Καλησπέρα,
Προσπαθησα να βρω την απαντηση εδω μεσα στα άπειρα ποστ αλλα τλκ περισσότερο μπερδεύτηκα παρα ξεκαθάρισα τα πραγματα...
Λοιπον, ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη... Γνκ εκανα παντα γυμναστική αλλα τα τελευταία χρονια λόγω συνθηκών εκανα πολυ λιγο (1-2 φορες την εβδομάδα) με αποτελέσμα να παρω 10-12 κακα κιλά λογω κακης διατροφης... εκανα λιπομετρηση (σε κλινικο διαιτολογο) και σαν αποτελεσμα μου έβγαλε οτι αν και τα κιλα μου ειναι παραπανω για το υψος μου εντούτοις εχω αρκετή μυϊκή μαζα αλλα πρεπει να ρίξω και το σωματικο λιπος το οποιο ανέβηκε αρκετα τα τελευταια χρονια...οποτε ειμαι στην φάση που θελω να μειώσω τα κιλα μου (κανω δίαιτα υποθερμιδικη) και το σωματικό μου λίπος, χωρις ομως να χασω (οσο τον δυνατον λιγοτερη γίνεται) μυϊκή μαζα...

Γυμναστηριο παω απογευματινες ωρες...κανω βαρη κανα 40-50 λεπτα και στο τελος 30-40 λεπτα τρεξιμο/ποδηλατο/ελλειπτικό και στην αρχη κανα 10λεπτο τρεξιμο...ειμαι 1.72 και 85 κιλα.... γνκ με τα συμπληρώματα δν το εχω το θεμα...

Η ερώτηση μου ειναι η εξής.

Α) ο ενας ο γυμναστης μου ειπε για να μν χασω μυϊκή μαζα να περνω πρωτεΐνη...για αρχη περνω ενα σκουπ καθε πρωΐ, ενα πριν το γυμναστήριο και ενα μετα...

Β) φιλοι μου η οποίοι κάνουν χρονια γυμναστηριο μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα πριν το γυμναστηριο να αντικαταστήσω την πρωτεΐνη με αμινοξεα BCAA και μετα κανονικα πρωτεΐνη...

Εσεις τι μου προτείνετε γιατι εχω χασει λιγο την μπαλιτσα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..