους με ίσια μπάρα αντί σταυρόμπαρα, γαλλικές πιέσεις για τρικεφάλους, κλπ. Αυτές είναι πολύ σημαντικές ασκήσεις για να λείπουν απο το ασκησιολόγιο ειδικά ενός αρχάριους.

    Επίσης σετ, επαναλήψεις δεν γράφεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Γιατί άλλαξες το πρόγραμμα του Μάζντα; Ακολούθησε εκείνο καλύτερα, δεν χρειάζεται να του αλλάξεις τίποτα. Είναι καλύτερο απο αυτό που έφτιαξες γιατί είναι πιο ισορροπημένο και με καλύτερο ασκησιολόγιο.

    Πχ στο πρόγραμμά σου δεν έχεις καθίσματα, άρσεις θανάτου, κωπηλατική με μπάρα, δικεφάλους με ίσια μπάρα αντί σταυρόμπαρα, γαλλικές πιέσεις για τρικεφάλους, κλπ. Αυτές είναι πολύ σημαντικές ασκήσεις για να λείπουν απο το ασκησιολόγιο ειδικά ενός αρχάριους.

    Επίσης σετ, επαναλήψεις δεν γράφεις.
    Τα καθισματα δε τα εχω γτ συνεχεια το σμιθ ειναι γεματο.Μονο εκει μπορει καποιος να τα κανει.Δεν εχει μπαρα σε σταντ για να τα κανω.Αρσεις θανατου ουτε καν οι ιδιοι υποτιθεμενοι γυμναστες δε ξερουν να δειξουν.Επελεξα στραβομπαρα γτ ολοι στο gym λενε οχι ισια.Για τις γαλλικες απο οσα μπορω να καταλαβω ισως και να κανω ειναι το ιδιο με τη μπαρα στη τροχαλια και οι παλαμες να κοιταζουν κατω.
    Τα σετ που κανω ειναι 3χ8 με κιλα που μπορω για να εκτελεσω σωστα τις ασκησεις

  12. #12
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Ozzy82 View Post
    Τα καθισματα δε τα εχω γτ συνεχεια το σμιθ ειναι γεματο.Μονο εκει μπορει καποιος να τα κανει.Δεν εχει μπαρα σε σταντ για να τα κανω.Αρσεις θανατου ουτε καν οι ιδιοι υποτιθεμενοι γυμναστες δε ξερουν να δειξουν.Επελεξα στραβομπαρα γτ ολοι στο gym λενε οχι ισια.Για τις γαλλικες απο οσα μπορω να καταλαβω ισως και να κανω ειναι το ιδιο με τη μπαρα στη τροχαλια και οι παλαμες να κοιταζουν κατω.
    Τα σετ που κανω ειναι 3χ8 με κιλα που μπορω για να εκτελεσω σωστα τις ασκησεις
    Υπαρχουν παραλλαγες των καθισματων. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο με τα κανονικα καθισματα. Π.χ. τα jefferson squat. Επισης οχι δεν ειναι το ιδιο η εκτασεις τρικεφαλων σε τροχαλια με τις γαλλικες.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  13. #13
    New Member
    Join Date
    05-09-17
    Posts
    91

    Default

    Ακολουθω εδω και δυο εβδομαδες το προγραμμα του μαζντα κατα γραμα.Ειδου τα αποτελεσματα στη πλατη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Νέο Μου Πρόγραμμα - Γνώμες;
    By alex041 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 27-11-13, 18:49
  2. Γνωμες για το νεο προγραμμα FST-7
    By EzEraL in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 29-12-11, 20:13
  3. νεο προγραμμα...γνωμες
    By Petrospap in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 01-07-11, 20:49
  4. Γνωμες για το προγραμμα μου
    By Red.Out in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-05-06, 03:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •