Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default Μυϊκός Όγκος Σε Συγκεκριμένα Σημεία

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι κοπέλα 22 χρονών, 1.65 και 49 κιλά.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα κιλά μου. Ήμουν πάντα αδύνατη (54 κιλά maximum) χωρίς να προσέχω σχεδόν καθόλου τη διατροφή μου. Έτρωγα σχεδόν κάθε μέρα γλυκά και συσκευασμένα, αλλά δεν πάχαινα ιδιαίτερα. Βέβαια κατά καιρούς ασχολιόμουν με διάφορα αθλήματα ή με γυμναστική στο σπίτι.
    Τελευταία ξεκίνησα να παρατηρώ κυτταρίτιδα και αυτό ήταν η αρχή για ένα πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Εδώ και 1 με 2 μήνες ξεκίνησα διατροφή, χωρίς να γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τα φαγητά, ψάχνοντας όλη μέρα στο ίντερνετ. Ξεκίνησα και γυμναστική στο σπίτι 4 φορές την εβδομάδα. Κατέβασα κάποια προγράμματα με ασκήσεις στο κινητό και ακολουθώ αυτές αλλά και κάποιες δικές μου.
    Παρακάτω θα δείτε 2 φωτογραφίες μου, για να δείτε πώς είμαι αυτή τη στιγμή:
    (ελπίζω να ανέβηκαν :))

    Η διατροφή που ακολουθώ εδώ και έναν μήνα (χωρίς να ξέρω και πολλά) είναι η εξής:

    ΠΡΩΙΝΟ: βρώμη με γάλα καρύδας ή γάλα αγελαδινό 1,5% (ποιο είναι πιο καλό;) , μία κουταλιά φυστικοβούτυρο, μισή κουταλιά μέλι, καρύδια, κανέλα, μπανάνα και σπόρους chia.
    ή ρυζογκοφρέτες (αντί για ψωμί) με φυστικοβούτυρο και μπανάνα.

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ΑΝ ξαναπεινάσω μέχρι το μεσημεριανό, θα φάω μία χειροποίητη μπάρα με ταχίνι, βρώμη, δημητριακά, μέλι, κουβερτούρα, κρανμπερι και ξηρούς καρπούς. (να σας δώσω τη συνταγή, είναι υπέροχες)

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Διαφορετικό φαγητό κάθε μέρα, δεν ζω μόνη μου και δεν μαγειρεύω εγώ. Απλώς αν είναι κάτι ανθυγιεινό, θα φτιάξω κάτι άλλο να φάω. Το μεσημεριανό είναι το μόνο φαγητό που τρώω με αλάτι. Απο όλα τα υπόλοιπα το έχω κόψει εντελώς γιατί κάνει κυτταρίτιδα. και σχεδόν πάντα σαλάτα με μισή κουταλιά ελαιόλαδο.

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: Το απογευματινό εξαρτάται απο το αν έχω κάνει γυμναστική ή όχι. Αν δεν έχω κάνει γυμναστική θα πιώ ένα smoothie με φρούτα και γάλα.
    Αν έχω κάνει γυμναστική, θα φάω πράσινη σαλάτα με 2 ή 3 βραστά αυγά, αβοκάντο, καλαμπόκι, ντομάτα, κόκκινα φασόλια (το καλαμπόκι και τα φασόλια της κονσέρβας να τα κόψω;)
    τυρί cottage, μισή κουταλιά ελαιόλαδο και σπόρους chia.

    ΒΡΑΔΙΝΟ: Αν δεν έφαγα σαλάτα το απόγευμα θα φάω το βράδυ (έτσι γεματούτσικη σαν τη προηγούμενη)
    ή γιαούρτι , ή βραστά αυγά με λαχανικά.

    Γενικά προσπαθώ να τρώω σχεδόν απο όλα για να παίρνω όλες τις θρεπτικές αξίες που έχουν να μου δώσουν και να μην περιορίζομαι μόνο σε ένα.




    Στόχος μου είναι να φανούν οι κοιλιακοί μου, να πάρω όγκο σε γλουτούς αλλά λιγότερο όγκο σε μπούτια, και σιγά σιγά να γραμωθεί όλο το σώμα για να φαίνεται πιο γυμνασμένο, αλλά χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές. (εντάξει μια λατρεία για τα πολύ γυμνασμένα σώματα την έχω, αλλά θα το δω σιγά σιγά πώς θα "δείχνει" επάνω μου και πού να σταματήσω)
    Διάβασα διάφορα άρθρα και έχω λίγο μπερδευτεί. Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα τις βάλω αριθμητικά για μεγαλύτερη ευκολία.

    1) Άκουσα πώς όταν επαναλαμβάνεις τις ίδιες ασκήσεις κοιλιακών για μεγάλο χρονικό διάστημα, το σώμα σου τις συνηθίζει και δεν παράγει πια αποτέλεσμα. Ισχύει αυτό; Πρέπει να τις ανανεώνουμε τακτικά για να συνεχίσουμε να έχουμε αποτέλεσμα;

    2) Πώς μπορώ να πάρω όγκο στους γλουτούς, αλλά όχι και τόσο πολύ όγκο στα μπούτια; Έίδα διάφορες φωτογραφίες γυναικών και προτιμώ αυτές με τα πιο αδύνατα πόδια. Θεωρώ πως έτσι οι γλουτοί δείχνουν και μεγαλύτεροι. Διάβασα σε ενα άρθρο σας πως αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Ωστόσο σώμα είναι αυτό.. Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να το φτιάξεις έτσι όπως θέλεις.. Αν έκανα ασκήσεις για γλουτούς (είχατε κάποια βιντεάκια στο άρθρο) περισσότερο συχνά αποτι ασκήσεις για τα πόδια, θα είχε κάποιο αποτέλεσμα; έτσι κι αλλιώς τα πόδια θα γυμνάζονται και με τις ασκήσεις γλουτών. Πόσο συχνά να τις κάνω σε σχέση με τις ασκήσεις των ποδιών για να δω το αποτέλεσμα που θέλω; ή για λίγο καιρό να αφοσιωθώ μόνο σε ασκήσεις γλουτών ώστε να πάρουν λίγο όγκο και μετά να αρχίσω πόδια, σε συνδιασμό πάντα με γλουτούς;

    3) Σχετικά με τη διατροφή. Παίρνοντας όγκο, μπορεί να αποκτήσω κυτταρίτιδα; Αν κατάλαβα καλά για να πάρεις όγκο πρέπει να κάνεις αυτό που αποκαλείται υπερτροφία. Μπορεί όμως ο όγκος να πάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και στα υπόλοιπα σημεία του σώματος να γίνει απλά γράμμωση; Από τι εξαρτάται; Απο τα κιλά που χρησιμοποιείς για να γυμνάσεις το κάθε μέρος του σώματος; έχω λίγο μπερδευτεί.

    4) Βρήκα σε προσφορά μπάρα και αλτήρες. Τα θέλω κυρίως για σκουώτ, άρσεις θανάτου και τέτοιου είδους ασκήσεις. Πρέπει να αγοράσω και τα δύο ή μόνο το ένα φτάνει; ποιο εξυπηρετεί περισσότερο; και πόσα κιλά πιστεύετε πως θα ήταν καλό να αγοράσω για αρχή; (θα πάρω και λίγα παραπάνω για μετέπειτα βέβαια, απλά δεν έχω ιδέα πόσα κιλά σηκώνει μια γυναίκα συνήθως)

    5)(λίγο περίεργη ερώτηση) Εμείς που έχουμε πολύ μικρό στήθος, αν το γυμνάσουμε θα φουσκώσει, ή θα σφίξει και θα συρικνωθεί ακόμη περισσότερο φέρνοντας έτσι τα αντίθετα αποτελέσματα; είχε καμία παρόμοια εμπειρία;

    6) Ο γυμναστής μου μου είχε πει μετά τη γυμναστική να μην τρώω καθόλου υδατάνθρακα γιατί θα γίνει λίπος. Στη περίπτωση μου δεν ισχύει νομίζω αυτό..;

    Οποιαδήποτε συμβουλή είτε για τη διατροφή είτε για ασκήσεις θα βοηθούσε πολύ ..


    Υ.Γ. είχα βρει ένα άρθρο που έλεγε για μετρήσεις μακρος και άλλα σχετικά. Τώρα δεν το βρίσκω με τίποτα και για αυτό δεν έχω υπολογίσει κάτι απο τα παραπάνω. Αν μπορούσε κάποιος να μου το στείλει.. Ευχαριστώωωω πολύ όλους σας.
    Attached Images Attached Images
    Make time for it. Just get it done.
    Nobody ever got strong or got in shape by thinking about it. They DID IT.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Επειδή για να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις που θέτεις θα χρειαστεί τουλάχιστον μία ώρα πληκτρολόγησης, θα σου απαντήσω περιεκτικά:

    1) Εχεις κανει κουβάρι οτι πληροφορία εχεις διαβάσει. Θες όγκο, γραμμωση, γλουτό φουσκωτό, όχι όμως μπούτια φουσκωτά κλπ.. Αυτό μου ακούγεται σαν παραγγελία για νέο σώμα

    2) Κράτα τα πράγματα απλά. Κάνε τη γυμναστική σου, συνέχισε τη διατροφή σου , ξεκοκάλισε το φόρουμ για να αποκτήσεις σωστή γνώση!

    3) Το σώμα σου διψάει για μυικότητα. Μη φοβάσαι τα βάρη, οχι δεν θα κάνεις "μπούτια"!

    Για ολα τα υπολοιπα αφιερωσε χρονο, απαντησεις υπαρχουν στο φορουμ.

    Οσο για τον γυμναστη που σου λεει να μη τρως υδατανθρακα μετα την προπονηση γιατι θα γινει λιπος, ΑΛΛΑΞΕ γυμναστή!! Πες του επισης μετα τις 12 αν φαω υδατανθρακα, θα μεταμορφωθω σε κολοκυθα.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default

    χαχαχα γέλασα έντονα γιατί όντως έτσι είναι . Τα έχω κάνει κουβάρι όλα και δεν ξέρω απο πού να αρχίσω. Και τον γυμναστή μετά απο αυτό.. δεν τον εμπιστεύομαι και δεν έχουμε και πολλά γυμναστήρια στην πόλη μου. Σε ευχαρίστω πολύ πάντως για την απάντηση.
    Make time for it. Just get it done.
    Nobody ever got strong or got in shape by thinking about it. They DID IT.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλα. Ήρθες στο σωστό μέρος! Στην ενότητα της διατροφής θα βρεις τα άρθρα για υπολογισμούς θερμίδων κλπ, επίσης εχει κουμπί πανω στη σελίδα που λεει ΑΡΘΡΑ και σε οδηγει στην ενοτητα. Ορεξη να χεις, κανε καφε και διαβασμα!! Και στη γυναικεια ενοτητα επισης θα βρεις πολυ υλικο.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη να κάνω μία ερώτηση; Όταν υπολογίζουμε τα μακρος, στις πρωτεινες μετράμε μόνο αυτές που προέρχονται απο ζωικές πηγές και τις υπόλοιπες τις αφήνουμε απ'εξω; ενώ υδατανθρακα και λιπη υπολογίζουμε απο όλες τις τροφές ανεξαρτήτου προέλευσης; Απο Δευτέρα θα αρχίσω γυμναστήριο επιτέλους, και ελπίζω και θα προσπαθήσω για ο,τι καλύτερο. Είδα και φωτογραφίες απο άλλες κοπέλες εδώ μέσα, και συνειδοτοποίησα πόσο σημαντικό είναι τελικά να γυμνάζεις όλες τις μυικές ομάδες το ίδιο, και όχι αυτό που προσπαθούσα να κάνω εγώ. Απλώς πριν αρχίσω, προσπαθώ να υπολογίσω αυτά που τρώω τις τυπικές μέρες μέχρι στιγμής, χωρίς να κάνω κάποιες αλλαγές, ώστε να έχω μια βάση. Να ξέρω δηλαδή τι και πόσες θερμίδες τρώω αυτή τη στιγμή και διατηρούμαι έτσι, ώστε να ξέρω όταν αρχίσω τι αλλαγές να κάνω. Απλά έχω αυτή την απορία σχετικά με τα μάκρος.. :)

    Υ.Γ. ελπίζω να πέσω σε καλύτερο γυμναστή αυτή τη φορά, και να μπορεί να με βοηθήσει και με τις αλλαγές στη διατροφή .
    Last edited by elean; 29-09-17 at 12:19.
    Make time for it. Just get it done.
    Nobody ever got strong or got in shape by thinking about it. They DID IT.

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ στην πρωτεΐνη υπολογίζω μόνο εκείνη από ζωικές πηγές.

    Από τους υδατάρνθακες δεν υπολογίζω τα λαχανικά. Μόνο βρώμη, ρύζια, πατάτες, μακαρόνια, ψωμιά και φρούτα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για να μη μπερδευτείς μέτρα από όλες τις πηγες. Απλώς φρόντισε σε κάθε σου γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτεΐνης ζωικής προέλευσης.
    Όταν καταλήξεις γράψε το πλάνο κ θα στο διορθώσουμε. Φυσικά και πρέπει να γυμνάζουμε όλο το σώμα, αλλιώς χαλάει η συμμετρία!
    Σιγά σιγά θα μαθαίνεις πράγματα κ θα βελτιώνεσαι.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις. Αυτή τη στιγμή είμαι 1.65 και 49 κιλά. Και χρησιμοποιώντας δύο εφαρμογές μου βγάζουν μέσω όρο 21% λίπος. Θερμίδες συντήρησης αν τις υπολόγισα σωστά, βγαίνουν 1500 με συντελεστή την ελαφριά άσκηση 1-3 φορές την εβδομάδα, ή 1700 με μέτρια άσκηση 4-5 φορές. Αν έχω καταλάβει καλά, το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να αρχίσω βάρη και να προσπαθήσω να αναπτύξω τον μυικό μου ιστό. Και αφού τον αναπτύξω αρκετά, μπαίνω σε μια άλλη διαδικασία, γράμμωσης ή καθαρίσματος που δεν έχω καταλάβει ακόμα τη διαφορά τους αλλά δεν είναι και η ώρα της. Γυμναστήριο θα πηγαίνω 3 με 4 φορές την εβδομάδα (θα κρίνω απο το σώμα μου πόσες αντέχει) Μόλις αρχίσω λοιπόν τα βάρη σε πόσες θερμίδες πρέπει να στοχεύω; ρωτάω απο τώρα ώστε όταν συζητήσω με τον γυμναστή να έχω μία ιδέα του σωστού μες στο μυαλό μου.. γιατί οι γυμναστές καλού ή κακού μου έχουν δώσει λόγους να μην τους εμπιστεύομαι.. ενώ εσείς, φαίνεται και απο τα σώματα σας, οτι ξέρετε και το έχετε δουλέψει πολύ το θέμα.
    Make time for it. Just get it done.
    Nobody ever got strong or got in shape by thinking about it. They DID IT.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ξεκινάς γυμναστική με βάρη με στόχο την αύξηση μυικού ιστού. Είσαι χαμηλά στα κιλά, άρα αυτό που θες ειναι ποιοτικό βάρος. Μυς και λιγο λίπος. Μη φοβάσαι, το σώμα σου θα δείχνει πολύ καλύτερο!! Είναι μια διαδικασία που απαιτεί χρόνο και υπομονή. Ξεκινάς με θερμίδες συντήρησης και από κει και πέρα σιγά σιγά ανεβαζεις ενώ παράλληλα γυμνάζεσαι με στόχο να δυναμώσεις.
    Για την ώρα γράμμωση δεν χρειαζεται καν να σκέφτεσαι. Πρώτα χτίζεις, μετά γραμμώνεις.
    Αρα λοιπον ξεκινάς συντηρητικά και με γνώμονα τη ζυγαριά και τον καθρέφτη, κάνεις αλλαγές.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default

    Πολύ κατατοπιστικη η απάντηση σου, σε ευχαριστώ. Έχω μία μόνο τελευταία απορία.. Κατέβασα ένα πρόγραμμα στο κινητό και μου λέει πως για διατήρηση βάρους στόχος μου είναι 1700 θερμίδες 50% υδατάνθρακα 20% πρωτεΐνη και 30% λιπαρά. Μου φαίνεται λίγο περίεργο η τόσο χαμηλή πρωτεΐνη.. Να το κρατήσω έτσι ή να βάλω άλλο στόχο;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να μη λαμβάνει υπ όψιν οτι εσύ γυμνάζεσαι και έχεις αυξημένες ανάγκες σε πρωτεινη.
    Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα ισορροπημένο διαχωρισμό 40% υδατάνθρακα, 40%πρωτεινη ,20% λιπος (για να μη μπερδευτεις υπολογίζεις από ολες τις τροφές πρωτεινη και υδατανθρακα). Πολύ καλό πρόγραμμα είναι το myfitnesspal οπου μπορεις να βαλεις δικες σου τροφες, εχει και τη δυνατοτητα να σκαναρει barcodes και να τα περνάει αμέσως στη βαση δεδομένων.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-09-17
    Posts
    8

    Default

    Το δοκίμασα και αυτό αλλά κατέληξα στο YAZIO που είναι και στα ελληνικά..
    Χθες έφαγα:
    Πρωινό:
    50γρ βρώμη
    125γρ γάλα
    1 μπανάνα 140γρ
    3γρ σπόρους chia
    25γρ φυστικοβούτυρο

    Μεσημεριανό:
    340γρ μπακαλιάρο
    100γρ πατάτες βρασμενες
    Μισό λεμόνι στιμενο
    1κ.γ. ρίγανη αποξηραμένη
    1κ.σ. ελαιόλαδο
    Και λίγο κρεμμύδι 8γρ περίπου

    Απόγευμα:
    Μια μπάρα δημητριακών χειροποίητη απο ταχίνι, βρώμη, μέλι, κουβερτούρα (έχει καιρό που τις έφτιαξα????) δημητριακά ολικής, καρύδια και κρανμπερι, οι οποία περιέχει περίπου 350 θερμίδες 25,7 υδατάνθρακα 9.5 πρωτεΐνη 22,2 λιπαρά.

    Βράδυ:
    2 βρασμένα αυγά
    100γρ βρασμενες πατάτες
    100γρ κολοκυθάκια βρασμένα

    Και μ'αυτα και μ'αυτα.. Το πρόγραμμα μου βγάζει πως έκανα υπέρβαση κατα 152 θερμίδες..
    Οπότε έχουμε και λέμε
    109% θερμιδικος στόχος
    29% υδατάνθρακα
    27% πρωτεΐνη
    Και το εκπληκτικό ποσό των 47% λιπαρά. Βέβαια αν τα προσθέσεις βγάζουν άθροισμα 103 και όχι 109.. Τέλος πάντων.. Παρακάτω λέει : 132γρ υδατάνθρακα απο 168
    122γρ πρωτεΐνη απο 168
    94γρ λιπαρά απο 37.

    Και ερωτω τώρα εγώ.. Ακόμη και το φυστικοβουτυρο να αφαιρέσω.. Που έχει πολλά λιπαρά και στην τελική η πρωτεΐνη του δεν είναι ζωική.. Και να αφαιρέσω και τη μπάρα δημητριακών.. Πάλι είμαι πολύ ψηλά σε λιπαρά.. Τι έκανα λάθος; τι μπορώ να αλλάξω;
    Ευχαριστώ ????

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμ ρε κοριτσαρα, βαζεις και κουταλιά της σούπας λάδι, ξέρεις πόσο ανεβάζει αυτό τα λιπαρά;
    Συν τη μπάρα και τα φυστικοβούτυρα.
    Δώσε έμφαση στον υδατάνθρακα, αυτός είναι που θα σου δώσει ενέργεια και θα γεμίσει τους μυς σου γλυκογόνο. Το λιπος ναι, το θέλουμε, απλως λιγο χαμηλωσε τον. Βγάλε μπαρα, βαλε κουταλια του γλυκου λαδι αντι για σουπας, βαλε 1 ολοκληρο αβγο αντι 2 και ανεβασε υδατανθρακα.

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Συγγνωμη που επεμβαινω στο thread, αλλα κατι μου φαινεται οτι το εχουμε παραβλεψει.Η κοπελα τρωει 1700 θερμιδες, και απο αυτες, τα 37(!) γραμμαρια ειναι λιπαρα.Κατα την ταπεινη μου αποψη τα λιπαρα θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 30%.Ναι, ο υδατανθρακας καλος, χρυσος, αλλα τα καλα λιπαρα παιζουν μεγαλο ρολο στο σωστο ορμονικο περιβαλλον γενικοτερα.Επισης, 40% πρωτεϊνη στις 1700 θερμιδες βγαζει 170 γραμμαρια πρωτεϊνης.170; Για μια κοπελα 49 κιλα; Για ποιο λογο;110γρ, ιδιαιτερα σε περιοδο αυξησης μυϊκης μαζας που βρισκομαστε σε διατροφη με αρκετες θερμιδες και δεν κινδυνευουμε να καψουμε μυϊκο ιστο,ειναι οκ. 170γρ ειναι υπερβολικα για μια αρχαρια ασκουμενη.

