Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default Ψωμί Από Προζύμι

    Με τον ίδιο τίτλο είδα ένα αρθράκι σε ένα περιοδικό το οποίο έγραφε τα εξής:
    " Βλέπετε το άσπρο του χρώμα και σκέφτεστε ότι αν φάτε μια - δυο φέτες θα ανέβει το σάκχαρο του αίματός σας στα ύψη και θα ενθαρρυνθεί η απόκτηση λίπους. Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι. Καναδοί ερευνητές ανακάλυψαν ότι η αρχαία αυτή μέθοδος παρασκευής ψωμιού προκαλεί μικρότερο κέντρισμα στα επίπεδα του σακχάρου από ότι το άσπρο ψωμί ή ακόμα και αυτό της ολικής αλέσεως. Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι η ζύμωση που παράγεται λόγω της καλλιέργειας των βακτηρίων του προζυμιού είναι υπεύθυνη για την αργή πέψη των υδατανθράκων που περιέχει το συγκεκριμένο ψωμί."
    Από καιρό έψαχνα να το βρω και τώρα που το βρήκα σας το παραθέτω, ακούγοντας τις απόψεις σας.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Γεια σου φίλε, το μόνο που ξέρω για το θέμα είναι ότι όσο δύσκολο είναι να βρεις σε φούρνο πραγματικό ψωμί ολικής άλεσης, άλλο τόσο είναι και να βρεις ψωμί φτιαγμένο με προζύμι. Ό,τι κάνεις σπίτι σου δηλαδή..

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Ζυμώνω ένα καρβέλι τη βδομάδα. Μόνο νερό, αλεύρι και προζύμι που έχω φτιάξει μόνος μου (επίσης μόνο νερό και αλεύρι). Δεν είναι δύσκολο. Πειραματιζομαι με διάφορα αλευρια. Ολικής, καλαμπόκι, σικαλης, δικοκο στάρι, ντιγκελ... κλπ κλπ. Το άρωμα και η γεύση δεν συγκρίνονται με τίποτα ετοιματζιδικο.

  4. #4
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Φίλε Zangor το ψωμί με προζύμι όντως απορροφάται πιο αργά καθώς έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη που οφείλεται από ότι έχω διαβάσει στη μεγαλύτερη οξύτητα (το καταλαβαίνουμε και από την ξινή γεύση).

    Diver +1000 το σπιτικό ψωμί δεν συγκρίνεται με τίποτα. BTW έχω μύλο και αλέθω στάρι και εκεί να δεις αρώματα από το φρεσκοαλεσμένο αλεύρι. Επίσης εκτός από το προζύμι βάζω και πολύ λίγο μαγιά (1 φακελάκι σε 4 κιλά ψωμί) για να φουσκώσει λίγο πιο γρήγορα και να μην γίνει πάρα πολύ ξινό που δεν αρέσει στα παιδιά .

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Γεια σας και χαρά σας.
    Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Φίλε ttak εγώ πιστεύω ότι πιο εύκολα βρίσκεται ψωμί με προζύμι από το ολικής, στην Αθήνα τουλάχιστον.
    Αλλά το καλύτερο είναι να το φτιάξει κανείς μόνος του, όπως κάνουν ο diver και ο algebar. Γιατί κακά τα ψέματα είναι ο πιο φθηνός υδατάνθρακας.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    To 'κακό' αν το φτιάξεις μόνος σου είναι ότι θα σου αρέσει πολύ σαν γεύση.
    Οπότε θα καταναλώνεις και μεγάλες ποσότητες.
    Άρα, είσαι σίγορος ότι θες γευστικό ψωμί; :)

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα, καλησπέρα!
    Νομίζω ότι όλοι τρώνε λίγο ψωμάκι. Γιατί να μην είναι και νόστιμο;
    Και εδώ που τα λέμε το ολικής άλεσης δεν είναι και από τα πιο νόστιμα ψωμιά.
    Τώρα όσο για την ποσότητα, αυτό πια έγκειται στη θέληση του καθενός.
    Πάντως στέκει το σκεπτικό σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ψωμί χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και ψωμί χωρις γλουτένη
    By konsmous in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 12-09-15, 23:12
  2. ΨΩΜΙ
    By philippas86xkill in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 29-06-07, 04:37
  3. Ψωμί...
    By v@g in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-05-06, 23:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •