Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Αξιολογηση Διατροφης Ογκου

    Γεια σας παιδια,
    Θα ηθελα να σας γραψω την διατροφη που εφαρμοζω στην καθημερινοτητα μου την οποια την εχω "φτιαξει" μονος μου χωρις την βοηθεια καποιου διατροφολογου ή πιο εμπειρου (για να μου πειτε αν ειναι σωστη και αν οχι τι πρεπει ν αλλαξω. Δεν θα την γραψω με γραμμαρια καθως δεν τα γνωριζω ακριβως.
    21 ετων, υψος 1.85, βαρος 77 κιλα, 1 χρονος γυμναστικης με βαρη και κροσφιτ
    Πλεον κανω καθαρα γυμναστηριακα βαρη και παιζω μπαλα 1 φορα την εβδομαδα.

    Συμπληρωματα διατροφης:
    Pro Gold Professional 50/50 της Oxygen Nutrition (6 scoop συνολικα, 2 σε καθε δοσολογια)
    Creatine Monohydrate της Dymatize (στο Scoop Πρωτεινης μετα την προπονηση
    Cre Alkaline της True Nutrition (3 καψουλες πριν την προπονηση)
    Xtend BCAA's της Scivation (1 scoop πριν την προπονηση)



    1ο ΓΕΥΜΑ: 1 μπολ γεματο βρωμη (muesli) με γαλα, 1 μπανανα, Pro gold

    2o ΓΕΥΜΑ: Ομελετα 2 ολοκληρα και 4 ασπραδια με δυο φετες μαυρο ψωμι τοστ (μεσα στην ομελετα και 2 φετες γαλοπουλα και 2 ντιρολο

    3ο ΓΕΥΜΑ: Αμεσως μετα απο προπονηση Pro Gold

    4o ΓΕΥΜΑ: Κοτοπουλο με ρυζι ή Μακαρονια με κιμα/κοτοπουλο ή 4 καλαμακια τα 2 μοσχαρι τα 2 κοτοπουλο με πατατοσαλατα (κλασικη βραστη πατατα με λιγο ελαιολαδο)

    5ο ΓΕΥΜΑ: Αντιστοιχα με 4ο

    6ο ΓΕΥΜΑ: Pro Gold

    7o ΓΕΥΜΑ: Γιαουρτι 2% με μελι ή μερικα κριτσινια ή πρασινη σαλατα με κοτοπουλο ή κρητικος ντακος (φετα, ντοματα, παξιμαδι)

    Μεχρι στιγμης στις πρωτες 25 μερες οπου δεν το εφαρμοζα ακριβως ετσι, εχω ανεβει 1.5-2 κιλα. μπορει και να οφειλεται εν μερη στην κρεατινη. απο χθες ξεκινησα και την Cre Alkaline καθως λανθασμενα δεν εκανα φορτωμα στην αρχη την Monohydrate.

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Last edited by Crossfitas; 29-09-17 at 05:00.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν χρειάζεται φόρτωμα η κρεατίνη. Επίσης όταν λες στο scoop πρωτείνης, εννοείς ότι παίρνεις 20γρ κρεατίνη;

    Αυτο το γκολντπρο 50/50 δεν το ξέρω. Gainer είναι;

    Μακροστοιχεία έχεις υπολογίσει;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δεν χρειάζεται φόρτωμα η κρεατίνη. Επίσης όταν λες στο scoop πρωτείνης, εννοείς ότι παίρνεις 20γρ κρεατίνη;

    Αυτο το γκολντπρο 50/50 δεν το ξέρω. Gainer είναι;

    Μακροστοιχεία έχεις υπολογίσει;

    Εννοω στο shaker που εχω βάλει την πρωτεΐνη βάζω μεσα και την κρεατινη. Οχι οχι 20γρ. Με το δικό της scoop το μικρό την βάζω, το διατύπωσα λάθος και δε μπέρδεψα..

    Η πρωτεΐνη ονομάζεται Pro Gold Professional της oxygen στα 100γρ εχει 45γε πρωτεΐνη, 45γρ υδατάνθρακα
    Μου ειπε ο τύπος στο μαγαζί καλυτερα να παρω αυτη και να βάλω πιο αργά κιλα παρα να βάλω πιο γρηγορα με αλλη πρωτεΐνη (με περισσότερο υδατάνθρακα) αλλα λιγότερο ποιοτικά..
    οχι δεν εχω υπολογίσει..
    Δεν ειμαι των άκρων, δεν με απασχολεί να μετρήσω και το γραμμάριο, απλα θελω να ξερω αμα οπως την διατύπωσα σας φαινεται καλή στο να βάλω κιλα

  4. #4
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Crossfitas View Post
    Εννοω στο shaker που εχω βάλει την πρωτεΐνη βάζω μεσα και την κρεατινη. Οχι οχι 20γρ. Με το δικό της scoop το μικρό την βάζω, το διατύπωσα λάθος και δε μπέρδεψα..

    Η πρωτεΐνη ονομάζεται Pro Gold Professional της oxygen στα 100γρ εχει 45γε πρωτεΐνη, 45γρ υδατάνθρακα
    Μου ειπε ο τύπος στο μαγαζί καλυτερα να παρω αυτη και να βάλω πιο αργά κιλα παρα να βάλω πιο γρηγορα με αλλη πρωτεΐνη (με περισσότερο υδατάνθρακα) αλλα λιγότερο ποιοτικά..
    οχι δεν εχω υπολογίσει..
    Δεν ειμαι των άκρων, δεν με απασχολεί να μετρήσω και το γραμμάριο, απλα θελω να ξερω αμα οπως την διατύπωσα σας φαινεται καλή στο να βάλω κιλα

    Φιλε μου οτν λες διατροφη "ογκου" μιλαμε για αριθμος.. τ σωμα σου για να μενει στα κιλα που εισαι θελει τις ταδε θερμιδες.. για να ανεβει κιλα θελει + κατι απο αυτες που εχεις συντηρησης για να χασεις κιλα το αντιθετο. Αρα με το ματι και απλα εβγαλα μια διατροφη ογκου δεν μπορει κανεις να κρινει εαν ειναι ογκου γραμωσης η συντηρησης... κανεις δεν ειναι μεντιουμ εδω μεσα... αρα δεν ειναι ακραιο να μετρας αυτο που θες να κανεις.
    Last edited by Dexter.; 29-09-17 at 16:05.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Φιλε μου οτν λες διατροφη "ογκου" μιλαμε για αριθμος.. τ σωμα σου για να μενει στα κιλα που εισαι θελει τις ταδε θερμιδες.. για να ανεβει κιλα θελει + κατι απο αυτες που εχεις συντηρησης για να χασεις κιλα το αντιθετο. Αρα με το ματι και απλα εβγαλα μια διατροφη ογκου δεν μπορει κανεις να κρινει εαν ειναι ογκου γραμωσης η συντηρησης... κανεις δεν ειναι μεντιουμ εδω μεσα... αρα δεν ειναι ακραιο να μετρας αυτο που θες να κανεις.
    Εχω δει πάρα πολλούς να βάζουν κιλα και να φτιάχνουν μύες χωρις να κάθονται με την ζυγαριά να δουν αν θα φάνε 200 ή 220 γραμμάρια ρύζι.
    Τελος πάντων ας πούμε οτι τα muesli ειναι 50-60 γραμμάρια η μερίδα +250ml γάλα 2%
    η ομελέτα ειναι ξεκάθαρη
    κτοπουλο με ρύζι ας πούμε θα φάω μισό κιλό κοτόπουλο περιπου την ημέρα, χωρισμένο σε 2 γεύματα. Το 4ο και το 5ο. Το ρύζι θα ειναι ενα σακουλάκι uncle bens.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν έιναι θέμα ζυγαριάς. Ούτε εγώ ζυγίζω τι τρώω αλλά έχω ξέρω χοντρικά, συν πλην, πόση πρωτείνη, υδατάνθρακα και λίπος παίρνω.

    Βρες τα μακροθρεπτικά που χρειάζεσαι για όγκο, βρες τις θερμίδες συντήρησής σου με βάση την ηλικία & το βάρος σου, βγάλε χοντρικά ένα πρόγραμμα ελαφρώς υπερθερμιδικό και τότε έχει περισσότερο νόημα η συζήτηση για τη διατροφή.

    Επίσης, οκ αφού την αγόρασες πιες την αυτή την πρωτείνη αλλά να ξέρεις είναι πέταμα χρημάτων το να μην παίρνεις whey 100%.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7

    Default

    Εκανα εναν γρηγορο υπολογισμο
    2700-2800 θερμιδες
    300 γραμμαρια πρωτεινη
    250 γραμμαρια υδατανθρακα

  8. #8
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Crossfitas View Post
    Εκανα εναν γρηγορο υπολογισμο
    2700-2800 θερμιδες
    300 γραμμαρια πρωτεινη
    250 γραμμαρια υδατανθρακα
    300γρ πρωτεινη σε 77 κιλα ανθρωπο ? βαλε την πρωτεινη σου κοντα στα 156-80 γραμμαρια , τα λιπαρα περιπου 60 και τις υπολληπες θερμιδες απο υδατανθρακα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By alex1995 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 19-08-17, 23:37
  2. Αξιολόγηση διατροφής όγκου
    By DimVlach in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-17, 11:59
  3. Αξιολογηση Διατροφης Όγκου
    By Spiros1993 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-03-14, 16:56
  4. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By MAKIS ANTONIADIS in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-13, 13:49
  5. Αξιολογηση Διατροφης Ογκου
    By NBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-12, 21:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •