Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default MANS Diet Plan-Την έχει δοκιμάσει κανείς;

    Ψάχνωντας για διαφορα προγράμματα διατροφής ανακάλυψα το Musclehack Anabolic Nutrition Strategy (MANS) που αποτελείται από ένα κύκλο υψηλής και χαμηλής πρόσληψης υδατανθράκων. Για αρχή 5 μησι ημέρες χαμηλής πρόσληψης υδατανθράκων και υψηλής πρόσληψης πρωτεϊνών και λιπιδίων. Στη συνέχεια για το υπόλοιπο των 1 μησι ημερών της εβδομάδας γυρίζει σε υψηλή πρόσληψη υδατανθράκων. Αυτός ο κύκλος συντελεί στην φυσική αύξηση της τεστοστερόνης, ορμόνης αύξησης και του αυξητικού παράγοντα ινσουλινόμορφος της ινσουλίνης (IGF-1) για την αύξηση της μυικης μάζας. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ελεγχμένη; Η μακροχρόνια χρήση της μπορεί να οδηγήσει σε κάποιο πρόβλημα υγείας; Η συνίσταται για μικρό χρονικό διάστημα για την απώλεια λίπους; Οποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του και ας με διορθώσει για τυχόν λάθη μου. Ευχαριστώ πολύ!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ενα προγραμμα carb cycle ειναι δηλαδη. Οπως ειπες και μονος σου στα τελευταια δεν συνισταται για μακροχρονιο πλανο, ειδικα οταν δεν εχεις καποιον πολυ αυστηρο στοχο και προθεσμια αγωνα κλπ. Οσους εχω δει να κανουν κατι τετοιο ηταν για να πεσουν απο 9% σε 8% λιπος για παραδειγμα. Σκεψου το σαν ενα εργαλειο για να παρεις κατι εξτρα οταν ξεμεινεις απο επιλογες. Αν θελεις να χασεις λιπος, υπολογισε θερμιδες συντηρησης, ενα μικρο αρχικα ελειμμα, υπολογισε καθημερινα τα μακρος σου και ξεκινα λιγο αεροβιο.
    Στην ενοτητα διατροφης θα βρεις το sticky για υπολογισμους.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Ο στόχος μου είναι αυτός ναι να ρίξω αισθητά το ποσοστό λίπους μου. (Πρόσφατη λιπομετρηση 91 κιλά με 22% λίπος) Άρα δεν αξίζει να μπλέξω με τέτοια και να πάω σε κάτι πολύ απλό με αερόβια και βάρη και προσοχή στις θερμίδες;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ναι ρε συ δεν χρειαζεσαι με τιποτα carb cycling σε αυτο το σταδιο. Συνεχιζεις δυνατα σε βαρη, κανεις αεροβιο 3 φορες ας πουμε την εβδομαδα απο 30-40 λεπτα και βλεπεις πως θα παει. Αλλα κυριως υπολογισμο σε θερμιδες και μακρος, οχι μονο προσοχη αλλα ακριβεια.
    Τσεκαρε εδω εχει οτι χρειαζεσαι http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953 .
    Βρες και το MyFitnessPal , κατεγραψε οτι τρως και θα δεις πως θα πεσεις σωστα.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default MANS Diet Plan-Την έχει δοκιμάσει κανείς;

    Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το μελετήσω να τα κατατάξω σωστά και να ξεκινήσω. Προγράμματα HIIT η στατικό cardio θεωρούνται αερόβια η αναερόβια λόγω των ελαχίστων δευτερολέπτων ξεκούρασης; Τα HIIT προγράμματα μου έκαναν δουλειά στην απώλεια βάρους. Όμως,θα χρειαστώ αυστηρά jogging,ποδήλατο ασταμάτητο για 30-40 λεπτά;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Orion98; 04-10-17 at 12:17.

  6. #6
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πιο ευκολο για μενα ειναι το αεροβιο χαμηλης σταθερης εντασης γιατι μπορω και το ελεγχω. Δηλαδη να αυξησω ή να μειωσω ευκολα αν χρειαστει. Και το HIIT αριστο ειναι, προσωπικα το κραταω για οταν "κολλησω" ωστε να σπρωξω λιγο παραπανω την καυση. Γενικα ομως φιλε μου οτι σ αρεσει να κανεις ωστε να το διατηρησεις με συνεπεια σε βαθος χρονου. Αν βαριεσαι να κανεις για 40 λεπτα και σε παιρνει ο υπνος βαλε και κανενα HIIT. Ξεκινα ομως με μικρο ελειμμα στις θερμιδες, οχι παρα πολλα αεροβια ωστε στο μελλον να μην εξαντληθεις και ξεμεινεις απο επιλογες.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    34

    Default

    Έγινε. Το μελετάω και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου.


    Sent from my iPhone using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωτεϊνη Nestle- Έχει δοκιμάσει κανείς;
    By NOTSITA in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-09, 21:01
  2. εχει δοκιμασει κανεις αυτην την φορμουλα?
    By LeVeL1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •