Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Προβλημα με calf raises.

    Καλησπερα.
    Το προβλημα μου ειναι οτι καθε φορα που κανω calf raises αντι να νιωθω τον πονο στης γαμπες μου νιωθω ενα εντονο καψιμο στα hamstringsμε αποτελεσμα να μην μπορω να συνεχισω την ασκηση. Μου εχουν πει απλα να μην κανω αυτην την ασκηση και να κανω αλλες αλλα αυτο δεν γινετε αφου δεν εχω αρκετο εξοπλισμο. Καμια φορα δεν με πιανει αλλα δεν ξερω τον λογο.
    Αμα μπορειτε βοηθηστε.

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Calf raises που κανεις, στο σμιθ; Σαν πρωτη σκεψη, μην κλειδωνεις τα γονατα σου, μην "πετας" υπερβολικα τον πισινο σου πισω και βαλε δυο πλακες κατω απ τις μυτες των ποδιων σου για καλυτερη διαταση της γαμπας. Επισης δοκιμασε να κανεις καθιστος ειτε στο σμιθ ειτε με ελευθερη μπαρα λιγο πανω απ τα γονατα σου και διατηρωντας σταθερη γωνια μεταξυ κορμου και γοφων. Κατι ακομα, βαλε στο προγραμμα σου Romanian Deadlift, ωστε να συλλαβεις τον τροπο που ενεργοποιουνται τα hamstrings και με αυτη την κινηση. Μετα απ αυτο ισως μπορεις να ελεγξεις καλυτερα τα calf raises.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3

    Default

    Δενε χω προσβαση καθολου σε γυμναστηριο οπως ειπα αλλιως θα εκανα αλλες ασκησεις για γαμπες. Αυτην την στιγμη κανω σε home gym και εχω παγγο και ελευιερα βαρη. Κανω σε ενα μικρο υψωμα τα calf raises ορθιος.
    Θα δοκιμασω αυτα που ειπες γιατι μεχρι τωρα οταν εκανα την ασκηση κλειδωνο τα γονατα μου και θα δοκιμασω και αυτο που ειπες με την μπαρα καθιστος απλα θελει πολλα κιλα και θα ποναει στο σημειο που ακουμπαει αλλα θα βρω λυση θα βαλω λογικα κατι μαλακο αναμεσα. Ευχαριστω για τον χρονο σου και της συμβουλες σου. Θα δοκιμασω σημερα που εχω leg day και θα γραψω αν αυτα που ειπες βοηθησαν. : )

  4. #4
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Το κλειδωμα στα γονατα ειναι σχετικο. Πειραματισου να το βρεις. Αρκει να μην πιεζεις το γονατο να ισιωσει με 100 κιλα στη μπαρα. Περιμενε να μιλησουν και οι πιο εμπειροι μηχανικα, καποια λυση θα βρεθει.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Αμα εχεις home gym δεν ειναι αναγκη να υπερφορτωσεις μια μπαρα και να την εχεις πανω στα ποδια σου,δε μου ακουγεται πολυ σταθερο αυτο... Δοκιμασε donkey calf raises και αφου εισαι και σπιτι σου μπορεις και ξυπολητος. Εγω παντως στο τζιμ οταν αλλαξα παπουτσι απο διαδρομου σε all-star νιωθω πολυ καλυτερα την ασκηση.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  6. #6

    Default

    Χωρις παπουτσια κανω μεχρι τωρα δεν ξερω αμα εχει να κανει. Θα δοκιμασω ολα αυτα που μου ειπατε και θα γραψω τα αποτελεσματα ευχαριστω για της απαντησεις

  7. #7

    Default

    Λοιπον εκανα διαφορα πειραματα τωρα δυο μερες και καταφερα να διορθωσω το προβλημα. Εχουμε και λεμε 1) καταρχας εκανα καλο ζεσταμα κατι που κανω σπανια και σε αλλες ασκησεις
    2) αρχισα με το να προσπαθησω να απομωνοσ της γαμπες. Εκανα για αρχη calf raises με ενα ποδι και εσφιγγα την γαμπα οσο μπορουσα
    3) τα ποδια δεν τα κλειδωνα φουλ και ηταν λιγο πιο ανοιχτα απο το ανοιγμα τον ομων.
    4) παω φουλ κατω να κανει καλο stretch αλλα οταν ανεβενω πανω σταματω λιγο πριν το maximum περιπου
    85% rom.
    Ακομα με πιανει ο πονος αλλα καθολου πολυ οσο πριν. Οποιος εχει το ιδιο προβλημα ας διαβασει αυτα που εγραψα. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Πολυ σωστος,ολο το ευρος κινησης και αργο τεμπο χωρις "πηδηματακια" και θα σε "καινε" απο την πρωτη επαναληψη οι γαμπες!
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Glute Ham Raises
    By greekdorian in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-14, 21:58
  2. lateral raises
    By akalyptos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-13, 12:03
  3. Πρόβλημα με τον ώμο μου :-(
    By sakis_83 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-13, 11:57
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ..
    By Pal in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 17-12-07, 21:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •