Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Βοήθεια με διατροφή!

    Παιδιά καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! Είμαι νέος στην σελίδα και ήθελα κάποια βοήθεια με την διατροφή μου!
    Καταρχάς είμαι 22 χρόνων 1.72 ύψος και 57 κιλά χαχαχ...!!
    Μετά από κάποια χρόνια που πέρασαν κάπως άσκοπα (στο γυμνάσιο και στο λύκειο) είπα να κάνω μια καινούργια αρχή και να ξεκινήσω το γυμναστήριο που πάντα μου άρεσε και είχα ασχοληθεί λίγο με την πυγμαχία αλλά συνέχεια σταμάταγα γιατί με άφηναν πίσω άλλα πράγματα, αλλά τώρα τα τελευταία δυο χρόνια ασχολούμαι καθημερινά απλά σταμάτησα λόγο του ότι θέλω να αρχίσω τα βάρη για να ανεβάσω κιλά και να φτιάξω το σώμα μου γενικά και μετά να ξανα αρχίσω!! Για να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω θα ήθελα να σας δείξω την διατροφή που ακολουθώ και να μου πείτε αν είναι εύκολο την γνώμη σας για το αν είναι καλή για τον στόχο μου, για να βάλω δλδ μυικά κιλά η αλλιώς τον "όγκο" όπως ακούγεται χαχαχα!! Θέλω επίσης να σας πω ότι η συγκεκριμένη διατροφή είναι ενός φίλου μου και του την έχει βγάλει διατροφολόγος.. όμως όχι για να αυξήσει τα κιλά του διότι δεν ασχολείται με τα βάρη ο φίλος μου. Απλώς υπέθεσα ότι τα γεύματα που το έχει δώσει είναι αρκετά καλά για αυτό που θέλω εγώ απλά σίγουρα θα χρειάζεται κάποιες διορθώσεις...!!!

    Θα σας γράψω αυτά που τρώω εγώ γιατί του έχει κάποιες τροφές τις οποίες δεν τις τρώω εγώ

    Επιλογές πρωινού
    1) 1 ομελέτα με 5 αυγά 2 κρόκους + 1 φέτα ψωμί + 1 φρούτο.
    2)1 γιαούρτι 5% + 4 κουταλιές σούπας κουάκερ + 2 κουταλιές σούπας μέλι.
    3) 2 κουταλιές σούπας μέλι + 2 κουταλιές σούπας φυστικοβούτυρο + 2 φέτες ψωμί μαύρο.

    Επιλογές δεκατιανού
    1) 1 γιαούρτι 2% + 2 κουταλιές γλυκού μέλι + 20 αμύγδαλα.
    2) 2 κουταλιές σούπας φυστικοβούτυρο + 2 κουταλιές γλυκού μέλι.

    Επιλογές μεσημεριανού

    Α) Άμυλα.
    1) μακαρόνια μαύρα η ολικής άλεσης 100γρ άβραστα ζυγισμένα.
    2) ρύζι μπασμάτι 100γρ άβραστο.
    3) πατάτα 250γρ βρασμένη η ψητή

    Β) Πρωτείνη
    1) 190γρ κοτόπουλο βραστό η ψητό (1 φορά την βδομάδα) 1 στήθος μεγάλο.
    2) ψάρι τόνος 2 κεσεδάκια σε νερό 117γρ (1 φορά την βδομάδα)
    3) μοσχάρι τρανς 220γρ
    4)ζαμπόν γαλοπούλα άπαχη 8 φέτες.
    5) 5 αυγά (ομελέτα, βραστά, μάτια) 2 κρόκους και 3 ασπράδια.

    1 φορά την βδομάδα όσπρια και μια λαδερά.

    Όσπρια
    Φακές, Φασολάκια, Ρεβύθια, 300γρ βρασμένα.

    Λαδερά
    Αρακάς, Καλαμπόκι, Φασολάκια 350γρ βρασμένα.

    Γ) Λαχανικά
    1) Μαρούλι, Αγγούρι, Ντομάτα, Λάχανο, Καρότο σε αφθονία.
    Σε κάθε γεύμα και σαλάτα.

    Δ) Έλαια
    1) με κάθε γεύμα πρέπει να προσθέσεις 1 - 2 κουταλιές της σούπας λάδι η 2 κουταλιές της σούπας μαγιονέζα λαιτ.

    Ε) Φρούτα.
    Με το μεσημεριανό θα τρως και ένα φρούτο.

    Επιλογές απογευματινού ίδιες με το δεκατιανό.
    Επιλογές βραδινό 20:30 - 21:00 που τρώω, ίδιες με το μεσημεριανό


    Παιδιά αυτή είναι η διατροφή.. Σίγουρα πιστεύω χρειάζεται κάποιες αλλαγές και θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου πείτε τι θα πρέπει να αλλάξω η και ακόμα να μου πείτε αν δεν κάνει για τον σκοπό μου και είναι εντελώς για πέταμα

    Επίσης θέλω να σας πω ότι η προπόνηση μου θα είναι 4 φορές την βδομάδα από 1 ώρα και επίσης ότι μαζί με την διατροφή θα χρησιμοποιώ και την Whey gold sandard της ΟΝ και την κρεατίνη της ΟΝ μονουδρική!!

    Αυτά από μένα, ελπίζω να μην σας κούρασα (που δεν νομίζω ) Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω της απαντήσεις σας πως και πως
    Last edited by immortale; 24-09-17 at 21:00.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    Μπράβο που ασχολείσαι σοβαρά και θες να κάνεις σωστή δουλειά. Γι αυτό, χρειάζεται να μελετήσεις το φόρουμ, εχει πολλά άρθρα, έχει πολλά παιδιά με παρόμοιους στόχους, που θα σε βοηθήσει και να κρατάς το κίνητρό σου αλλά και να μαθαίνεις.

    Θα σου έλεγα να ακολουθήσεις ένα πλάνο όπως σε αυτό το άρθρο, ταιριάζει περισσότερο σε κάποιον που κάνει παράλληλα και βάρη. Μη ξεχνάς όμως πως αυτό είναι το ένα κομμάτι, το άλλο ειναι οι προπονήσεις!!

    Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας

  3. #3

    Default

    Καλώς σας βρήκα και εγώ!!
    Σε ευχαριστώ πολύ καρδούλα για την απάντηση σου!
    Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα και συνεχίζω να διαβάζω αλλά είναι τόσα πολλά που ακόμα δεν έχω μάθει ούτε τα μισά όπως καταλαβαίνεις
    Έχω διαβάσει και αυτό το πλάνο διατροφής που μου έστειλες απλά έχω μια απορία (ίσως και χαζή) :P
    Σε αυτό το πλάνο από ότι καταλαβαίνω είναι παράδειγμα για μια μέρα μες την εβδομάδα, θα πρέπει δλδ μέσα σε μία μέρα να τρώω και πχ όπως λέει και τόνο με μακαρόνια και κοτόπουλο με πατάτα και μοσχάρι με πατάτα; σε αυτό έχω μπερδευτεί λίγο μετά εννοείτε για τις υπόλοιπες μέρες θα πρέπει να βρω κάτι διαφορετικό για να μην τρώω τα ίδια κάθε μέρα! Αυτό το πλάνο και μένα που δεν έχω εμπειρία και γνώσεις μου φαίνεται 100% πιο πλήρες για τον σκοπό μου απλά σε αυτό που έχω κολλήσει και μου φαίνεται κάπως είναι σε αυτό που ανέφερα πιο πριν, ότι αν πρέπει μέσα σε μια μέρα να τρώω και μοσχάρι και κοτόπουλο και τόνο!!

    Μπορεί να είναι χαζή η απορία μου αλλά μου ακούγεται κάπως βαρύ για μένα που έτρωγα με το ζόρι 3 φόρες την μέρα, ελπίζω με καταλαβαίνεις χαχαχαχ

    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η διατροφή αυτή πάρ'την ως βάση και από εκεί και πέρα χρειάζεται να την προσαρμόσεις πάνω σου.
    Αν μέχρι τώρα έτρωγες 3 φορές, σιγά σιγά θα ενσωματώσεις και άλλα 2-3 γεύματα. Για παράδειγμα 3 βασικά τα οποία θα είναι τα μεγαλύτερα της ημέρας (πρωινό/πριν/μετα την προπόνηση) και τα υπόλοιπα ως σνακ/μικρότερης ποσότητας. Όλα σταδιακά μέχρι να προσαρμοστείς. Είναι ο καλύτερος τρόπος να μην βαρυστομαχιάζεις. Όμως ολα αυτα με την προυποθεση πως θα ξεκινησεις και βάρη όπου εκει θα βαλεις στοχο να μαθεις τεχνικη και συνεχως να δυναμωνεις.
    Ξεκινα συντηρητικα, μετρα ποσοτητες, μην κανεις ακροτητες, τρωγε στην αρχη λιγοτερο και σιγα σιγα ανεβάζεις.
    Καλή μελέτη!! Τίποτα δεν είναι εύκολο στη αρχή, με προσπάθεια όμως θα δεις πως ολα θα πάρουν τη σειρά τους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Στη Διατροφή Μου
    By arnold94 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 31
    Last Post: 05-02-16, 19:45
  2. Βοήθεια Με Διατροφή
    By ισιδωρα in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-14, 13:52
  3. Βοήθεια Για Διατροφή
    By fragkeskos10 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-12, 14:54
  4. Βοήθεια με τη διατροφή μου.
    By PAnoss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 11-08-08, 01:06
  5. Διατροφή: βοήθεια
    By BGuardiaN in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-06, 08:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •