Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Μυική ανάπτυξη

    Καλησπέρα παιδιά..νέος στην ομάδα..
    Ασχολούμαι έναν χρόνο με το body building
    ..παρατηρώ μεγαλύτερη ανάπτυξη στα πόδια από το πάνω σώμα(το προγραμμα μου είναι:στήθος-Τρικεφαλα,πόδια ,πλάτη- δικέφαλα , ώμους,πόδια , δηλαδή 2 φορές πόδια )
    Αυτό θα μου στερήσει γενικά την ανάπτυξη στο πάνω σώμα;;
    Αν έβαζα μια φορά πόδια και έβαζα ένα upper body θα με βοηθούσε στην ανάπτυξη του πάνω σώματος ;;
    Ποια είναι η άποψη σας ;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    30-08-17
    Posts
    52

    Default

    Quote Originally Posted by EfthimisG View Post
    Καλησπέρα παιδιά..νέος στην ομάδα..
    Ασχολούμαι έναν χρόνο με το body building
    ..παρατηρώ μεγαλύτερη ανάπτυξη στα πόδια από το πάνω σώμα(το προγραμμα μου είναι:στήθος-Τρικεφαλα,πόδια ,πλάτη- δικέφαλα , ώμους,πόδια , δηλαδή 2 φορές πόδια )
    Αυτό θα μου στερήσει γενικά την ανάπτυξη στο πάνω σώμα;;
    Αν έβαζα μια φορά πόδια και έβαζα ένα upper body θα με βοηθούσε στην ανάπτυξη του πάνω σώματος ;;
    Ποια είναι η άποψη σας ;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Για σου ευθιμη καλως ηρθες στην ομαδα.Το προβλημα που μπορει να εχεις μετα ποδια εξαρταται απο την ενταση που κανεις στα ποδια κ τα βαρη. Εγω θα σου λεγα αφου κανεις 2 φορες ποδια κανε στηθος, τρικεφαλα, γαμπες τη μια μερα ,τη δευτερη πλατη ,δικεφαλα ,κοιλιακους, τη τριτη ωμους κ traps γαμπες. Κ τεταρτη μερα ποδια κοιλιακους. Αθτη ειναι η γνωμη μου γενικοτερα ψαξε κ καποια προγραμματα αμα δε σε βολευει αυτο που εγραψα γενικοτερα αμα θες ογκο πανω βαλε οσα κιλα μπορεις κ κανε ξερω 5-6 επαναληψεις των 4 σετς αμα δεν ισχυει κτ απο αυτα που λεω ας με διορθωσει καποιος

    Στάλθηκε από το LG-K580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Είναι μερικές μυϊκές ομάδες που στην αρχή ανεβαίνουν πιο εύκολα από άλλες. Θυμάμαι κι εγώ όταν είχα ξεκινήσει στα καθίσματα σε κάθε επόμενη προπόνηση μπορούσα να κάνω περισσότερα κιλά ή επαναλήψεις από την προηγούμενη, το ίδιο πάθαινα με τους τρικεφάλους. Σε άλλες μυϊκές ομάδες είχα πιο αργή εξέλιξη.
    Ίσως το πρόβλημα δεν είναι ότι αναπτύσσονται γρήγορα τα πόδια αλλά αργά το υπόλοιπο σώμα, επειδή είσαι ακόμα στην αρχή πιθανόν να χρειάζεσαι να προπονείς 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυϊκή ομάδα. Εγώ στην θέση σου αφού τα πόδια ανταποκρίνονται έτσι θα συνέχιζα να τα προπονώ 2 φορές και θα δοκίμαζα ένα πρόγραμμα upper/lower.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκή αναπτυξη
    By bill_tzio in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-15, 08:22
  2. Μυικη αναπτυξη!!!!!!
    By boy_MF28 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-13, 13:41
  3. Επαναλήψεις Και Μυική Ανάπτυξη
    By delphinopedo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 26-10-10, 21:20
  4. Θυροειδής και μυική αναπτυξη
    By kosmos7 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-10, 18:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •