Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default Το δικό μου log μετά απο καιρό

    Γεια σας ξανά παιδιά μετά από πολύ καιρό που έχω να μιλήσω μέσα σ'αυτό το φόρουμ.
    Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει από τον καιρό που είχα ασχοληθεί με την άθληση και τη διατροφή, αλλά διαπίστωσα ότι σ'αυτούς τους τομείς ωρίμασα τον τελευταίο κυρίως χρόνο, αφού το lifestyle μου αν θέλετε άλλαξε μέσω των διατροφικών μου συνηθειών.
    Να μην τα πολυλογώ είχα φτάσει μέχρι και 112 κιλά μέχρι να πάρω την απόφαση ότι ήταν καιρός να σταματήσω τις κακές μου συνήθειες.
    Σήμερα βρίσκομαι στα 95 κιλά(ύψος 1.74), νιώθω αρκετά καλά, εδώ και 2 μήνες έχω ξεκινήσει ξανά γυμναστήριο, και σας διάβαζα κατά το τελευταίο 3μηνο. να λοιπόν το τι κάνω και σας το παραθέτω για οποιαδήποτε συμβουλή που θα είναι καλοδεχούμενη.

    πρωινό: 2 αυγά, 2 φέτες μαύρο ψωμί,2 φέτες γαλοπούλα ή κοτόπουλο, πολυβιταμίνη
    10.30: 1 πρασινο μήλο, 6 αμύγδαλα ή 30γρ. βρώμη,3 αμύγδαλα και 2 φράουλες
    13.00: 2 δαμάσκηνα, 6 αμύγδαλα (αλλάζουν τα ενδιάμεσα από καιρους σε καιρούς αναλόγως των φρούτων)
    15.30: στήθος κοτόπουλο 200γρ ή μπριζόλα ή σολωμός, ρύζι βραστο, σαλατα
    προπόνηση στις 5
    1800-1830: μεταπροπονητικό 1 σκουπ πρωτείνη, 1 μπανάνα, αναλόγως της προπόνησης 50μλ γάλα ή καθόλου
    20.00: στήθος κοτόπουλο 200γρ ή βοδινά μπιφτέκια με σαλατα, 100γρ. γιαούρτι 0%, ωμέγα 3
    22.00: 2 κ.σ. cottage cheese 2%

    cheat meal 1 φορά κάθε βδομάδα

    προπόνηση: αρχίζει με 5λεπτο ζέσταμα, τις τελευταίες εβδομάδες έχω ξεκινήσει κυκλική με 2 μυικές ομάδες καθε μέρα, 5 φορές την βδομάδα. κοιλιακοι και ραχιαίοι προπονούνται εναλλάξ μέρα παρά μέρα. μετα την προπόνηση των βαρών, 15 λεπτά έντονη αερόβια προπόνηση είτε σε ποδήλατο ή σε διάδρομο. 30-50 δευτερόλεπτα ξεκούραση μεταξύ των σετ.
    Δεν είχα χρόνο να βγάλω μάκρος για αυτή την διατροφή, όμως αφού βλέπω αποτέλεσμα και πάνω μου και στη ζυγαριά θεώρησα ότι δεν ήταν αναγκαίο να το δω τόσο αυστηρά( μην παρεξηγήσετε την λέξη, η διατροφή τηρείται).
    Εξάλλου μετά θα προσαρμόσω την διατροφή μου όταν και εφόσον κολλήσω.
    Έχω κυρίως απορίες με την γυμναστική, αν ίσως είμαι σε πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους για να ακολουθώ τέτοια προπόνηση.
    Μεταξύ των πιο πάνω όλες οι προηγούμενες μου προσπάθειες κατάλαβα ότι απέτυχαν για τον λόγο ότι το έκανα από υποχρέωση και όχι από ευχαρίστηση, είχα έντονη αναβλητικότητα και αρνούμουν να κουραστώ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, για να χάσω λίπος επίσης δεν χρειάζεται να ξοδέυω τον χρόνο μου 40-50 λεπτά σε αερόβια γυμναστική αρκεί να το χειριστώ έξυπνα και να αυξήσω τους παλμούς μου. Διατροφή κατάλαβα τα τελευταία 2 χρόνια δεν είναι πείνα, τουλάχιστον δεν είναι πολύ αργα είμαι ακόμα 23 χρονών
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω τις προτάσεις σας..
    Last edited by neos_cy; 06-10-17 at 23:40.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλή αρχή στο ημερολόγιό σου!
    Οτιδήποτε αξίζει χρειάζεται κόπο και ιδρώτα. Αλλιώς όλοι θα ήταν κορμάρες. Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις!
    Στο διαιτολόγιο χρειάζεται να κατανείμεις την πρωτεινη σου ωστε να την έχεις σε κάθε γεύμα. Στο δευτερο και στο τρίτο δεν υπάρχει καθόλου. Επίσης θα έβγαζα τελείως το ψωμί και θα έβαζα νιφάδες βρώμης. Επειδή έχεις αρκετό λίπος, καλό είναι να επιλέγεις υδατάνθρακα που θα σου δίνει σταθερή ενέργεια. Απέφευγε ότι έχει να κάνει με αλεύρι.
    Κυκλική προπόνηση δεν θεωρείται αυτή που κάνεις 2 μυικές ομάδες, αλλα ολόκληρο το σώμα. Μπορεις να γραψεις αναλυτικα τι κανεις.
    Οσο για τις αερόβιες και οι διαλειμματικες και οι σταθερης έντασης χρειάζονται!
    Ξεκίνα σιγα σιγα να μετρας μακροθρεπτικά και θερμίδες, σίγουρα κάποια στιγμή θα κολλήσεις και θα το κάνεις. Επέλεγε σωστές τροφές, δίνε στο σώμα σου σωστό καυσιμο.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,
    μόλις βρω χρόνο θα βάλω και τις ασκήσεις που κάνω

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    στήθος 4*12
    μηχανημα πεκ ντεκ
    πιεσεις πάγκου με αλτήρες
    πιεσεις πάγκου με αλτήρες fly raises
    πιεσεις με αλτήρες σε επικληνή πάγκο

    τρικέφαλοι 3*12
    γαλλικές πιεσεις
    εκτάσεις αγκώνων στην τροχαλία με λαβή Λ
    εκτάσεις αγκώνων με λαβή

    πλάτη 4*12
    pull downs
    κωπηλατική
    κωπηλατική με αλτήρα σε πάγκο
    μηχάνημα εκτάσεων

    δικέφαλοι 3*12
    απο καθιστή θέση καμψεις με αλτήρες
    καμψεις με μπάρα ορθιος
    καμψεις αυτοσυγκεντρωσης

    ποδια 4*12
    leg press
    leg squat
    μηχάνημα για μηριαίους
    μηχάνημα για κνήμες παρόμοιο με leg press

    ώμοι 3*12
    μηχάνημα military raise
    πλάγιες εκτάσεις
    ανύψωση μπάρας(τραπεζοειδής?)

    το πρόγραμμα προηγείται 5 λεπτο ζεσταμα και τεντώματα, και μετα 15 λεπτά αερόβιο με 7-8 σπριντ 30-50 δευτερόλεπτα

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτό το ασκησιολόγιο το κάνεις καθε φορά; Εγραψες πριν πως κανεις κυκλικο 2 μυικες ομαδες τη φορα. Αυτο με μπέρδεψε.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aυτό το ασκησιολόγιο το κάνεις καθε φορά; Εγραψες πριν πως κανεις κυκλικο 2 μυικες ομαδες τη φορα. Αυτο με μπέρδεψε.
    Χαxα όχι φυσικά δεν θα ήμουν σε θέση να κάνω αυτό το πρόγραμμα κάθε μέρα. Ποιος θα μπορούσε άλλωστε. Κάνω στήθος τρικέφαλο, πλάτη δικέφαλοι, πόδια ώμους 2 ομάδες δηλ κάθε φορα.λάθος εκφρασιολογία η κυκλική που χρησιμοποίησα.
    Last edited by neos_cy; 09-10-17 at 16:19.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ενδεικτικό πλάνο για απώλεια λίπους με έλλειμα 25%. 214γρ υδατανθρακας 214γρ πρωτείνη 53γρ λίπος 2146 θερμίδες
    η πιο πάνω διατροφή :
    πρωτεινη 180,5γρ
    υδατανθρακας146γρ
    λίπος 50,5γρ
    θερμίδες 1760

    αρα φαντάζομαι θα πρέπει να προσθέσω κάτι, αν και αυτό δεν το έχω ιδιαίτερη ανάγκη, μόνο αυτό που μου είπες Ειρήνη για τα ενδιάμεσα να προσθέσω και την πρωτείνη, και η βρώμη φυσικά για το πρωινό.. τελικά δεν ήμουν πολύ μακριά ισα ισα πέφτω και πιο κάτω απο τα ποσοστά, ανησυχητικο, ή ακόμα πιο θετικό? βγαίνει ευχάριστα η διατροφή δεν πεινάω, αλλα να πω την αμαρτία μου κάποτε στο γυμναστήριο εξαντλούμαι πιο εύκολα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μετά Από Καιρό Πρόγραμμα
    By Ioannis G. in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-02-16, 20:17
  2. Επιστροφή Μετά Από Καιρό
    By andreasr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 26-02-15, 20:21
  3. Το δικό μου πριν και μετά
    By William in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 21
    Last Post: 05-09-08, 01:28
  4. μετα απο ποσο καιρο ?
    By left24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-02-07, 21:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •