Καλησπέρα, είπα να συστηθώ και στο επίσημο μέρος για νέα μέλη.

Θοδωρής, 32 χρονών 1.88 ύψος 87 κιλά.

Έβαλα στόχο πρώτη φορά στη ζωή μου να ασχοληθώ σοβαρά με το σώμα μου, και πρόσφατα ξεκίνησα γυμναστήριο και από σήμερα αποφάσισα να ξεκινήσω να μετράω και macros.

Κάθησα λοιπόν και έφτιαξα τρία μενού με 7 γεύματα και τα Μάκρος τους είναι περίπου αυτά 2648 θερμ / 245 πρωτ / 221 Υδατ / 85 Λίπος

Οι διαφορές είναι ελάχιστες μιας και το μόνο που αλλάζω είναι κοτόπουλο/Σολωμό/Μπιφτ.Γαλοπ από πρωτείνη, Μπρόκολο/Μαρούλι/Λάχανοκαρότο από Σαλάτα και Ζυμαρικά/Γλυκοπατάτα από Υδατάνθρακα στα 2 κυρίως γεύματα της μέρας, τα υπόλοιπα γεύματα είναι κάθε μέρα ίδια.

Πως τα βλέπετε για τον στόχο μου που είναι αρχικά απώλεια λίπους? Βασίστηκα σε ένα άρθρο του forum που μιλάει για 2.5x βάρος πρωτείνη και 1x βάρος Λίπος.

Μια απορία που έχω είναι όσον αφορά τις θερμίδες συντήρησης μου. το BMR το υπολόγισα 2044 και διάβασα στο ίδιο άρθρο ότι το πολλαπλασιάζεις με 1.55 για 4-5 φορές άσκηση και 1.725 για 6-7.

Εγώ κάνω 3 φορές τη βδομάδα βάρη, 2 φορές αερόβια 45-50 λεπτά με 25 λεπτά περίπου διαλειματική και 1 φορά τη βδομάδα ποδόσφαιρο. Οπότε άμα το πολλαπλασιάσω με 1.65 είμαι σωστός?? Στόχος είναι να φτάσω 80 κιλά με 12-13% λίπος και να αρχίσω Powerlifting και όγκο.

Θέλω να κάνω και λιπομέτρηση Dexa γιατί η ζυγαριά με έβγαλε 21% λίπος που θεωρώ υπερβολικό, γύρω στο 18% το περίμενα...

Τρέχει καμία προσφορά στο site για λιπομέτρηση σε αξιόπιστο κέντρο αυτό το διάστημα?