    Εγω στη θεση σου θα ξεκινουσα με τα εξης μακροσυστατικα: 110 πρωτεϊνη 180 υδατανθρακα και 60 λιπαρα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μια χαρά είναι τα λιπαρά βρε Πάνο, που είδες εσύ ότι τρώει λίγα;! Άσε το κορίτσι να φάει υδατάνθρακα να μπορέσει να κάνει προπονήσεις.
    Όσο για την πρωτεινη, οπως ειπα, έγραψα πως είναι υπολογισμένη από όλες τις πηγές. Δεν πρόκειται να πάθει κάτι.
    Τώρα ο καθένας έχει τη δική του φιλοσοφία, από κει και πέρα ας κάνει ότι θέλει, ας δοκιμάσει και το ένα και το άλλο.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μια χαρά είναι τα λιπαρά βρε Πάνο, που είδες εσύ ότι τρώει λίγα;! Άσε το κορίτσι να φάει υδατάνθρακα να μπορέσει να κάνει προπονήσεις.
    Όσο για την πρωτεινη, οπως ειπα, έγραψα πως είναι υπολογισμένη από όλες τις πηγές. Δεν πρόκειται να πάθει κάτι.
    Τώρα ο καθένας έχει τη δική του φιλοσοφία, από κει και πέρα ας κάνει ότι θέλει, ας δοκιμάσει και το ένα και το άλλο.
    Ας τα παρουμε ενα ενα γιατι θα μπερδευτουμε :P Εγω δεν σχολιασα με βαση το τι εφαγε η κοπελα χθες.Απλα εκανε track τα φαγητα της και εβγαλε η εφαρμογη αυτα τα νουμερα.Εγω μιλαω για την προταση που της εγινε να παιξει με αναλογιες 40/40/20, και λεω οτι 37 γρ λιπαρων για μια κοπελα που θελει να ξεκινησει γυμναστηριο, να κανει μια στροφη σε μια πιο υγιεινη και ισορροπημενη διατροφη, να βαλει μυϊκο ιστο και να μην εχει αργοτερα θεματα με τις ορμονες της, ειναι παρα πολυ λιγα.Το αλλο θεμα ειναι οτι 170γρ πρωτεϊνης, εστω και αν τα μετραει απο ολες τις πηγες, ειναι υπερβολη.Θα μπορουσε καλλιστα να ανεβασει και υδατανθρακα και λιπαρα με τις θερμιδες που θα μεινουν απο τη μειωμενη πρωτεϊνη.Και τελος, εγω της προτεινα να φαει υδατανθρακα κανονικοτατα.Ακομη και με την αναλογια να το παρουμε, το 40% αντιστοιχει σε 170γρ, και γω προτεινα 180γρ.

    Φυσικα, η κοπελα θα επιλεξει ο,τι θελει.Να τη βοηθησουμε θελουμε εξ'αλλου
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Noμίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός για τα λιπαρά. Μη την τρομάζεις την κοπέλα και θα νομίζει πως θα χει ορμονικά θέματα
    Τα πράγματα είναι απλά : πρότεινα στις 1700 θερμίδες ενα ισορροπημένο διαχωρισμό 40/40/20. Το οποιο μεταφράζεται σε 170γρ υδατ/170γρ πρωτ/38γρ λιπος.
    Θεωρώ κατα την ταπεινή μου άποψη πως είναι ένα καλό σημείο έναρξης. Απο κει και πέρα το χτίζει αναλόγως την εικόνα της και τη ζυγαριά.
    Τώρα δεν μπορώ να το ψειρίζω περισσότερο, τα νούμερα είναι νούμερα. Ξεκινάω με μια βάση και μετά κάνω αλλαγές.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυικός Όγκος Στα Πόδια
    By bjj in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 11-09-16, 23:33
  2. Μυϊκός Όγκος Στα Χέρια
    By argiris95 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-16, 13:45
  3. Μυικός Όγκος
    By Anaxagoras in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 30-01-16, 19:48
  4. Μυϊκός Όγκος και Συμπληρώματα
    By giannhsfit in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 27-08-15, 17:35
  5. ΜΥΙΚΟΣ ΟΓΚΟΣ
    By ilias1 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-13, 13:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •