Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-09-17
    Posts
    2

    Default Βοήθεια για Bcaa και πρωτεΐνη

    Καλησπέρα,
    Προσπαθησα να βρω την απαντηση εδω μεσα στα άπειρα ποστ αλλα τλκ περισσότερο μπερδεύτηκα παρα ξεκαθάρισα τα πραγματα...
    Λοιπον, ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη... Γνκ εκανα παντα γυμναστική αλλα τα τελευταία χρονια λόγω συνθηκών εκανα πολυ λιγο (1-2 φορες την εβδομάδα) με αποτελέσμα να παρω 10-12 κακα κιλά λογω κακης διατροφης... εκανα λιπομετρηση (σε κλινικο διαιτολογο) και σαν αποτελεσμα μου έβγαλε οτι αν και τα κιλα μου ειναι παραπανω για το υψος μου εντούτοις εχω αρκετή μυϊκή μαζα αλλα πρεπει να ρίξω και το σωματικο λιπος το οποιο ανέβηκε αρκετα τα τελευταια χρονια...οποτε ειμαι στην φάση που θελω να μειώσω τα κιλα μου (κανω δίαιτα υποθερμιδικη) και το σωματικό μου λίπος, χωρις ομως να χασω (οσο τον δυνατον λιγοτερη γίνεται) μυϊκή μαζα...

    Γυμναστηριο παω απογευματινες ωρες...κανω βαρη κανα 40-50 λεπτα και στο τελος 30-40 λεπτα τρεξιμο/ποδηλατο/ελλειπτικό και στην αρχη κανα 10λεπτο τρεξιμο...ειμαι 1.72 και 85 κιλα.... γνκ με τα συμπληρώματα δν το εχω το θεμα...

    Η ερώτηση μου ειναι η εξής.

    Α) ο ενας ο γυμναστης μου ειπε για να μν χασω μυϊκή μαζα να περνω πρωτεΐνη...για αρχη περνω ενα σκουπ καθε πρωΐ, ενα πριν το γυμναστήριο και ενα μετα...

    Β) φιλοι μου η οποίοι κάνουν χρονια γυμναστηριο μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα πριν το γυμναστηριο να αντικαταστήσω την πρωτεΐνη με αμινοξεα BCAA και μετα κανονικα πρωτεΐνη...

    Εσεις τι μου προτείνετε γιατι εχω χασει λιγο την μπαλιτσα...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Για να μη χασεις μυικη μαζα σε υποθερμιδικη χρειαζεσαι καταμετρηση θερμιδων και μακροσυστατικων. Προσληψη τουλαχιστον 2γρ πρωτεϊνης ανα κιλο σωματικου βαρους και οχι αποτομο ελλειμμα απο τις θερμιδες συντηρησης σου. Ουτε τα BCAA ουτε το σκουπ whey θα διατηρησει την μυικοτητα σου αν δεν τρεφεσαι με ακριβεια. Και φυσικα επιμονη στις προπονησεις με βαρη και σταδιακη αυξηση στο αεροβιο, μην λιωσεις απο την 1η βδομαδα στο διαδρομο καθε μερα.

    Διαβασε εδω: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953
    Last edited by ReapeR; 30-09-17 at 13:29.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    3 φορες την ημερα σκουπ πρωτεινης ειναι υπερβολικο,κρατα ενα μετα την προπονηση αντε και στο πρωινο αλλο ενα και το τριτο αντικατεστησε το με στερεη πηγη πρωτεινης.Βcaa πιστευω δε σου χρειαζονται αν τρως κανονικο γευμα πριν την προπονηση και whey μετα.Εκτος κι αν εχεις αρκετα μεγαλο ελειμμα θερμιδων μεσα στη μερα,οποτε τοτε θα φανουν χρησιμα.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. BCAA vs BCAA για αερόβια τρέξιμο τι παίζει;
    By hackertom in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-17, 21:19
  2. Πρωτείνη γράμμωσης και bcaa σε περίοδο διακοπών
    By cryme in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-11-16, 18:48
  3. Γλουταμινη,BCAA,πρωτεΐνη γαλακτος όρου
    By dinkat2002 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 15-07-15, 20:35
  4. κρεατινη+πρωτεινη+bcaa
    By sfixter in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-13, 15:59
  5. Ερώτηση για πρωτεΐνη και bcaa
    By chrisandk9 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 29
    Last Post: 04-02-11, 17:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •